Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:36 11.06.24 
Религия и мистика
   >> Вампири
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Вампирът от Хайгейт-Лондон  
Автор santodupe (непознат )
Публикувано16.08.06 10:10



Това е може би най-достоверния случай на този паранормален феномен в историята на модерното време.Историята се развива през 60-те и 70те години на миналия век в Лондонските гробища Хайгейт.Случая тогава е бил документиран и е предизвикал голяма истерия сред обществото.За какво става на въпрос?Всичко започва,когато през 60години на миналия век 2момичета решили да се приберат от купон по по-прекия начин през Хайгейтските гробища,които били известни за призрачните си истории.Тогава по техни описания от едната от криптите ги нападнало някакво същество с човешки очертания,което се носело над земята като спектър.В началото полицията не взели историята много на сериозно и потулили случая.Случая бил повдигнат отново,когато едно младо семейство се видяло спектъра на вратата на гробището.Получили и посещение от него в дома си.Случая го бяха давали малко и по Дискавъри чанъл.Беше едно предаване за свръхестественото където го водеше Антони Хед(За тези,които не знаят това е актьорът,който играе Джайлс в Бъффи)При посещението на вампира в дома през ноща жената претърпяла кръвозагуба в спящо състояние и имала следи на врата.Тогава вече не можело да се покрие ,като властите решили,че е необходимо да наемат екзорцист и наели Шон Манчестър.Той предпазил дома на двойката от посещението на т.н демон.После се върнали на гробището и започнали да го претърсват за доказателства.Намерени били обезкръвавени животни.При претърсването на криптата където е била видяна да излиза мистичната фигура ,Шон Манчестър е открил изключително запазен труп от мъжки произход,който въпреки възраста си изглежда не се бил променил.При самия ексорцизъм ,който е бил проведен от Шон Манчестър никой не казва нищо,само той обяснява,че се е приборил с демона.Интересното е тогава,че полицията въобще не са си мръднали пръста да спрат оскверняване на гробището.Целия случай в последствие е бил потулен.Някои твърдят,че е бил потулен от Британската Окултна Асоциациа в,която членувал и Шон Манчестър.От него е и книгата VampireHunter`s HandBook където описва важни неща при прогонването на демони и за опита му със случая Хайгейт.
Ако искате проверете в Гугъл за Highate vampire ,но няма да намерите кой знае какво.Преди бях намирал официалния сайт за случая ма сега нещо ми се губи.Мога да ви дам един линк за Шон Манчестър.





Тема Re: Вампирът от Хайгейт-Лондоннови [re: santodupe]  
Автор ~Julien~ (врънкало)
Публикувано16.08.06 12:41



хах, забавно.
мисля че съм гледала предаването.



Тема Re: Вампирът от Хайгейт-Лондоннови [re: santodupe]  
Автор Benjamin_Andre (Shark-Smile*V*)
Публикувано16.08.06 14:20



О да:) Знам я тази история и е една от любимите ми:) Бях гледал навремето едно предаване за Хайгейткият Вампир.

It's So British! I love it{}

Ska Police!

Тема Re: Вампирът от Хайгейт-Лондоннови [re: Benjamin_Andre]  
Автор santodupe (непознат )
Публикувано17.08.06 12:13



Не знам до колко е измислено,но щом има и свидетели за разлика от други митове и легенди,които са се променили коренно докато стигнат до нас.
Доколкото знам случаят в Хайгейт върви доста по отдавна от 70те,но тогава вече сериозно се е повдигнал въпроса.А доколкото за трупа на въпросния вампир по късно се разбрало,че ставало на въпрос за човек живял 19ти век, умрял по неизвестни причини.Разбира се случая Хайгейт е дал пример за създаването на една художествена измислица в стил Дракула на Брам Стоукър,който няма нищо общо с реалните факти,макар,че легендата за Влад Цепещ,че е бил вампир да е произлязла не от Стоукър,а от исторически факти.
Малко офтопик,но чувах всякакви простотии за произхода на твърдението,че Влад Цепещ е бил вампир.По повечето предавания дават автора на романа Дракула,който сам си е решил на сън да избере една историческа фигура и да го пресъздаде като "таласъм".Преди да се създаде романа Дракула повечето хора на запад са си нямали и на понятие какво е вампир,чак по късно след излизането на филма.Легендата ,че Дракула се превърнал в не-мъртъв произлиза от това,че той се е отрякъл от църквата накрая и свещения орден в който се е бил клел да пази от враговете му също както и баща му.Според румънската легенда църквата го е прокълнала заради това да не намери покой след смърта си заради това богохулство.На края на управлението си Влад е бил захвърлен в един подземен затвор,където се е смятало,че е умрял.По късно при разкопки гроба му е намерен празен.



Тема Re: Вампирът от Хайгейт-Лондоннови [re: santodupe]  
Автор Armand (4ever twisted)
Публикувано17.08.06 12:31



не бях чувала, но звучи интересно.Мерси.Ще се разтърся малко.по Дискавъри явно си падат по филмчета за вампири защото аз пък съм гледала едно друго подобно, в което нищо не се споменава за Хайгейтския вампир.Раздвам се че споделят интересите ми:)



Тема Re: Вампирът от Хайгейт-Лондоннови [re: Armand]  
Автор santodupe (непознат )
Публикувано17.08.06 18:01



По Дискавъри чанъл дадоха случая много претъпкано.Само едно интервю с жертвата и Шон Манчестър,който по професия се занимава с екзорцизъм.
Този случай е подобен на случая ,който бил нашумял през 18век в АвстроУнгария с Арнолд Паоле,който след като починал хората твърдели ,че го виждали да става от гроба си през ноща и атакувал хората докато спели.
Затова според тях хората умирали от някаква мистериозна епидемия.Това събудило възмощението на австроунгарския престолонаследник и той наредил да бъде унищожено тялото на Паоле.Както и с Хайгейтския случай,тялото на Арнолд Паоле не било почнало да се разлага ,а ноктите му продължили да растът въпреки,че бил одавна мъртъв.Мисля,че и по Дискавъри бяха давали този случай в предането.Май се казваше абсолютен ужас или нещо от сорта.
През цялото предаване се мъчеха да обяснят някой от случаите с такива простотии че просто ай сикир на американското невежество.Само с Хайгейтския случай се озориха защото фактите там бяха вече неоспорими и с интервюто на Шон Манчестър имаха за цел да го изкарат някой психар,който не знае на кой свят се намира и си въобразява някои работи,като бращолеви ,че бил убил някакъв вампир.И накрая естествено беше логично да има реплика като завършек на предаването,че такива неща като вампири нямало,защото чрез рационални обяснения не могат да стигнат до никъде,
но и Шон Манчестър каза,че неможе да се обясни необяснимото чрез рационални факти в случая с вампирите,които според самия него за същества от ада и олицетворяват другата страна на монетата





Тема Re: Вампирът от Хайгейт-Лондоннови [re: santodupe]  
Автор BloodyDewfall (MindFucker*V*)
Публикувано18.08.06 10:27



Случаят с Хайгейтския вампир наистина е един от най-трудните за обяснение, но аз не се учудвам много, че в предаването са се опитали да изкарат Мр. Манчестър психар.
Изобщо цялата тази работа с екзорцизма ми се струва доста невероятна. Човекът си работи с религиозния инструментариум, а според моето скромно мнение вампирите нямат нищо общо с т.нар Сатана.
Факт е , че в християнската митология вампирите са всъщност част от падналите ангели, но митове за вампири, макар и не под това име, има по всички крайща на света и много преди християнството, че даже и юдаизма да се пръкнат.

Накратко - ако има вампири не мисля, че се плашат от някаква си книга и две парчета дърво. Е, от кол в сърцето всеки може да се спомине.

Колкото до Дракула на Стоукър наистина има такива сензационни теории , че е сънувал книгата и под влиянието на египетска мумия, която по това време се е намирала в дома му в Уитби. Само че това никак не е вярно. Човекът най- примерно и като сериозен писател се е заровил в библиотеката и е намерил нещо, което е грабнало вниманието му.
От там нататък в книгата са смесени доста от неговите собствени вълнения, както и историческия контекст.
Например страха от емигрантите е едно от нещата. Тогава е имало голям бум на емигранти от източна Европа , които според теорията щели да "паразитират" върху подреденото западно общество. Най-лошите от тях били тези, които правели всичко възможно да се "слеят" с това общество , научавайки езика и приемайки порядките му, а именно това е което прави Дракула в книгата. В този смисъл не е случайно името на първата му жертва - Луси Уестърнра / ако проверите в гугъл има твърде мака вероятност да откриете някой друг с такава фамилия/ - lucy проуизводно от лат. "светлина" , western - западен , ra - като бога на слънцето в египет. Тоест "Светлината на западното слънце" бива затъмнена от сянката на дебнещия източен "вампир" и по-късно умира заради това.
Друга тема в книгата е сексуалността. За това как през 19 век жените започвали да проявяат интерес към секса много по открито отколкото до преди това / ето къде са невестите/, което се смятало за неестествено и злокобно от мъжете. Да не говорим за дъбовия кол като фалически символ и неустойчивостта на джендър ролите на някои от главните действащи лица, включително и Дракула.

За да не се отплесвам повече само още две неща накратко:

Първото е малко пояснение, защото е вероятно някой да се зачуди какво точно означава да се носиш като "спектър". Без съмнение се има предвид :
"носело над земята като привидение".

Второ - още един интересен случай , на който попаднах в интернет:



Приятно четене



Тема Re: Вампирът от Хайгейт-Лондоннови [re: BloodyDewfall]  
Автор santodupe (непознат )
Публикувано18.08.06 12:48



Манчестър не се бил побъркал просто някои хора са опитали да обяснят случая със стандартни обяснения ,но случая сам по себе си отива извън границите на науката в свръхестественото,за което няма обяснение,то просто си е така както е.Жената която претърпяла кръвозагубата през ноща започнала внезапно да говори несъзнателно с дрезгав мъжки тон "Ще ви избия всички" или нещо от сорта .Това е по думи на мъжъ и ,който твърди,че вампира можел да я манипулира от разстояние.Преди този случай той е бил нормално здравомислещ човек,който не можел да си представи съществуването на нещо като вампир,но случая го е променил завинаги и той се е убедил в едно ,че това същество каквото и да е , е било директно от ада.В много мистични култури се споменава за т.н демони ,които съществуват в различни измерения от нашето и могат да бъдат привлечени от различни жестове и енергетични полета,които са на различна честота и служат като портал между астралните полета.По Дискавъри бяха давали също и за случаи в средновековна Франция на ексорцизъм,които са исторически документирани и описват обсебените със симптоми като способност за левитация,възможност за четене на мисли,свръх човешка сила,промяна в гласа и др. от сорта.Такъв е бил и случая с Хайгейт,без значение ,какво някои невежи персони определят като вампир.
Повечето,които се определят като такива просто са си създали един неоготически начин на живот без някакви цели в живота си и живеят ден за ден.Между другото България е една от страните редом с Русия и др.источнославянски страни в чиито Фолклор се срещат истории за създанията на мрака.Най-известната история регистрирана в България с вампир знам ,че е била във Варна.Ще се разтърся малко за линка и историята и ще пиша пак


За въпросната история на ,която беше дал линк не я изчетох до край,но не мисля ,че т.н пси вампири влизат в категорията за ,която говорим, и даже въобще това да се определя като вампир



Тема Re: Вампирът от Хайгейт-Лондоннови [re: BloodyDewfall]  
Автор Benjamin_Andre (Shark-Smile*V*)
Публикувано18.08.06 14:54



Perfect.



Ska Police!

Тема Re: Вампирът от Хайгейт-Лондоннови [re: santodupe]  
Автор BloodyDewfall (MindFucker*V*)
Публикувано18.08.06 16:12



Манчестър не се бил побъркал

Побъркването все пак е достатъчно относителна величина - не казвам, че е бил луд все пак, а че е гледал на всичко през една определена призма. да не забравяме , че тази година / или беше в края на миналата/ такива юнаци като него тъй успешно прогониха демоните от една румънска монахиня, че тя взе та умря.

Жената която претърпяла кръвозагубата през ноща започнала внезапно да говори несъзнателно с дрезгав мъжки тон "Ще ви избия всички"

Това с положителност може да се дължи на доста други причини освен ванмпириско влияние. Жената е била достатъчно стресирана за да й се отключи ДРЛ например.

случаи в средновековна Франция на ексорцизъм,които са исторически документирани

Това също би могло да бъде съмнително, като се взема предвид факта, че става въпрос за "средновековна" Франция...или която и да било страна от западна Европа през това време - тогава са се случвали комай неопределен брой чудеса на глава от населението. Да не забравяме, че според "исторически" източници от този период "демоничните котки" са причинили чумната епидемия и взели , че ги избили. Разбира се след това истинските причинители на заразата буквално са им се качили на главата.



Би ми било интересно да разбера какво е твоето определение за вампир.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.