Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:15 24.06.24 
Религия и мистика
   >> Вампири
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Last roman]  
Автор Bloody Dewfall (MindFucker*V*)
Публикувано08.05.06 11:09



Изключително интересно допълнение към темата. Наистина вече не знам има ли въпрос по който да не си осведомен. Хм...ти да не си всъщност римски вампир под прикритие?.

Впрочем ето друга интересна лингвистична еквилибристика относно името на Етруския месец ampill.

Корена pill/pir е основен за двете думи - ампил и упир. "Pir" уподобява славянския корен "бир" /напр. в руски - "брать" - вземам/ и също така се свързва по звучене и смисъл с индийското "bharati" - "he carries, he takes away".

Компонентът "am" пък уподобява името на Индо-Арийския бог Yama -"господарят на света на мъртвите".

Въпреки че не знам доколко е издържана тази хипотеза, идеята ,че любимите ми Етруски са имали "вампирски месец" ми харесва. И между другото ampill" всъщност е Май.

And what's he then that says I play the villain...


Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано09.05.06 09:12



санскритското "bharati" е епитет на Сарасвати - богиня на знанието и жена на Брахма, бог на сътворението...

аз пък по-скоро мога да намеря връзка с "bhira" - внушаващ страх...

Яма освен име на бог означава и "двоен", "близнак", в доста митове си има сестричка Ями. Някои учени свързват Yama с норвежкия Ymir, (прото-германското "umijaz" или "jumijaz") , вероятно поради сходство с прото-индо-европейското"yemos", с корен "yem" - "близнак". Ymir, обаче, няма близнак, но е смъртен като Яма, убит е от синовете на Бор. Один и братята му използвали тялото му, за да създадат Мидгард. Плътта му се превърнала в земя, кръвта му - в морета и езера, а от костите му се издигнали планиините.

Bloody, кога ще напишем нещо и за ракшасите?

The chase is better than the catch



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: kozaa]  
Автор Bloody Dewfall (MindFucker*V*)
Публикувано09.05.06 11:19



Ех, ами когато искаш пиши.

Тези Ракшаси и без това някак си не ми допадат с тез хранителни навици - имат общо с канибалите, не с вампирите, а на всичкото отгоре и развалена храна...
Всъщност има две неща, които ми харесват при тях - това, че могат да приемат каквато форма си искат / или поне Хануман твърди така/ и отровните им ноктенца.

Ъъъ, да - и кралят им не ми е симпатичен


Аз не съм чак толкова навътре с хиндуизма, всъщност може да се каже, че аз тук отговарям за европейските езически култове, със специализация югозапад. Най-компетентно по този въпрос може да се изкаже дядо ти
, тоест нашия прескъп мосю Вилендорф.

A glorious ghost on infinity's views


Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано09.05.06 18:20



искам да пиша, но все няма време
нека скъпия дядо се изкаже, аз засега ще послушам (почета)
радвам се,че си се ориентирала вече към определени култове, аз още се мухаря - все не мога да избера на кои да се отдам

The chase is better than the catch



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Acherontia]  
Автор BrandofAmber (PrinceofAmber)
Публикувано15.05.06 19:13



Тези неща доста се изопачават на моменти. Например Лъвкрафт(в последствие Кроули) говорят за ужасяващия шумерски бог СУХУР.МАШ, което от сегашна гледна точка значи козя-риба и просто е шумерското наименувание на съзвездието козирог.

За Хатор, ами не знам, може да се е променило с времето, но в началото си според мене е било доста по-различно. Ако ти се занимава виж това:


Доста полезна книжка е, но предимно работят(Том Кениън) със звук.
Имаше една онлайн медитация преди няколко години, където правеха инвокация на всички богове от всички религии, беше доста впечетляващо.



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор a_lisa (непознат )
Публикувано27.11.06 15:02



Privet Bloody! huvav material -pulen s info

.mersi! nadjavam se ,che shte produljish vse taka- info+ Napred- Bravo na teb!!!
BR,
Alisa

Редактирано от Solemn*Dirge на 27.11.06 16:53.



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: a_lisa]  
Автор BloodyDewfall (MindFucker*V*)
Публикувано29.11.06 08:46



Оуу, колко мило


Привет и на теб:) Надявам се да продължиш да четеш постинги с повече от пет реда. Раздвам се , че ти е харесало:)

Descendant of Darkness

Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: BloodyDewfall]  
Автор Coorhagen*Willendorf (skiegerbatalion)
Публикувано29.11.06 12:15



повече от пет реда?.... това е мнооого трудоемка задача... аз постоянно съм във failure спрямо нея






"Кой по дяволите е Генерал Файлуре и защо чете по хард диска ми?" - въпрос на индианец в компютърен клуб



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Coorhagen*Willendorf]  
Автор Clo (врънкало)
Публикувано29.11.06 19:45



а аз се чудех защо не пишеш повече от 4 реда...



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Clo]  
Автор Wasserbundlei*Ustenheim (combine)
Публикувано02.12.06 23:36



Хах... окъде сили, дъще... откъде сили.....
ма за тях си имам спешъл сууут!



evolution



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.