Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:52 12.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Хапвате ли си ферментирали храни???нови  
Автор KABИ (търсещият)
Публикувано30.11.03 20:44



Защото има доста противоречия в разните вегетариански "евангелия".Например кисело зеле? Или туршия от домати и разни други/ама без гадния натриев бензоат вътре/?Или пък крушовица?



Тема Re: Хапвате ли си ферментирали храни???нови [re: KABИ]  
Автор Ras4o (на Пух приятел)
Публикувано01.12.03 10:33



Това означава да се откажа от чаша греяно вино след ски и супата от кисело зеле на майка ми?
Не, мерси!

А ничего тебе не угрожает,
Только когда ты в дубовом гробу.


Тема Re: Хапвате ли си ферментирали храни???нови [re: KABИ]  
Автор gal (oxygen)
Публикувано21.12.03 20:35



Vsyshtost temata ti e mnogo interesna.
Az ot dylgo vreme se interesuvam ot razlichnite vidove lakto-fermentirali hrani. V momenta hapvam ot domashnata turshia na baba-karfiol, celina, morkovi, chushki (samo sys sol) i si pravia kiselo zele v malki kolichestva i chesto (malko stranno v 21 vek, ama kakvo da se pravi). V Sofia opitite mi da si pravia domashno kiselo mliako sa malko smeshni i redki, prosto niamam vreme da namiram chesto domashno mliako. Podgotvena sym teoretichno za prigotvianeto na kvas, no otlagam za praznicite, kogato shte moga da go naglejdam, ako ima polojitelen rezultat shte ti kaja.
Ne znam kakvo kazvat protiv laktofermentaciata vegeratianskite knigi, no ne mislia che izobshto ima miasto za "protiv". Tyi kato ne priemam pochti nikakvi vyglehidrati za sega ne sym fermentirala zyrneni, bobovi i dr, no ako iskash moga da ti pusna linkove s info.

some things never change, and some do


Тема Re: Хапвате ли си ферментирали храни???нови [re: gal]  
Автор KABИ (търсещият)
Публикувано22.12.03 11:44



Знаеш ли,че идеята ми да пусна тази тема бе точно обмяната на рецепти.Защото едва извън България разбрах какво значи нашия климат-специфично съчетание на умерени температури и влажност.Защото там,където съм в момента,в южно Мексико,е абсурд да правиш туршия или каквото и да било ферментиране-високи температури и влажност,а и много повече и различни микроорганизми,които променят процесите на ферментация.Исках да хапна царска туршия,намерих в един супермаркет подобна насипна.Но когато я хапнах,то не се яде от химия.Иначе такава една красива изглеждаше,ама и такава я изхвърлихме...

Относно млякото знам от баба ми /аз съм от едно троянско село и съм израстнал там/,че се кваси като го подгрееш до малко над телесна температура,слагаш подквасата/ама да не е от Данон,че може нещо друго да стане вероятно,но не и домашно мляко/,разбъркваш сместа и увиваш съда с топлоизолираща кърпа-за да не изстива бързо.След няколко часа млякото е готово.Няма да е гъсто като данонското,защото няма списъка с химията,а и това му е нормалната гъстота.А и гъстотата зависи от това с какво се храни животното и кой сезон е в момента.А и дали е заплодена кравата-качеството на млякото зависи и от това.Аз лично си права квасенето в малки стъклени буркани от по 400 грама и става удобно за еднократна консумация.А прясното мляко се проверява лесно за добавена вода като си потопиш пръста-трябва да е почти бял,а не прозрачен,когато го извадиш.

Много те моля-пиши на кирилица-трудно се чете иначе...

А ти наясно ли си как се прави крушовица?От малки диви круши...?



Тема Как се приготвя греяно вино??? [re: Ras4o]  
Автор KABИ (търсещият)
Публикувано23.12.03 10:59



А как се прави това греяно вино? Само съм чувал за него,но никога не съм експериментирал,защото ми е жал да не повредя хубавата напитка.А може и да е приятно-то че си е полезно-е доказан факт.Не знам дали прословутите жители на Хунза пият вино,но е факт,че французите имат в пъти по-малко проблеми с инфаркти и инсулти главно заради около 200 грама на ден средна консумация на човек...



Тема Re: Хапвате ли си ферментирали храни???нови [re: KABИ]  
Автор gal (oxygen)
Публикувано24.12.03 10:25



opredeleno tam kydeto jiveesh usloviata sa drugi. Spomniam si kak dokato jiviah na tropisite se opitvah da si otgledam presen chesyn....mnogo seriozen proval, beshe kato treva i otkazvashe da raste.
Mislia che ako imash kak da izkopaesh dupka v zemiata dostatychno dylboko ili ako imash hladno maze ili ako mojesh da set-nesh klimatika na opredelena temperatura v ednata staia, shte ti stane turshiata. Drug vypros che ako imash non stop presni zelenchuci malko se obezmislia. Ne mojesh li da si porychash organic turshiika ot internet?
Veseli praznici az se spasiavam tam kydeto niama internet

some things never change, and some do

Редактирано от gal на 24.12.03 10:26.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.