Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:05 26.09.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Вегетарианка  
Автор пyxчe (biv6a liglaaaaa)
Публикувано29.06.03 22:08



Може да прозвучи смешно , но съм решила от утре да стана вегетарианка!Само , че ми е трудно да реша какжо да похапвам.........бихте ли ми предложили нещо като примерно меню-какво да закусвам , обядвам и вечерям , а също така това означава ли , че не трябва да се яде сладолед , шоколад , и т.н. Мерси предварително и очквам много варианти за менюто , защото в началото ще ми е много трудно да свикна!

Не аз съм прекалено ниска , другите са прекалено високи!







Тема Re: Вегетарианканови [re: пyxчe]  
Автор Люб (дете)
Публикувано30.06.03 00:07



Здрасти, пухче,:))

поздравявам те за доброто решение . Петър Дънов казва, че месото може да се замества с боб и яйца. Като студент по биохимия съм съгласен , а и повечето неща съм опитал :))) Отдавна искахме да отворим тема за рецепти, и понеже твоята има друго име, отварям нова - виж там :)

поздрав :)



Тема още нещо - желязо,вит. B12, белтъчини ...нови [re: пyxчe]  
Автор Люб (дете)
Публикувано30.06.03 00:38



Здр,

бих препоръчал горещо да се информираш някъде - било книга или специалист - относно евентуалните дефици, които могат да се получат от преминаването към Веге. Значи в общи линии (!), те са основно 3 :

1. белтъчини
за представителките на нежния пол това не е толкова голяма опасност, и все пак : "Немското Общество за Хранене" ("DGE") препоръчва на ден по 0,8gr. белтъчини/кг. тегло . Нека всеки изчисли. Предполагам и в Бг се препоръчва подобна доза от лекарите.

2. желязо
Жените имат по-голяма нужда от мъжете от желязо /поради месечната кръвозагуба/ от порядъка на 15мг. на ден /при мъжете от 19г. - 10мг./.На практика от тези 15мг организмът усвоява около 1,5 мг.,колкото е и реалната дневна нужда. Усвояемостта на желязото от повечето месни продукти е около 20%,за рибата дават 10%,за растенията до 5%, а ако е включен вит. C и до 10-15% (напр. салата/плод преди ядене,портокалов сок и пр.). Изключения сред растенията правят микроводораслите (напр. Спирулина),чието желязо се намира в тях под същата форма,както в месото - органично свързано - т. нар. хем-желязо. Богати на желязо продукти са - на първо място - копривата - чел съм че съдържа 41мг./100гр. желязо - на много места (доколко е вярно е друг въпрос, но за пример - в мускулното месо то е само 2мг./100гр.), пълнозърнестите продукти - около 10мг./100гр. (жито, овесени ядки, ръж, просо и пр. и продуктите направени от тях),варивата - съдържанието е както при пълнозърнестите, ядките , листните и зелени зеленчуци - магданоз,целина,салати,зеле,броколи ..., на практика всеки плод/зеленчук,който има по-тъмен цвят - ягодите,червеното цвекло,стафиди/грозде,кайсии,нерафинирана /кафява/ захар...Предимството на плодовете, зеленчуците (a и на кълновете) е че съдържат заедно с желязото и витамин С.

И,напротив,избягвай заедно с богати на желязо храни следните неща :
черния чай,кафето,колата и пр. заедно с храненето,заради фосфатите/кола и лимонада/,флуора/черен чай/,гербовата киселина/черен чай/ и хлорогенова киселина /кафе/,които намаляват резорбацията.Яйцата също действат възпрепятстващо - заради яйчният албумин и фосфолипидите в тях. Също така, въпреки подпомагащата усвояването млечна киселина, възпрепятстващо на усвояването действа и калцият в млякото и произходните му.

3. вит. B 12
виж темата за него

Далеч съм от претенцията за изчерпателност, а и на теб ще ти трябва по-детайлна информация, която съветвам да намериш , ако наистина си сериозна с намерението.

Ако има нещо - питай, а също и аз имам какво да науча. :)

Редактирано от Люб на 30.06.03 05:41.



Тема Re: Вегетарианканови [re: пyxчe]  
Автор A3_ ()
Публикувано30.06.03 07:58



ЧЕСТИТО!



Тема Re: Вегетарианканови [re: A3_]  
Автор пyxчe (biv6a liglaaaaa)
Публикувано30.06.03 09:47



Благодаря ви много!

Не аз съм прекалено ниска , другите са прекалено високи!







Тема Re: Вегетарианканови [re: пyxчe]  
Автор пpиятeлъ (светъл лъчъ)
Публикувано02.07.03 12:11



мога да ти кажа нещо от моето меню, но най-добре е
да хапваш каквото ти си ще

закуска
0. на гладно чаша гореща вода
1. овесена каша с сирене, мед, пшеничен зародиш,подправки
2. запечени филиики с масло и кашкавал
3. филии с мед и масло
4. макарони с прясно мляко
5. сурови плодове
......................
обяд и вечеря
1. боб чорба с мн. зеленчуци
2. качамак
3. зеленчукова супичка без застройка
4. ориз с зеленчуци и соев сос
5. тиквички с кисело мляко
6. таратор
7. салати
8. картофи на фурна с копър и сирене
9. кълнове и ядки
10. пълнозърнест хляб

има още мн мн манджи.....вегетарянските блюда са мн разнообразни, вкусни и полезни......
разгледаи и рецептите в клуба
пожелавам едно вълнуващо приключение на твоите вкусови рецептори в света на вегетариянската кухня

след това идва и останалото

нека Светлината огрява Пътятъ ви къмъ НЕГО!!!



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.