Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:35 05.05.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема хляб с кисел кваснови  
АвторJohn (Нерегистриран)
Публикувано04.04.05 14:40



От скоро започнах да си правя хляб с кисел квас и съм много доволен.
Правя си го с пълнозърнесто брашно нв фурната, но много искам и да си направя пещ в двора .Търся предложения и рецепти за хляба и съвети за пеща , която най вероятно ше е кирпи4ена. Ако някой може да ми каже какжи семена са най-добри за хляба .Ленени макови сусам и т.н абе рецепти давайте а съм чувал за хляб само от кълнове.моля споделете
Ако икате да знаете как се прави квас само питайте и ще ви опиша най подробно.ОМ шанти



Тема Re: хляб с кисел кваснови [re: John]  
Автор white_rabbit ()
Публикувано04.04.05 14:45



да , обясни , ако можеш



Тема Re: хляб с кисел кваснови [re: white_rabbit]  
Авторджoн (Нерегистриран)
Публикувано04.04.05 15:14



Значи за първо аз ядох хляб с кисел квас на раинбоу събирането до село Буйново в родопите това лято. Имаше пещ на дърва и един германец правеше хляб с пълнозърнесто брашно и много семена тиквени слънчогледови и кой знае още какви. Просто бях зашеметен . Този хляб направо няма нужда от манджа толкова е пълен вкуса му. Абе не може да се опише. Трябва да се вземе в предвид че този хляб беше правен на дърва . В електрическа печка става хубав , но все пак пеща си е пещ. Както и да е .Кваста представлява брашно и вода размесени в смеска малко по гъста от боза и оставена няколко дена да вкисне като вкисването представлява зараждане на определени микроорганизми в сместа. Микроорганизмите сами се заселват в хляба няма нуйда да ги търсите , въпреки това някои предлагат да се сложи малко мая за хляб за закваска и за да стане по бързо. Но и без мая си става.Значи забърквате една чаша брашно(може пълнозърнесто) с вода и го ставяте в неметален съд - буркан да престои 6,7,8 9, дена на топло, като го бъркате от време на време в смисъл веднъж на ден или и по -рядко и през 1-2 дена го подхранвате - забърквате още вода и брашно и я смесвате с предишната смес .Кваста е готова когато се почвят мехурчета и има специфичен кисел мирис. Тази квас се използва вместо мая за хляб и си оставяте малко квас , която я разможавате за да имате и за следващия път. Само не слагайте сол в кваста защо убива микробите ,опитвайте се да използвате вода без хлор защото и тя ги убива . Хляба се прави като се приготвя закваска -кваста се смесва пак с вода и брашно и се оставя няколко часа 1-2 да се захване .И с тази закваска се омесва хляб който втаасва 2 пъти .
Повече инфо следващия път ако има интерес .
А само да кажа че така се е правил хляба винаги преди да се открие маята, а маята и тя е микроорганизми само че само един определен вид които по бързо се развиват и бухват хляба а кваста е с много по богати култури и за това има по пълен вкус. А доколкото маята не е много полезна за стомаха и червата- хляба с кисел квас е полезен за микро флората на червата

този линк е прекрасен за тези които знаят английски
http://www.io.com/~sjohn/sour.htm
Някой може ли да ми каже пове4е за хляба луна слънце



Тема Re: хляб с кисел квас [re: John]  
Автор bilja (бавна-славна)
Публикувано11.04.05 09:56



Преди няколко седмици се ентусиазирах да си направя квас.Обаче на втория-третия ден закваската не беше вече хомогенна-водата се отдели от брашното и ми изглеждаше подозрително ненаред. Така ли става обикновенно или не съвсем?

:)Моята усмивка е твоя усмивка
и твоята усмивка е моя усмивка:)


Тема Re: хляб с кисел кваснови [re: bilja]  
АвторДжoн (Нерегистриран)
Публикувано12.04.05 17:11



Нормално е . Обаче идеята е да се разбърква по един път на ден и да се подхранва с ново количество брашно и вода. Така е по- добре за микробите . Особено докато се захваща .След това става по-лесноЗахванало се е като се образуват мехур4ета и има кисел мирис. Няма проблем с отделянето на водата даже може да отливаш ако смяташ че е много течно. А пък най- добре е да си намериш от хилендарския квас той се разпространяваше между приятели и може би още може да се намери. Ако си чувала за хилендарския хляб. При него хубавото беше че закваската трябваше да се раздаде на 3 4овека и така се разпространи между много хора. Само дето беше с мляко , но аз го взех и след това си го продължих с вода и е много хубав и потентен . Аз съм от стара загора и мога да дам на всеки желаещ от него . Надявам се да съм помогнал. Питайте още



Тема Re: Така ли било...нови [re: Джoн]  
Автор bilja (бавна-славна)
Публикувано13.04.05 10:35



...значи ще пробвам пак.
...а за хилендарския хляб..един приятел ми донесе такава закваска...отначало бях много въодушевена от идеята...е хляба не се получи...беше твърд и въобще не бухна пък и на вкус не ми хареса..реших,че закваската нещо не съм сполучила да я направя и останалите три части ги изхвърлих заедно със несполучливия хляб...пък после ми попадна една интересна статия за този "хилендарски хляб",в която пишеше че този хляб няма нищо общо с хилендарския манастир.Ако я намеря ще пратя линка.

:)Моята усмивка е твоя усмивка
и твоята усмивка е моя усмивка:)


Тема Хилендарски милендарскинови [re: bilja]  
Авторjohn (Нерегистриран)
Публикувано13.04.05 13:18



Прати линка ако го намериш, ако обичаш. Мен определено не ме интересува дали идва от хилендарския манастир. Важното е че тази закваска която имам аз е много жива и става хубав хляб. Ти не знам дали си отишла в саита който съм посочил не знам как си с английския. Той е много хубав и е за начинаещи какъвто съм и аз. Там е посочено то4но как да си направиш закваска . Предложено е дори първоначално да сложиш малко мая в бъдещата закваска. А лсед това като си я подържаш ще се развият и другите организми, ако имаш големи затруднения можеш да пробваш. И в моята закваска която се опитах да хвана по естествения метод се отделяше водата и не изглеждаше обнадеждаващо , но съм правил хляб и с нея и няма проблеми. А за неуспеха с хилендарския хляб - дали си изчакала достатъчно да втаса на топло?
Успех и пробвай и с ядки!



Тема Re: Хилендарски милендарскинови [re: john]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано13.04.05 14:48



Искам да попитам дали на някого му е известно как са правели хлебен квас нашите баби. Чувала съм, че се използвал и хмел. Въпросната закваска се правела веднъж годишно и се държала на хладно място в глинен съд, като от нея се вземало по малко и така - цяла година. Следващата година квасът се подновявал. Нямам си стари баба и дядо да ги попитам. Може би е друг щам. Освен това в книгите на народния лечител Петър Димков много често срещам рецепти за употребата на този селски квас при различни заболявания (под формата на лапи, най-често). Та, някой дали има информация (напр. 80-90 годишен бодър праотец със свежа памет), да поразпита и да каже. Аз ако науча, веднага ще споделя с вас



Тема Re: Хилендарски милендарскинови [re: И.]  
Авторjohn (Нерегистриран)
Публикувано13.04.05 15:40



Абе има някави рецепти в готварските книги .Ама и аз не знам какво учстие взема хмела а май се използва и за бирената мая . Моля ако намериш инфо сподели а ако знаеш за бирената мая какво представлява също



Тема Re: до Джоннови [re: john]  
Авторнeизвecтнa (Нерегистриран)
Публикувано13.04.05 20:26



При замесването освен вода брашно и кваса слагаш ли и нещо друго като яйца мляко ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.