Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:05 01.07.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема За просото  
Автор Cornflake girl (разсеян)
Публикувано03.08.04 11:43



В една тема Jiven споменава, че в северните части на Китай ядяли много елда и просо, докато в България просото само на кокшките го даваме Това ми напомня как един познат като ми погледна шкафа пълен с жито, булгур, овес, елда, просо... и разни семена и ядки каза, че такава храна дава само на папагалите си

Та, за елдата общо взето се научих - много лека и вкусна храна. Става за ядене и след като се накисне за няколко часа във вода.
Но просото накиснато не става, пробвах
Някакви идеи как да го готвя и с какво е вкусно да се яде??



Тема Re: За просотонови [re: Cornflake girl]  
Автор tchupakabra (кофти)
Публикувано03.08.04 12:22



Не се готви - ще стане отровно. Готвената храна не е годна за консумация и убива. Варено просо с мляко убива кон от 5 метра.



Тема Re: За просотонови [re: Cornflake girl]  
Автор jiven ()
Публикувано03.08.04 12:34



В общи линии го ползвам като ориз,т.е. смесвам го с зеленчуци.Слагам го в студена вода и на бавен огън го чакам да кипне.След това изключвам котлона и го оставям захлупено да 'опне'за двайсетина минутиАко някой друг знае по-хитър номер,сигурно ще ни светне.
По принцип просото си има един такъв специфичен вкус и освен мен други почитатели вкъщи си няма.Е,бутам го на малкия,ма и той вече взе да капризничи.Аман от тия капризни мъжеСъщо така понякога му слагам масло и чубрица и пак много ми харесва просто ей-така,но пак само на мен:)

А житото как го ядете?Варено или ???Въобще всички зърнени?Моля,давайте съвети!!!

Аз последните 6 месеца го ударих през просото и хич не внимавам какво ям.Но не ми се отразява добре junkfood-а,та се прибирам в руслото на здравословните;)))разбира се за пълен веге пост, достигане до абсолютния здравословен максимум,брахмачария може и да си говорим пак,но след мнооого години



Тема Re: За просотонови [re: tchupakabra]  
Автор Cornflake girl (разсеян)
Публикувано03.08.04 12:44





Е, това пак е идея някаква - с мляко!
То се подразбира, че млякото трябва да е козе, да не е подложено на термична обработка, демек да е сурово, и козата да е от новите облагородени поколения, които не миришат и да е отгледана през девет планини в десета, за да е съвсем еколкогична коза

Значи слагам просото директно в млякото и варя, така ли??



Тема през просотонови [re: jiven]  
Автор Cornflake girl (разсеян)
Публикувано03.08.04 13:34



През просото - това ми е любимия номер!

Благодаря за полезната информация И в диетичния магазин, откъдето го купих ми казаха, че може да се слага на всичко, което се прави с ориз. Предполам и се вари като ориза, но щом казваш че става само с кипване и 'опване'... :)))
Обаче аз ориз не готвя, или твърде рядко ...не ми се занимава просто, абе не правя нищо, което изискава повече усилия от отваряне на капачка или нарязване на краставица ...необелена естествено Та ако може да си се кисне през нощта, а на сутринта да става за ядене, ама не...

Житото по стара българска традиция се вари и му слагаш ядки и стафиди или масло и подправки или... и аз не знам. Всъщност тези неща ми се струват по-подходящи за зимата. Сега дори препечени филийки не ям. Карам на плод, зеленчук, ядки, яйца, кисело мляко - много, сирене, извара, кашквал ...ох дано да не чете кирето , а неизменния junk food са сладките неща, но те както винаги са в процес на отказване

А ти да не си в Китай случайно?



Тема Re: през просотонови [re: Cornflake girl]  
Автор jiven ()
Публикувано03.08.04 14:42



не бе,боря се със софийски хлебарки
а освен елдата и овесените ядки,какво друго може само да се накисва?



Тема Re: през просотонови [re: jiven]  
Автор Cornflake girl (разсеян)
Публикувано03.08.04 16:21



Да, забравих да кажа, че има йогийски пост, при който се яде по 100гр. жито на ден + малко мед и ядки и житото се яде само накиснато, за което явно си трябват здрави зъби. По този въпрос Аз_ е експерта в клуба

За друго не се сещам... Но накисването като цяло е много ползотворен процес според мен!
Например когато сиренето и маслините са ми твърде солени, ги кисна известно време във вода. Да не говорим суровите ядки колко по-вкусни са когато са накиснати във вода. Сушените плодове също може да се държат във вода.
Казват, че една част от нитратите се унищожава, когато зеленчукът се накисне.



Тема Re: през просотонови [re: Cornflake girl]  
Автор _Alina ()
Публикувано03.08.04 19:13



Благодаря ви за ценната информация

Толкова време се лутам в разни експерименти и да открия клуба чак сега.

Ама по-добре навреме, отколкото късно или никога, нали


А между другото, какво точно е елда и някой знае ли английското и или френско име, моля. И как точно я накисвате - за колко време имам предвид преи консумация.


Благодаря отново

човек се ражда на света, за да твори, за да създава
и красотата на деня, на други хора да раздава


Тема Re: през просотонови [re: _Alina]  
Автор jiven ()
Публикувано03.08.04 23:02



buck-wheat : елда
millet : просо

за всеки случай провери и ти,че моят речник не е от най-надеждните



Тема Re: през просотонови [re: jiven]  
Автор _Alina ()
Публикувано05.08.04 02:20



Благодаря

Другата седмиЦа ще отивам да се снабдявам с ядки, така че ще проверя как стоят нещата с елдата в Канада и има ли тя почва у нас

човек се ражда на света, за да твори, за да създава
и красотата на деня, на други хора да раздава



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.