Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:49 11.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема А какво ще кажете за  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано25.05.03 12:39



малките деца?

Не е ли опасно да не ядат месо? Все пак растат имат особени нужди..мислите ли, че е безопасно ако не ядат месо?

Аз не ядях месо около година, просто защото изобщо не ми липсва и в един момент установих, че близо 6 месеца почти не бях яла месо. И никак не ми липсваше. Продълйих така около година, но след като забременях (и малко преди това) започнах да ям пиле и риба. Сега имам малко момиченце на което давам пилешко месо и риба. Не бих рискувала да я лиша от това просто защото не съм съвсем убедена, че е безопасно. Аз също ям пиле и риба, но спокойно мога да мина без пилето например (рибата смятам, че е доста полезна). Но ям защото готвя за семейството и не мисля, че ми вреди особено.
Та въпроса ми беше - Мислите ли, че едно малко дете може да я кара и без месо? И какви са аргументите ви? Аз дори се притеснявам, че тя яде доста малко, защото никога не си изяжда целия обяд, а месото го давам именно там.



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: bejb]  
Автор Ras4o (nPac4o)
Публикувано26.05.03 10:08



Ами аз познавам хора, които никога не са опитвали месо - даже една жена на над 70 години и беше в идеално здраве. Не са ми близки познати, че да съм запознат със здравословното им състояние, но изглеждаха съвсем нормални.

Най-добре го ограничи до веднъж-два пъти седмично и когато детето порасне го остави само да избере дали да яде месо или не.

Наблегни на соя, други бобови, много мляко и млечни продукти, гъби.



You drank beer, you played golf, you watched football - WE EVOLVED!


Тема ne e neobhodimoнови [re: bejb]  
Автор пpиятeлъ (светъл лъчъ)
Публикувано26.05.03 16:06



......izob6to ne e neobhodimo bebeto da se hrani s meso...daje e vredno!!!!!
.....normalno e 4e qde savsem malko i ne mu haresva
.......dobre e izvestno 4e vsqko dete kato malko ne obi4a mesoto i mu e gadno dori
no go karat nasila da qde i taka sled vremeto stava ......
sigurno se povtarqm ve4e no pak 6te kaja 4e indiicite koito ot holqdoletiq ne qdat trupovete na ubitite jivotni se 4ustvat super.......tehnite bebeta ne qdat meso

нека Светлината огрява Пътятъ ви къмъ НЕГО!!!


Тема бебе и месоядствонови [re: bejb]  
Автор Люб (дете)
Публикувано26.05.03 20:40



Здравей

предполагам досега сте яли месо и сте свикнали с него /имам предвид семейството/.При това положение ако се отказвате от него, ще продължавате да ядете същите неща,но без него - а то е заемало определено място - концентриран носител на белтъчини,лесноусвояемо желязо и др. елементи,витамин B 12 ... така че най-добре се консултирайте със специалист, но подберете, понеже доколкото знам не всеки разбира от вегетарианство . Не че неяденето на месо е нещо неестествено, но досега сте свикнали с него и незнанието при избора може да крие опасности.

А детето само ще покаже какво иска.Към това което са писали другите - бобови храни (тофуто е добро),мляко,ядки,ще добавя - редовно плодове и зеленчуци,сега им е сезонът,това е най-добра храна,както и можете да пробвате с някои кълнове - както писа АЗ_,има всичко в тях - житни,ръжени и пр. (кълновете от бобови растения не се ядат сурови,понеже имат отрови,но леко задушаване стига).Лесно се правят и вкъщи и са евтини.;)



ПП:един сайт с малко инфо -

- мисля там някъде имаше и за кълновете

Редактирано от Люб на 26.05.03 20:44.



Тема точно за кълновенови [re: Люб]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано26.05.03 21:29



си мислех. Има в магазина кълнове люцерна, ръж, слънчоглед. Сурови са. Така ли се ядат или се правят нещо? А соевите кълнове? Виждала съм в консервени кутии, но аз по принцип избягвам да купувам каквото и да е в метални консерви. А соеви не съм виждала пресни. Те как се приготвят?
Иначе плодове и зеленчуци яде много;)

Редактирано от bejb на 26.05.03 21:32.



Тема Re: точно за кълновенови [re: bejb]  
Автор A3_ ()
Публикувано27.05.03 09:08



ОМ ОМ ОМ

Най-хубави са кълновете от жито, ръж, леща, нахут, люцерна, слънчоглед -- те могат да се ядат сурови! В покълналия слънчоглед има такива работи, дето и в бадемите ги няма в такова количество.

А храната, която дава здраве на човека се състои от плодове, зеленчуци, кълнове, ядки, мляко, масло, млечни продукти, сушени плодове, растителни масла /студенопресовани/, билкови чайове, мед, пресни плодови или зеленчукови сокове /но не купешки! - те са отрова/, кафяв ориз, зърнени храни.

Храните, които безусловно разболяват човека и внасят смут в ума му са: месо /тука влизат и пилето и силно токсичната риба, в която на 1 грам има 220 милиона бактерии, които предизвикват гниене в дебелото черво, а от там знаете кръвта не минава през бъбреците, за да се филтрира, а отива направо в сърцето, от където тези отрови се разпръскват из цялото тяло. Всяко месо е токсично! Убийството не прощава!/, яйца,тютюн, алкохол /всякакъв! дори и оцет, ако не е ябълков/ бяло брашно, бяла сол, бяла захар /за съжаление често кафявата я правят от бяла + есенция -- по-евтино е/, рафинирано олио, маргарини, кафе, какао, черен чай /за тези, които са здрави, не ядат месо и правят някакви упражнения - асани, дишане, паневритмия, тичане или друго, за тези които искат да навлязат во по-финни сфери-- лукът, чесъна и фастъците също не се препоръчват/. Това са си буквално отрови, в пълния смисъл на думата. Просто не знам с какви думички да го изразя, защото това трябва да се осъзнае, а не да стои като информация.

Важно е храната да бъде 70-80% сурова!!! Ако се обработват термично, то това трябва да е за кратко.
Ако приемем, че храната бива:
1. сурова;
2. сушена;
3. термично обработена -- печена, варена /най-добре на пара/;
4. замразена;
5. консервирана;
в тази стълбица опасноста идва от 5-та позиция.

Важно е плодовете да се ядат на гладно /30 минути преди основното ядене/
Да не се смесват плодове и зеленчуци, диня и сирене, домат и сирене.
Кълновете трябва да се изплакват преди ядене!
Вода и течности се пият един час преди и един час след хранене!
Важно е да се яде с любов и в хармония!
Разбира се човек не трябва да е аптекар в храненето си!!!

Тези простички правила за хранене в началото може да се струват на някой като догми и заробващи принципи, но с прилагането им човек получава, доста голяма свобода. Дори само отказването от месото /всякакво/, носи такива подаръци и благословии, на този който се е отказал от него, че той бива стократно възнаграден. Това е много, много прекрасна постъпка, която бива възнаградена щедро, и колкото повече време минава, толкова повече човек се обогатява.

Всичко най-хубаво!

ОМ ОМ ОМ



Тема Re: точно за кълновенови [re: bejb]  
Автор Ras4o (nPac4o)
Публикувано27.05.03 09:55



Соеви кълнове има пресни по китайските магазини - пробвай този на Графа, като тръгнеш от Славейков към Попа след 20 метра вдясно, малко трудно се забелязва, малка е витрината. Един плик струва някакви стотинки.
Ако търсиш по другите магазини - питай за соя на семена, аз поне не съм виждал да се продават тук, но знам че има - семената се засяват в чиния с мокър памук и след няколко дена имаш готови пресни кълнове с гарантиран произход - собствения ти перваз
Соевите кълнове могат да се ядат сурови - на салата, може и да ги ползваш с други зеленчуци за запържване. В китайската кухня имат малко по-различен начин за пържене на зеленчуците - на висока температура и за много кратко време, без да омекват отвътре. Така отвътре си запазват качествата.

You drank beer, you played golf, you watched football - WE EVOLVED!


Тема Re: точно за кълновенови [re: A3_]  
Автор gagalove (euphoric)
Публикувано27.05.03 10:43



vsichko drugo e iasno i az praktikuvam sushtite printzipi i gledam da ogranichavam sushtite riskovi hrani...samo mi obiasni zashto ne e dobre da se smesva domat sus sirene molia te...

gagalove's cry


Тема Re: точно за кълновенови [re: gagalove]  
Автор пpиятeлъ (светъл лъчъ)
Публикувано27.05.03 15:07



domat i sirene....naistina mn vkusno ...no spored razdelnoto hranene ne biva da se smesvat osnovnite grupi v-va.....osobenno jivotinski i rastitelni......ne pomnq to4no kakvo ima6e lo6o v tazi kombinaciq, no mai be6e tova 4e domatite sadarjat kiselina/i a puk sireneto e osnova (Ca)......po tozi na4in dvete se neutralizirat i ostavat prodaljitelno vreme v stomaha. koeto zatrudnqva negovata funkciq.......izvestno vreme se pazeh da ne gi smesvam.....Beinsa Duno v edna svoq knijka za hraneneto sa6to opisva tazi kombinaciq kato vredna....no edno ot nai-vrednite kombinacii e smesvaneto na jivotinski i rastitelni hrani......

нека Светлината огрява Пътятъ ви къмъ НЕГО!!!


Тема VNIMANIE!!!нови [re: Ras4o]  
Автор пpиятeлъ (светъл лъчъ)
Публикувано27.05.03 15:13



.....soevi semena, tova si e vsa6nost samata soq.....ima q na jenskiqt pazar...eftina e i e gotina.......!!!edin savet izbqgvaite da si kupuvate amerikanska soq i amerikanski soevi produkti......- usa soqta e geneti4no tretirana!!!

нека Светлината огрява Пътятъ ви къмъ НЕГО!!!


Тема ха сега де!нови [re: пpиятeлъ]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано27.05.03 15:19



току що отворих една книжка за разделното хранене. Там има една таблица за смесването на хранителните продукти, според която сирене и домат е добра комбинация!!

Не, че се храня разделно, но е вярно, че по-бързо се усвоява храната по този начин.



Тема Re: VNIMANIE!!!нови [re: пpиятeлъ]  
Автор Ras4o (nPac4o)
Публикувано27.05.03 15:27



Ама е соя за ядене, същата дали не е обработена и става за засаждане?

You drank beer, you played golf, you watched football - WE EVOLVED!


Тема Re: точно за кълновенови [re: A3_]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано27.05.03 15:28



ох, то хубаво, ама е трудноприложимо. Освен това предполагам знаеш, че има и теория за "топли" и "студени" храни. Студените са суровите храни особено зеленчуци и плодове, а топлите - термично обработени. Е, та според тази теория (която естествено ще срещне много противници от суровоядците), не трябва да има прекалено много "студени" т.е сурови храни една след друга защото така се натоварва организма. Все пак суровата целулоза доста трудно се обработва. Не случайно на бебетата отначало им се дават само варени плодове и зеленчуци.

Аз съм изчела доста "хранителна" литература и едни отричат едно, други друго. Ами Пол Брег (май той беше) отрича ИЗЦЯЛО млякото и млечните продукти. Правели били слуз! Абе може и да правят ама пък всеки си предценя. Аз определено не искам да страдам от остеопороза например. предпочитам малко слуз..:))



Тема Re: ха сега де!нови [re: bejb]  
Автор пpиятeлъ (светъл лъчъ)
Публикувано27.05.03 15:35



......ami neznaq.....ot kogo e tazi knijka?.....dali e dostata4no kompetenten...
po sam sklonen da mislq 4e ne e dobra tazi kombinaciq......sled kato Beinsa Duno go e dal kato vredna .....negovoto mnenie i savet ne sa za prenebregvane, a i AZ_ govori za tova 4e ne e prepora4itelno......i sam siguren 4e toi e vzel infoto ot drevnata vedi4eska kultura, koeto sa6to ne moje da se mahne s leka ruka.....moje bi sam malko pristrasten (panevritmiq, yoga) za koeto sajalqvam

нека Светлината огрява Пътятъ ви къмъ НЕГО!!!


Тема MLQKOнови [re: bejb]  
Автор пpиятeлъ (светъл лъчъ)
Публикувано27.05.03 15:50



...tazi sluz za koqto govori6 se polu4ava za6toto ima edin enzim v 4oveka koito razgrajda mlqkoto, no ot opredelena vazrast natatak, 4ovek gubi tozi enzim i mlqkoto ne moje da se razgradi napalno.....ostava spomenatata sluz koqto zatormozqva hranosmilatelnata s-ma, estestveno sigurno 1000 puti po malko ot toxi4nite trupove :)......mn dietolozi izklu4vat pra=qsnoto mlqko, nqkoi ot tqh pozvolqvat samo kiselo mlqko, koeto e po-polezno i lesno smilaemo, .....no ako vzemem yogite i ot6elnicite v himalaite......te se hranqt s mn mlqko....no prasno izdoeno koze mlqko........te nqmat nikakav problem s hranosmilaneto, no puk tehniqt jivot izob6to ne moje da se sravnqva s na6iq....
,,,,kakto i da e.......mislq si 4e 4ovek ne trqbva daprekalqva s tova koeto kazvat drugite.........tqloto si znae kakvo mu trqbva i kakvo mu vredi....ako go ostavim to samo da re6i ot kakvo imame nujda i ot kakvo ne to 6te ni bade blagodarno i 6te ni se otplati :))))))))
....i nakraq iskam da kaja 4e i az mn obi4am mlekceto

нека Светлината огрява Пътятъ ви къмъ НЕГО!!!


Тема Re: VNIMANIE!!!нови [re: Ras4o]  
Автор пpиятeлъ (светъл лъчъ)
Публикувано27.05.03 15:55



....ne e obrabotvana...pone tazi koqto az si bqh kupil predi vreme..napravo be6eolu6tena ot 6u6ulkite, daje ima6e tuk, tame o6te oble4eni zranca :)))
stava za seene i za kulnene :))) puk i vkusni manji

нека Светлината огрява Пътятъ ви къмъ НЕГО!!!


Тема Ян Драйзнови [re: пpиятeлъ]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано27.05.03 16:03



е автора.

Ама ти верно си пристрастен:)

Не се обиждай, но аз мисля, че всяка крайност не е добра. Разбира се всеки решава сам за себе си. Освен това аз не съм привърженична на сляпото следване на някоя идея, замо защото еди кой си с ореолче я е казал и айдеееее всички стават поклонници. Предпочитам да събера повече информация и накрая сама да реша, кое според мен е най-добро за мен самата. Не ми трябват гурута, учители и пр.

Ох, имах навремето един съученик, които така се беше пристрастил по разни идеи, че овсен вегетарианство "изповядваше" и разни други "религии" за медитация, чакри, йога, дънов, разни упанишади-алабалистики, ведически, санскритски писания...незнам какво си. Един от принципите му забраняваше сексуалните контакти (незнам откъде го беше изкопал). Представете си, той беше тогава на около 18-19 г. Всяко дори "случайно" докосване до неговата особа на момиче предизвикваше естествено буен прилив на хормони :) Това обаче, нали е "забранено" от "незнамкойси" та следваше 2 дена нонстоп медитация зяпайки чакрите закачени на стената.... Ехххх...не съм го виждала отдавна, ама дано се е "излекувал" :)))



Тема нали?:)нови [re: пpиятeлъ]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано27.05.03 16:07



и аз обичам киселото мляко (прясно почти не пия, освен да си сипя малко в кафето). Обаче много обичам кисело мляко с мед (сигурно е вредна комбинация, ама...тялото ми я харесва) :))



Тема Re: Ян Драйзнови [re: bejb]  
Автор пpиятeлъ (светъл лъчъ)
Публикувано27.05.03 16:20



......sigurno sam se pristrastil...neznam........vapreki 4e polzvam samo tova koeto li4no sam proveril......li4no ot bqloto bratstvo i ot yogata sam polu4il golemi podaraci ....i vapreki tova ne im vqrvam na 100%
i az tarsq info ot mn mesta i vzemam tova koeto smqtam za podhodq6to za men

nai-vajnoto e 4ovek da e 6tasliv ot tova koeto pravi....i razbira se da ne vredi na okolnite

нека Светлината огрява Пътятъ ви къмъ НЕГО!!!


Тема Re: нали?:)нови [re: bejb]  
Автор пpиятeлъ (светъл лъчъ)
Публикувано27.05.03 16:25



.....i az mai haresvam edna ot "vrednite" komb.
kiseko mlqko "rodopeq" s biskviti "revew"

нека Светлината огрява Пътятъ ви къмъ НЕГО!!!


Тема Re: Ян Драйзнови [re: пpиятeлъ]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано27.05.03 16:44



така е - никога не се вторачвай прекалено в нещо, и не му вярвай 100%.
Поради простата причина, че всички грешим, дори и най -добрите. А тези дето вече ги няма, не могат да кажат, че са си променили мнението:))

А най-важното е да си в хармония със себе си дори и без някой да ти го е "обаснил" как да го постигнеш :)



Тема Re: нали?:)нови [re: пpиятeлъ]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано27.05.03 16:45



аааах Ревюююю, да не са онези с овесените ядки? Тях и аз ги обичам :)))



Тема Re: Ян Драйзнови [re: bejb]  
Автор Ras4o (nPac4o)
Публикувано27.05.03 17:10



"А най-важното е да си в хармония със себе си дори и без някой да ти го е "обаснил" как да го постигнеш"
Това много ми хареса . Браво!

You drank beer, you played golf, you watched football - WE EVOLVED!


Тема Re: А какво ще кажете занови [re: bejb]  
Автор Дyxчe (отлетяло)
Публикувано28.05.03 00:16



Така, този въпрос е доста спорен. Аз например съм лактовегетарианка, ще рече че ям само мляко, яйца,сирене и риба от животински произход, разбира се и морски деликатеси (миди, калмари, октоподи и т.н.), но те не са от категорията нито риба, нито месо. А останалото го давам на салатки и плодове.
Имам син, който е на 11 и е в пълната фаза на разтеж. За него минимум 3 пъти в седмицата готвя месо - телешко, в най-различни фасони и интерпретации. Също така поне два пъти в семицата консумира риба, прясна - пържена или на фурна. Разбира се всяко хранене е съпроводено с доста голяма порция салата. Абе нямам си друга работа и се мотам само в кухнята и около печката . Също така му давам непрекъснато плодове. Смятам, че месото е необходимо за израстването на височина на децата - поне така съм чела по разните му статии.
С две думи - рационално хранене на детето означава за мен консумация от всичко необходимо - витамини, минерални соли, аминокиселини. А когато стане голям и се оформи като физика и разумен човек, на него оставам изборът, дали стане вегетарианец или не.



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: Дyxчe]  
Автор A3_ ()
Публикувано28.05.03 09:19



ОМ ОМ ОМ

За доматите и сиренето и аз съм го чел от Беинса Дуно.

За остеропорозата!!! - човек не се храни с това, което погълне, а с това, което усвои и колкото и мляко да яде някой, ако черния му дроб е задръстен със зелени и кафеви камъни ще му е трудно да усвои калция. Ако яде бяла захар и пие кафе - те ще извличат калция от костите и зъбите. Така че фантазима се оказва е, да ядеш месо, моркси животинчета, риба, яйца, захар -това си е все едно си камикадзе -- самоубивайки се с тези храни, които пък са умрели за да ги ядеш......

Книги има всякакви. няма смисъл човек да чете кой знае колко. Да прочете 1-2, 5-10 и да започне да мисли и прилага. Ако връзката със тялото е развите ще може да знаем коя храна как влия.

Суровото козе мляко наистина е много хубаво!



А иначе представете си когато човек хапне обилно манджа с месо -- храната /остатъци от нея/ може да престои в стомаха до 8 часа. Там започва гниене и когато сложиш новата храна просто става ново върху гнило= гнило. А Беинса Дуно препоръчва стомахът да работи най-много 3 часа на ден!
Това ще рече добра храна, добро дъвкане, разумно количество, добър стомах. А от тук -- добри мисли. Но пък черния дроб също трябва да е здрав, за да се усвоява храната добре, това ще рече добри чувства... и т.н. Всеки може да се позамисли за здравето. Защото то е необходимото условие за живота. А молко са здравите хора. /Здраве само този, който не знае, че е болен/ Аз познавам двама напълно здрави хора. Но те не парадират с 50 прочетени книги и сумати теории, а просто с личния си пример правят, това което една книга по-трудно ще ти даде -- дълготраен и все по-силен стремеж към по-добро!

ОМ ОМ ОМ

Редактирано от A3_ на 28.05.03 09:28.



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: Дyxчe]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано28.05.03 11:36



Духче, и аз мисля така, само дето давам пилешко, а не телешко (страх ме е от болестите като луда крава и т.н по телетата)
А за израстването на височина - и аз съм чела такива статии. Децата които не ядат месо остават по-нисички.



Тема Re: нали?:)нови [re: bejb]  
Автор пpиятeлъ (светъл лъчъ)
Публикувано28.05.03 12:44



super sa nali ?
nai gotinite biskviti proizvejdani nqkoga

нека Светлината огрява Пътятъ ви къмъ НЕГО!!!


Тема Re: А какво ще кажете занови [re: Дyxчe]  
Автор пpиятeлъ (светъл лъчъ)
Публикувано28.05.03 12:51



midite, kalmarite i oktopodite ....ne bili meso ?!?!?!
tova ne e vqrno ....ta tova si e 100% meso.......ta dori i qicata....tova e nai golqmata kletka.......
....hubavo si namislila da ostavi6 sina ti da vzeme sam re6enie po vaprosa, no mislq 4e dopredi negoviqt sobstven izbor ne trqbva da se hrani s meso.....ne samo 4e ne e polezno , no i mn. mn. vredno
....a ina4e i az kogato imam vreme obi4am da si sgotvq ne6to vkusni4ko i postoqnno se vartq i az okolo pe4kata

нека Светлината огрява Пътятъ ви къмъ НЕГО!!!


Тема Re: А какво ще кажете занови [re: пpиятeлъ]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано28.05.03 18:32



Я ми обяани, след като е много вредно, защо всички северни народи, които ядат предимно месни продукти, поради факта, че климата им не позволява пълноценното отглеждане на зеленчуци, заедно с отвратителното качество на химизираните и преовзваните полузамразени испански и италиански такива, са здрави, живи, високи, румени, живеят по много, имат хубави коси, и кожи?
За едно дете е задължително да има някакво месо, защото нито един зеленчук или соев сурогат, не може да му набави необходимите дози протеини и белтъчини, за да може да израстне пълноценно.

...чики на, чики на-на-на


Тема самодоволното невежествонови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор Люб (дете)
Публикувано28.05.03 19:28



"За едно дете е задължително да има някакво месо, защото нито един зеленчук или соев сурогат, не може да му набави необходимите дози протеини и белтъчини, за да може да израстне пълноценно." -

наистина няма по-опасно нещо от самодоволното невежество
ееех...

Редактирано от Люб на 28.05.03 19:41.



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор A3_ ()
Публикувано28.05.03 20:27



Извинявай, но това за северните народи е клише!

И така средната продължителност на живот при ескимосите е 27-30 години, поради изключителното им хранене с месо. Най-високия процент на самоубийства също е при тях. Добре, че в последните години имат достъп и до истинска храна.
Иначе за другите "хубави" северни народи загледай някой хора над трийсете. Огледай им кожата, фигурата, очите и пак ще си говорим. Но е важно да се отбележи, че в страните от ЕС на север консумацията на месо не е такава, каквато при нас. Изобщо хората на Запад от няколко години на сам вече доста са наясно с нещата и никой не спори, че месото е вредно. Сигурно само тук при нас има такива спорове, но там хората се информират, а не си навиват нещо и да си измислят факти. Дори примиера на дания в изявление по телевизията препоръчва на хората да се занимават с йога!!! А тук някой още смятат йогите за сектанти или циркаджии.
Надявам се не съм те засегнал. ти си интелигентен, имаш интернет. Информирай се и не се страхувай да признаеш грешката си, ние ще те подкрепим!



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: bejb]  
Автор Дyxчe (отлетяло)
Публикувано29.05.03 00:16



Абе, какво да ти кажа за лудите кравешки меса .... "Бог да ни пази!"
А иначе, като си помислиш като цяло каква химия гълтаме лошо ше ти стане. Щото аз си нямам село и екологично чисти плод/зел. - всичко си купувам старателно от пазара.... (сещай се какво - химия във всякакъв фасон и вид).
Разходка до пазара/супера и като опнали ония ми ти ябълки - ми те еднакви на вид, цвят, форма и големина. Изглеждат направо като пластмасови. Цена - бая скъпички- и реклама страхотна. До тях или през няколко сергии/щанда - едни такива ябълки спаружени, леко червясали, минички. Юрвам се натам и си купувам няколко кила. Цена - поносима.
Та мисълта ми е, освен да се храня с плодове и зеленчуци (и чат пат риба), стремя се да купувам и екологично чисти (демек според производителя или опаковката) продукти. Това последното трудно ми се отдава..
А колкото до морските вкуснотии (калмари и октоподи), ми те не са месо. Дори и през Великденските пости са разрешени, щото нямат кръв и => не попадат в категорията месо. ( скромно мение и според каноните на нашата ортодоксална църква)



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: A3_]  
Автор Дyxчe (отлетяло)
Публикувано29.05.03 00:33



Наскоро си купих едно книжле относно здравословното хранене. Та там се споменаваше за хранителната пирамида според изследванията на на м-вото на Земеделието на САЩ. На световния конгрес по здравословното хране (Харвард 1993) умнници, проф. и медици, стигнали до извода, че средиземноморският начин на хранене, и по-специално храненето и като цяло начинът на живот на о. Кипър ДО 1960, са основата за добър и здрав живот.
Та като цяло двете пирамиди са еднакви и ето какво съветват/препоръчват:
ВСЕКИ ден - възможна консумация - на хляб (по възможност черен), кълнове, тестени изделия(макарони и т.н), , плодове, зеленчуци, бобови варива, маслини и зехтин., кисело мляко +1 чаша червено вино. И АКТИВНО СПОРТУВАНЕ ИЛИ ДВИЖЕНИЕ.
НЯКОЛКО пъти В СЕДМИЦАТА - риба и яйца, сирене
НЯКОЛКО пъти В МЕСЕЦА - консумация на нетлъсто месо (телешко).
Всичко това го пиша като потвърждение на думите на АЗ_.



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: Дyxчe]  
Автор A3_ ()
Публикувано29.05.03 06:30




Ама как като потвърждение на моите думи!!!

Мисля, че ясно написах, че:
- рибата;
- яйцата;
- алкохола /ако ще и една чаша на 5 години да е/;
- месото от морски животинчета;
НЕ СА ХРАНИ ПОДХОДЯЩИ ЗА ЧОВЕК!
/даже са отрови, ама исках да го кажа по-меко/.





Тема Re: А какво ще кажете занови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор Ras4o (nPac4o)
Публикувано29.05.03 10:01



Ти, като толкоз много разбираш, кажи ми с колко хора от северните народи си общувал? Да не си живял случайно там?
Щото аз случайно съм прекарал известно време на север от полярния кръг. При това голяма част по времето, когато месото беше с купони и се смяташе за голям лукс. Мога да ти кажа няколко неща за там.

1) Ядат се доста риба, гъби и картофи, много повече отколкото тук. Месото е скъпо, защото животновъдството е трудно - липсват всякакви пастбища. Предимно се отглеждат крави за мляко. Нормално могат да се отглеждат само елени, които по най-северните части (в тундрата) са в естествена среда. Овце, кози и свине не съм срещал.

2) Не е вярно че не може да се отглеждат зеленчуци. А българските домашни сортове картофи - ряпа да ядат пред северните студоустойчиви сортове и по вкус, и по размер и по добив. Просто тук никой не се грижи за качеството на сорта. В северната част на Русия отглеждането на картофи е едно от основните средства за преживяване на повечето семейства.
Отглеждат се нормално домати, краставици, моркови, разбира се в парници през по-голямата част от времето. Малината и боровинките растат естествено в огромни количества.

3) Мъжете са алкохолици. Във Финландия това е по-малко забележимо, защото глобите са много високи, а и алкохола им е много скъп. Затова отиват да се напият в Русия - излиза им по-евтино там да ги приберат в изтрезвителното и да им пребъркат джобовете, след което културно да ги натоварят на влака/ферибота наобратно.

4) Финландската нация се изражда, особено жените. Както и карелската. Жените им са дебели, кръглолици. В момента емиграцията във Финландия, особено за жени, е много лесна - имат специална политика за обновяване на генетичният фонд.

5) Недей моля те да се изказваш неподготвен повече

You drank beer, you played golf, you watched football - WE EVOLVED!


Тема Re: А какво ще кажете занови [re: A3_]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано29.05.03 10:33



Ами не си прав. Ако се разходиш из един супер маркет, ще видиш огромна селекция на меса и салами. Ако се разходиш по един жилищен кварталв събота и неделя, и неделя миризмата на скара ще те задуши. Има много тенденци за ограничение на консумацията на месни продукти, но не и на цялостното им изолиране от дневната диета.
КАто ти казах северни народи, имах предвид Скандинавия + гер, бел, пол, чех и в тоаи кръг. Бих казал, че и на 50 си изглеждат добре, а самоубийствата са ресултат на социолклимата,а не на месото.
Не споря, че ако се тъпчеш със сланина, ще живееш 100 години, важното е да не се прекалява.
Моята лятна разклатка е от пилешки гърди (~250 гр. дневно) + 700 гр. зеленчуци, мед, черен хляб, 2 яйца и литър мляко. Забялазал съм ,че ако ям свинско през жегата, кожата ми става пореста и мътна. Обаче така си е свежа и се чувствам добре. Просто идеята ми е, че ако изолирам една от съставките, янам с какво да я компенсирам. Ето, задача, кажи ми ако не ям пиле с какво да го заместя?

...чики на, чики на-на-на


Тема Re: А какво ще кажете занови [re: Ras4o]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано29.05.03 10:41



Мисля, че думите ми просто потвърждават частично твоите. не ми давай моля те приемри с местности зад/около полярния кръг. Ядат риба и говеждо като разпрани, и пропорционално по-малко зеленчуци. Бил съм и в трите страни и никъде където съм отсядал, храната не е била на зеленчукова база.

...чики на, чики на-на-на


Тема Re: А какво ще кажете занови [re: Mишo Шaмapa]  
АвторElsa (Нерегистриран)
Публикувано29.05.03 12:03



Zhdravei Misho,

poneze osporvash izhbroenite strani ot Ras4o, moze li da bydesh malko po konkreten i da izhbroish zha koi strani imash na predvid, zha da ne se razhvodniava temata?

Bazhirajki se na statisticeski fakti, koito sa iavno dokumentalni i ofitsialni, podkrepiam Ras4o, makar azh da se namiram v Zhapadna Evropa, no sym obikolila ne pomalko Severa-)))

Pitam se, dali pyk niamash na predvid slucajno Norvegia ili Holandia ili Shvetsia?

Ako sa izhbroenite ot men strani, ozhncava ce se lyzesh.
Pyrvo zhastoto mesto im e po skypo.
Vtoro mnogo ot tiah si nabaviat zhelencuk ot parnitsite v Holandia, a ne ot Ispania zhastoto im e po izhgodno(skyp transport).
I ne posledno miasto, sa tolkova bledi i bezhlicni, ce ako ne sa Juznite po tykmi natsii da se po izhmeshat malko, napravo ste se zhatriat.

Zha da vidish tsviat v tezhi natsii, a i te samite imat kopleks ce sa prekaleno beli i bezhlicni, se pekyt na slyntse, no nezhavisimo ce polzhuva spetsialna kozhmetika, vmesto da pridobiat ten stavat cerveni i se radvat pone ce im se e smenil tveta. I na tova ako mu kazhvash zhdrav vid. O.K. !

Togava vsicki ostanali tuk moze i da sme nekompetentni

Zelaia ti vsicko hubavo Misho !



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: Дyxчe]  
Автор пpиятeлъ (светъл лъчъ)
Публикувано29.05.03 12:09



....i az si kupovam samo krivi i sparu6eni qbal4ici
tova sa istinskite....i sa po-vkusni

нека Светлината огрява Пътятъ ви къмъ НЕГО!!!


Тема Re: А какво ще кажете занови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор пpиятeлъ (светъл лъчъ)
Публикувано29.05.03 12:29



....ne znam za koi severni narodi govori6....no tova ne e vqrno
dokolkoto znam......v GB ima nai-golqm procent vegetarqnci ot glava na naselenie
v skandinavskite strani vegetarqnstvoto sa6to e 6iroko razprostraneno......tova za haubavata koja i kosa e sme6no tvardenie......vqrno e 4e razni skandinavski i britanski top modeli i artisti sa s strahotno tqlo, koja i kosa, no te pove4eto sa vegetarqnci....tam tova e stra6no modno (koeto ne e osnovatelna pri4ina da si v., no pak e po-dobre :) )...puk i horata ot elita polzvat kakvi li ne mazila za da izglejdat tolkova dobre...
..a tova za prodaljitelnostta na jivota e savsem ne na mqsto.....ta nima ne znae6 4e eskimosite edvam q dokarvat do 30te

.....ami tova 4e rastitelnite produkti ne mojeli da nabavqt neobhodimite dozi proteini i belta4ini e tvardenie koeto e sre6tu nau4nite postijeniq i fakti....iska6 da kaje6 4e po-cql svqt u4enite koito sa specialisti va tazi oblast sa neveji!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!

hey ne iskam da se zaqjdam.....kato iska6 qj si meso.....to si e za teb...vseki ima pravo na mnenie

нека Светлината огрява Пътятъ ви къмъ НЕГО!!!


Тема Re: А какво ще кажете занови [re: A3_]  
Автор пpиятeлъ (светъл лъчъ)
Публикувано29.05.03 12:34




(ne mojah da se sdarja ...stana mi sme6no i veselo i re6ih da go spodelq s vas)


нека Светлината огрява Пътятъ ви къмъ НЕГО!!!


Тема Re: А какво ще кажете занови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор пpиятeлъ (светъл лъчъ)
Публикувано29.05.03 12:49



eto sam go kaza

"Забялазал съм ,че ако ям свинско през жегата, кожата ми става пореста и мътна. Обаче така си е свежа и се чувствам добре. "

a ako probva6 i pile6koto da spre6 napravo 6te litne6
tova e koeto po4ustvah az 3 mes sled kato otkazah vsqkakvo meso
naistina bqh lek efiren ....bezumno vesel i 6tasliv....preizpalnen s energiq

trupovete na jivotnite ili pticite, nosqt smartta v samite kletki, te nosqt stradanieto i mukata na bednite sa6testva...nima iska6 da kaje6 4e tova stava za qdene......i dori tarsi6 s kakvo da zameni6 tazi le6

kaji kakvo tokova ima v martvoto pile, koeto mu e neobhodimo na organizma ti ....

.....izvinqvam se ako sam bil prekaleno grub.......

нека Светлината огрява Пътятъ ви къмъ НЕГО!!!


Тема да, права синови [re: Дyxчe]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано29.05.03 13:29



за ябълките. наистина много добре изглеждат, но и аз малко ги гледам недоверчиво. Куповам си не от най-спаружените, но тези дето изглеждат нормално хубави с тук таме някой дефект:) А и относно нитратите - плодовете имат по-малко, за разлика от зеленчуците. Просто защото на едно дърво трябва много повече химия отколкото на една тревичка и затова повечето (особено българските) не много химизирани. Но зеленчуците...
Примерно спанака. Принципно нитратите не са вредни. Но ако престои само 2 дена на стайна температура нитратите в него се превръщат в нитрите, които са вече опасни. А най-много нитрати има в листните зеленчуци (спанак, салатки) , тиквичките, кореноплодните.

А иначе относно мекотелите...уф аз хич не ги обичам, много са ми жилави, пък и са трудносмилаеми...

А, и знаеш ли, че мидите например са много мръсни, защото са нещо като филтър и всичката мръсотия от водата се намира в тях...



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор Ras4o (nPac4o)
Публикувано29.05.03 14:25



Кажи ми коя съставка от пилешкото искаш да заместиш?
Ама ми я назови поименно - аминокиселина, витамин? Дай ми пример на нещо, което го има в пилешкото, няма го в другите храни, и а абсолютно необходимо за човека?
И те моля да назовеш източник на информация, щото много неподготвен ми се виждаш за този спор

You drank beer, you played golf, you watched football - WE EVOLVED!


Тема свободната воля при избора на вегетарианствотонови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор Люб (дете)
Публикувано29.05.03 14:57



е много важна.другите едва ли не те нахокаха,без да ти влязат в положение (не ги съдя ,ама не това е начинът за комуникиране).ако решиш да се отказваш от месцето,трябва да си истински убеден.попрочети някои темички тук - ще са ти нужни на фона на "космополитан" и цялото месоядно общество.ако има нещо конкретно - аз съм насреща .;)

можеш да пробваш с кълнове - те съдържат доста белтъчини;както и много,много пресни плодове и салати,сокове,пълнозърнест хляб,варива,кис. мляко...Месото е силна храна,казват,но не казват и колко е вредна."Свинското месо дава едно и взима десет".Смешно е да се говори че давало желязо,белтъчини и вит. B12 - след като ти затлачва червата , предизвиква гниене , и изземва енергията на футболист ?? :)) Белтъчините,желязото и вит. B12 ще ги намериш в кълновете (макар че науката още спори за B12),зеленчуците,киселото мляко...Енергията нужна за смилане на месото ще се освободи,организмът ще се чисти от полипи по храносмилателната система , ще ти е нужна малко храна и наистина ще се чувстваш лек и ведър .

ПП:простата храна е най-хубава виж темата за българите-столетници

Редактирано от Люб на 29.05.03 15:58.



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: A3_]  
Автор Дyxчe (отлетяло)
Публикувано30.05.03 19:45



не ме разбра...
съгласна съм с теб.....
просто в потвърждение на това, че
"Но е важно да се отбележи, че в страните от ЕС на север консумацията на месо не е такава, каквато при нас".



Тема Re: да, права синови [re: bejb]  
Автор Дyxчe (отлетяло)
Публикувано30.05.03 19:54



разбира се, че знам и като цяло гледам да ги избягвам...
Даже по едно време имаше кампания и информиране на населението да не вкусва мидички.... ама са вкусни
А колкото до истаналите заленчуци и по-точно, салати, марули, спанак...., така си е - фраш до съсипия с нитрати.
Че и по лоши случаи. Имах едни познати, дето имаха парници за домати. За да има посред зима домати (щото те са от парници ,я!), те минаваха със спринцовки и всеки домат го бучат със ХОРМОНИ... за по-бързо зреене. Представяш ли си? Бях като гръмната!!!
Закон номер едно - никави префърцунени истории и мераклъци за зеленчуци извън сезона.



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: Mишo Шaмapa]  
АвторElsa (Нерегистриран)
Публикувано30.05.03 20:36



Zhdravei Misho,

iska mi se da ti predloza nesto da probvash.
Idva sezhona na liatoto t.e. navlizha uz s pylna sila.
Pri zegite pocti vsicki stradat ot poteneto, kazhvam pocti vsicki
zhastoto ima malki izhkiucenia koito ne se potiat.

Ako zhnaesh nikoj kojto kunsumira mnogo meso, i pone edin vegetariantes mozesh da si napravish samo zha tovia konsumatsia sledniat eksperiment.
Zhastani blizho do mesoiadnia, kogato se izhpotil i ustanovi na kakvo ti mirishe potta mu. (azh ste ti dam zoker - na lesh- myrsha) i se opitaj da zhapazhish v pametta si mirizhmata.
Zhastani do vegetarianetsa kogato se e izhpotil i se optaia da usetish na kakvo ti mirishe potta mu? - e niama miris osven na zhelencuk.
Licno zha men tova beshe dostatycno zha da se otkaza ot mryvkite.
Ne sym i predpolagala ce e tolkova gnusno.

Oste nesto,
umirajki zivotnite koito gi koliat, a te poveceto gi koliat. Ostaviat v kryvta si, a i v kletkite na mesoto se zhapisva informatsiata na uzasa, na straha na panikata predi smyrta. Dori i na agresiata, ce sa bezhsilni da se preborait zha zivota si. Zivotnite sa po senzhitivni ot naj-goliamoto zivotno deto gi iade - coveka.
(Op, pardon, tuk ne si postaviam zha tsel da ubizdam teb, a salgam kategoriata zha vsicki mesoiadni. Zha tiah iavno e v sila zhakona na djunglata:
"izhiaz ili ste bydesh izhiaden", samo ce gradovete ne sa djungla,pone ne takava kydeto se dvizi zivotinskia sviat i nikoj ne ste da se prebroi zha divak ili zha zhviar. Togava vsicki sem mnogo kulturni i na mnogo visoko ravniste- ama si hapvame mryvki, kakvo da se pravi, kogato ima i histnitsi. Zha syzalenie te - histnitsite i v povedenieto si kym ostanalite hora sa takiva. Kakvo da se pravi priroda.)

Vsickitata tazhi informatsia, koiato mnogo dobte se zhapisva vyrhu kletkite na mesoto se poglysta ot konsumirastite meso. Pyk posle, zhasto bili agresivni, ili zhsto se strahuvali i imali fobii i t.n. Zhastoto tova sa pogylnali i se e vipasl uzasa v tehnite kletki . Elementarno e, osobeno ako naikoj ne e biagal ot casovete po zhoologia, himia i fizhika v uciliste, tova sa pozhnania koito se polucavat i tam stiga da se vnimava i da se uci, no......

Kakto e kazhal mydro naroda s poslovitsata:
" Bog dava, no v koshara ne vkarva. "
Do kosharkata triabva da si stigne vseki sam

Zelaia ti vsicko hubavo Misho !



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: bejb]  
Автор mama_Emy ()
Публикувано16.06.03 14:14



Здравейте всички!
Реших и аз да се включа, защото имам дъщеря на 1 годинка, на която никога не съм давала месо. Тя е абсолютно здрава, за първи път преди седмица се зарази с хрема и да чукам на дърво до сега нищо по- сериозно не е имало. В семейството си срещам подкрепа( макар само баща ми да е вегетарианец), но до сега с която и майка да споделя ме гледат като луда. Прочетох някой от темите и се чудех дали мога да и давам смлени слънчогледови кълнове?
Много се радвам, че намерих този клуб!
Желая ви усмихнат ден



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: mama_Emy]  
Автор A3_ ()
Публикувано16.06.03 18:23



Поздравления!



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: Elsa]  
Авторпипи (Нерегистриран)
Публикувано18.06.03 14:06



Пробвах. Месоядните миришеха на дезодорант, с вегетарианците
гадно, тъй като не ползуваха дезодоранти. Верочтно пак зашото
са прочели някъде, че е по-здаравословно.



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: A3_]  
АвторrosiMoйтo дeтe e нa cвe (Нерегистриран)
Публикувано18.06.03 14:11



Мойто дете е на две годинки, яде месо и не
е хващало още и хрема.



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: пипи]  
Автор Elsa (новак)
Публикувано05.07.03 00:20





Takyv rezultat ne mozesh da imash

Znaci lyzesh ce si probval

A za da usetish naistina razlikata triabva i mesoiadnia i nemesoiadnia da ne sa polzuvali dezodorant. Taka ste mozesh da razberesh kolko zlovonno mirishat mesoiadtsite.

Zelaia ti vsicko hubavo !



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: bejb]  
Автор Дeлфин ()
Публикувано11.07.03 07:59



Ех, Бейб! И аз дойдох насам с намерение да задам същия въпрос. Ако си спомняш още докато бях бременна питах в нашия клуб дали има вегетарианчета. Според мен ако си добре запознат с този начин на хранене и знаеш важните комбинации(четох, че има спец. комбинации от храни, с помощта на които организма си набавя абсолютно всичко необходимо, вкл. и тези елем., които можело уж само от месото да се набавят, една от тях е ядки с мляко доколкото си спомням, надявах се да ги срещна в някоя от темите тук), та значи ако спазваш тези правила при храненето на детето нищо няма да му липсва и вероятно ще е наистина по-здраво. Майка ми казва, че има такива пациентчета и са в много добро здраве...ОБАЧЕ аз все още не мога да се престраша да изключа месото от менюто на Ева. Още повече, че забелязвам противно на твърденията, че децата не харесват месо, че тя го яде с охота. Когато е в пюре не особено, тя по принцип не обича много зеленч. пюрета, но ако някой и даде да си хапне малко кюфте примерно(знаеш, бабите много обичат да бутат квото не трябва в устите на внучетата), направо се разтреперва от кеф и иска още. Пък ако и дадат пилешко кокалче си го смуче с такова настървение, чак ми е смешно.
Аз примерно също като теб ям само бялото месо на пилето и риба, червено месо страшно рядко и то трябва да е много подправено, за да не ми е гадно, обаче баща и без месо не може, явно тя е като него.
Та все още много се терзая дали постъпвам правилно, особено като чета някои мнения, че лошата енергия от ужаса на убийството остава в месото, че то само затлачва организма и му носи вреда...чувствам се като престъпник на моменти, че не и го спестявам това. Успокоявам се, че в един момент ако тя реши винаги може да се откаже от месото, но пък това като го погледнеш си е чисто бягство от отговорност. По тази логика тя може да реши пак сама от вегетарианка да си стане месоядна.
Има и още един аспект - ясли, детски градини... незнам да има практика да се готви отделно за вегетарианчета. А да не говорим за неразбрани баби, дето само ще чакат да се обърнеш да му пъхнат мръвката в устата. Изобщо като цяло ми се вижда много трудно приложимо. Че ние с теб си отнасяме и без това осъдителните реплики, задето не даваме сладки неща, чипсове, зрънчовци...представи си ако спрем месото какво ще е. Не че ми пука от коментари...но за това си трябва подкрепа от един по-широк кръг от хора, иначе е неприложимо.
Извинявам се за дългото писание



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: bejb]  
Авторdai mu (Нерегистриран)
Публикувано03.09.03 11:25



остави детето да яде всичко което иска,не му натрапвай твойте рзбирания и вкусове,то расте и има нужда от всичко,когато порасне само ще реши какво да яде.аз например в пубертета реших че не чм пилешка супа,и 5 години не ядох,същото стана и с таратора и с други храни,мойта дъщеря сега е решила че не яде риба,но раци и скариди яде.Та исках да ти кажа ЧЕ то само трябва да реши какво ще яде и какво не.



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: Дeлфин]  
Автордaи мy (Нерегистриран)
Публикувано03.09.03 11:45



нали знаеш че всичко забранено е по интересно и желано,затова храни го нормално,примерно с менюта от книгата'' Детска кухня'' ,а като порасне той/тя сама да си реши как да се храни.Успех.



Тема Re: точно за кълновенови [re: A3_]  
Автор Hot lce (непознат )
Публикувано18.09.03 06:20



Абсолютно те подкрепям и съм съгласен с теб.
Искам само да добавя следното:
1. Захар не трябва да се консумира (по възможност) изобщо, колкото и да се кълнат, че е нерафинирана (ти си писал същото, но това трябва да се подчертава ДЕБЕЛО - не случайно я наричат бялата смърт). Още по вредни от захарта са всякаквите подсладители (аспартам, цикламат, захарин и както и още да го наричат). Най-добре е нещата да се подслаждат с пчелен мед, по възможност не купешки.
2. Храненето - плодовете се консумират първи, като не се смесват с нищо. Ако се яде диня - първа от плодовете. След тях трябва да минат поне 20 минути до приема на друга храна. След това яжте МНОГО зеленчуци (най-добре сурови) и останалото. Млякото се препоръчва да се консумира отделно, между приемите на храна. Също така не е добре на едно ядене да се смесват протеини (мляко, сирене, соя, ядки) и въглехидрати (картофи, ориз, хляб).
3. Солта е не по-малко вредна от захарта и ако можете изобщо я изключете от рациона си.



Тема Re: точно за кълновенови [re: пpиятeлъ]  
Автор Hot lce (непознат )
Публикувано18.09.03 06:23



Не е в киселинността на домата причината (която се проявява само, когато той се добавя към гозбите и се вари), а в това, че доматите се класифицират по-скоро към плодовете, отколкото към зеленчуците (има доста голям спор по този въпрос - относно класификацията на доматите и краставиците)



Тема Re: ха сега де!нови [re: bejb]  
Автор Hot lce (непознат )
Публикувано18.09.03 06:25



Както вече посах има спор по този въпрос: ако домата се причисли към зеленчуците - нищо лошо, но ако е плод то тогава не може.



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: Дyxчe]  
Автор Hot lce (непознат )
Публикувано18.09.03 07:02



Сина ми е в осми клас в момента. От година и половина нашето семейство е на разделно хранене и като страничен резултат станахме, почти вегетарианци. Консумираме (и то рядко) риба. Мляко не консумираме нито прясно, нито кисело (не защото някой е казал, че е вредно, а защото не се сещаме за него). Храним се предимно със плодове, зеленчуци, ядки, варива (любимите храни на сина ни са овесени ядки и варени картофи). За тази година и половина той порасна със 30 см и е сред високите от връстниците си. Също така е със над средно физическо развитие без да тренира нищо специално.
Както виждаш, очевидно няма никаква връзка между двете неща и консумацията на месо изобщо не е задължителна (даже бих казал не е желателна) за правилното израстване на детето.



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор Hot lce (непознат )
Публикувано18.09.03 07:08



Соята я наричат сурогат именно производителите на месо за които е от жизнено значение тяхната продукция да се продава. Затова и се публикуват всички тези ПЛАТЕНИ изследвания, колко незаменимо било месото и как без него сме щяли да умрем и т.н. Иначе соята е по-пълноценен източник на белтъчини от месото.



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор Hot lce (непознат )
Публикувано18.09.03 07:14



Соя
Орехи
Бадеми
Лешници
Кашу
Може и не в този ред



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: A3_]  
АвторAлekcaндpa (Нерегистриран)
Публикувано19.09.03 11:09



Днес открих този хубав клуб. Чудесно е, че го има. Бях писала преди време в Езотерична медицина /или лечение, не си спомням името точно/ , тъй като и аз имах проблеми с храненето. Вегетарианството е един невероятен начин на живот. В най-добрия смисъл. При него възникват ред проблеми, докато се установи - какво, кога и как да ядеш. Много бързо изчезват ред проблеми в организма, да не говоря, че жизнеността скача нависоко.
За това, което пишеш за Запада - да, вярно е, че никой не спори, че месото е ВРЕДНО. Меко казано - вредно, защото то е вредно наистина, но вредата му усещаме чак накрая, когато организмът ни се резстрои частично, или напълно. Но независимо, че го признават, това не им пречи да го консумират почти на всяко ядене и то в количества. Лично аз си го обяснявам с високия стандарт и покупателна способност. Аз живея в Дуисбург, Германия половината от годината и мога ежедневно да наблюдавам с какво си пълнят торбите, пардон - количките при покупки. Другото интересно нещо, което ме впечатли - от известно време се занимавам с интегрална йога. В момента който и да се опитва да ми обяснява, че можеш да вървиш истински по пътя на йога и да плюскаш месо - само ще се усмихна. С разбиране. И ще продължа да ям вегетарианска храна. Този, който знае, ще разбере защо. Но кое беше впечатляващото - на един семинар, на който бях , зададох въпроса необходимо ли е , полезно ли е вегетарианството за йога. Не за функционирането на организма в нормалния живот, защото това е доста относително и е въпрос на избор. Каква си мислиш, че беше реакцията - само трима души от около 60 се оказаха вегетарианци. Другите си бяха месоядни и поддържаха теорията, че не могат да си представят живота без месо.В резултат на това, ако се вгледаш в дневниците на лекарските кабинети, ще се ужасиш. Почти всеки е за нещо на лекар и кабинетите са Пълни.
Мисълта ми беше - грешиш в представата си за Запада.
Независимо от това обаче, аз пак повтарям - вегетарианският начин на хранене е максимално удачното нещо за поддържане на целият ни организъм в оптималното жизнено състояние. Да не говоря, че решава и един вече взел застрашителни размери проблем - затлъстяването.



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: A3_]  
АвторLapiz (Нерегистриран)
Публикувано27.10.03 02:37



I meko da go kagesh.....i tvardo da go izrasish,tia glupostta si e vse glupost!!!!!!..............eeeh



Тема Re: А какво ще кажете занови [re: Aлekcaндpa]  
Автор A3_ ()
Публикувано28.10.03 09:24



ОМ ОМ ОМ

Благодаря ти за забележката, малко късно отговарям, ама нешо ми се беше изплазнало.
Понеже и аз практикувам Интегрална йога, ще ми разкажеш ли как са там нещата. Макар, че месоядството говори достатъчно ясно. Понеже си мисля, че ако някои практикува съвестно, отсамосеби си ще отпаднат отровите: месо, алкохол, тютюн, наркотици. Ако имаш време разкажи малко.
Благодаря ти и успех в йога!



ХАРИ ОМ




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.