Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:29 27.04.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема АЛЛААА УА АКБАР:)  
Автор фoтoн 1.618 (салат. чудoвище)
Публикувано25.12.05 19:53



по повод празниците...
забелязвам че за повечето хора празниците са свързани само с ядене..
примерно секи казва "на никулден се яде риба, на антоновден пиле" или квото там, а никой не мисли какво реално се празнува.
аз не съм религиозна или нещо, просто ме дразни как всеки празник се превръща в повод за поредното хубаво натъпкване.
тва не е нормално.
ние само за тва ли работим и живеем?
някой сеща ли се за някакъв християнски празник, който да не е свързан с плюскане и оливане?
друго - какво му е християнското да заколиш прасе или друго животно послучай рождения ден на бога ти? това остатък от стари езически обичаи за жертвоприношение ли е? какво е? дали христос да е проповядвал такива неща? някой има ли представа откъде идва това? и плс, не ми обяснявайте че било свързано с 40те дни пости и хората нямали търпение да се облажат. а пък ако е така, откъде идва тва с постите?
май светските празници не са съврзани с храна толкова...не се сещам нещо специално да се приготвя за 8ми март или нова година.
може би вярата на човека минава през стомаха хехеехха
католиците май също са като нас..съквартирантките ми не са религионзи, но идват от държави където повечето хора са или католици или протестанти, та с тях празнувах т. нар. АДВЕНТ, което значи нещо като очакване. 4 недели преди коледа семейството (в нашия случай съквартирантките) се събира и се палят свещи (примерно 1 за 1вата неделя, 2 за втората и тн) и се ЯДАТ СЛАДКИШИ. 1вия адвент го пропуснах ама на 2рия отидох и ги питах дали тряя се молим или нещо и те казаха че те не са религиозни и че не се молят:) като ги питах "ми що тогава празнувате адвент?" те викат че по навик и щото е хубав повод да се съберат сички на сладки хахахаха, абе ужас:)))
същата работа по великден.. всеки се юрва да боядисва яйца и да ходи на църква, ама през останалото време не стъпва на църква.
изглежда християнските празници са лишени от религиозния им смисъл и е останал само повода да се натъпчеш, който повечето хора го изпълняват абсолютно механично без да се замислят. то затова и разни коледни апели по телевизията от сорта на "нека на този светъл ден да си пожелаем да сме по-добри и тн" буди само недоумение и смях (включително и у заклет атеист като мен, щото на мен ми е малоумно някой да призовава за доброта и тн 1 път в годината, не мислите ли?). същата идиотщина и с 8ми март, когато се подаряват цветя на жените; за мен е тъпо щото като дадат цвете 1 път в годината и сякаш отбиват номера. та така
освен тва не ме кефи масовата истерия с купуване на сякви боклуци (включително и изкуствени елхи произведени в китай хахахахха китайците са му намерили цаката да правят пари от нашите празници хахахехахха) или гадния дядо коледа на кока кола, абе не сте ли забелязали как супер голяма част от културата ни се "спуска" от горе от някви фирми и лайна, а ако речеш да промениш нещо или да използваш фирмен знам или нещо те вкарват в затвора; живеем в свят на култура за едностранна масова употреба и всичките ни празници и обичаи се използват срещу нас с едничката цел да се правят пари, блях, мразя коледа такава каквато е сега. затуй и не ви я честитя, за мен няма кво да се честити

Алцхаймер — край на лошите спомени. Е, на хубавите — също.


Тема Re: АЛЛААА УА АКБАР:)нови [re: фoтoн 1.618]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано25.12.05 22:20



тва не е нормално.
ние само за тва ли работим и живеем?

кво да ти кажа, общо взето цялата човешка история, както и историята на всички останали видове, е минала под знака на недояждането. за много хора и днес продължава да е така. така че храната съвсем заслужено заема високото положение което и отдават по празниците. днес храната не е проблем, затова малко странно изглежда всичко това, но все пак е така. и освен това не бих се съгласил че не е нормално. напротив, нищо по-нормално няма от глада, и следващите го постоянни мисли за ядене. така че съвсем нормално си е празниците да са обвързани с яденето.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема !!нови [re: фoтoн 1.618]  
Автор CHERRY ()
Публикувано26.12.05 09:48



Заглавието на темата ти ме раздразни и ме извади от равновесие!
Какво общо имат Коледните празници и мюсюлманският възглас "аллах е велик", макар и леко завалено написано?

Аз поне си обяснявам натрупаните маси по празниците като символ на благоденствието на хората - трудили са се през годината и физическото проявление на техния труд е трапезата, която спретват.
И обилната трапеза е като дар за раздаване. Имаш - слагаш на масата, каниш гости, споделяш с тях, храната изчезва, изяжда се. Това е някакъв вид дар. Не си стискаш в мазето хранителните съкровища.
Да оставим на страна прасетата и дали е правилно или не да се убиват и изяждат, защото темата е актуална не само по Коледа ами и за всеки ден.
И всеки си решава за себе си ще яде ли прасе, няма ли.

Още повече, че големите празници са за това, за да се съберат заедно близките хора и приятелите. Логично е някак си да се видят, да седнат и да си хапнат. Не искаш да стоят като коне на празна ясла, нали?

Похапналият човек е доволен човек. Ясно е като бял ден това. И тъй като се очаква по празниците хората да са доволни, благоразположени и щастливи, логично идва и изобилната трапеза.
Да оставим на страна преяждането и препиването - това са все прекалености, които някои си ги позволяват, други - не и са въпрос на разумност на индивида и не са по никакъв начин наложени от празника. Всеки ден може да се преяжда и препива.

Това, че по ТВ ни призовават да даряваме е свързано с принципното развързване на кесиите по празниците. Имаш - даваш и се търкулва колелото на парите. Т.е. за да дойдат нови пари, трябва да похаричш от тези, които имаш(ама това е друга философия, която споменавам тук като пояснение какво се случва, не че е задължително осъзната от хората).

А че дните са светли, съмнения общо взето нямам. Това, че на теб или на мен може да ни е кофти за за час, два, три през тези дни, е съвсем отделно нещо и е въпрос на вътрешна стабилност и умение да се справя човек възможно най-скоростно с лошите си мисли.

Елхичката ми е китайска, пластмасова от няколко години. Красиво наситено зелена е и ми доставя естетическа наслада. Спестява ми кофти тръпката да се ровя всяка година в камара от хилавички отсечени елхички и да ми е кофти, че гледам да си избера най-хубавата, а си мисля по не хубавите изхвърлят ли ги, какво ги правят ако не се продадат.
Вярно, изкуствената елхичка не ми мирише на борче от гората, ама за това ще гледам да отида сред живи борчета тези дни и да им се порадвам.

Накратко казано, празниците стават такива, каквито си ги направиш. По празниците човек малко повече разполага с времето си. Може да го прекара на трапеза, може да ги изкара в сън, да ходи на разходка, да пътува, да се ядосва и плаче, да ходи някъде да спортува, да гледа филми, да чете книги и т.н.

Празниците са за това да бъдат хората доволни, да разнообразят ежедневието си и да си починат от рутината.
Ако успеят да са щастливи, това е хубаво, ако не - над умението да си щастлив се работи ежедневно. Поне аз. Та така.

А, да... И въпрос на избор е какво ще празнуваш тези дни.
Виж как хубаво може да си избере човек да честити Коледа или Рождество.
Едното е като честито заколение, а другото честито идване на нов живот.
Аз честитя Рождеството!

Here I Go Impossible Again...


Тема Re: !!нови [re: CHERRY]  
Автор White Raven ()
Публикувано26.12.05 11:54



Чудесно си го написала.




Тема Re: !!нови [re: CHERRY]  
Автор фoтoн 1.618 (салат. чудoвище)
Публикувано26.12.05 15:16



ti ne otgovori na vuprosite mi:)
a zashto "allah e velik" te izvadi ot ravnovesie?:)
a tova che sa opredelili horata edin den v koito da sa zaedno e oshte po-jalko
produljavam da smqtam che praznicite sa se prevurnali v povodi za prepivane i preqjdane

Алцхаймер — край на лошите спомени. Е, на хубавите — също.


Тема Re: !!нови [re: CHERRY]  
Автор Raja ()
Публикувано27.12.05 11:02



Само едно уточнение. Думата "коледа" едва ли идва от заколвам, миналата година имаше такава тема в клуб "Лингвистика".
Иначе обичая с прасето нямат нищо общо с православието.
Поздрави!

Животът е хубав.



Тема Re: АЛЛААА УА АКБАР:)нови [re: фoтoн 1.618]  
Автор Mъppp (прекрасна)
Публикувано27.12.05 13:11



Хората се събират и ядат сладкиши. Не се събират за да ядат. Ако ? беше в яденето, всеки може да се завре в стаята си и да си яде колкото иска.
Храната е жизнено важна дори за вегетарианците. Колкото и възвишени интереси да има човек, пак трябва да яде.



Тема Re: АЛЛААА УА АКБАР:)нови [re: фoтoн 1.618]  
Автор athletics ()
Публикувано27.12.05 16:35



Фотон, точно така и аз мисля. даже и заглавието става



Тема Re: АЛЛААА УА АКБАР:)нови [re: фoтoн 1.618]  
АвторAнeлития (Нерегистриран)
Публикувано27.12.05 19:08



Аз също нещо се издразних....
Акцентът е поставен върху това как са опорочени християнските празници...
А на мюсюлмански ифтар присъствала ли си?
Ако не, аз мога да ти споделя, имах честа да бъда поканена на едно такова угощение.



Тема Re: АЛЛААА УА АКБАР:)нови [re: Aнeлития]  
Автор фoтoн 1.618 (салат. чудoвище)
Публикувано28.12.05 01:22



сигурно пада голямо омазване и там:)
сподели сподели:)
в коя страна си била

Алцхаймер — край на лошите спомени. Е, на хубавите — също.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.