Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:12 01.07.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Дали само в яденето на животни е проблема???нови  
Автор KABИ (търсещият)
Публикувано30.10.03 00:23



Много тесногръд е подхода-не ги яж,щото ти цапат организма отвътре,

-ама ги ползвай за това-онова/якета,кожуси,палта,обувки,четки,лекарства.../;
-убивай ги/комари,бълхи,въшки и всякакви дребни и не толкова гадинки/;
-мачкай/мравки,бръмбари,буболечки и тем подобни/;
-отравяй/пак гореизброените мили същества,ама с по-рафиниран тип унищожение/;
-има и още подобни неща-да не изброявам...

Ако погледнем по-широко-ние даже и да не ги хапваме изобщо,ги убиваме,като им унищожаваме средата,като се свръхразмножаваме,като им отнемаме прехраната.Не съм фанатик-просто се опитвам да разсъждавам нормално-логично,без тясно-егоистичния и модерен напоследък подход-само да не ги ядем.Още джайнистите в древна Индия са стигнали до логичния извод,че не е достатъчно само да не ги ядеш,ами трябва да не им причиняваш и смърт по други начини-чрез смачкване при ходене,чрез поглъщане при дишане и т.н.Затова са си изработили и съответните средства още оттогава.

А за нас е останало май само самовлюбеното и егоистично вглеждане изключително в стомасите ни.А за морал,за етичност,за такива категории май дума изобщо и не става...




Тема Re: Дали само в яденето на животни е проблема???нови [re: KABИ]  
Автор Aлeдap (демон)
Публикувано30.10.03 09:33



Аз пък не разбирам, защо се лъже... на един му било жал за животните, друг не искал да яде "смърт"... От това, че Х се е отказал от месото, няма да намалее избиването на животните, повечето от които са създадени специално за да бъдат консумирани... Нека направим и хищниците вегетарианци. А растенията също "умират", за да ядем.
Чудя се, защо хората не казват, че не ядат месо, защото е модно или защото са екпериментатори... защото религията(в най-широк смисъл) им повелява... Това е разбираемо... или направо да си кажат, че са свръх загрижени за собствената си личност - сакън, да не се отровят с месото... А всичкият дим, който се вдишва ежедневно, водата, която пием... Липсата на движение, стресът, развалените нрави...

Виждала съм девойка с кожено палто да обяснява запалено, че е вегетарианка...

Проблемът, КАВИ, е, че хората не са съвършени и няма как да бъдат съвършени, защото имат и тяло. Защото това тяло трябва да яде и да се облича. Защото не сме животни и няма как да бъдем. И да се изисква от човек да бъде съвършен е излишно, защото е невъзможно.

Aledar~


Тема Re: Дали само в яденето на животни е проблема???нови [re: Aлeдap]  
Автор A3_ ()
Публикувано30.10.03 14:56




Това са размишления на много плитко ниво. Личи си че и ти не си вярваш, ама защо ги пишеш!




Тема Re: Дали само в яденето на животни е проблема???нови [re: A3_]  
Автор Aлeдap (демон)
Публикувано30.10.03 17:22



Опровергай ме. Нека чуя доводи, вместо общо отрицание и обида за плиткост.

Aledar~


Тема Re: Дали само в яденето на животни е проблема???нови [re: Aлeдap]  
Автор A3_ ()
Публикувано30.10.03 23:53




Няма никаква обида. Нито нападка или каквото и да е друго, просто трябваше да кажа истината.





Тема Re: Дали само в яденето на животни е проблема???нови [re: Aлeдap]  
Автор A3_ ()
Публикувано31.10.03 00:05




От това че един човек се е отказал да яде трупове и е направил необходимото, но не достатъчно условие по пътя на Светлината, не само, че ще намалеят избиванията на животни, но ще се внесе повече радост, живот и здраве в цялото човечество. Освен това този личен пример ще остави дълбока следа. Абе изобщо огромния подвиг, който извършва един човек когато стане вегетарианец е такова чудо, такъв празник, че думи нямам да го опиша.
Растения ще ядем, защото това е нашата храна, докато сме тук на земята и ще благодарим за тях с цялото си сърдце.
За всички други замърсители има едно простичко решение, което не е лесно -- йога! И изобщо е плитко да оправдаваме пороците си с това: "ама вижте колко други пороци имам или ама такава ми е природата. НЕ! Нашата природа е божествена и в нея няма място за тъмнина. С практиката на йога всички пороци си отиват автоматично, защото, когато се появи светлината, тъмнината си отива. И така лека полека, с редовна практика някой ден, ще осъзнаем, че целите сме светлина, любов, Бог.
За девойката с коженото палто -- "Не намразвай заради Иван, Свети Иван!". Ела при мен да намериш нещо от естествена кожа, само ще си изгубиш времето!
Няма причина поради която, някой да не би могъл да стане съвършен, та това е истинската ни природа -- съвършенство!

Желая ти съвършенство, защото е възможно, много по-възможно отколкото изглежда!



Тема Re: Дали само в яденето на животни е проблема???нови [re: A3_]  
Автор Aлeдap (демон)
Публикувано31.10.03 07:56



Стъпките към "Светлината" минават не през това, какво ядем, а през това, какви хора сме. Защото какво усилие има в това да се откаже месото? И аз съм го направила, затова знам - беше лесно. За другите не знам - имало ли е хора, които да са се борили със себе си? Да са изпитвали болка или нещо такова? Такава борба със себе си бих приела за достойна. Но в случая все едно човек, който пие алкохол веднъж годишно, да се гордее със себе си, че е отказал алкохола, и да не близне никога повече. А такива "победи" над себе си - нима са стъпки към друго място освен към собственото ни его? Прекаленият стремеж към съвършенство не е ли изкривен егоцентризъм и самообожествяване? Каква полза има за околните от твоето съвършенство? Направил ли си някого щастлив?
С какво това, че ти си отказал яденето на "трупове", си "внес-ъл повече радост, живот и здраве в цялото човечество"? Мога да те уверя, че в кланиците се лишават от живот еднакъв брой животни преди и след точката време, в която си решил да не ядеш месо повече. Както е глупаво да се смята, че една лъжица морска вода ще пресуши океан, така и мисълта, че един вегетарианец променя нуждите на икономиката, е... смешна. Колкото до растенията - нима те не се раждат и не умират, за да ги ядем? Откъсването на ябълка означава причиняването на смъртта й. Това не е ли убийство от същата гледна точка?
Йогата може и да върши работа в Азия - но какво може да неутрализира отровите, които поглъщаме? Мислиш, че ако постоиш два часа на Цариградско шосе и дишаш с пълни гърди, после ще можеш с йога да изчистиш дробовете си? Не казвам, че йогата е излишна, не я отричам, но според мен й придаваш сили, с каквито не разполага. Не вярвам също така, че порок може да изчезне автоматично. Автоматично изчезват само несъществуващите или миниатюрните пороци. Както и въображаемите. А сериозните потъват като камъни в блато и е хиляди пъти по-трудно да се бориш с тях, защото са се маскирали.

Естественото състояние на човека не е съвършенство, защото - кой определя какво е съвършенство? Кой е казал какво е или как се постига? Може твоят бог/учител да казва едно, а моят - друго. Кой учител/бог е прав? А те не са един и два. Означава ли това, че ако представата на един друг учител ти е чужда, следва да се отрича като невярна от гледна точка на субективното ти отношение?
Истинската ни природа е да сме хора. Жалко, че не си го разбрал още. Сигурно много трудно се живее с теб.

Aledar~

Редактирано от Aлeдap на 31.10.03 07:58.



Тема Re: Дали само в яденето на животни е проблема???нови [re: Aлeдap]  
Автор A3_ ()
Публикувано31.10.03 08:15




Приятелю, ще спра да споря, защото вече събеседванто ни не е ползотворно. Само ще ти кажа, че заключенията ти са в грешна посока. Относно йога нещата са така, както ги написах, но става дума за ПРАКТИКА на йога, не за четенето или говоренето за йога.
Откакто спрях да ям месо поне на село умряха много по-малко животинчета, и някои ярета, вместо да станат на кайма, станаха козички



Тема Re: Дали само в яденето на животни е проблема???нови [re: Aлeдap]  
Автор Ras4o (на Пух приятел)
Публикувано31.10.03 10:12



В отговор на:


Липсата на движение, стресът, развалените нрави...



Това е абсолютно в твоите възможности да го промениш.

В отговор на:


Откъсването на ябълка означава причиняването на смъртта й.



Умен човек ми изглеждаш, ама не искаш да мислиш логично, когато не ти изнася. Ябълката е плод. С откъсването на плода ти не убиваш дървото. Можеш да я изядеш и да посадиш семките. Q.E.D.
Хората не са съвършени. Но могат да се опитат да са малко по-добри. И то не заради себе си, а заради хората около тях и заради децата и внуците, които ще има.

А ничего тебе не угрожает,
Только когда ты в дубовом гробу.


Тема Re: Дали само в яденето на животни е проблема???нови [re: A3_]  
Автор Aлeдap (демон)
Публикувано31.10.03 10:22



не е ползотворно?
Моля те, в бъдеще не приемай покани за спор. Не си коректен.

Aledar~



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.