Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:45 24.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: готовонови [re: l]  
Автор _anonymous_ (тежко болни)
Публикувано03.03.05 19:36



Моите несъвършени измервателни уреди не мисля, че ще свършат особено много работа; пък и когато вярвам в нещо, рядко си правя труда да го проверявам, смисъл би имало само когато се появи съмнение; пък и не ми се играе на опитно зайче



Тема Re: наистина изстива по-бързонови [re: l]  
Автор ~!@$%amp;^*()_+ (целия горен ред)
Публикувано03.03.05 20:43



определено, да
но нали се сещаш, че съдовете за микровълнова обикновено са дебелостенни, със лоша проводимост, и за това ефекта прави впечатление на хората



Тема знание ?нови [re: bilja]  
Автор evzeny ()
Публикувано03.03.05 20:54



Все гордо разправям, как Българското образование е (или "беше"?) не само безплатно, но и много високо ниво.
Като гледам обаче какви неща да писани и как основни термини са омесени и оплескани....

Жалко :-(

И късмет Биля!



Тема Re: готовонови [re: _anonymous_]  
Автор | (>[2] /dev/null)
Публикувано03.03.05 21:31



Е, щом вярваш, не смятам да разбивам религиозните ти убеждения :)



Тема Re: готовонови [re: _anonymous_]  
Автор xaджи Дoнчo (Табиетлия чиляк)
Публикувано04.03.05 00:52



Като подлагаш вярата си на проверка и изпитание, се спасяваш от фарисейщината. Винаги трябва да имаш съмнение иначе ставаш кон с капаци.
Сляпата вяра е подходяща само за малоумните бабички, дето палят свещи по църквите да им дигнат пенсията.

Безумству храбрых поем мы песню!


Тема Re: готовонови [re: _anonymous_]  
Автор xaджи Дoнчo (Табиетлия чиляк)
Публикувано04.03.05 00:54



Забележи, аз не отричам, че е възможно микровълновите печки да са вредни.
Критикувам директно теб, че решаваш, че вярваш на някакви бабини деветини, и изобщо не подлагаш на проверка нещата, в които вярваш.

Безумству храбрых поем мы песню!


Тема Re: за микровълновите печкинови [re: arancabal]  
Автор arancabal (ni6tojni)
Публикувано04.03.05 10:56



Kopnato i Pastnato ot Klub "Fizika"

Здравей!

Като очевиден експерт по ползата ще си позволя да дам по-обширно обяснение на това, какво мисля за вредата на микровълновата печка в частност тук.

Първо да започнем с омаловажаващите вредата фактори:

Всички високочестотни излъчвания са вредни за живите клетки в зависимост от - колко им е енергията. Микровълновата печка едва ли има силно излъчване наоколо край нея, което да е по-силно от това на безжичните домашни телефони или мобифоните. Вземи предвид и бебе-фоните за твоя случай, ако това под постинга ти има връзка с това, което си мисля.

Сега за това, за което си струва да се гледа внимателно зад ползата:

Поставянето на храната вътре в микровълновата печка не ми доставя силно доверие, че така е изгодно или поне - невредно за мен, защото:

Какво е вредното на високочестотното излъчване за клетката на някакъв организъм (от растение или животно)? Ми, опасното са случайните химични процеси, които могат да се получат спонтанно между части от макро-молекули поради доставената и погълната електромагнитна енергия (също и акустична - вторично). Разнообразието на възможните разпади и нови връзки е такова, че не може да се предвиди, какво може да се получи и кога то ще се прояви като промяна. Не може да се корелира с точно това облъчване, ако не се прояви след кратко време. Но се признава, че радарите на къси вълни са вредни за персонала, който ги обслужва, толкова много и толкова скоро, че няма съмнение в корелацията. Тези хора нямат право да работят повече от определен брой часове на седмица.

За печката:
Най-вредно е не прякото лъчение от микровълнова печка, което е направено да бъде много слабо извън нея при всеки случай преди да се предлага на пазара, а - яденето на това, което е било вътре в печката. Особено, ако то не е загрята чиста вода, която няма кой знае какво разтворено в нея. Например, храна, която съдържа разнообразни белтъчини, мазнини и съединения на химически активни минерали (Магнезий, Желязо, Калий, Калций, Цинк и т.н.). При високи енергии едни органични молекули ще успеят да се разпаднат, а в това време някои от тези части да се групират в други формации. В храната има не просто две-три прости молекули, а толкова, че да е трудно да се предвиди, кои ненаситени мазнини, и кои наситени мазнини ще получат достатъчно енергия за да си променят молекулата. Т.е. е трудно да се предвиди, колко ще бъде киселинността на сапуна, който би се получил тук-там в микро-количества. Нито пък може да се предвиди списъка от всички възможни съединения. Оттам е още по-невъзможно да се предвиди, кои клетки в човешки индивид могат да получат необратима промяна (стареене). Освен това, някои клетки имат функционалната задача да коригират функцията на други клетки, които може да са наред, но да бъдат принудени да се "разболеят" и да накарат други клетки да излязат от нормалното си състояние и да се "разболеят" и т.н. Вътрешните сензори са най-уязвимите елементи на функционалната система на организма. Не от физиката, от от другаде е известно, че поради входно отместване на сензор регулаторът в една система може да се насити. Появата пък на нелинейност като мъртва зона на един сензор (нечувствителност) вкарва регулаторът в осцилация.

Т.е. невинните структурни промени тук-там могат да се проявят след някаква времеконстанта, определена от функционалната структура на целия организъм (система). Пряка, моментна физическа закономерност не може да бъде изведена, а това е използван аргумент за отсъствие на вреда от дехидратирани масла други механични обработки на макромолекули. А за електромагнитни вълни - биолозите не се справят изобщо с такава задача.

В крайна сметка:

По мое мнение, електромагнитното нагряване на металите е много икономично и остроумно. Направо - страхотно. Но не е никак икономично, а - напротив да се прилага същото върху органични макро-молекули с доста дърги и разнообразни структури като белтъци смесени с мазнини и други.

Силно рискувам мнението ми да бъде възприето като мнение на консервативен, дърт неверник в бъдещето на физиката, електротехниката, общественото хранене, ресторантьорство, хотелиерство, хранителни диети, случайно модифицирани храни и т.н. Не искам никой да се съобразява с това мнение, ако няма необходимост от това.

Поздрави!




Тема Re: за микровълновите печкинови [re: bilja]  
Автор bilja (бавна-славна)
Публикувано04.03.05 11:41



Понаучих някои неща и придобих за себе си представа за микровълновите печки.
Благодаря ви за помощта.

Днес Е Един Чудесен Ден!


Тема Re: за микровълновите печкинови [re: arancabal]  
Автор - TOШE - (непредвидим)
Публикувано04.03.05 12:39



Е товя поне е мнение с някаква теза зад която човека е показал своето мислене, разбиране и предположения по въпроса. Ами като сложиш храната в обикновенна фурна да не мислиш че като я загрееш, то в нея не стават различни промени във връзките и веществата. Пак се увеличава енергията в молекулите и всякакви клетки и съединения претърпяват промяна. Специално в мазнините когато достигнат определена температура се получават много кофти вещества. При някой още при малко над 100 градуса, при други чак над 230. При прясното млякото казват, че някои вредни веществае се образуват още при 50-60 градуса , а при варенето се всякакви вредни съединения, според някои около 40. Аз това не знам колко е вярно и не ме интересува щото такова не го варя пък сигурно го пия 2-3 пъти в годината. Просто давам пример. Дали тия мазнини се загряват поради микровълни или по другначин пак става същото. Самите вълни са вредни, ако облъчваш човек това е ясно. Ясно е че ще променят всяка жива клетка във храната. Въпроса е какво расзлично и по- лошо се образува в тези клетки отколкото при стандартната топлинна обработка. Тука без изследвания всичко клони само към теоризиране и да се мисли, че ще се образуват някакви по различни токсични в-ва които иначе не биха се олучили, никой поне не е обяснил. След като извадиш храната от фурната от нея няма лъчение на микровълни навън или в нея , така че до като се яде да е вредна поне по този начин карто ви облъчва. Има разни съвети от сорта на колкото е стояла във фурната толкова да се изчака след това и чак тогава да се яде. Айде тук съм склонен да приема, че може да се изчака 10 секунди ама в повечето случаи едва ли човек ще я извади и веднага ще я погълне за секунди. Това дето като влезе храната във вас и разни нейни клетки могат да убият или повлиаят деструктивно на други не ми звучи добре. Да не би микровълните да превръщат клетките от храната в някакви мутанти убийци на други клетки. За вредното влиянието на микровълните върху чивек съм съгласен. Все пак всички печки на пазара са направени да не изпускат дори минимално лъчения и на 5 сантиметра извън печката. Поне разни мнения като да се стои на най-малко метър от печката със сигурност не са верни. Има си индикатори с които се замерва дали няма лъчение нявън. Аз не съм си изградил някакво непроменяемо мнение за безвредността на микровълните. Нямам и такава цел. Просто от това което съм прочел и знам няма доказателства за някаква конкретна и специфична вредноста и нещата твърдо клонят в другата посока. Питал съм и доцента по физика от упражненията ми и той беше на това мнение. Нагоре Хаджи Дончо е дал линк към един сайт дето има обяснения на всякакви въпроси за молекулните промени и почти всичко около микровълновите фурни и вълни. Разгледах съвсем малко, но те нещаята са прости и няма зашо да се дълбае там дето няма нищо и да се опитваме да доказваме целенасочено разни предположения.
P.S. Всеки си има право на мнение, аз само ще се радвам, ако се опитва то да е по-обективно и безпристрастно.



Тема Re: готовонови [re: xaджи Дoнчo]  
Автор _anonymous_ (тежко болни)
Публикувано04.03.05 14:09



Виж: аз никога не съм проверявала и дали при замръзването на водата в лед има период на увеличаване на обема, вместо намаляване; струва ми се смислено. По същия начин смислено ми се струва което е нагрято по-бързо, да изстине по-бързо, и това пък няма нищо общо с микровълновите печки освен случайния факт, че те загряват по-бързо, отколкото обикновените. Ако се случи нещо, което да е в противоречие с тия смислени неща, тогава ще ги проверявам - и тях, и противоречието, и всичко, което се наложи, за да се вържат отново нещата. Обаче така да подлагам на проверка всичко, за което ми хрумне, че видиш ли нямам твърдо и научно обосновано доказателство, лично за мен представлява огромна загуба на време и енергия без абсолютно никакъв смисъл.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.