Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:23 03.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема МАРТ месец -- суровоядствонови  
Автор A3_ ()
Публикувано25.02.04 15:17




В клуб диети тръгна една идея за /Великия пост/ месец март да го изкараме само на суровоядств, който иска да се включи да заповяда.

Успех на всички!



Тема Re: МАРТ месец -- суровоядство [re: A3_]  
Автор нoeмиC ()
Публикувано25.02.04 17:38



Да не пропусна да отбележе, че и аз се включвам в този пост

И се надявам че ако се включат и други в това наше начинание, в този клуб ще можем да си обменяме някой интересни рецепти от сурова храна



Тема Re: МАРТ месец -- суровоядствонови [re: нoeмиC]  
Автор A3_ ()
Публикувано25.02.04 17:49



Да, скоро смятаме с един приятел да направим една торта, та ако стане добре ще споделя рецептата



Тема Re: МАРТ месец -- суровоядствонови [re: A3_]  
Автор bamo (mr.)
Публикувано25.02.04 21:09



Мммм ще си киснем и гречка



Тема Re: МАРТ месец -- суровоядствонови [re: нoeмиC]  
Автор Люб (свирчо)
Публикувано25.02.04 22:00



с вас съм
ще е интересно
и аз се надявам да се включат др. хора, тук имаше и такива с опит ... ("

", "Olmek" сигурно има опит, но не е писал от една година...)

Покълнало жито с орехи, покълнала люцерна (цяла седмица й трябва за покълването), зеленчуци, мляко (май ще карам на пастьоризирано, сурово /"vorzugsmilch"/ не намирам тук), плодове (и сушени) ... другото е от вас



Тема Re: МАРТ месец -- суровоядствонови [re: Люб]  
Автор A3_ ()
Публикувано25.02.04 23:32



я кажи от къде взимаш семена от люцерна и начина на покълване като при житото ли е. Искам сам да си я покълвам



Тема покълнали семена - инфонови [re: A3_]  
Автор Люб (свирчо)
Публикувано26.02.04 00:37



Привет,

люцерната (алфа-алфа) си я взех от магазин за здравословно хранене от България :-). Трябва да видиш по такива магазини, евтина беше.
Около една седмица чаках покълването, и за разлика от житото, изглежда се яде по-покълнала (до няколко сантиметра), макар и да не съм сигурен, трябва пак да проверя. Понеже са много дребни зрънца, използвах цедка за промиването им.

***
А тук един бг-сайт за покълнали семена :



"Природосъобразното хранене на човека предвижда умереност и употреба предимно на сурова храна без обработка и рафиниране. Малкото по количество, но биологично пълноценно хранене, е доказан важен фактор за дълголетие и забавено стареене. Преяждането е една от главните причини за болестите на съвременния човек. Излишната храна (особено белтъчната) действа като отрова. Тя предизвиква непълна асимилация на хранителните вещества и загниването им в дебелото черво, което води до отравяне на целия организъм.
--------------------------------------------------------------------------------
Кълнове от Соя
Можеби това са най-известните кълнове, които навярно вече сте опитали в някой от многобройните китайски ресторанти. Соевите кълнове имат свеж вкус, хрупкави са и са богати на мазнини, протеини, минерали и витамини. Тяхното количество в 100 грама кълнове (дадено в таблицата по долу) по-богатство и разнообразие се нарежда веднага след люцерната (може да сравните таблиците на люцерната и соята). Освен това кълновете са ниско калорични. Ако 100 грама обикновена соя съдържа 300 калории, то 100 грама обикновени кълнове имат едва 58 калории. Соевите кълнове засилват имунната система и спомагат срещу стреса.

Хранителна стойност на 100 гр. Кълнове

Калции Каротин Желязо Фосфати Сода Захар
10 мг 25 ме 2.0 мг 52 мг 6.0 мг 1.3 мг
Мазнини Протеини Виатмин А Витамин В1 Витамин В2 Виатмин С
0.1 мг 2.8 мг 8 ме 0.15 мг 0.06 мг 30 мг


--------------------------------------------------------------------------------
Кълновете от слънчоглед имат приятен вкус. Кълновете са много богати на протеини и наситени масти.

В протеина се садържат следните аминокиселини (в проценти):

Аграмин 7.2%
Хистидин 2.1%
Лизин 4.4%
Триптофан 1.5%
Фенил-аланин 3.5%
Метионин 3.5%
Трионин 5.9%


Изследване на хранителната стойност на кълновете от слънчоглед показва наличието на следните минерали и други субстанции в 10 гр. кълнове:

Минерали :
Калции 57 мг
Кобалт 64 мг
Йод 20 млн.ч.
Мед 20 млн.ч.
Желязо 7 млн.ч.
Флуор 2.6млн.ч.
Магнезий 347 мг
Фосфор 860 мг
Сода 0.4 мг
Цинк 6.6млн.ч.


Други субстанции (в проценти):

Смола 3.64%
Влакна 2.47%


--------------------------------------------------------------------------------
Кълнове от Леща
Кълновете от леща, според познавачите, притежават "най-елегантния вкус". Всъщност той е сладникав и леко стипчив. Кълновете от леща са богати на протеини и са незаменими за безупречната работа на мозъка и нервната система. Кълновете от леща са богати на желязо, от което зависи кръвообразуването, и са идеални за преодоляване на анемията и пролетнта умора. Кълновете от леща, както всички бобени култури, помагат в лечението на почти всички хронични и остри заболявания. Не е за пренебрегване и козметичният им ефект-изчистват и подмладяват кожата, засилват косата, като дори не са редки случаите на потъмняване на побелели коси. Според най-нови изследвания на запад лещащта е особено полезна за жените, тъй като стимулира образуването на женските хормони и я препоръчват на жените в критияна възраст.
Кълновете от леща съдържат макар и в по-различно съотношение почти всичко, което и житните. Но в тях според изследванията има повече каротин. От него организма си сентизира без вредни последици за здравето тъй важния витамин А. Същевременно каротинът е и мощен антиоксидант, който помага да се превьзмогнат уврежданията на клетките, причинени от свободните радикали. В 100 грама кълнове има 4 мг. каротин, а в САЩ препоръчваната дневна доза е 6 мг. за зрял мъж.
Най-много в кълновете от леща се образува и витамин РР, който има главната роля във въстановителните и окислителните процеси в клетките. Именно от неговата недостатъчност през пролетта настъпва бърза умора.
--------------------------------------------------------------------------------
Кълнове от Люцерна
Всички, които са опитали кълнове от люцерна, твърдят че тя е царицата на вкусните хрупкави салати. Колкото да хранителта им стойност, може да се каже, че те съдържат препоръчваните дневни дози в САЩ и евросъюза на около 80 на сто от всички необходими витамини и минерали. А ето по-конкретно какво има в 100 гр. Кълнове:

Витамини : Минерали :
А до 44 000 м.е. Фосфор 250 мг
Д 1040 м.е. Калции 1750 мг
Е 50 м.е. Поташ 2000 мг
К 15 м.е. Сода 150 мг
С 150 мг Хлор 280 мг
В1 0.8 мг Сяра 290 мг
В2 1.8 мг Магнезий 310 мг
В6 1.0 мг Мед 2 мг
В12 0.3 мг Манган 5 мг
Ниацин 5 мг Желязо 35 мг
Пантотенинова к-на 3.3 мг Кобалт 2.4 мг
Инозитол 210 мг Бор 4.7 мг
Биотин 0.33 мг Молибден 2.6 млн. ч.
Фолиева к-на 0.8 мг


Следи от други минерали : Никел, Стронций, Олово и Паладий, други субстанции:

Влакна 25%
Протеин 20%


--------------------------------------------------------------------------------
Кълнове от Ръж
До голяма степен кълновете от ръж имат качествата на пшеничените кълнове. Например доказано е за житните култури, че ако преди покълването на зърната има наличие на следи от витамин С, то кълновете съдържат минимум 12-14 мг. на 100 грама. Кълновете от ръж са изключително богати на витамин В1, В2, В3 и Н (биотин), които от своя страна са особено важни за спортистите и заетите с тежък физически труд.

Непокълнали зърна Кълнове
Витамин В1 - 7.9 мг/кг
Витамин В2 1.3 мг/кг 8.3 мг/кг
Витамин В3 72 мг/кг 129 мг/кг
Витамин Н (биотин) 0.4 мг/кг 1.2 мг/кг



Кълновете от Ръж имат пикантен вкус. Те засилват нервите и мускулите.
--------------------------------------------------------------------------------
Кълнове от Жито
Житото е знаменосецът на покълналите семемна. Кълновет му имат приятен сладък вкус, а здравословното им значение е изключително. Покълналото жито засилва имунната система и подмладява организма. Според изследванията в университета в Минесота след покълването на зарната съдържат 6 пъти повече витамин С (важен за имунната система) в сравнение със суровите зърна, а с хляба и хлебните продукти просто няма база за сравнение. Пак там са установили, че витамин Е (който е важен антиоксидант и неутрализира вредните свободни радикали и който играе роля при оплождането) се утроява. Освен това в кълновете рязко нарастват витамините от група В, както и лесно усвоимите минерали - калций, фосфор и магнезий. В кълновете се образуват множество ензими и се създават жизнено важни аминикиселини, а баластните вещества са важни за доброто храносмилане.

И още едно изследване :

Фосфор Магнезий Калций
В 1 кг. бял хляб 86 мг 0.5 мг 14 мг
В 1 кг. кълнове 1050 мг 342 мг 71 мг"

***
ПП: не съм проверил напълно съдържанието /като напр. вит. B12 в покълналата люцерна??/ :-) но като цяло е супер че има такова инфо на български

Редактирано от Люб на 26.02.04 01:00.



Тема Re: покълнали семена - инфонови [re: Люб]  
Автор A3_ ()
Публикувано26.02.04 08:39



Благодаря много!

Днес ще ходя до проверя за люцерна, много я обичам. Абе изобщо кълновете са си кълнове
Взел съм си и сурови белени тиквени семки и ще пробвам и тях да покълна, а и бадеми ще пробвам, досега само съм ги накисвал, но ще видя и с покълването как е... ще добавя само и че нахута е чудесен за покълване, а граха ми горчи
Благодаря!




Тема салата от коприванови [re: нoeмиC]  
Автор A3_ ()
Публикувано26.02.04 08:47



Една рецепта:
берат се връхчетата на чудесна, прясна и прекрасна коприва. След това се измива хубаво, намачква се и се нарязва на ситно, слага се студенопресован зехтин, може и други зелене работи /марули, магданоз или по желание/, разбира се всичко се прави с Любов. И след това се яде в приятна и спокойна обстановка Чудно е! Има и варянт със запарване на пара за 1 минута, или с миене със солена вода, което не съм пробвал. Но суровата си е най-хубава, все едно ядеш направо прана



Тема Re: салата от коприванови [re: A3_]  
Автор Artoa * (usmivka)
Публикувано26.02.04 09:53



И аз се вклучвам, или поне 6те направя опит да се вклуча ,за6тото опита ми е малък .И единствените не6та за които се сещам като започна да се храня по този начин са салатите и просто бързо ми омръзва. Гладувам от няколко дни, но мисля че днес е деня и в обедната си почивка ще разгледам обстоино пазара кото ми е близо и много удобен.Естествено след като събера малко инфо от вас преди това:)...




--------------------
Приятен ден на всички участници !!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.