Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:25 22.09.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Още инфо за вегетарианството  
Автор lex (..рохирим..)
Публикувано14.01.04 18:42



Проф. д-р Стефка Петрова, дм


Вегетарианството намира все по-голямо разпространение. Основната причина за това е, че когато вегетарианската диета е построена правилно и е балансирана, тя в най-голяма степен се доближава до съвременните препоръки за здравословно хранене.

Научните проучвания показват, че вегетарианците страдат по-рядко от сърдечно-съдови и ракови заболявания, от затлъстяване, високо кръвно налягане, диабет, остеопороза, имат по-добра физическа издръжливост и по-голяма продължителност на живота.

Има различни видове вегетарианство, като основните групи са:

- пълните вегетарианци, които не консумират никаква животинска храна

- лакто-ово-вегетарианци, които освен растителни продукти приемат мляко и млечни продукти и яйца. Има разширен вариант, които включва и консумацията на риба, който аз лично препоръчвам, тъй като рибата е ценна и здравословна храна и наистина ще бъде жалко да липсва от диетата.

Вегетарианската диета, която е богата на плодове, зеленчуци, зърнени храни и ядки лесно и в голяма степен успешно посреща потребностите от общи белтъци, въглехидрати, мазнини и повечето витамини и минерали.

Основните критични аспекти, специално при пълната вегетарианска диета е осигуряването на пълноценен белтък и витамин В12.

Белтъкът е доста широко разпространен в растителните продукти. Освен това ние се нуждаем от много по-малко белтък, отколкото обикновено се счита. Сега е установено, че в зряла възраст (18-60 години) средно дневните белтъчни потребности са 0.8 г на кг тегло, а над 60 годишна възраст 1 г на кг тегло. За да се осигури прием на пълноценен белтък трябва да се консумират разнообразни растителни продукти, добри източници на белтък, тъй като за разлика от животинския белтък, в белтъка от различни растителни източници, съдържанието на някои незаменими аминокиселини е ниско. Затова запомнете следната лесна формула:

ЗЪРНЕНИ ХРАНИ

ЯДКИ + БОБОВИ (БОБ, ЛЕЩА, СОЯ) + = ДОБРОКАЧЕСТВЕН БЕЛТЪК

СЕМЕНА

За лакто-ово-вегетарианците и тези, които включват риба в диетата си този проблем не съществува, тъй като рибата, млякото, млечните продукти и яйцата съдържат високо качествен белтък. Препоръчва се обаче, консумацията на по-ниско маслени млека и сирена, както и яйца не повече от 3 броя седмично за намаляване приема на наситени мастни киселини и холестерол, които повишават риска от атеросклероза. Ако сте на разширена диета с риба, консумирайте я поне 2 пъти седмично.

Ние се нуждаем от много малко витамин В12 , само 2-3 мкг дневно. Но той се съдържа само в продуктите от животински произход. Има известен синтез на този витамин в червата, но той не става в участък, където витаминът се всмуква. В соевите продукти има известно количество витамин В12, обаче 90% от него са неактивни форми на витамина. Затова пълните вегетарианци е най-добре да взимат допълнително витамин В12 под формата на добавка към храната. Този витамин се натрупва в черния дроб на човека като запаси, които много бавно се изчерпват и това не налага ежедневния му прием.

Друг проблем, който се дискутира при вегетарианските диети е достатъчният прием на желязо, тъй като само месото и рибата са източници на лесно усвояемата форма на минерала. Доказано е, че витамин С в значителна степен подобрява усвояемостта на желязото от растителните продукти и достатъчният прием на плодове и зеленчуци, богати на витамин С, заедно с растителните източници на желязо намалява риска от желязо-дефицитна анемия. Такова действие има и плодовата захар – фруктозата.

Добри източници на желязо са пълнозърнестият хляб, бобовите храни, овесените ядки, вареното жито, пшеничените зародиши, грахът, спанакът, копривата, лапада, зеленият лук и чесън, повечето ядки – кайсиеви, кашу, бадеми, сушените кайсии и сливи, стафидите, шипките, какаото, тиквените семки, ряпата, повечето подправки – къри, канела, дафинов лист, риган, чубрица.

Богати на витамин С зеленчуци са червените и зелените чушки, зеленият грах, карфиолът, брюкселското зеле и обикновеното бяло или червено зеле, копривата, киселецът, магданозът, зеленият лук и чесън, старият чесън, репичките и ряпата, картофите, хрянът, цвеклото, а от плодовете – шипки, портокали, лимони, грейпфрут, киви, червено и черно френско грозде, пъпешите, ягоди, ябълки, дренки, кестени.

Достатъчният прием на калций при лакто-ово-вегетарианската диета не е проблем, тъй като млякото и млечните продукти са основните източници на добре усвояем калций . При пълните вегетарианци също може да се постигне достатъчен прием на този минерал, тъй като по-малкото му съдържание в диетата, води до по-доброто му усвояване, а по-ниският прием на белтък, който е характерен за този вид хранене намалява екскрецията (изхвърлянето) на калция. Добри източници на калций са следните растителни продукти: бобови храни, ядки, пълнозърнест хляб, листовите зеленчуци – киселец, коприва, спанак, сушени плодове.

Започнете постепенно с въвеждането на вегетарианската диета, като отначало ограничите, а след това изключите месото и месните продукти, животинските мазнини.

Добре балансираната вегетарианска диета е база за добро здраве и дълъг живот.

Пълно вегетарианство обаче не се препоръчва при деца, бременни и кърмещи жени, тъй като в тези периоди потребностите от качествен белтък, витамини и минерали са по-големи и съществуват сериозни рискове от хранителни дефицити.

"Не ме лъжете - аз ги виждам отсъстващите!"


Тема С леки корекциинови [re: lex]  
Автор Yogin ()
Публикувано15.01.04 00:59



Добре написано но като махнем последните три изречения и отношението за рибата.
Ах тази рибкакато ви се хапва хапвайте но знайте че рибата не е растение а животно.То е очевидно и невярвам някой да мисли по друг начин.Полезни вещества??? Бих казал по - скоро носител на отрови и токсини макар и в по - малка степен от месото на бозайниците и птиците.Но писах в клуба че рибата отпада накрая.Това е нормално и закономерно.
За бременни и кърмещи жени и деца:Сестра ми е вегетарянка от около 6 - 7 години.Когато беше бременна в един период върху нея бе оказан натиск да прояде месо.Повода - нисък хемоглобин в кръвта.Въпреки натиска сестра ми не прие отрова/месо/.Препоръчаха и сурово сусамено семе с което хемоглобина веднага и влезе в норма.Роди бебе 4,650 грама което не е малко и сега вече се радвам на племенник на 1год. и 6 месеца.
Преди месеци видях случайно че му поднасят черен дроб и изтръпнахЧерния дроб е филтър и обира всички отрови от кръвта.По тази причина е и един от най - токсичните.За щастие детето го изплю.
Децата са толкова мили и чисти същества че направо е престъпление още от малки да ги тровим с месо.Още повече на сила.



Тема Re: С леки корекциинови [re: Yogin]  
Автор A3_ ()
Публикувано15.01.04 05:19




Радвам се, че написа това за рибата, щях да напиша същото За децата си напълно прав



Тема Даааанови [re: A3_]  
Автор DVD ()
Публикувано15.01.04 16:31



и аз не смятам да давам на децата си да ядат месо...



Тема Re: Даааанови [re: DVD]  
Автор A3_ ()
Публикувано15.01.04 17:33



Поздравления!




Тема Re: С леки корекциинови [re: Yogin]  
Автор lex (..рохирим..)
Публикувано15.01.04 19:17



Съгласен съм с теб

"Не ме лъжете - аз ги виждам отсъстващите!"


Тема Re: Даааанови [re: DVD]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано15.01.04 21:12



А как ще се справиш с яслите, детската градина, училищния стол?
А с бабите на детето? Аз сега едвам ги удържам да не дават на едногодишното ми момиченце шоколади, вафли и т.н., а представям си за другото каква борба ще е...



Тема Re: Даааанови [re: Дeлфин]  
Автор A3_ ()
Публикувано15.01.04 22:15



За детето си трябва да си готова на всичко! Да дадеш себе си, за да е добре то. Значи попринцип всички са съгласни с това, но когато дойде да го осъществят, го забравят. Защо го забравят -- защото не са го осъзнали -- плува им в умовете, но не е във вените им, в сърцата им в кръвта им -- във цялото същество!
А отговорността ни за децата е огромна, почти никой не я осъзнава!




Тема Re: Даааанови [re: Дeлфин]  
Автор DVD ()
Публикувано15.01.04 23:04



С едната баба вече съм се справил... да видим другата каква ще се падне, но едва ли ще е по-инат от мен! И с яслите някакси ще се оправя, а пък докато се стигне до училищния стол хлапето вече трябва да може само да се контролира...



Тема Re: Даааанови [re: A3_]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано15.01.04 23:09



Аааа, само не ми говори, че съм безотговорна към детето си! Тук вече чашата всеки момент ще прелее...



Тема Re: Даааанови [re: Дeлфин]  
Автор A3_ ()
Публикувано16.01.04 09:28



Ама въобще съм нямал това впредвид! Ти защо се засягаш, да не те гризе нещо! Няма страшно, важното е от тук нататък да ставаме все по-отговорни и съзнателни! Успех!
Желая ти истинска майчина Любов към детенцето ти. А на него много Здраве, Радост, Щастие, Любов и успех в Живота!




Тема Re: Даааанови [re: DVD]  
Автор A3_ ()
Публикувано16.01.04 09:30



А така, само така... остава и на едни баби да се дадем!
Успех, щастие и Любов!




Тема Re: Даааанови [re: A3_]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано17.01.04 11:59



Гризе ме, разбира се!
Изчел си толкова литература, за да прецениш как е правилно да храниш детето си, стигнал си до някакво заключение измежду хилядите продиворечиви мнения относно всяка храна, преценил си, че на базата на информацията, която имаш режима на детето ти е оптимален, обаче постоянно изникват нови и нови теории и становища, и ти все се терзаеш правилно ли постъпваш като си избрал това!
И накрая се явяваш ти да ми кажеш:
"За детето си трябва да си готова на всичко! Да дадеш себе си, за да е добре то. Значи попринцип всички са съгласни с това, но когато дойде да го осъществят, го забравят. Защо го забравят -- защото не са го осъзнали -- плува им в умовете, но не е във вените им, в сърцата им в кръвта им -- във цялото същество!
А отговорността ни за децата е огромна, почти никой не я осъзнава!"




Тема Re: Даааанови [re: A3_]  
Автор Дeлфин (момиче)
Публикувано17.01.04 12:17



Желая ти истинска майчина Любов към детенцето ти
Благодаря, но няма нужда да желаеш нещо, което е факт и ще си остане така винаги! За останалите пожелания - благодаря! На теб също!



Тема Re: Даааанови [re: Дeлфин]  
Автор tchupakabra (кофти)
Публикувано17.01.04 15:36



И шоколади ли не може да яде



Тема Re: Даааанови [re: Дeлфин]  
Автор A3_ ()
Публикувано19.01.04 07:56







Тема Re: Даааанови [re: tchupakabra]  
Автор Yogin ()
Публикувано29.01.04 18:28



Може но не е желателно.



Тема Re: С леки корекциинови [re: lex]  
Автор Yogin ()
Публикувано29.01.04 18:30







Тема Re: Даааанови [re: DVD]  
Авторkиapa (Нерегистриран)
Публикувано15.02.04 10:52



А какво мислите за това, че с решението децата ни да бъдат вегетарианци, ние не ги оставяме да направят съзнателно своя си избор, а им го налагаме? Вярно, че ние сме избрали вегетарианството за начин на живот, но няма ли опасност, ако забраним на детето месната храна, то винаги да има някакъв вътрешен стремеж към нея, тъй като тя вече играе ролята на забранения плод, който е най-примамлив? Задавам тези въпроси, защото аз също не мога да намеря още отговор за тях. Познавам много семейства на вегетарианци - едни са решили да предадат на децата си своите хранителни навици, други пък им дават месо /макар и много рядко!/ с идеята, когато детето порасне, да реши само дали ще продължи да яде месо или ще възприеме примера на родителите си.



Тема Re: Даааанови [re: kиapa]  
Автор Zemedelec (#)
Публикувано15.02.04 12:19



Може би втория вариант е по-добър - когато детето порасне само може да направи своя избор.
А семействата, които налагат този свой навик автоматично също не правят нищо лошо, имайки впредвид колко добри и особенно лоши неща поема едно дете от своите родители, искат те или не - начина на хранене е едва ли най-важното от тях.

The ones who live by the sword get shot by the ones who don't.


Тема Re: Даааанови [re: kиapa]  
Автор A3_ ()
Публикувано16.02.04 00:26



Родителите трябва да показват най-хубавото и най-доброто на детето! Така то трябва да е вегетарианче по рождение! Логиката да направим децата престъпници и след това да чакаме да се осъзнаят да бъдат добри, показва абсурдността на това което Земеделеца твърди!
Пък и в крайна сметка месоядството вече е отживелица и колкото по-рано някои се откаже от него, толкова по-добре!
Щом се е родила една душа в човешко тяло, тя вече е направила ИЗБОРА -- да бъде вегетарианец!!! -- това е същността на човека! Изборът е направен, другото са думички и спекулации. Разбира се е прекрасно човек да си задава такива въпроси, но трябва да си отговаря правилно!




Тема Re: Даааанови [re: kиapa]  
Автор Raja ()
Публикувано16.02.04 10:49



Това е много хубав въпрос с философски привкус. Всъщност цялото възпитание на едно дете се състои от хиляди ограничения, които възрастните му налагат - това е същноста на възпитанието.
Аз, като роден вегетарианец не бих казал, че съм възприемал месото като нещо забранено и следователно привлекателно. Истината е, че просто не съм гледал на месото като на храна.



Тема ЕТО ЕДИН ЛИНКнови [re: lex]  
АвторBerrи (Нерегистриран)
Публикувано16.02.04 12:06







Тема за децата вегетарианцинови [re: Raja]  
Авторkиapa (Нерегистриран)
Публикувано17.02.04 21:22



Благодаря ти за този отговор, винаги съм се притеснявала как биха се чувствали децата ми, ако бъдат вегетарианци по рождение, но аз не бих могла да им давам месо. Твоите думи ми дават кураж!



Тема Re: Даааанови [re: kиapa]  
Автор lex (безсмъртен)
Публикувано17.02.04 23:59



Не се притеснявай от това да не даваш месо на детето си... навремето дъновистите бяха около 20 000 души в България... Всички техни деца са вегетарианци. Сега тези деца са 60-70-80 годишни и нищо им няма


"Месоядството е отживелица"

Тема Re: за децата вегетарианцинови [re: kиapa]  
Автор Raja ()
Публикувано18.02.04 10:21



Всъщност съществува обратния вариант - детето като поотрасне, разбере и приеме аргументите, заради които родителите му са вегетарианци да ги обвинява заради това, че не са го възпитали от малко на този режим. Ясно е, че по време на пубертета всичко може да се очаква. Аз например им се сърдех, че не са ме записали на уроци по някакъв музикален инструмент, но специално вегетарианството винаги съм го приемал като най-естествената диета.
Освен това предполагам, че би било трудно да се готви винаги отделно за децата, особено пък месо. Приемайки вегетарианството, човек постепенно започва да гледа на него просто нато на мускулна тъкан на труп и би му било меко казано не особено приятно (меко казано) да я вижда в хладилника си.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.