Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:32 06.07.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема А калцият?  
АвторP (Нерегистриран)
Публикувано10.10.05 22:20



Здравейте. Баба ми е на 70. Заради сърдечно-съдови проблеми почти стана вегетарианка, заради холестерола. Но все за възрастна жена, а и по принцип мисля, че не е много полезно особено що се касае за Калцият. От къде може да навакса. Аз съм и препоръчал да набляга на бобовите растения, соята и го прави. Но достатачно ли е? От къде може още? Или се налага да взима допълнителни таблетки?



Тема Re: А калцият?нови [re: P]  
Автор - TOШE - (развързан)
Публикувано11.10.05 10:31



Kакво ще рече вегетарианка. Проблема с недостиг на калций касае само хората които не приемат млечни храни. В месото няма калций. Да не говорим в него съотношението на калций и фосфор е от 1 към 10 до 1:20
При изследване е установено, че най-доброто съотножение на калций към фосфор от цялата поемана храна храна е от 1:1,5 до 1:2,5. Освен това месото като животинска и готвена храна се явява киселинна храна и така още повече е нещо неблагоприятно за калциевия баланс в организма. В него практически все едно не съществува калций, защото няма по-бедна на калций храна изобщо.
Всъщност месото и холестерола в него не пречат толкова на баба ти колкото наситените животински мазнини. А най-богати на тях са сиренето и кашкавала. Те са най-богатите и на калций храни. Затова най-добре е баба ти да яде само обезмаслена извара. Почти всичката на пазара е такава, дори и да не пише на нея. Също добри са и обезмаслено или поне нискомаслено кисело и прясно мляко. В тях има само лесно усвоим протеин, калций, витамини и минерали които с нищо не товарят оргазнизма, въпреки че са животински храни. Освен това са и много нискокалорични. Ако баба ти има повечеко излищни килограма най-добре е да свали някой и да кара на по-лека и сурова храна. Почти всеки суров плод и зеленчук помага за запазването и по-малката нужда от калзций в организма заради алкалната си реакция. Това спомага за по-малката загуба на костно вещество което настъпва след средната възраст.
Ядките и най-вече сусама също имат доста калций, а и в тях той идва с голямо количество други минерали като магнезия и калия, които взаимно се подпомагат.



Тема Re: А калцият?нови [re: - TOШE -]  
АвторP (Нерегистриран)
Публикувано11.10.05 10:48



Сърдечно, благодаря. Но тъй като живея в много малък град, такова нещо като обезмаслено мляко и т.н. не съществува. Единствено извара има, но със нея ще се задоволява, а относно сусама си имаме доста сусамов тахан домашно производство. Значи това са единствените храни със прилично количество калций...добре де аз бях чувал, че и бобовите култури имат?



Тема Re: А калцият?нови [re: P]  
Автор drum ()
Публикувано11.10.05 14:59



а за какво точно й е на баба ти калции? заради остеопорозата ли?



Тема Re: А калцият?нови [re: drum]  
АвторП (Нерегистриран)
Публикувано11.10.05 23:18



Еми как...възрастна жена малко или много само недостиг на калций и трябва. Няма остеопороза, но ако не приема млечни продукти, месо може да се появят проблеми мисля...




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.