Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:14 13.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
*Кратък преглед

Тема Туршиинови  
Автор jiven ()
Публикувано17.01.06 16:56





та по темата: знаете ли нещо за туршиите? щото аз тая зима нещо луднах и ям като разпрана люто и кисело. кисело зеле- ооох, мила моя майнольо не че ако разбера примерно колко не са полезни, тва ще ме спре да ям, ма дайде да обсъдим. все пак зимно време е. кървавица с кисело зеле бляк, тва винаги ми причинява позиви за драйфоч. от киселото зеле ще да е.



Тема Re: Туршии [re: jiven]  
Автор CHERRY ()
Публикувано17.01.06 23:17



Да не се топлиш с люто?

Читаво кисело зеле не съм опитвала от години сигурно. Купешкото е просто ужасно и никак не ме изкушава.

Иначе едно във всяко мазе, включително и в нашето, имаше много вкусно кисело зеле, мда. :)
Сподели от чии трушиени запаси похапваш. ;)



Тема Re: Туршиинови [re: CHERRY]  
Автор jiven ()
Публикувано18.01.06 10:37



знам ли, може и да се топля.
киселото зеле откъде ли- от майки и бащи родители купешко май никога не съм яла. ма не само кисело зеле, макар и то да ми най-любимото. паднах даже до кисели краставици, дето преди не можех да ги гледам. а карфиола---ох
айде де, кажете нещо за вкислочените зеленчуци. поне зелеви сърми не ядете ли



Тема Re: Туршиинови [re: jiven]  
Автор фoтoн 1.618 (салат. чудoвище)
Публикувано19.01.06 13:37



oooooooooohhh kiselo zelence, beshe mnogo zle tva det si go kupuvah ama domashnoto ehhhh, kak mi lipsvaaa
kajete mi kak da si napravq edna dve zechici tuka
pls
tuka zeleto e super skupo, edin burkan slovensko zele 500 grama struva 4leva

Алцхаймер — край на лошите спомени. Е, на хубавите — също.


Тема Re: Туршиинови [re: фoтoн 1.618]  
Автор jiven ()
Публикувано19.01.06 19:49



можеш да си правиш. слагаш зелките в солена вода и ги чакаш да втасат. май нещо се бъркаше водата, нещо такова. ще проверя и ще ти кажа. бях си направила за бъдни вечер в китай
ми освен да те почерпя от мойто кисело домашно зеле поръсено с лют червен пипер и зехтин. нещо като фалшименто кимчи. /кимчи е едно корейско люто кисело зеле, дет направо не се яде от лютивина/. чудя се тва аз ли съм или не съм. мноо се извратих. гледам тука разни шоколади се подмятат, а ги подминавам с презрение и налитам вкиснатите зелки. чудя се дали може да се сметне за упадък в хранителните ми нрави



Тема Re: Туршиинови [re: jiven]  
Автор jiven ()
Публикувано21.01.06 18:10



Аз пак да си кажа за зелето Като няма кой друг
Днеска какъв боб с кисело зеле спретнах, утрепахме се от сърбане
Е, впоследстие разбрах, че като го вариш му прецакваш витаминозността, ма тва е бял кахър. Та ето и как се прави и какво съдържа, достатъци, недостатъци и т.н.:


За по-мързеливите, ето направо текст / да си призная, очаквах някой да ми пусне някаква такава информация, демек бях мързелива/

Най-много витамин С - в киселото зеле

През зимата киселото зеле е един от най-важните източници на вит. С, каротин (провит. А), В1, В2, РР, К. Те се запазват ако зелето се съхранява на студено и в достатъчно саламура. В такива случаи вит. С се запазва до 70-90 на сто от първоначалното си количество. В целите зелки и в разрязаните половинки този толкова важен витамин е 1,5 пъти повече, отколкото в накълцаните. Много голямо е и количеството на вит. С и в киселото брюкселско и цветно зеле. Консумацията на 230г кисело зеле доставя на организма 25 на сто от необходимия за денонощието вит.В1, 30 на сто отвит.В12, 65 на сто каротин. То съдържа калций, желязо и редица други микроелементи, органични киселини и ферментни в-ва.

Киселото зеле се получава под влияние на млечнокисели бактерии, които превръщат захарите на прясното зеле в млечна киселина - основното консервиращо средство.(Готварската сол също действа консервиращо. В зелевия сок има и квасни гъбички, но той се разваля ако гъбичките станат много.)Затова в киселото зеле захарите са в минимално количество, а в прясното са доста повече. Киселото зеле съдържа редица незаменими аминокиселини (триптофан, лизин, аргинин, метионин, циетин и др. ), също и липотропни в-ва (холин, бетаин, инозитол.)

Препоръчва се като средство за стимулиране на храносмилателните жлези и за подпомагане на храносмилането. Подходяща храна е за слаби хора - повишава апетита. Подобрява и обменните процеси в организма, но трябва да се употребява умерено, за да не се дразни стомашната лигавица.

Сокът или така наречената зелева чорба, съдържа голяма част от полезните вещества на самото зеле. Народната медицина препоръчва сока като витаминозно и общоукрепващо питие, за подобряване на храносмилането, срещу хроничен запек и хемороиди. Може да се пие по чаша, чаша и половина преди и по време на хранене.

Противопоказанията за консумация на кисело зеле се основават на факта, че то съдържа голямо количество готварска сол, а също и алкохоли и киселини, образувани при ферментацията. Не е подходящо за болните от : гастрит, протичащ с повишена киселинност на стомашния сок ; ентероколит с диария ;хепатит ( възпаление на жлъчката.)Противопоказно е при бъбречни увреждания(нефрити, пиелонефрити и пр.) и при сърдечно-съдови нарушения (високо кръвно налягане, сърдечна декомпенсация и др.) На малки деца не бива да се дава, защото дразни бъбреците и увеличава работата на отделителната система.

Полезен съвет: Киселото зеле може да се обезсоли, като непосредствено преди консумация се измие обилно с вода и след това се изцеди. Вярно е, че така се намалява хранителната му стойност, но се премахват нежеланите ефекти на солта.

в."В-к за дома" бр.50/18.12.96г.



Редактирано от jiven на 21.01.06 18:13.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.