Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:47 27.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Zarodi6i?!  
Авторcookie (Нерегистриран)
Публикувано09.02.05 19:00



Nqkoi 6te mi dade li malko pove4e info za zarodi6ite? Az 4etoh nqkoi stari post-ove ama pak ne mi stana mn qsno. Zna4i kak moga da si napravq p6eni4eni zarodi6i? slagam semencat av malko voda i sled 24-48 4asa trqbva da s aponiknali kym 2mm zarodi64eta. Taka i posle kakvo pravq? Iztrygvam samo 2mm-rovoto zeleni4ko zarodi64e i go slagam v nqkoq salata ili supa taka li??

Drugiq mi vyrpos e otnosno ot kakvi drugi semenca moga da si napravq zarodi6i v doma6ni usloviq i v kakvi recepti moga d agi prilagam??

Blagodarq vi :o)



Тема Re: Zarodi6i?!нови [re: cookie]  
Авторpeteto (Нерегистриран)
Публикувано09.02.05 22:40



(quote)
Днес лекцията беше посветена на ПОКЪЛНАЛИТЕ СЕМЕНА. Невероятно е колко енергия има в едно мъничко семенце. И за да заработи тази енергия в наша полза, просто трябва да се храним с покълнали семена. Не им трябва кой знае какво, за да покълнат, освен топлина и вода. Във вода със стайна температура се поставят семената, като престоят на различните семена е различен.

Ето примерни часове за някои семена:

12-24 ч - зелена соя, фасул, нахут

10-12 ч - жито, сминдух, леща

4 ч - белен слънчоглед, люцерна, сусам

След престоя във вода семената набъбват и омекват. Водата се изхвърля и се изплакват. После се поставят в съд, покрит с тензух, закрепен с ластик. Добре е тензухът да не покрива дъното или съдът да е наклонен под 45 градуса. Семената се разпределят по тензуха без да се натрупват.

Измиват се по няколко пъти на ден (два пъти най-малко). Съдът, в който са семената, се покрива с плътна кърпа, за да предпазим семената от светлината. Трябва да се приготвят малки количества и да се изяждат веднага или да се съхраняват ден в хладилник.
(end quote)

znachi, citiram tova ot statiq na www.emilova.org, saita na d-r liudmila emilova, nai-izvestnoto bulgarsko ime, svyrzano s lechebnoto gladuvane. Probvala sym go s tikveni semki i mi se poluchi dori bez semenata da sa podpuhnali i omeknali sled prodyljitelno kisnene v chista voda .. po pyrvoklasnicheskiq metod s vlajno pamuche pusnaha korencheta za 1-2 dni .. te specialno bqha gorchivi, ne znam takava li im e prirodata na tikvenite semki, zatova gi prevarih nabyrzo i im izteche gorchilkata.. :) ta kato cqlo ne sym spazila nikakyv red i sigurno nikakvi vitamini ne sym izvlqkla, no zanapred shte se ucha.. :) v zarodishite se uvelichava 5-6 pyti sydyrjanieto na vitaminite ot B-kompleks i se usvoqvat mnogo lesno ot organizma kogato sa v takava forma .. moje da se pravqt kylnove i ot qdkite - orehi daje, koeto i men me uchudi, no te mai trqbva da sa s cherupki .. ne znam, experimentirai.. :) za malkite kolichestva trqbva da se vnimava obache naistina ..

http://healthyfood.info.bg/Advices/19Kylnove.html

tozi link pyk trqbva da e napylno qsen .. oshte ne sym go prochela, toku shto go namerih, no po zaglavniq red lichi che shte otgovarq na vyprosa ti veroqtno.. :) haide stiga tolkova, che i bez tova prekalih.. :) uspeh..



Тема Re: Zarodi6i?!нови [re: cookie]  
Автор KamBam® (o)
Публикувано10.02.05 09:46



Ядат се целите семена

Преди 3 дена бях забравил ленено семе в една чаша с много малко вода и сега гледам малки бели коренчета пуснали



Тема Re: Zarodi6i?!нови [re: peteto]  
Автор xyaнджи ()
Публикувано10.02.05 17:17



Стига с тези панички и буркани. Има си специални съдове за покълване на семена. Цялото обслужване се състои в изливането на най- долният и наливане на една чаша вода в горният. Вътре влагата си циркулира и създава оптимални условия. Общо взето са прости, но много добре измислени. Обслужването отнема по половин минута, два пъти в деня.

Моите са на германската търговска марка - ТСМ. Предполагам, че има и от други марки.



Тема Re: Zarodi6i?!нови [re: cookie]  
Автор xyaнджи ()
Публикувано10.02.05 17:40



Както каза кам-бам, ядат се целите семена, не само зародиша. Става дума, когато зародиша достигне еди колко си милиметра, стават за ядене.

си говорехме за кълновете, преди време.



Тема Re: Zarodi6i?!нови [re: xyaнджи]  
Авторpeteto (Нерегистриран)
Публикувано11.02.05 00:20



ne e nevyzmojno i s panichki, makar che vqrvam i az, s pravilnata procedura i sydche se poluchava maximalniq rezultat .. az tuka v .de edva prohojdam v sveta na mestnoto zdravoslovno hranene i oshte mi e skypichko, pyk ne sym si namerila po-lesni iztochnici .. kakto mi e nai-prostichko, taka si prigotvqm jelanoto i vinagi sym si dovolna.. ;) no inache seriozno - ne e hubavo da sa v kontakt s voda semenata taka li?.. i onova "tuk si govorihme za zarodishite" go izchetoh i gledam i drugi obrabotvat kylnovete sled poluchavane .. ne moje da ne vzemem predvid hranitelnite zagubi no - vsichki li kylnove po princip mogat surovi da se qdat? .. samiq zarodish e qsno, krehkichyk - "staroto" zyrno me chudi .. ;)



Тема Re: Zarodi6i?!нови [re: peteto]  
Автор bilja (бавна-славна)
Публикувано22.02.05 09:16



А как предотвратявате появата на плесени?
Аз само житни кълнове си правя,но всеки път на някое зрънце се развил и плесен(след 12ч).Чудех се пшеницата ли не е добра или пък нещо аз бъркам.

Днес е един чудедесен ден!


Тема A рецепти?нови [re: cookie]  
Автор coookie ()
Публикувано22.02.05 14:31



Блгодаря ви за съветите относно техниката на получаване, но някои ще ми каже ли и как ги яде и в какви яденета ги включва? Или се ядат само като добавка на салати?



Тема Re: A рецепти?нови [re: coookie]  
Автор xyaнджи ()
Публикувано22.02.05 17:41



Току що клъвнах малко люцернови кълнове ей така, хрупа-хрупа без нищо.
Май, на който как му прилегне.



Тема КЪДЕ ГИ КУПУВАШ ТЕЗИ ТСМ СЪДОВЕ?нови [re: xyaнджи]  
Автор kaви (търсещият)
Публикувано22.02.05 23:59



Че май и други споменаваха за тях, ама в София нещо като питам по тези магазини-никой нищо не знае за подобна стока.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.