Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:44 28.04.24 
Религия и мистика
   >> Вампири
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Вампирските митове на Месопотамиянови  
Автор Bloody Dewfall (MindFucker*V*)
Публикувано25.03.06 17:50



Покрай клубното стори, в което успях преди време да набутам и Акадски вампир, реших да проуча малко повече по въпроса и сега ви представям обобщена форма на това, което успях да намеря. Надявам се да ви хареса, ако изобщо решите да прочетете тоз чаршаф

Шумер е обхващал южната част на Месопотамия, а Акад – северната. Културно те са съществували от 5000/4500 BC до 2000 BC.
Един от запазените текстове е Енума Елиш, чиито първи версии са от времето на Хамурапи ( 1792 – 1750 BC) . В него има интересни моменти отнасящи се до “вампирско” поведение на :

Богове

* Нергал- “дракон, покрит с кръв, която пие от живите.”
Образът на Нергал като дракон, тържествуващ над смъртта на враговете си е често срещан образ в Шумерската литература. Той е бог на войната, чумата, смъртта, насилието, кръвта и Подземния свят. Всъщност става бог на Подземния свят, когато се жени за Ерешкигал, която е първоначалната богиня на Подземния свят
Основно, Нергал може да бъде описан като гневен, себичен и кръвожаден бог. Той е единствения от Шумеро-Акадските богове, който редовно е описван като пиещ кръвта на живите и който убива без да се поколебае именно заради кръвта, която изглежда му харесва /много!/

* Ерешкигал – Кралицата на Подземния свят и една от най –древните богини в Шумерския пантеон. С нея е свързан следния мит:
След като света бил създаден, той бил разделен между главния Бог Ану и Енки, Енлил и Ерешкигал. Братята Енки и Енлил станали владетели респективно на земята и водата, а небето било владение на Ану, така че за Ерешкигал останал само подземния свят. Тя трябвало да остане там, защото ако го напусне, Мъртвите щели да се освободят и да ‘станат повече от живите’. Самата Ерешкигал трябва да яде прах и да пие кръвза да оцелее.

* Нинурта – споменат е само в един фрагментарен текст , но по следния забележителен начин : “ къпещ се в кръвта на хората, пиейки до насита и наслаждавайки се на кръвта.”


Демони*


* Намтар
В текста “Смъртта на Гилгамеш” , Намтар е описан като пазач на подземния свят, който чака душите на мъртвите. Ако не го умилостивиш с подаръци, той ”поглъща” душата и живота ти, за да те изгони от свещеното пространство на подземния свят и за да се нахрани. По този начин, Намтар също има “вампирски” характеристики – той се “храни с живот” / мъртвите не са напълно мъртви докато не ги пусне да продължат пътуването в подземния свят/. Филологически , Намтар е интересно име , което идва от израза Нам-тар , който означава “този, който решава съдбата”, като “съдбата” е равностойно на “смъртта”. Той решава кой трябва да бъде допуснат в подземния свят и кой не. Тук може да се направи аналогия между т.нар “не-мъртви” /undead/ и тези, на който не се позволява да влязат в Подземния свят и са принудени да останат при живите

* Пазузу – в Акадските текстове той е отговорен за носещия чума южен вятър и смъртта на хора, които са изрекли лъжа. В случаите на тези, които са изрекли лъжа той изпива кръвта им и според старите Акадски текстове, той се е наслаждавал на това.



Духове на починали

Вярвало се е че тези които починат са зависими от грижите на техните семейства. Тези които не били споменавани можели да се превърнат в зли духове, изсмукващи живота от живите си роднини , а също така можели да превземат душата, за да заживеят отново в друго тяло
Когато мъртвец обитавал друго тяло, то изсмукването на енергия или пиенето на кръвта на друг били често срещани и понеже мъртвите се нуждаели да се “хранят с живот” те правели всичко за да добият кръв.

Човешки същества

Фрагменти от Акадски текст разказват следната история:
Брат и сестра, които някога служели на боговете в един момент искали да ги предизвикат и да правят каквото си поискат. Те успяли да се отделят от боговете и когато си помислили, че са спечелили вечността, боговете им се присмели и ги проклели да живеят вечно, но в същото време да не си спомнят причината и никога да не разберат как е станало така / буквално е споменато “мозъците им били изядени/. И тъй като боговете ги проклели, те се променили и станали зависими от кръвта на други човешки същества и били принудени да “живеят в нощта”.
Този текст за съжаление е запазен в малки фрагменти, но те очевидно свидетелстват за “вампирско” поведение” и дори са смятани за един от митовете за произхода на Вампиризма


* под "демони" да се разбира оригиналното значение на думата - нещо като второстепенни богове.

Тенкс на всички, който проявиха търпение



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор BrandofAmber (Shante Ishta)
Публикувано02.02.06 14:27



Е sorry за сериозния пост който ще последва, но може да се приеме за рефлекс. Видя ли Enuma Enlish,Шумер или Енлил/Енки няма как да не си спомена основните неща(пък ако ще и да е в клуб готварство). Пределно ясно че не за това се пуска темата, но все пак ми се струва правилно да се напише и това.

Значи някъде из старите теми в Магия се мотка цялото нещо(enuma enlish/епоса на сътворението).
Ако се гледа за исторически извори, то този е един от най-ранните, само че
тогава беше постнат с доста по-различна идея.

По-принцип се кефя на Сичин, а според него това е най-ранното описание което имаме на създаването на Земята, ако си чела епоса напрактика целия е за една "битка" между Тиамат и Мардук. Те обаче не са богове/демони.

Идеята е че има планета, която се върти пак в еклиптиката, но обратно на другите планети и в много по-голяма орбита(напрактика на няколко хиляди години някъде се мярка насам), като цялата битка между Тиамат и Мардук е сблъсъка на двете планети завършващ с разцепването на Тиамат от който остават Земята и астероидния пояс, а Мардук отново продължава да си се отделечава до следващото си идване след незнайно, колко години.

Всъщност в текстовете(не че са точно текстове де) от тогава има твърде много неща, които в днешно време трудно се преглъщат, дори и само факта,че има що годе 1:1 началото на стария завет, поставя юдаизма в доста кофти положение, но исторически в общи линии всичко напасва доста перфектно. Пък и не са първите шашкащи неща от уж по-"изостанали" цивилизации, които трудно се преглъщат, но се оказват изключително точни(например догоните на чиито пещери има чисто физически данни за орбитите на Сириус Б, който просто няма как да се знаят от средностатистически native american или поне не се очаква да се знаят).

Всъщност цялото е много дълго, но всички тези демони напрактика се водят реално съществували същества(в смисъл физически, не са демони или богове, шумерите са ги обожествявали, но са имали доста добри причини за това).

От там и ако човек реши да ги третира като демони/богове рискува да се окаже, че демонизира/идеализира нещо, което реално си е живяло що годе мирен животец или дори и да не е бил що годе мирен поне определено няма нищо по-божественно в себе си от всяко други произволно същество.

Вечен е само мигът.

Редактирано от BrandofAmber на 02.02.06 14:34.



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: BrandofAmber]  
Автор Bloody Dewfall (MindFucker*V*)
Публикувано02.02.06 15:52



Мисля, че постинга ти е много полезен за доизясняване на някои моменти. Благодаря!
Аз самата не съм толкова навътре в нещата, а и при "съкращаването" несъмнено съм осакатила някои неща, но ако го бях пуснала в цялост никой ама никой нямаше да го прочете. Освен теб, разбира се!

Ще се помоткам в Магия да прегледам темата. Аз доколкото успях да схвана , тия неща имат много общо и с политическата обстановка и нуждата от лееека пропаганда на владетеля. Вярно ли е.

Колкото до юдаизма / респ. християнството/ него всички по-древни източници го поставят в неудобно положение



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор BrandofAmber (Shante Ishta)
Публикувано02.02.06 23:24



Там гледната точка е друга. Всъщност хората, които могат да разчитат плочите на които са записвали шумерите са доста малко, но в общи линии повечето потвърждават тълкуванията на Сичин доколкото знам.

Неговата основна идея е че както там се описват нещата цялата митология на шумер(в последствия на вавилон и т.н. до стария завет) всъщност е била друга цивилизация(от гореспоменатата 13 планета Мардук или Небуру,едното е името в Шумер, другото във Вавилон), които освен всичко останало са и направили необходимото за създаването на вида ни(теорията на Дарвин погледнато от съвременна гледна точка се оказва, че homo sapians-а се е появил по същото време по което е бил неандерталеца, а разликата между двата вида би изисквала милиарди години).

Накратко всички същества от митологията им всъщност се оказват друга цивилизация, която е вършела своя си работа на земята за която им е трябвал разумен вид. Интересното е че всичкото това е описано много детайлно и в самата библия(стария завет), но темата ще стане много дълга.

П.С. Сори за типа постове, таз' информация не е конкретно към тебе просто ми се струва важно да се популяризират тези неща, защото все още повечето хора си мислят, че Дарвин е актуален, а от тогава са минали доста години, та се възползвам от такива теми да изплъосквам информация. Които прочете, прочете, важното е да ги има написани нещата. :)

Вечен е само мигът.



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: BrandofAmber]  
Автор Bloody Dewfall (MindFucker*V*)
Публикувано03.02.06 11:20



Няма нужда от сори-то, защото направо бях пригладняла за такъв тип постове, хвърлящи в дълбок размисъл.
Никога не съм хващала вяра на Дарвин, освен в онази част за survival of the fittest.
Спомням си една книга, много я обичах - Спомени от Бъдещето май се казваше, на Ерих фон Деникен, която предимно беше към теорията за ранно извънземно присъствие на планетата и то много убедително....
Не знам доколко имаш време за по-нататъшно "изпльоскване на информация" , но ако ти се намира с радост ще я изчета дълбокомислено. Освен това се изкушавам да ти подхвърля още една ключова дума :

Атлантида?

Явно и е писано на тая тема да стане дълга, макар и да се опитвам да направя завой покрай стария завет, понеже нещата ,които са ми познати от него никак не ми се нравят



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор BrandofAmber (Shante Ishta)
Публикувано03.02.06 13:48



Готово, веднага изплъосквам, обаче ще седи малко странно, защото са доста теми.



Според Друнвало(съответно според Тот) когато от Лемурия са минали към Атлантида са го направили на 12 острова.
Виждала ли си дървото на живота на кабалистите?

Идеята е че всяка сефира(това са окръжностите) е "стъпка" от проявлението на всичко което съществува, а дървото е начина по който се проявява. Значи Кабала е кофти сама по себе си, обаче дървото май е част от структората.

Е това което доколкото разбирам са направили, когато са разбрали, че Лемурия ще се затрие е, че са разположили така нещата, че всяка сефира да попада на един остров, съответно всеки остров е бил аспект от съзнанието им.

Проблема е че в стандартното дърво има 10 сефирот(+1 която може да я има или не). В разширения му вариант обаче със стълбата на Яков, доколкото разбирам са 12(+1), като има една сефира, която се получава и отгоре и отдолу, която в първото дърво май се казва Хоризонт на Безкрайноста, а във второто се получава Кетер изтеглен нагоре заедно с цялото дърво от Даат.

По времето на Атлантида, тези две допълнителни сефирот просто ги е нямало в съзнанието им и строейки нещата с 12 сефирот се е получило, че на местата на 11, 12 са всмукали други цивилизации, което в последствие е прецакало всичко. Всъщност за проблемите в самата Атлантида има писано много, някъде достоверно, другаде не чак толкова, но крайния резултат така доколкото разбирам е че са опитали да направят външна меркаба, меркаба е въртящи се полета от светлина, малко е сложно, но накратко е нещо което трябва да се прави от съзнание, а те са опитали да го направят с машини/техника.

Всъщност не е бил първия опит, напрактика на всички места където има странни разкъсвания във време/пространството(например бермудския триъгълник, някъде по света би трябвало да има още 5 май) някога са опитвали нещо подобно като до тогава всеки опит е бил провал.

Кофти момента е че тогава провала е бил доста по-брутален защото са прецакали решетката на христовото съзнание около Земята, което напрактика значи че всички които искат да минат в следващата форма на съзнание няма как да го направят от Земята(решетките са структорите по които ни тече съзнанието).

В последствие най-ключовата фигура за цивилизациите нататък е бил Тот. Напрактика по времето на Атлантида(тогава би трябвало да се е казвал Arlich Vomalites) е намерил начин да оставя във физическото си тяло(свързано е с Аменти, което е нещо като центъра на Земята, в смисъл както при хората първите 8 клетки са в перинеума, това е нещо като първите 8 клетки на Земята, където е Езика на Тишината за хората).

Е след потъването на Атлантида може да се каже, че той е основал всички що годе големи цивилизации. Напрактика след отиването си в Египет взима името Тот и прави училищата там(завършващи с 5-та инициация взимана от хеопсовата пирамида), в последствие след като Египет започва да запада води Питагор под хеопсовата пирамида(Аменти) и го научава на основите на свещената геометрия(това си го има написано от самия Питагор между другото) което в последствие води до школата на Питагор довела до гръцката цивилизация.
Тот пък след развиването и отива там взимайки името Хермес Трисмегист, доста по късно "подготвя" Ацтеките като Кацелкоатъл и въобще човека е бил доста деен(пък и още е доколкото разбирам), като крайната цел на всичкото това е възстановяване на решетката на третото съзнание(за хората) около Земята.

Всичкото това сигурно звучи доста... хммм... фантастично, но ако си потърсиш инфо мисля че ще видиш че пасва доста точно.

Всъщност за Атлантида(тоест за фракциите и като цяло живота там) доста е писал Едгар Кейси. Когато се спомене Кейси веднага си пиша че доколкото знам от 12,000 предсказания до '72 има 2 сгрешени, така че в общи линии е достоверен източник просто потърси в нета "Edgar Cayce" има извънредно много инфо(книжките издавани на български за него на мене никак не ми пасват, а той самия доколкото знам никога не е писал книга).


За другото най-удачно е самия Тот/Хермес/Кацелкоатъл съответно митологията на Египтяни/Ацтеки/Май и т.н.

Вечен е само мигът.


Тема За боговете в Древен Египетнови [re: Bloody Dewfall]  
Автор lSTORlK (GuardianOfTime)
Публикувано03.02.06 20:41



Боговете в Древен Египет


http://www.touregypt.net/godsofegypt/

http://www.egyptologyonline.com/egyptian_gods.htm

http://www.ancientegypt.co.uk/gods/explore/main.html

http://www.osirisnet.net/dieux/e_dieux.htm

http://www.dieuxegyptiens.com/liste_alpha.html

http://www.dieuxegyptiens.com/liste_cat.html

http://www.nemo.nu/ibisportal/0egyptintro/1egypt/index.htm

_______________________________
Imperare sibi maximum imperium est.


Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор Prof.McGonagull (MindFucker *V*)
Публикувано25.03.06 14:55



Много хубава тема, Блъди! Сега разбирам намеците ти за Акадския вампир... Това придава особен вкус на сторито.

Top Vampire Writer



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамия [re: Prof.McGonagull]  
Автор Coorhagen Willendorf (Ziegsturhl)
Публикувано25.03.06 14:58



абе айде да закачим тая тема горе бе...... поне за известно време... щото аз я бях виждал веднъж,но ....... после ми се изгуби

VaeVictis!



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамия [re: Coorhagen Willendorf]  
Автор Prof.McGonagull (MindFucker *V*)
Публикувано25.03.06 17:50



Щом ти харесва...

Аз вдигнах някои стари темички, но се надявам никой да няма нищо против - хубави са, а и не съм имала удоволствието да се изкажа по тях.

Top Vampire Writer




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.