Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:37 01.07.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Мазнининови [re: jiven]  
Автор Люб ()
Публикувано14.03.06 15:48



здравей jiven

друга добра алтернатива на зехтина е рапиценото олио (от Brassica napus) - има подобно, даже по-добрo съотношение на мазнините от зехтина (има и малко омега-3 мазнини), и не е толкова миризливо като зехтина. В Германия напр. много го използват за готвене. При всички случаи и двете са по-добри от слънчогледовото олио.

Редактирано от Люб на 14.03.06 16:48.



Тема Re: Мазнининови [re: фoтoн 1.618]  
Автор kaви (търсещият)
Публикувано14.03.06 16:03



Освен рафинирано има и нерафинирано олио-поне в България. А относно аромата-ами понеже сме свикнали на рафинираното олио, дето почти няма аромат, затова ни дразни аромата на производното растение-а точно този аромат си е гаранцията за качество-просто не са премахнати етерични масла,аромати и разни други неща-предполагам Люб по-точно ги знае. А относно зехтина-ами наистина-миризмата му не е много приятна-особено в сравнение със студено пресованото олио от слънчоглед. Ами така си е-просто и суровите маслини не са толкова вкусни колкото суровия слънчоглед.



Тема Re: Мазнининови [re: Люб]  
Автор jiven ()
Публикувано15.03.06 10:37



Хора, нали разбрахте че питам за олио за готвене, т.е. такова което преминава през термична обработка. инак за другите знам. даже ям всеки ден по 2 лъжици ленено олио, което е самата гадост, но ми се отразява много добре на кожата.



Тема Re: Мазнининови [re: kaви]  
Автор jiven ()
Публикувано15.03.06 10:45



да бе, въпрос на вкус, за мен зехтинът си е нумер уно като аромат и вкус.
с нерафинирано слънчогледово олио готвех по едно време. само дето се почудих като го готвя, има ли съществена разлика с рафинираното. щото мъжо и за него пискаше, че смърдяло. въобще мъжете са едни претенции

понеже вчера ме мързеше да си напиша въпроса като хората и да дообясня, сега го правя. начи пробвала съм какви ли не мазнини. знам, че е по-добре да се слагат след като манджата стане готова, но това не е подходящо в случая. няма как да убедя бабата да готви без мазнина, а да я добавя накрая:))) за вкуса, може би единствено маслото е все едно дали ще го сложиш накрая или в началото. всичко друго седи сякаш нехомогенно и се усеща, че е варено или печено без мазно.



Тема Re: Мазнининови [re: jiven]  
Автор Люб ()
Публикувано15.03.06 21:50



Да, аз те разбрах ама си знам че мононенаситените мазнини в маслиновите и рапицените олиота са много по-издръжливи на топлинна обработка, отколкото мазнините в слънчогледовото олио (полиненаситени, предимно).
А хубаво правиш с лененото олио.



Тема Re: Мазнининови [re: Люб]  
Автор jiven ()
Публикувано16.03.06 10:54



аха, да и аз го бях чела това за зехтина, сещам се сега.

лененото олио, блах ма като си го купих, нема зян да става я



Тема Re: Мазнининови [re: jiven]  
Автор Cornflake (girl)
Публикувано17.03.06 12:28



ами и аз да зема да се изкажа с каквото знам/съм чула/чела по темата:

за студено пресованите мазнини: естествено те се консумират без топлинна обработка. шарланчето и сие са много приятни в салатки (мирише на семки :), обаче зехтинът превъзжожда всички. обяснение: само в него съотношението на омега 3 и омега 6 е идеалното, в диетата на съвременните хора омега 6 е твърде много, за сметка на омега 3 (това важи и за студено пресованото слънчогледово олио), а не трябва да е така.

за готвенето с мазнини: не знам.
има бая версии:
- всички мазнини силно нагряти стават отровни, канцерогенни и т.н.
- само животинските мазнини (масло, мас) са устойчиви при нагряване и не е вредно дори да се пържи с тях
-
-
...всъщност сега се сещам само за тези двете

какво правя аз по въпроса:
ами олиото, дето масово се ползва, знаем, че е силно рафинирано (чувала съм и версии че не е толкова вредно, а даже си е полезно). на бг пазара няма кой знае какви екзотични масла като избор. най-изгодно излиза шарланът на Балчо, така че аз вместо олио купувам него. задушавам и пека или с шарлан или с масло. когато реша да запържвам нещо го правя в масло, например леко запържени лук и гъби и после им прибавям яйца, а понякога маслото в омлета го прибавям накрая. при супите, доколкото знам олиото така или иначе се слага накрая, затова им слагам накрая шарлан или масло или по малко от двете
ами това е, общо взето не го мисля колкото тебе и ми е по-лесен животът така



Тема Re: Мазнининови [re: jiven]  
АвторПий и пeй (Нерегистриран)
Публикувано18.03.06 09:26



Прочети това:
http://www.nanocom-bg.com/vitaminf.php



Тема Re: Мазнининови [re: jiven]  
Автор:-) (Нерегистриран)
Публикувано18.03.06 13:23



няма нищо по-добро от олиоцето, за каквато ще гозба да става въпрос... мммм



Тема Re: Мазнининови [re: Cornflake]  
Автор jiven ()
Публикувано20.03.06 10:33



бе доколкото чета, доста повече от мен ги мислиш нещата с манджите
ениуей, в момента готвя с масло или зехтин. оня ден направих боб със босилек, праз и зехтин. стана превъзходен, за ради зехтина ли, може би щото без хляб го ядохме, ма нямаше никви странични ефекти. а цяла голяма тенджера изядохме, докато не му видяхме дъното не мирясахме.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.