Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:58 02.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Белтъчини-храни,нужди,спорт,начини,рецептинови  
АвторTOШE (Нерегистриран)
Публикувано28.02.05 20:44



Това щеше да е пост по темата "Видове вегетарианци" , но посоката в която отиде ме кара да мисля че може да продължи като отдела тема. В първия пост ще се спра най-вече на белтъчините като обща информация накратко и наличието им в различните видове храни.
Сериозно разпространено масова глупост в общото съзнанието е че нужните протеини и най вече аминокиселини има само животинските продукти и в месото. Много хора не са наясно какво е истинското положение на нещата или нещо има липсва дори формалната логика на елементарно ниво, голям брой от тези хора включително диетолози, доктори, спортисти, билдери , треньоори не могат да загреят елементарни неща. Много хора изпадат в положение да говорят наизуст без нужната информация и факти. Една известна на всички сентенция казва, че когато цифрите говорят и Боговете мълчат. За съжаление много хора нямат математическа мисъл и дори знаците <, > и = за тях не значат нищо. Засега ще разгледам само храните и белтъчините без да задълбавам в излишни теории и да доказвам нищо. Поне доколкото мога ще се придържам към фактологията.
Белтъчините се образуват чрез специално свързване на група органични киселини, наречени аминокиселини. От комбинацията между тях двадесет и няколко на брой може да се получат безброй много видове белтъчни вещества(повече от 100 милиарда). Не само всяко живо същество растение или животно съдържа свои специфични белтъчини, а дори всеки негов орган а оттам и отделните клетки изграждащи определените органи и системи. Тревопасните животни не могат да синтезират аминокиселини и ги получават наготово от растенията. Месоядните животни ги вземат направо от тревопасните. Човекът също не може сам да синтезира част от аминокиселините които са му необходими, а ги взема наготово от растителни или животински белтъчини. Някои от аминокиселините могат да бъдат синтезирани в организма макар и в неголеми количества, при наличието на влизащите им в химичния състав елементи, които се взимат от резервите на организма или в краен случай от от някои тъкани и органи за нуждите на други. Тези аминокиселини се наричат заменими аминокиселини. Въпреки че те могат да се произвеждат от организма в повечето случаи за градивен материал се използват отново внесените. Има и такива, които не могат да бъдат заменени, нито да се синтезират в организма. Те могат да бъдат внесени само отвън чрез храната. В зависимост от това колко белтъчини има в една храна и какво количество от тях е изградено от незаменимите аминокиселини можем да говорим колко пълноценна и качествена е тя като белтъчен състав. Реално погледанато човек не може да кара само на салати и плодове, въпреки че на практика някои хора имат изключително ниско-белтъчна диета от много години и десетилетия и тя не има се отразила негативно напук на цялата наука, но все пак това се счита за научно неустановимо или необяснимо или се води изключение поне според традиционните разбирания. Във всички зърнени, бобови храни и ядки абсолютно доказано се съдържат и незаменимите осем аминокиселини. Пак отново всичките осем може да се открият в морковите, картофите, спанак, доматите и др. Наистина те са в пъти по-малко, но отношението на незаменимите към заменимите белтъчини в общото количество белтъчини е едно и също във месото и в растителните храни. Може да има един грам в даден зеленчук и той да не стига за никакво задоволяване на белтъчните норми , но в неговите белтъци да има всичките аминокиселини.
Таблицата долу е по данни на FAO (Продоволствена и селско стопанска организация на Обединените нации) и е още от 1968г. Не е от някоя пристрастна вегетарианска книжка :) Видно е че нещата са ясни много отдавна, но мита за безценноста и незаменимостта на месото особено преди 10 години и назад в миналото винаги ме учудвал. Той беше и в устата на професорите, какво е имало съзнанийцата им не мога да знам. Гледал съм и доста по-нови таблици, но за съжаление линка към сайта не работи а ме мързи да търся в момента други, така че давам тази която имам поне за обща представа.
Съдържание на незаменими аминокиселини в милиграми за 100гр. Тук са девет поне две от тях попринцип се считат заедно за една.
.......................валин изолевцин левцин лизин метиомин треонин триптофан фенилаланин цистин
Соя. . . . . . . . .1780. . . 1815. . . 2618. . . 2164. . . 454. . . 1326. . ..454. . . 1675. . . .593
Фъстъци . . . . .2851. . . 1103. . . 1614. . . . 968. . . 242. . . .726. . ..296. . …1345. .. .1365
Орехи. . . . . . . .975. . . . 765. . . 1230. . . . 435. . . 300. . . .585. . . 180. . . . 765.. . . 315
Бадеми. . . . . . 2734. . . .874. . . 1415. . . . 577. . . 260. . . .614. . . 167. . . .1153. .. . 374
Фасул . . . . . . .1305. . .1220. . . 1840. . . .1584. . . 214. . . .193. . 920. . . 1177. . . 214
кр. мляко. . . . . 208. . . . 191. . . . 294. . . . 234. . . . 73. . . .139. . .. .43. . . . 145. . . . 26
извара. . . . . . 1106. . . 1125. . . .2076. . . 1630. . . 524. . . .912. . . 194. . . 1048. . . .175
яйце цяло. . . . .962. . . . .850 . . .1144. . . . 832 . . 403. . . 650. . . 208. . . . . 89 . . 286
телешко. . . . . 1097. . . 1118. . . 1540. . . 1772. . . 483. . . 907. . . 274. . . . 865. . . 253
Както се вижда месото с нищо не се явява безценно или незаменимо, нито пък превъзхожда като белтъчен състав бобовите храни ядките и изварата. В зърнените храни те са в по-малко количество са по-малко, но всъщност нещата са много далече от състоянието да ги няма или да са в минимални количества. Това че в тях ги има с 25 до 50 % по-малко количество не значи, че ако някой не яде месо ще стигне до недостиг на белтъчини. При покълване количеството и качеството има се променя сериозно. В сиренето изварата и рибата количеството е същото както и в месото, а в кашкавала е дори малко повече.
Данните по долу са за белтъчното съдържание в процента от общото тегло или грама белтъчини на 100 гр продукт. За справка в чистото месо и рибата те са от 15 до 22%.
Соев заместител на месо , на хапки и кайма 48-55%
Соево брашно 43%
Ръжени кълнове 42%
Соя 32-38%
Житен зародиш 35%
Житни кълнове 28%
Фъстъци 20-26%
Различни видове боб, леща, грах(сух), нахут 16-25%
Лешници,бадеми,слънчоглед,тиквени семки,кайсиеви ядки,сусам - 16 до 24%
Сусамов тахан 22%
Орехи 10-15%
Пшеница,царевица,овес,ръж 12-15%
Спагети и макарони 9-12 %
Ориз 7-10%
Кестени 6-10%
Гъби 3-4%
Различни видове пълнозърнести хлябове 7-10%
Царевица (замразена и от консерви) 2.5-5%
Грах (зелен или от консерва) 5-7%
Зелен боб 3 %
Чесън 5%
Лапад,спанак,коприва,киселец около - 3%
Яйце(цяло) 13 жълтък-16 белтък 11
Краставици, марули, ряпа, зеле , карфиол, броколи, алабаш, лук,праз, маслини 1.5 до 3 %
Картофи, моркови, домати, банани около 1%
Другите плодове и зеленчуци с малки изключения в някои сортове са под 1%

Белтъчини от животински продукти
Извара(обезмаслена)16-20%, пълномаслената е с 2-4 % по-малко белтъчини
Сирене саламурено 16-185, топено 14%, крема 10%
Прясно и кисело мляко 3-3.5%
Кашкавал 25%

Яйце(цяло)-13%, жълтък 16%, белтък 11%

Както всеки може да забележи дори и при чисто вегетарианство без никакви животински продукти или с не голямо количество на млечни продукти, човек може да си набавя всички нужди от белтъчини. Ако се консумират млечни продукти всекидневно то проблем няма начин да съществува, освен ако човек просто се храни недостатъчно. За съжаление не малък брой вегетарианци, предимно жени, наистина не си доставят нужното понеже почти единственото което ядът е са салати и съвсем малко допълнителни неща. После се чудят защо възникват по малки или големи проблеми с косата, ноктите, кожата, бързо уморяване, имунната им система е по-слаба, имат нисък хемоглобин, а понякога и близки до анемия състояния, лош тонус и не свеж вид, някоя съвсем лека чанта им се струва ужасно тежка, кръвното има пада, боли ги глава и им е почти винаги студено през по-голямата част от годината, от стоенето пред монитора за много кратко време чувстват дискомфорт, умора или главоболие, схващат се и от малко повече ходене после имат болки в мускулите ставите или сухожилията. Е не казвам че някой има всичко това наведнъж. Може да е само едно или няколко то тези неща. Такива и много други анормално състояния в енергетиката им може да се коригират за кратко, разбира се не само чрез промяна в храненето, но в много случаите дори само това коренно или изцяло би променило нещата. Това наистина се случва и проблема не е във вегетарианството а в сгрешеното им и непълноценно хранене. Причината често е по-комплексна и проблема стои само частично в храненето, но няма да се спирам на неща извън темата. Има го и при не по-малко жени които ядът месо. Разбира се не изкарвам проблема като женски, но това все пак съм го наблюдавал повече при тях. Не става въпрос за недостига само на белтъчини. Това го казвам по повод на това, че някои хора които са на вегетариански режим имат понижен апетит, други са за дълги и чести периоди на полуглад, някакви диети от сорта на две ябълки или една салата на ден и други неразумни диети с цел да отслабнат. Нямам нищо против дори срещу едномесечен пълен глад, но само ако човек знае какво прави. Често обаче страничен наблюдател гледайки някоя вегетарианка би си помислил, че проблема е в неяденето на месо и ненабавянето на "безценните" му и "незаменими" съставки.
Неправилното или правилното хранене относно белтъчините и не само не са приоритети, нито на вегетарианци, нито на месоядци, те просто е приоритет на тези които го “практикуват”.
Следва продължение за големия спор с белтъчните нужди.



Тема Re: Белтъчини-храни,нужди,спорт,начини,рецептинови [re: TOШE]  
Автор evzeny ()
Публикувано28.02.05 23:11



Прекрасна Тема, Тоше!
Особено около безумието на диетата Аткинс.

само да вметна, че доста от неживотинските продукти наистина им липсва пълният комплект от амино киселини (АК). Поради което трябва да се внимава с разделното хранене при вегетарианците.

Добрите новини са, че както Тоше отбеляза не е да ги няма незаменимите АК в растителните продукти. Но често трябва да се комбинират добре храните.
Класическият пример е смесването на пълнозърнести храни (пшеница, ръж, овес, ечемик) и бобови (боб, грах, леща). Първите имат недостик на Лизин, който вторите имат.
Не случайно в кухнята от Близкия Изток зърнените пити се хапват с хумус или подобни благини. Или пак там, а и в Индийската кухнйя, ястия с бобови се сервират в/у ориз.

Тук бих искал да обърна вниманието ви към КИНОАТА. Извинявам се, ако е имало вече тема за нея. Но говорейки за протеини, не можем да не споменем "суперзърното". Според UN FAO по протеиново съдържание тези малки семенца е еквивалентно на млякото.
За разлика от другите зърнести (виж по горе), киноата е богата на Лизин (0.7%) и има пълния комплект на незаменимите АК.
Киноата съдържа още (в 100г):
13 г протеин, 60 мг Са, 740 мг K, 3.3 мг Zn; 740 мг Р; 42 мг фолиева киселина, 9.2 мг Fе, 210 мг Мg, 2.3 мг Мn. Високо съдържание на влакна: 6%
1 чаша сготвена киноа има калциевото съдържание на 1 Л мляко!
Съдържа също Вит В; ниацина примерно е 2.9 мг/100 г

Отново - незаменим сайт:
http://www.nutritiondata.com/

Добър апетит!



Тема Re: Белтъчини-храни,нужди,спорт,начини,рецептинови [re: evzeny]  
Автор фoтoн 1.618 (крава-шампион)
Публикувано01.03.05 10:32



какво е киноата?
за първи път чувам..продава ли се в българия?
може би го има, но под друго име?
евгени, диетата аткинс наистина е пълно безумие. поредния пример, че в америка най-популярните и печеливши неща обикновено са най-глупави и ужасни веднъж влязох в клуб диети и там едно момиче се оплакваше, че след 2 седмици на месо не издържала и хапнала 1 ябълка, та се вайкаше че цялата диета отишла на кино..направо не можах да повярвам!
то е хубаво човек да е слаб, но да си прецакаш здравето заради това ...
а и красотата не е само в слабата фигура, нали? според мен едни здрави и чисти тъкани са по-красиви. освен това аткинс е умрял тежащ 150 кг нали:)))))))

:: салатено чудовище ::


Тема Re: Белтъчини-храни,нужди,спорт,начини,рецептинови [re: TOШE]  
Автор jiven ()
Публикувано01.03.05 10:50



Поздрави за темата
Аз не че съвсем страдам от липса на математическа мисъл, но никога не съм се интересувала от таблици за хранителни стойности. Самият факт че хора от поколения не ядат месо и пак са живи и здрави, ми говори повече от всички цифри. Обаче е много гот че пускаш тази тема, за да могат всички компетентни да се изкажат.



Тема Re: Белтъчини-храни,нужди,спорт,начини,рецептинови [re: evzeny]  
Автор jiven ()
Публикувано01.03.05 10:52



А каква е тая диета? Нали не съм по диетите, та не знам.



Тема Re: Белтъчини-храни,нужди,спорт,начини,рецептинови [re: jiven]  
Автор xaджи Дoнчo (Табиетлия чиляк)
Публикувано01.03.05 11:07



Така наречената ниско въглехидратна диета.
Яде се само месо и мазнини, без въглехидрато съдържащи храни и напитки.
Голяма лудница е.

Безумству храбрых поем мы песню!


Тема Re: Белтъчини-храни,нужди,спорт,начини,рецептинови [re: xaджи Дoнчo]  
Автор Cornflake girl (restless)
Публикувано01.03.05 11:22



не е така

при Аткинс въглехидратите не трябва да надвишават 20гр. и затова се яде само месо, яйца и зеленчуци (без такива като картофи и варива...) това май се правеше около две седмици и след това се включват и други храни, но не съм много запозната... със сигурност е вредна, заради кетонните тела, които се отделят и претоварването на бъбреците и сърцето

а ниско-въглехидратни диети (НВД) има хиляди - Зоната, Японска, Саут бийч, Скарсдейл... и какви още бяха там... при тях въглехидратите трябва да са около 70 гр. на ден
освен месо и яйца се ядат мляко и млечни произведения, ядки, зеленчуци, плодове



Тема Re: Белтъчини-храни,нужди,спорт,начини,рецептинови [re: TOШE]  
АвторTOШE (Нерегистриран)
Публикувано01.03.05 13:08



Като гледам състава виждам , че не се различава чак толкова много от стандартните зърнени храни. Протеините са колкото в тях. Като гледам си написал, че съдържа 60мг калций, толкова съдържат средно и останалите зърнени, някои и близо 100. Почти няма начин цифрата да е 600мг, но и тогава това се равнява на половин литър мляко. Още повече пък не разбрах за протеиновото сравнение между "суперзърното" и млякото, в млякото има 3% белтъчини. Ако разсееш мъглата за калция и протеините ще е добре. Не се заяждам ама нещо не се връзват нещата. Може пък да си подвел от някоя западна статия, на всеки може да се случи. На запад обичат да хиперболизират във всякакви писания. Изказването ти за това зърно звучи малко в американския стил "много супер" .
Протеините във всичките зърнени храни не са мажду 10-15% с изключение на ориза 7-10% и едва ли са по-лоши. В овесените ядки и елдата може би са по-добри. Иначе ми хареса, че има доста магнезий, ниацин и желязо. Общо взето се забелязва между 20% и 100% по-добър състав от другите зърнени храни за различните минерали, точно пък като калций и протеини са на едно ниво. Фосфора и калия на никой няма да липсват при каквото и да е ядене, но все пак все пак по-голямото количество калий е в плюс за натриево-калиевия баланс който често не е добър дори при хора ядящи само 2-3 грама сол дневно.
А пък за нисковъглехидратната диета и особенно за тази бих казал, че е малко небалансирана особенно със тези 70 грама въглехидрати. Ако иска да някой да топи мазнини по-добре е да си раздвижи малко застоялите мускули и метаболизъм пък било то дори само с разходки, бягането, фитнес, гимнастика бойни изкуства или някакъв спорт са още по-добър вариант. Вярно че въглехидратите стават на мазнини, а пък и помагат на мазнините да се отлагат когато са в повече, но това е само ако човек води застоял начин на живот или метаболизма му вече се е объркал, което в повечето случаи не е толкова от генетиката или възрастта. Незнам точно каква е тази диета, но със до 70 грама въглехидрати на ден, ще трябва за гориво организма да използва мазнини и безлтъчини дори и да не му е кеф, много хитро, ама ми изглежда малко като насилствено за организма и е поне донякъде отклоняване от естествения път. Сигурно е ефективно но понеже за енергия организма стандартно използва въглехидрати и намаляването има с повече от 5-6 пъти в менюто може да не ми допада. Просто поставя организма в коренно различно положение. Незнам дали за всеки това ще е добре. Все пак съм видял , че хората сваляд доста килца с НВД и вероятно все пак е по добре отколкото човек да има 5, 10 или повече излищни килограма. Общо взето нямам коментар, просто не съм и фен на НВД, особенно когато човек смята да компенсира с нея седянето на стол на работа и на дивана вкъщи. Може би е по подходяща за мързеливи хора или за такива които искат бързо да топят мазнини при някаква макар и малка двигателна активност.



Тема Re: Белтъчини-храни,нужди,спорт,начини,рецептинови [re: TOШE]  
Автор Maktub (обичаща)
Публикувано01.03.05 16:14



Защо не пуснеш темата и в диети? Просто такива безумия съм чела като диети, че направо..... Добре е да знаят. Дори и да се нахвърлят стръвнишки, поне ще са го изчели и ще им е влязло някъде, друг въпрос е доколко ще го използват....



Тема Re: Белтъчини-храни,нужди,спорт,начини,рецептинови [re: Maktub]  
АвторTOШE (Нерегистриран)
Публикувано01.03.05 16:40



Ааа и там съм минавал макар за кратко и доста рядко, ама не ми беше особенно уютно, има невероятни фенове на НВД, дето ако ме видят на улицата ще ми скочат на бой. Там има достатъчно хора дето с безгранична компетентност и не искам да влизам в спорове. Истините пораждат вражда. Все пак може и да си помисля въпреки, че тукашната тема не е за диети.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.