Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:08 02.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Особените случаинови  
Автор jiven ()
Публикувано25.08.04 14:26



Я малко да позалея клубчето с нови теми

Как действате ако понякога ви поднесат ядене с месо и е много неудобно да откажете?
Аз първите години бях супер праволинейна и никакви компромиси не позволявах
Сега обаче съм се размекнала и примерно в последните месеци ми се случи на два пъти да ровя из разни чинии и да се правя че ям ,пък даже и да опитвам от немай къде.
И в двата случая рискувах ако откажа да обидя домакините.Единият път беше на село при едни много мили баба и дядо.Е какво да им обяснявам и как да им го обясня!
Другият път беше свързан с работа и вече бяха поръчали манджите предварително.Човекът на когото превеждах,тъкмо ми беше обяснил че в незнамси коя страна,веднъж му се наложило да яде суров дроб от патица и той щял да повърне,ама нямало как,нали са го поканили бизнес партньори,та го изял.И след това адски учтиво ми даваше неговите чинии първо на мен,въпреки че първо носеха всичко на него,понеже той беше the big boss.
А българите от своя страна много се гордееха с избора на ястия и гледаха с широко отворени очи дали ни харесва.
И аз хък-мък нищо не казах и почнах да бодичкам печеното агне на пещ



Тема Re: Особените случаинови [re: jiven]  
Автор xaджи Дoнчo (Дюкянжия)
Публикувано25.08.04 17:20



Учтиво, но ясно и твърдо отказвам. Важното е да се направи с усмивка и разбиране. Домакините обикновено и без това се чустват много неловко от това че са ти поднесли месо, трябва да ги убедиш, че можеш спокойно да изкараш на една салатка и това не те притеснява, нито ще се чустваш ощетена спрямо другите участници в събитието.

Разбира се, културният човек търси възможност да предупреди организаторите още при поканата. Вегетарианството си е нещо съвсем нормално - предупреждавал съм при покана за сватба, за гости, при купуване на билет за самолет. Винаги може без проблем да се подсигури някакво минимално мезе - салатка, нарязан кашкавал.

Ами ако си в Русия и те карат да пиеш? Започнеш ли - спиране няма. Условията се поставят в самото начало.

Баня, водка, гармонь и лосось



Тема Re: Особените случаинови [re: jiven]  
Автор KamBam (o)
Публикувано25.08.04 20:13



Аз казвам че членувам в секта и не ми позволяват да ям месо и след 2-3 секунди всеобщо мълчание почвам да се смея



Тема Re: Особените случаинови [re: jiven]  
АвторLub (Нерегистриран)
Публикувано25.08.04 20:32



Здр

Сега бях по много "гостита", все с умъртвени животни по масите. Но не мисля че неяденето на месо е нещо срамно или че бих притиснил хората ако ям безмесно. Все пак сме в 21-ви век



Тема Re: Особените случаинови [re: KamBam]  
Автор xyaнджи ()
Публикувано25.08.04 21:08



Яко, яко. Непременно ще го пробвам. Няма начин да не увиснат всички чекмеджета...



Тема Re: Особените случаинови [re: jiven]  
Автор xyaнджи ()
Публикувано25.08.04 21:37



Сещам се за една случка с един приятел, който е вегетарианец от ученик още. Прави поход в Родопите. Един ден се качва към един връх с двама човека. Ама ей така напряко, без път, все едно, че е дива свиня, кога й е дошло харашото. Върхът и той един висок, да му се не надяваш. Изпъчил се отвисоко и праща само вятъра да им се подхилква, какви са гашници, щрапуркащи нагоре, като отстреляни кози. Пък те, ербаб и дай още по- газ нагоре. След 2-3 часа в стил "Гранд Чероки", една ръка с доволно треперене се лови за скалата и след нея води и една рошава чутура. И тази рошава чутура каво да види, насред върха седнали двама яки балканджии на малко над средната възраст и при вида на момъка извикват: "Евала, ти си ни гост, няма не искам, няма недей, сядаш тук с нас. И като седнали, па напалили един огън и на една плоча като пекат едни кюфтета. Ядат та и пращат ушите. Дошли и другите и какво да се прави, присламчили се и те на софрата, може пък да е за добре рекли си. И като рекли ония ти му и балканджии та извадили едни гърла и запяли родопски песни, цялата пустош замлъкнала. Голям фестивал, голямо чудо. Вика момъка, сърце не ми даде да им разваля хатъра с такова желание ни гостиха. Широки балкански души, да им се не нарадваш. Пък и цялата ситуация да качваш един връх и накрая като се качих да завариш тези чудаци горе.
Такива работи стават.



Тема Re: Особените случаинови [re: xyaнджи]  
Автор jiven ()
Публикувано26.08.04 09:51



именно,за такива ситуации става въпрос
когато ако откажеш,сякаш развяляш нещо по-важно от 'убитите трупове'.
иначе разбира се и аз отказвам по принцип.става въпрос за наистина редки случки.иначе сватби,погребения,самолети и т.н. не ги броим



Тема Re: Особените случаинови [re: jiven]  
Автор xaджи Дoнчo (Дюкянжия)
Публикувано26.08.04 10:03



Досега не ми се е случвало да не мога да откажа.

Само веднъж ядох кашкавал от една чиния, в която имаше нарязана луканка.
И веднъж едно парче сладкиш с желатин, на който толкоз време участвах в приготвянето му, преди да се усетя че има желатин в него.

Не смятам ранните отклонения от вегетарианството.

Отказвал мезета като филия руски черен хляб с масло и прясно осолена сьомга или с хайвер.
И съм приготвял за гостите "сельодка под шубой" и не съм я опитвал.

И след всичко това да имам проблем да откажа някакви си кюфтета, независимо чий кеф развалям???

Баня, водка, гармонь и лосось

<P ID="edit">

Редактирано от xaджи Дoнчo на 26.08.04 10:08.



Тема Re: Особените случаинови [re: xaджи Дoнчo]  
Автор jiven ()
Публикувано26.08.04 11:20



е тук не става въпрос за мойте гости, а когато аз съм на гости и то не на приятели
примерно не можах да измисля смислено обяснение за тези баба и дядо, дето сигурно вече няма и да видя повече.не бих го нарекла разваляне на кеф.
ти явно си по-дипломатичен и по-железен
пък аз явно вече не съм толкова правоверна



Тема Re: Особените случаи [re: KamBam]  
Автор jiven ()
Публикувано26.08.04 11:26



ще пробвам, ма ако може да е на официален обяд




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.