Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:24 29.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема компютрите много бръмчат  
Автор KamBam ()
Публикувано29.08.05 14:30



Извън темата вегетарианство, но няма как да не споделя
Хубаво е комп. да е много тих, така че да не пречи на фонова музика, филм или пък птичките навън За тази цел когато се взема нов комп. трябва да се избере с минимален брой вентилатори. Като пример ще опиша моят комп.
Много шумни често са вентилаторите на видеокартата и дъното, защото са малки и се въртят бързо. Тъй като играя само скромни от към изисквания игри, реших да си взема дъно с вградена видеокарта (K8Upgrade-760GX, но мисля че вече има по-добри варианти), което няма ни един вентилатор.
Процесорите също имат нужда от вентилатори от доста години насам. За щастие станаха много бързи за неща като гледане на филми и сърфираме в интернет. Затова можем да намалим бързината на процесора примерно два пъти и спокойно да махнем вентилатора от радиатора на процесора Намалянето на скоростта не е толкова популярно, затова трябва предварително да се види дъното колко позволява да се намалят волтажа и множителя на процесора. При мен съм го нагласил да работи на 0.8 V. и 1 GHz, и темп. никога не минава 50 градуса, което е доста добре. Athlon 64 2800+ си взех навремето, но сега бих предпочел процесор на Socket 939. По-бавен от Semprom 3100 не трябва да се взема, тъй като не поддържат Cool N' Quiet технологията, която дава много свобода в намалянето на бързината.

Захранването на комп. също има вентилатор, ефективността има през последните две години доста нарасна, но все още захранванията без вентилатор са много скъпи и доста горещи, при това ще се влоши охлаждането на целия комп. Затова тук може да направим компромис и да си потърсим захранване което може да регулира оборотите на вентилатора в зависимост от температурата вътре. Могат да се намерят доста такива модели в България, въпреки че са малко по-скъпи.
Последната част която шуми е хард диска - не всички дискове шумят еднакво. Seagate едно време бяха най-тихите, сега не знам дали още е така но със сигурност са едни от най-безшумните.

Всеки път като минавам край комп. и се чудя включен ли е не е ли ... абе голям кеф е
На който му е интересно може да прегледа



Редактирано от KamBam на 29.08.05 14:43.



Тема Re: компютрите много бръмчатнови [re: KamBam]  
Автор - TOШE - (развързан)
Публикувано29.08.05 16:57



Ами ти за твоя процесор няма нужда да го намаляш на половина. Той и така може да се охлажда с много безшумен охладител. Намаляването на скоростта не е най-добрия вариант, въпреки че и аз прибягвам към него когато знам, че няма да правя нищо освен филми нет и музика. Всъщност открай време използвам програми които софтуерно охлаждат процесора. Тоест без тях да речем, че процесора отделя 50 вата в режим в който не прави нищо, 60 вата за фил и 75 вата в режим на пълно натоварване(примерно игране на новите игри). С тези програми температурата и потреблението на ток спада значително когато системата е минимално натоварена. Така примерно при разглеждане в нета, гледане на фимлми, слушане на музика и другите стандартни приложение и при работа с много програми, най вече офиса процесора може да харчи и 15-20 вата което е 2-3 пъти по-малко. В тоя случай в който просто пишете документи и си цъкате изнета може вентилатора да бъде спрян. Най добрия вариант е да се ползва вентилатор с регулиране на оборотите който позволява и супер ниски такива в които изобщо не се чува. Пълното спиане трябва да се избягв освен ако човек не знае какво прави. Вече има и охладители които са без перка и охлаждат доста прилично и не са скъпи. Просто иплозват хитпаип технологията и поне с един по-слаб или средно мощен процесор могат да се правят. Друго нещо е че много от процесорите могат да работят на същата и дори доста по висока честота при по ниско зададено напрежение. Това е любимия ми вариант. Хем си пускаш процесора на по висока скорост хем харчи по-малко ток и грее по-малко. Ама за това си трябва малко познание и майсторлък.
Темата е таква на която бих могъл да говоря с часове, но като гледам дотук изписах разни съвсем неполезни неща и ще пробвам надолу малко напиша нещо съвсем накратко, но поне с някаъв смисъл и подреденост.
Нещата които бръмчат в компютъра са няколко.
1. Хард диск. Хората често сменят вентилатори и уж слагат по-тихи с по-големи и бавни перки, но компютърта продължава да бръмчи. Това е предизвикано от шпиндел мотора на хард диска които постоянно работи и върти плочите му с 5400 или 7200 оборота в минута. В предишните модели се използваха стандартни лагери и просто диск на 7200 оборота който да не издава някакъв бръмчаш свистящ или свирещ звук почти нямаше. Има и доста по-нискооборотни дискове които също бяха шумни. Сега от 1-2 години почти всички модели са със флуидни лагери и са доста по-тихи, но все пак каквото и да правиха някои модели и дикове въпреки уж променените лагери пак бръмчат. Това е единя шум от хард диска, за който много потребители не подозират и не могат да различат освен ако всичко друго не е спряно. Другия шум е шума при четене и запис, така нареченото чегъртане. Тука кои дискове са по-тихи и кой не, не е ясно изобщо. В едни и същи модели в зависимост от заводи, пратитиди фабрични настроки, плочи има ралики. Хубавото е че всички нови дискове, не съм сигурерн за Seagate и доста от старите дори от преди 5 години може да им се изключи тоя тракаш звук чрез акустик мениджмънта. Просто за една секунда се пуска човек никога няма да познаете че имате хард диск и кога зарежда снякакви приложени. Познава се само по святкането на лампичката. Така е и по-здравословно за хард диска защото главите му се позиционират по-бавно. Лошото е че хард диска става по-бавен като време на достъп, но това е незначителни и е трудно човек реално да го усети. Разлика ще има само когато се стартира нещо в което има голям на брой малки фаилове и когато диска не е дефрагментиран от дълго време, тоест фаиловете и нещата са много разпръснати по него и при преместването си за да прочете всеки фаил главата трябва да се позиционира на повече и по далечни позиции. Иначе скороста на трансфера си остава същата.
Дискове не бих могъл да препоръчам като марки. Вече всички трябва да са минимално шумни. За Хитачи, Сигеит и Самсунг съм почти сугурен, че няма проблеми поне с бръмченето , пищенето или свистенето от въртенето на лагерите. Иначе всеки който бръмчи си има различен звук.
2. Захранване.
Не само вентилаторите на процесорите, но и на някои захранвания са шумни. Ако човек не може да установи дали вентилатора на захранването е шумен, може да изключи перката на процесора преди да пусне компютъра и да види колко шум идва от захранване. По същия начин се проверява и за хард диска. Моето беше много шумно, но го отворих и му смених перката с такава на 19 децибела и вече е ОК. Често вентилаторите на захранванията са втулкови без лагер и дори да се доста тихи след време се скапват, което неминуемо ги прави по-шумни.
3. Чипсет/дъно. Върху някой дънни платки на северния или южния мост на чипсетите(да не обяснявам какво е) някои производители поставят малки вентилаторчета. В много от случаите е само за външен вид и няма нужда от това перката му да работи. Понякога е залъгалка за овърклокърския потенциал на платката, понякога е съвсем нужна но само ако ще се слага възможно най- мошния процесорт или ще пуска на по-високи от стндартните честоти за системната шина и процесора. Попринцип те са тихи, но понеже често слагат разни съпер боклукчиви перки и като понасъберат малко прах може и да почнат да бръмчат. Ако се види каква е температурата на чипсета може да се прецени и в много случаи тези вентилаторчета да бъдат изключени. Ако ли нето поне могат да бъдат смазани или сменени. Все пка рядко има особенно шумен проблем от тях.
4. Видеокарта. Преди картите бяха все с пасивни охладители, но постепенно запачнаха да правят все по-мощни и все по-греещи и почти неизбешно и по- шумни. Когато има шум и при съвсем тихи видеокарти след няколко месеца работа, тогавеа просто трябва вентлаторчето да се почисти и смаже. Все пак в повечето случаи картата далеч не е най-шумното нещо в кутията. Ако няма да играете на игри може спокойно да си купите дъно с вградена видеокарта. В случай че се играят игри но се държи много на шума може да се вземе такава с пасивно охлаждаен, само с радиятор, но такива карти стават все по редки понеже отделяна топлина с всяко следващо поколение става все повече.
5. Процесор(основното) Най-често основният и най-силен шум идва от перката над радиатора на процесора. Варианти много. Ако сте майстори можете да го пуснете на 7 волта вместо на 12 и така оборотите и шума ще спаднат много серизоно, ама това е малко жичкаджийска работа. Другия е да си смените само перката и има добри и за по 2-4 лева. Всичко обаче трябва да се прецени.
Иначе другия вариант е за нов охладител(радиатор+вентилатор). Въпросът е в това да се види дали процесора няма да прегрява. На пазара има достатъчно охладители които са тихи и на добра цена и ще удържат и доста греещи процесори. Просто понякога човек трябва да даде 10-20 лева или поне 2-3 и всичко може направо да заспи. Има го и варианта за смазването ако пречи не е имало шум а сега има. Просто маслото изсъхва и лагера започва да бръмчи доста повече. Прахта също може да създадеде триене и шум, както и да скапе качеството на смазката.
P.S. Еми тва е. Използвах горе долу проста терминология, но пак ще има неразбрали. Имам един съвет, ако компютъра ви бръмчи и ви дразни или дори да сте свикнали и изобщо не ви пука, пак е добре да се обезшуми. Не е толкова сложно. Лошото е че болшинството хора не са отваряли компютър през живота си тъй че и да им се обяснява им е тъмна индия. Най се кефя като отида в някакви хора и им кажа, дайте отверката да видя компа и те такива погледи вадят. Просто си умирам от кеф и ако ми позволят направо са като на тръни.
А пък ако имате компютър с гаранция и лепенки които пречат да се отваря, то те могат да се махат със сешоар и тънка игла и пак можете да си изчистите и смажете преките, както и да си смените охладителя.



Тема Re: компютрите много бръмчатнови [re: - TOШE -]  
Автор KamBam ()
Публикувано29.08.05 19:34



Благодаря за включването, наистина всеки може да си обезшуми доста комп. при това евтино и без да сменя компоненти. Несравнимо по-хубаво е да е тихо, късно вечерта например да чуваш само от време на време прищракването на мишката
Иначе моя процесор, го купих за да може да е без вентилатор. При мен има осезаема разлика и дори на 1000 оборота да се върти вентилатора пак не е пълен кеф. Нито ми трябва програма да наглася оборотите, нито ми трябва специално дъно или вентилатор, евтино и просто. Все пак процесора ми на 1 Ghz е по-бърз от всички топ модели преди две години, а тогава пак ползвах Windows XP, Office и браузър някъв, не могат да ме метнат че ми трябва по-бърз процесор . Най-хубавото е че така хаби към 5-8 вата и някой ден като си взема захранване без вентилатор, ще стане чудно направо.
Комп. за дома трябва да е много малък и да хаби 20-тина вата без монитора и да струва около 100$, това ще стане скоро тъй като вече е на мода и софтуера освен игрите ще изостава все повече и повече
Чакай че се размечтах, като се видим трябва да обменим опит



Тема Re: компютрите много бръмчатнови [re: KamBam]  
Автор Cornflake (girl)
Публикувано30.08.05 10:16



хей, Камбам, какво става с теб, загуби се за известно време и се върна с откровения за кедровите ядки и компютърните вентилатори!
направо разкри два нови хоризонта пред мен
при първа възможност ще ги опитам тези ядки, как може да съм ги пропуснала при положение, че ги има в България!
за бръмченето - аз си мислех че като ми е нов компютъра ще бръмчи по-малко, ама не даже има някои пристъпи, когато се разбучава много силно, все едно се мъчи, но след известно време му минава. и всеки ми казва, че щом е хубав компютър не може да не бучи, хмм. а освен това и спикера издава един неприятен звук, когато само компютъра е изключен... от това, което сте писали по темата, почти нищо не разбирам, даже си помислих че нещо се бъзикаш като започнах да чета :))) но щом казвате, че има решение на въпроса, значи може наистина да има. и щом казваш, че домашния комп трябва да е 100$... ехх... ха дано!
хайде разкажи сега за Америка!



Тема Re: компютрите много бръмчатнови [re: Cornflake]  
Автор KamBam ()
Публикувано30.08.05 13:58



Така де, опитвам се да се включа в разговорите Иначе тайно съм чел почти всичко, не съм се изгубвал
За вентилаторите, забравихме енда програма

- може да регулира оборотите на вентилатора на процесора софтуерно на някои дъна ... има малък шанс при теб да работи Твоето бръмчене може и да е от cd-то, виж дали не си забравила диск вътре, иначе може да върнеш комп. и да им кажеш че се разбръмчава от време на време, аз така направих веднъж и го оправиха. А ако няма лепенка най-добре ме покани на гости да видя, хем да ти донеса кедрови ядки (аз ги купувам от пазара до патриарха, а могат и да се поръчат от вегетарианския2 по телефона, ама ще има два лева доставка)
Аз в Америка стоях само 1 ден - бях на интервю за работа в Калифорния и след няколко месеца пак ще ходя, но за по-дълго Засега мога да кажа че американците които срещнах са много отворени, приятни и забавни хора. Като се прибрах в България ми хареса че всичко е неподредено и насам натам има боклуци, но с това сигурно ще свиква
Имат едни големи и сладки червени ябълки, продават ги просто във всеки магазин и закусвалня

Редактирано от KamBam на 30.08.05 14:42.



Тема Re: компютрите много бръмчатнови [re: KamBam]  
Автор Raja ()
Публикувано30.08.05 14:41



Като каза Америка, къде се изгуби Фотон?

Животът е хубав.



Тема Re: компютрите много бръмчатнови [re: Raja]  
Автор KamBam ()
Публикувано30.08.05 14:52



Сигурно е още на море , надявам се да не забележи дискусията тук



Тема Re: компютрите много бръмчатнови [re: KamBam]  
Автор Cornflake (girl)
Публикувано30.08.05 15:13



хехехе... разсмя ме нещо...

компютърът ми е с лепенка да, така че си добре дошъл след 2 г. виж за ядките може да заповядаш когато искаш, а и сме съседи при това макар че като те слушам май се готвиш да отлетиш от бг...

не мога да повярвам колко път си изминал за това интервю... изглежда разстоянията вече не са нищо... и все повече се скъсяват :))
иначе аз имам навика да хуля Америка без да съм ходила там изобщо за съжаление някои лоши представи се потвърждават... напоследък работя за една американка и прекарвам доста време с нея, в началото бях изпаднала в културен шок и нито аз я харесах, нито тя мен но аз почти свикнах. а и тя уж ме харесва вече. тя точно в Калифорния живее, някъде в Малибу, на брега на океана... и ми е дошло до гуша да слушам как се оплаква по телефона колко скучно било в България и колко изостанало - "нещо като Кънектикът или покрайнините на Париж" - и с твърде малко места за пазаруване.
наскоро се беше обидила на някакъв друг американец, нюйоркчанин, който й беше казал, че е много LA и много shallow :))) и като се замисля shallow е доста точно определение... тя е богата, разглезена, наивна, глупава и повърхностна... ама не знам дали е представителна извадка...
освен това ми се струва, че усмивките и комплиментите са им доста лицемерни на американците.
в България пък си имаме точно обратния проблем - твърде голям негативизъм, песимизъм и някакво мазохистично почитане на страданието.



Тема Re: компютрите много бръмчатнови [re: Cornflake]  
Автор KamBam ()
Публикувано30.08.05 15:55



:)))
Богата, глупава и от Калифорниа Прати ми мейла и, моля те
За разстоянията няма проблеми, в края на краищата силата е в мен Просто си затварям очите и си представям че съм там - не повече от 1-2 часа с медитацията преди това
Заведи я в хит да си купи фреш от праскова



Тема това кедровите ядки, шамфастък ли е?нови [re: KamBam]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано30.08.05 17:06



има един с люти чушки, най-страхотното мезе за бира




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.