Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:03 23.05.24 
Религия и мистика
   >> Вампири
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Вампирските митове на Месопотамия  
Автор Bloody Dewfall (MindFucker*V*)
Публикувано25.03.06 17:50



Покрай клубното стори, в което успях преди време да набутам и Акадски вампир, реших да проуча малко повече по въпроса и сега ви представям обобщена форма на това, което успях да намеря. Надявам се да ви хареса, ако изобщо решите да прочетете тоз чаршаф

Шумер е обхващал южната част на Месопотамия, а Акад – северната. Културно те са съществували от 5000/4500 BC до 2000 BC.
Един от запазените текстове е Енума Елиш, чиито първи версии са от времето на Хамурапи ( 1792 – 1750 BC) . В него има интересни моменти отнасящи се до “вампирско” поведение на :

Богове

* Нергал- “дракон, покрит с кръв, която пие от живите.”
Образът на Нергал като дракон, тържествуващ над смъртта на враговете си е често срещан образ в Шумерската литература. Той е бог на войната, чумата, смъртта, насилието, кръвта и Подземния свят. Всъщност става бог на Подземния свят, когато се жени за Ерешкигал, която е първоначалната богиня на Подземния свят
Основно, Нергал може да бъде описан като гневен, себичен и кръвожаден бог. Той е единствения от Шумеро-Акадските богове, който редовно е описван като пиещ кръвта на живите и който убива без да се поколебае именно заради кръвта, която изглежда му харесва /много!/

* Ерешкигал – Кралицата на Подземния свят и една от най –древните богини в Шумерския пантеон. С нея е свързан следния мит:
След като света бил създаден, той бил разделен между главния Бог Ану и Енки, Енлил и Ерешкигал. Братята Енки и Енлил станали владетели респективно на земята и водата, а небето било владение на Ану, така че за Ерешкигал останал само подземния свят. Тя трябвало да остане там, защото ако го напусне, Мъртвите щели да се освободят и да ‘станат повече от живите’. Самата Ерешкигал трябва да яде прах и да пие кръвза да оцелее.

* Нинурта – споменат е само в един фрагментарен текст , но по следния забележителен начин : “ къпещ се в кръвта на хората, пиейки до насита и наслаждавайки се на кръвта.”


Демони*


* Намтар
В текста “Смъртта на Гилгамеш” , Намтар е описан като пазач на подземния свят, който чака душите на мъртвите. Ако не го умилостивиш с подаръци, той ”поглъща” душата и живота ти, за да те изгони от свещеното пространство на подземния свят и за да се нахрани. По този начин, Намтар също има “вампирски” характеристики – той се “храни с живот” / мъртвите не са напълно мъртви докато не ги пусне да продължат пътуването в подземния свят/. Филологически , Намтар е интересно име , което идва от израза Нам-тар , който означава “този, който решава съдбата”, като “съдбата” е равностойно на “смъртта”. Той решава кой трябва да бъде допуснат в подземния свят и кой не. Тук може да се направи аналогия между т.нар “не-мъртви” /undead/ и тези, на който не се позволява да влязат в Подземния свят и са принудени да останат при живите

* Пазузу – в Акадските текстове той е отговорен за носещия чума южен вятър и смъртта на хора, които са изрекли лъжа. В случаите на тези, които са изрекли лъжа той изпива кръвта им и според старите Акадски текстове, той се е наслаждавал на това.



Духове на починали

Вярвало се е че тези които починат са зависими от грижите на техните семейства. Тези които не били споменавани можели да се превърнат в зли духове, изсмукващи живота от живите си роднини , а също така можели да превземат душата, за да заживеят отново в друго тяло
Когато мъртвец обитавал друго тяло, то изсмукването на енергия или пиенето на кръвта на друг били често срещани и понеже мъртвите се нуждаели да се “хранят с живот” те правели всичко за да добият кръв.

Човешки същества

Фрагменти от Акадски текст разказват следната история:
Брат и сестра, които някога служели на боговете в един момент искали да ги предизвикат и да правят каквото си поискат. Те успяли да се отделят от боговете и когато си помислили, че са спечелили вечността, боговете им се присмели и ги проклели да живеят вечно, но в същото време да не си спомнят причината и никога да не разберат как е станало така / буквално е споменато “мозъците им били изядени/. И тъй като боговете ги проклели, те се променили и станали зависими от кръвта на други човешки същества и били принудени да “живеят в нощта”.
Този текст за съжаление е запазен в малки фрагменти, но те очевидно свидетелстват за “вампирско” поведение” и дори са смятани за един от митовете за произхода на Вампиризма


* под "демони" да се разбира оригиналното значение на думата - нещо като второстепенни богове.

Тенкс на всички, който проявиха търпение



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор BrandofAmber (Shante Ishta)
Публикувано02.02.06 14:27



Е sorry за сериозния пост който ще последва, но може да се приеме за рефлекс. Видя ли Enuma Enlish,Шумер или Енлил/Енки няма как да не си спомена основните неща(пък ако ще и да е в клуб готварство). Пределно ясно че не за това се пуска темата, но все пак ми се струва правилно да се напише и това.

Значи някъде из старите теми в Магия се мотка цялото нещо(enuma enlish/епоса на сътворението).
Ако се гледа за исторически извори, то този е един от най-ранните, само че
тогава беше постнат с доста по-различна идея.

По-принцип се кефя на Сичин, а според него това е най-ранното описание което имаме на създаването на Земята, ако си чела епоса напрактика целия е за една "битка" между Тиамат и Мардук. Те обаче не са богове/демони.

Идеята е че има планета, която се върти пак в еклиптиката, но обратно на другите планети и в много по-голяма орбита(напрактика на няколко хиляди години някъде се мярка насам), като цялата битка между Тиамат и Мардук е сблъсъка на двете планети завършващ с разцепването на Тиамат от който остават Земята и астероидния пояс, а Мардук отново продължава да си се отделечава до следващото си идване след незнайно, колко години.

Всъщност в текстовете(не че са точно текстове де) от тогава има твърде много неща, които в днешно време трудно се преглъщат, дори и само факта,че има що годе 1:1 началото на стария завет, поставя юдаизма в доста кофти положение, но исторически в общи линии всичко напасва доста перфектно. Пък и не са първите шашкащи неща от уж по-"изостанали" цивилизации, които трудно се преглъщат, но се оказват изключително точни(например догоните на чиито пещери има чисто физически данни за орбитите на Сириус Б, който просто няма как да се знаят от средностатистически native american или поне не се очаква да се знаят).

Всъщност цялото е много дълго, но всички тези демони напрактика се водят реално съществували същества(в смисъл физически, не са демони или богове, шумерите са ги обожествявали, но са имали доста добри причини за това).

От там и ако човек реши да ги третира като демони/богове рискува да се окаже, че демонизира/идеализира нещо, което реално си е живяло що годе мирен животец или дори и да не е бил що годе мирен поне определено няма нищо по-божественно в себе си от всяко други произволно същество.

Вечен е само мигът.

Редактирано от BrandofAmber на 02.02.06 14:34.



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: BrandofAmber]  
Автор Bloody Dewfall (MindFucker*V*)
Публикувано02.02.06 15:52



Мисля, че постинга ти е много полезен за доизясняване на някои моменти. Благодаря!
Аз самата не съм толкова навътре в нещата, а и при "съкращаването" несъмнено съм осакатила някои неща, но ако го бях пуснала в цялост никой ама никой нямаше да го прочете. Освен теб, разбира се!

Ще се помоткам в Магия да прегледам темата. Аз доколкото успях да схвана , тия неща имат много общо и с политическата обстановка и нуждата от лееека пропаганда на владетеля. Вярно ли е.

Колкото до юдаизма / респ. християнството/ него всички по-древни източници го поставят в неудобно положение



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор BrandofAmber (Shante Ishta)
Публикувано02.02.06 23:24



Там гледната точка е друга. Всъщност хората, които могат да разчитат плочите на които са записвали шумерите са доста малко, но в общи линии повечето потвърждават тълкуванията на Сичин доколкото знам.

Неговата основна идея е че както там се описват нещата цялата митология на шумер(в последствия на вавилон и т.н. до стария завет) всъщност е била друга цивилизация(от гореспоменатата 13 планета Мардук или Небуру,едното е името в Шумер, другото във Вавилон), които освен всичко останало са и направили необходимото за създаването на вида ни(теорията на Дарвин погледнато от съвременна гледна точка се оказва, че homo sapians-а се е появил по същото време по което е бил неандерталеца, а разликата между двата вида би изисквала милиарди години).

Накратко всички същества от митологията им всъщност се оказват друга цивилизация, която е вършела своя си работа на земята за която им е трябвал разумен вид. Интересното е че всичкото това е описано много детайлно и в самата библия(стария завет), но темата ще стане много дълга.

П.С. Сори за типа постове, таз' информация не е конкретно към тебе просто ми се струва важно да се популяризират тези неща, защото все още повечето хора си мислят, че Дарвин е актуален, а от тогава са минали доста години, та се възползвам от такива теми да изплъосквам информация. Които прочете, прочете, важното е да ги има написани нещата. :)

Вечен е само мигът.



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: BrandofAmber]  
Автор Bloody Dewfall (MindFucker*V*)
Публикувано03.02.06 11:20



Няма нужда от сори-то, защото направо бях пригладняла за такъв тип постове, хвърлящи в дълбок размисъл.
Никога не съм хващала вяра на Дарвин, освен в онази част за survival of the fittest.
Спомням си една книга, много я обичах - Спомени от Бъдещето май се казваше, на Ерих фон Деникен, която предимно беше към теорията за ранно извънземно присъствие на планетата и то много убедително....
Не знам доколко имаш време за по-нататъшно "изпльоскване на информация" , но ако ти се намира с радост ще я изчета дълбокомислено. Освен това се изкушавам да ти подхвърля още една ключова дума :

Атлантида?

Явно и е писано на тая тема да стане дълга, макар и да се опитвам да направя завой покрай стария завет, понеже нещата ,които са ми познати от него никак не ми се нравят



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор BrandofAmber (Shante Ishta)
Публикувано03.02.06 13:48



Готово, веднага изплъосквам, обаче ще седи малко странно, защото са доста теми.



Според Друнвало(съответно според Тот) когато от Лемурия са минали към Атлантида са го направили на 12 острова.
Виждала ли си дървото на живота на кабалистите?

Идеята е че всяка сефира(това са окръжностите) е "стъпка" от проявлението на всичко което съществува, а дървото е начина по който се проявява. Значи Кабала е кофти сама по себе си, обаче дървото май е част от структората.

Е това което доколкото разбирам са направили, когато са разбрали, че Лемурия ще се затрие е, че са разположили така нещата, че всяка сефира да попада на един остров, съответно всеки остров е бил аспект от съзнанието им.

Проблема е че в стандартното дърво има 10 сефирот(+1 която може да я има или не). В разширения му вариант обаче със стълбата на Яков, доколкото разбирам са 12(+1), като има една сефира, която се получава и отгоре и отдолу, която в първото дърво май се казва Хоризонт на Безкрайноста, а във второто се получава Кетер изтеглен нагоре заедно с цялото дърво от Даат.

По времето на Атлантида, тези две допълнителни сефирот просто ги е нямало в съзнанието им и строейки нещата с 12 сефирот се е получило, че на местата на 11, 12 са всмукали други цивилизации, което в последствие е прецакало всичко. Всъщност за проблемите в самата Атлантида има писано много, някъде достоверно, другаде не чак толкова, но крайния резултат така доколкото разбирам е че са опитали да направят външна меркаба, меркаба е въртящи се полета от светлина, малко е сложно, но накратко е нещо което трябва да се прави от съзнание, а те са опитали да го направят с машини/техника.

Всъщност не е бил първия опит, напрактика на всички места където има странни разкъсвания във време/пространството(например бермудския триъгълник, някъде по света би трябвало да има още 5 май) някога са опитвали нещо подобно като до тогава всеки опит е бил провал.

Кофти момента е че тогава провала е бил доста по-брутален защото са прецакали решетката на христовото съзнание около Земята, което напрактика значи че всички които искат да минат в следващата форма на съзнание няма как да го направят от Земята(решетките са структорите по които ни тече съзнанието).

В последствие най-ключовата фигура за цивилизациите нататък е бил Тот. Напрактика по времето на Атлантида(тогава би трябвало да се е казвал Arlich Vomalites) е намерил начин да оставя във физическото си тяло(свързано е с Аменти, което е нещо като центъра на Земята, в смисъл както при хората първите 8 клетки са в перинеума, това е нещо като първите 8 клетки на Земята, където е Езика на Тишината за хората).

Е след потъването на Атлантида може да се каже, че той е основал всички що годе големи цивилизации. Напрактика след отиването си в Египет взима името Тот и прави училищата там(завършващи с 5-та инициация взимана от хеопсовата пирамида), в последствие след като Египет започва да запада води Питагор под хеопсовата пирамида(Аменти) и го научава на основите на свещената геометрия(това си го има написано от самия Питагор между другото) което в последствие води до школата на Питагор довела до гръцката цивилизация.
Тот пък след развиването и отива там взимайки името Хермес Трисмегист, доста по късно "подготвя" Ацтеките като Кацелкоатъл и въобще човека е бил доста деен(пък и още е доколкото разбирам), като крайната цел на всичкото това е възстановяване на решетката на третото съзнание(за хората) около Земята.

Всичкото това сигурно звучи доста... хммм... фантастично, но ако си потърсиш инфо мисля че ще видиш че пасва доста точно.

Всъщност за Атлантида(тоест за фракциите и като цяло живота там) доста е писал Едгар Кейси. Когато се спомене Кейси веднага си пиша че доколкото знам от 12,000 предсказания до '72 има 2 сгрешени, така че в общи линии е достоверен източник просто потърси в нета "Edgar Cayce" има извънредно много инфо(книжките издавани на български за него на мене никак не ми пасват, а той самия доколкото знам никога не е писал книга).


За другото най-удачно е самия Тот/Хермес/Кацелкоатъл съответно митологията на Египтяни/Ацтеки/Май и т.н.

Вечен е само мигът.


Тема За боговете в Древен Египетнови [re: Bloody Dewfall]  
Автор lSTORlK (GuardianOfTime)
Публикувано03.02.06 20:41



Боговете в Древен Египет


http://www.touregypt.net/godsofegypt/

http://www.egyptologyonline.com/egyptian_gods.htm

http://www.ancientegypt.co.uk/gods/explore/main.html

http://www.osirisnet.net/dieux/e_dieux.htm

http://www.dieuxegyptiens.com/liste_alpha.html

http://www.dieuxegyptiens.com/liste_cat.html

http://www.nemo.nu/ibisportal/0egyptintro/1egypt/index.htm

_______________________________
Imperare sibi maximum imperium est.


Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор Prof.McGonagull (MindFucker *V*)
Публикувано25.03.06 14:55



Много хубава тема, Блъди! Сега разбирам намеците ти за Акадския вампир... Това придава особен вкус на сторито.

Top Vampire Writer



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Prof.McGonagull]  
Автор Coorhagen Willendorf (Ziegsturhl)
Публикувано25.03.06 14:58



абе айде да закачим тая тема горе бе...... поне за известно време... щото аз я бях виждал веднъж,но ....... после ми се изгуби

VaeVictis!



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Coorhagen Willendorf]  
Автор Prof.McGonagull (MindFucker *V*)
Публикувано25.03.06 17:50



Щом ти харесва...

Аз вдигнах някои стари темички, но се надявам никой да няма нищо против - хубави са, а и не съм имала удоволствието да се изкажа по тях.

Top Vampire Writer



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: BrandofAmber]  
Автор Nimeriya (превъплащенка)
Публикувано31.03.06 13:24



Мдааа... Много интересно и много полезно!



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано01.04.06 22:00



Пазузу всъщност не е чак толкоз гаден...има го и на амулети, носени от жени по време на раждане. Може би защото е враг на Lamashtu - носещият болести и смърт точно на жените и децата...

The chase is better than the catch



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: kozaa]  
Автор Bloody Dewfall (MindFucker*V*)
Публикувано01.04.06 22:04



Не е гаден разбира се, въпреки, че злоупотребиха точно с него / доколкото се сещам/ в Заклинателят:Началото. О, уел...това е често срещана практика.

Всъщност да изцеждаш субекти, които прекаляват с изкуството на лъжата не е чак толкоз лошо деяние

едно такова сладичко, червеничко, атеистичничко и проклетичко

Редактирано от Bloody Dewfall на 01.04.06 22:07.



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор Prof.McGonagull (MindFucker *V*)
Публикувано01.04.06 23:03



Koeto mi napomnya, che tezi dni subrah kuraja da izcheta otnovo Zaklinatelyat... Brrr! No tozi put, sled tolkova godini, se vpechatlyavah poveche ot literaturnite pohvati!

Top Vampire Writer



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор lkarus Andre (Your Mercenary )
Публикувано02.04.06 04:46



страхотно наистина много интересно.

1-st European Partisan Tactics Mercenary Division, At your service.


Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано02.04.06 08:49



Опростено (и допълнено):

Религията на древните народи на Месопотамия може да бъде разделена по географски признак на Шумерска и Акадска.

Акадските божества имат Шумерски произход, като имената на Боговете обикновено са променени. Така че търсейки митове за вампири е редно да се търсят в оригинала, т.е. в Шумерската религия.

Вампири в тази религия се появяват, когато починалите хора биват оставени не-погребани. И от тук особената важност на погребалния култ за шумерите.

Типично Шумерския период обхваща времето от IV-тото до II-рото хилядолетие преди нашата ера. И това май това са най-старите писмени споменавания за вампири.

ReadOnly: spectator@mail.bg


Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор Acherontia (dreamer)
Публикувано04.04.06 15:09



ъмм, за към боговете...понеже четох "Египетския мит засътворението" и ми направи впечатление един момент, за богиня Хатор...ето цитата "Хатор слязла при хората и всявала ужас навред и ужас изпълвал кървавите и стъпки. Носела се напред с наведена глава. Извитите рога на главата и светели като две ярки мълнии в черния мрак. Където и да срещнела хора в пустинята, стръвно се нахвърляла в/у тях, убивала ги и жадно пиела кръвта им. Земята подгизнала от пролятата човешка кръв.

има и още един момент..."Ала на богинята Хатор и харесало да убива хора и да пие тяхната кръв. Затова тя се вдигнала от богатата трапеза на боговете, върнала се в пустинята и отново захванала навред да сее гибел"

повече от това не съм намерила...а не знам и къде да го намеря...

So boundless I feel
and boundless all my fears

Редактирано от Acherontia на 04.04.06 15:15.



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Prof.McGonagull]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано05.04.06 23:11



se vpechatlyavah poveche ot literaturnite pohvati!

аха, и аз им се впечатлявам
а събра ли куража да изгледаш новия "Заклинател"?

The chase is better than the catch



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано05.04.06 23:18



Както вече казах, темичката ме кефи и затова ще понапиша и аз някоя ...страничка

Тъй, да се върнем към началото... Два са основните мита, обясняващи вампирския произход. А може и да са просто варианти на един и същ фолклорен мотив, понеже са доста сходни.

Първият е историята на Ламиа, красивата кралица на Либия, харесвана от татко Зевс. Ревнивата Хера, ако не знаете, откраднала детето им, а нещастната Ламиа се оттеглила в пещера до морето и с течение на времето се поизменила и придобила навика да краде и яде новородени. Постепенно се нахвърлила и на апетитни млади мъже, убивайки ги или с много секс (дай боже всекиму), или им пийвала кръвчицата. Ако искала, можела да си възвръща за кратко красотата, но после пак се превръщала в нещо като "полу-дракон" – от кръста надолу била змия, а имала и крила...

Вторият мит касае непокорната Лилит, първата жена на Адам, отказала да му се подчинява, понеже била направена от същата глина и по същото време с него. Та значи, тя се сдобила с крила и се измъкнала, но ангелчетата я открили и я зарадвали с "блага" вест – че е наказана да умират децата и. Отчаяната Лилит искала да се самоубие, но размислила, след като се съжалили над нея и и дали власт над всички новородени през първата седмица от живота им. По-късно тя станала жена на Сатаната, който също често е представен като змия. Тяхното потомство, известно като демони, си живеело най-добре, освободено от първоначалното проклятие. Лилит също съблазнявала млади мъже и ги убивала. В един превод на Библията Лилит направо е наречена Ламиа. Лилит означава "сова", привидение, дух.

Ищар, Богинята от Месопотамия, имала подобен подход към мъжете – съблазнявала ги и ги "обичала" до смърт. Тя обаче не била считана за демон...

Представите за чудовището Ламиа могат да се намерят и в българската митология – спомнете си за Сурата Ламя. Наред с функциите си на закрилници на селското землище стопаните покровители със змийски (змейски) облик са били и детезащитници.

The chase is better than the catch



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: kozaa]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано05.04.06 23:33



Oooppsss, забравих картинките

Ето я Ламиа :




А това е Лилит :



И Ищар :



The chase is better than the catch


Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: kozaa]  
Автор bady_viki (непознат)
Публикувано06.04.06 12:57



wow
страшни теми!!!!браво бре!!!!!!!!!!

in English:I believe in magic!!!
in French:Je crois dans la magie!!!



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: kozaa]  
Автор Prof.McGonagull (Мазният Агнец)
Публикувано06.04.06 13:15



Не съм имала възможност, но сигурно ще го събера... макар че стария ми държа влага дълго време.

Top Vampire Writer



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: bady_viki]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано06.04.06 14:37



О, кефят ли те? Ми давайте и вий, бре...

Продължавам малко по "змийската" насока. И римляните, и гърците вярвали, че змията е свързана със смъртта, понеже често се припичала около гробовете като въплъщение на мъртвия дух. Така тя станала символ на задгробното.

Древните не допускали, че смъртта е края и вярвали, че мъртвите обитават подземния свят, в който се влизало от западния вход (понеже в таз посока се оттегляло Слънцето, не по политически причини, Революционере! ). От Месопотамия и мита за Ищар, слизаща под земята да търси любимия си Тамуз, може би са се развили гръцките и римските представи за Ада.

"Uraeus" (може да сте го срещали като "урей" или "уреус") е изображението на свещената змия –символ, често срещан както в Мала Азия и Персия, така и в Египет и Гърция. Може да се разглежда като съставен от 3 елемента :
-кръг или сфера
-крила
-змия

И понеже, доколкото схванах, между вас има любители на символите - your turn, buddies!!! Аз временно ще се оттегля, на вас ако не ви се пише, после ще ги доизясня тия елементи.





The chase is better than the catch



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Prof.McGonagull]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано06.04.06 14:40



Абе от време на време поглеждам в Религия и съм те мярвала - да се чуди човек к'ъв го дириш там...
Ако не се счита за унизително във вампирските среди - надничай и в Езичество - от много не боли...

The chase is better than the catch



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: kozaa]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано07.04.06 15:37



Е, щом няма други желаещи, да продължавам...


Кръгът най-вероятно представлявал слънчевия диск, видимото въплъщение на божеството или израз на непобедимия създател. Сферата е била считана за същността (есенцията) на божеството, перфектното същество и първичния интелект. Тя е и символ на творческия импулс, на промяната и обновлението, без които създаването е невъзможно.

Змията, появяваща се от диска, е "словото" на бога, силата, която вдъхва живот на творението. В тоя аспект е свързана и с плодовитостта и изобилието. Змия, захапала опашката си, е символ на безкрайност и безсмъртие, или ако повече ви харесва, Колелото на живота.

Крилата пресъздават вездесъщата любов и сила на бога.

И така, цялостният символ представял всемогъщия творец и пазител.

Драконът, от друга страна, бил символ на култа на "змиепоклонниците". Неговите крила олицетворявали бързината на мисълта (отново препратка към "словото" на бога). А върху знаме означавал и самото божество, и силата му на създател, пазител и разрушител...




The chase is better than the catch


Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: kozaa]  
Автор Prof.McGonagull (Мазният Агнец)
Публикувано07.04.06 22:01



Ми не го диря свещенически в Религия във всеки случай! (Макар че имах навремето едно гадже семинарист, пък и наоколо има един млад свещеник, дето доста прилича на Киану Рийвс, само дето е доста по-нисък и не чак толкова духовен наглед!)

Виж, ако беше почти пълно негово копие и не бях толкова моногамна (което ми причинява големи душевни страдания понякога), бих се прежалила...

Top Vampire Writer



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Prof.McGonagull]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано09.04.06 20:54



Брей, какъв е тоя клуб!!! Свещеник, поети, историци, критици, психолози, педагози, ..................
А отбор по куидич имате ли?!

The chase is better than the catch



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: kozaa]  
Автор Claudia (splendid devil)
Публикувано09.04.06 20:56



колко му е да си сформираме:Р



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: kozaa]  
Автор Prof.McGonagull (Мазният Агнец)
Публикувано09.04.06 21:54



А, момент, свещеникът не е тук - как си представяш да влиза във Вампири? То не че всякакъв народ не се извървя - ето, досега коза не бяхме имали...

Ех, отбор по куидич нямаме, но винаги мога да си трансфигурирам един, нали?

Top Vampire Writer



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Prof.McGonagull]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано09.04.06 22:01



ми къде се е укрил, бре? как може да ти устои на теб няк'в си расоносец

The chase is better than the catch



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: kozaa]  
Автор Prof.McGonagull (Мазният Агнец)
Публикувано09.04.06 22:03



Ммм... Навярно, защото милостиво не се заинтересувах от него?

Top Vampire Writer



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Prof.McGonagull]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано10.04.06 17:28



Случил е той на милостив вампир...
А на мен ми се пише за по-кръвожадни такива
Виж това съкровище:



Първите вампири са на поне 4000 години...В Месопотамия се подвизавал Ekimmu – зъл дух, нещо средно между демон и призрак, известен с номера си не само да преследва, но и да поглъща жертвите си, или пък да не ги унищожава физически, а да ги обсебва. Ekimmu бил считан за полу-материален, за сянка или двойник, оцеляващ след смъртта на тялото, и когато погребвали или, в редки случаи, изгаряли умрелия, се спускал в подземния свят, за да се присъедини към тези, дето го били изпреварили.

Да надникнем там, долу...То не че има нещо интересно, но поне е екзотично...мрачни и убити цветове, навяващи меланхолия, бездънна яма, където прахът и калта заместват хляба и храната. И, разбира се, гъмжи от демони, нахъсени да наказват за грехове, които си имал наглостта да донесеш със себе си от горния свят. Описвам го, щото ме кефи, че древните не са имали доктрина за "морални" наказания за "лошите" и обещания за "отплата" на добрите, а всички са били еднакво подвластни на мрачната си участ...

От Lamastu (Lamasthu), за която вече споменах, се плашели повече, тъй като била не коя да е, а дъщеря на небесния бог Аnu. И тя си правела кефа с лов на хора, а името и може да се преведе като "тази, която затрива (заличава)"... През нощта се промъквала в къщите да убива новородени и даже още неродени. Обвинявали я и за абортите, и за стерилността, да не говорим, че пийвала с удоволствие кръвчица от младите мъже... Изобразявали я с крила и нокти на хищна птица и понякога с лъвска глава.


The chase is better than the catch



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: kozaa]  
Автор Prof.McGonagull (Мазният Агнец)
Публикувано11.04.06 17:22



Много интересна информация благодаря! Ако имаш още нещо по-така, пускай, ще се радвам.

Top Vampire Writer



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Prof.McGonagull]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано14.04.06 17:58



Понеже напоследък доста се говори за филми, а и клубната тематика все пак е вампири, а не його-кастанедковски сеири, ето малко инфо за Пазузу – симпатягата от Заклинателя, вселил се в Ригън.

В шумерската и акадската митология е бил крал на демоните на вятъра, и син на бог Ханби (Ханпа). Амулет, най-често под формата на медальон, с негово изображение, предпазвал от югозападния вятър, носещ бурите. Изобразяван е с тяло и глава на мъж, с лице като лъв, с нокти на хищна птица вместо ходила, с опашка на скорпион и с крила. Дясната му ръка била вдигната, а лявата сочела надолу – това положение се свързва с живота и смъртта, създаването и разрушението.

За пръв път демонът се появява в ранните вавилонски митове във формата на птица – буревестника Зу, който откраднал от драконката Тиамат скрижалите на съдбата.



The chase is better than the catch


Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: kozaa]  
Автор Prof.McGonagull (Jeg elsker HHL)
Публикувано14.04.06 18:21



Благодаря. (Няма значение, че клубът е за вампири - тук приветстваме всяка интересна тема.



Тема кой си ти сто кила си го наби!нови [re: Bloody Dewfall]  
Автор van_helsing (непознат )
Публикувано26.04.06 20:31



Ако знаеш, какъв голям и сребърен съм ти приготвил - приятелко моя!!!



Тема Re: кой си ти сто кила си го наби!нови [re: van_helsing]  
Автор Prof.McGonagull (Jeg elsker HHL)
Публикувано27.04.06 18:49



Няма да е лошо да си имаш взимане-даване с нея - тъкмо ще ти свият перките...



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор sanguicolous (паразит)
Публикувано01.05.06 14:59



интересно



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: kozaa]  
Автор Last roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.05.06 00:57



Малко по-свежи аспекти от римската история за кръвопиене и вкоренилия се страх у хората от това деяние.... след битката при Адрианопол - 378г., завършила изключително плачевно за римляните - 80 000 убити, в това число и римския император Валент/, готите се отправят към Константинопол да го оплячкосат. В една от ариегардните схватки между арабски наемници и готи - един арабин убива гот и започва да пие от кръвта му. Шашардисаните германци естествено решават, че това е вампир и се оттеглят да тормозят Гърция и Македония...
Всъщност и при убийството на Калигула от разярените преторианци, един от тях пие от кръвта му...
И призивът на Христос като яжте от плътта ми и пийте от кръвта ми нещо ми напомня за вампиризъм /алегоричен разбира се/.
Всъщност приносът за съвременното ни разбиране за вампир /УПИР/ е славянско "изобретение" — един от най-древните духове в славянската митология. Първоначално славяните вярвали в съществуването едиствено на две свръхестествени сили, които управлявали света — благотворните Берегини и злотворния Упир. Упирът бил символ на изначалното зло, по много неща напомнящ християнския Сатаната. Той стоял в основата на всяка несполука и всяко нещастие, властвал над земята през тъмната част от годината — зимата и постоянно се борел с Берегините за надмощие. На по-късен етап славянската религия се развила, появили се антропоморфни божества и Упирът загубил някогашната си водеща роля, но завинаги останал важна част от славянската митология. Превърнал се в безсмъртен зъл дух — кръвопиец, наричан вампир. Съвременната дума „вампир“ произлиза от старославянската форма онпыр, с характерното за старобългарския добавяне на звук „в“ пред голяма носова гласна (он), както свидетелства и традиционната българска форма въпир. (други наименования: онпыр, вопир, въпир, upir, upierz)

Ad majorem pharmacie gloriam!

Редактирано от Last roman на 06.05.06 01:01.



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Last roman]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано06.05.06 02:03



крайно време беше да научим нещо и за римските аспекти
сигурна съм, че има какво да кажеш и по другите теми в тоя клуб
истинско удоволствие е да те срещна и тук, а мисля, че и за другите също

The chase is better than the catch



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Last roman]  
Автор Bloody Dewfall (MindFucker*V*)
Публикувано08.05.06 11:09



Изключително интересно допълнение към темата. Наистина вече не знам има ли въпрос по който да не си осведомен. Хм...ти да не си всъщност римски вампир под прикритие?.

Впрочем ето друга интересна лингвистична еквилибристика относно името на Етруския месец ampill.

Корена pill/pir е основен за двете думи - ампил и упир. "Pir" уподобява славянския корен "бир" /напр. в руски - "брать" - вземам/ и също така се свързва по звучене и смисъл с индийското "bharati" - "he carries, he takes away".

Компонентът "am" пък уподобява името на Индо-Арийския бог Yama -"господарят на света на мъртвите".

Въпреки че не знам доколко е издържана тази хипотеза, идеята ,че любимите ми Етруски са имали "вампирски месец" ми харесва. И между другото ampill" всъщност е Май.

And what's he then that says I play the villain...


Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано09.05.06 09:12



санскритското "bharati" е епитет на Сарасвати - богиня на знанието и жена на Брахма, бог на сътворението...

аз пък по-скоро мога да намеря връзка с "bhira" - внушаващ страх...

Яма освен име на бог означава и "двоен", "близнак", в доста митове си има сестричка Ями. Някои учени свързват Yama с норвежкия Ymir, (прото-германското "umijaz" или "jumijaz") , вероятно поради сходство с прото-индо-европейското"yemos", с корен "yem" - "близнак". Ymir, обаче, няма близнак, но е смъртен като Яма, убит е от синовете на Бор. Один и братята му използвали тялото му, за да създадат Мидгард. Плътта му се превърнала в земя, кръвта му - в морета и езера, а от костите му се издигнали планиините.

Bloody, кога ще напишем нещо и за ракшасите?

The chase is better than the catch



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: kozaa]  
Автор Bloody Dewfall (MindFucker*V*)
Публикувано09.05.06 11:19



Ех, ами когато искаш пиши.

Тези Ракшаси и без това някак си не ми допадат с тез хранителни навици - имат общо с канибалите, не с вампирите, а на всичкото отгоре и развалена храна...
Всъщност има две неща, които ми харесват при тях - това, че могат да приемат каквато форма си искат / или поне Хануман твърди така/ и отровните им ноктенца.

Ъъъ, да - и кралят им не ми е симпатичен


Аз не съм чак толкова навътре с хиндуизма, всъщност може да се каже, че аз тук отговарям за европейските езически култове, със специализация югозапад. Най-компетентно по този въпрос може да се изкаже дядо ти
, тоест нашия прескъп мосю Вилендорф.

A glorious ghost on infinity's views


Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано09.05.06 18:20



искам да пиша, но все няма време
нека скъпия дядо се изкаже, аз засега ще послушам (почета)
радвам се,че си се ориентирала вече към определени култове, аз още се мухаря - все не мога да избера на кои да се отдам

The chase is better than the catch



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Acherontia]  
Автор BrandofAmber (PrinceofAmber)
Публикувано15.05.06 19:13



Тези неща доста се изопачават на моменти. Например Лъвкрафт(в последствие Кроули) говорят за ужасяващия шумерски бог СУХУР.МАШ, което от сегашна гледна точка значи козя-риба и просто е шумерското наименувание на съзвездието козирог.

За Хатор, ами не знам, може да се е променило с времето, но в началото си според мене е било доста по-различно. Ако ти се занимава виж това:


Доста полезна книжка е, но предимно работят(Том Кениън) със звук.
Имаше една онлайн медитация преди няколко години, където правеха инвокация на всички богове от всички религии, беше доста впечетляващо.



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор a_lisa (непознат )
Публикувано27.11.06 15:02



Privet Bloody! huvav material -pulen s info

.mersi! nadjavam se ,che shte produljish vse taka- info+ Napred- Bravo na teb!!!
BR,
Alisa

Редактирано от Solemn*Dirge на 27.11.06 16:53.



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: a_lisa]  
Автор BloodyDewfall (MindFucker*V*)
Публикувано29.11.06 08:46



Оуу, колко мило


Привет и на теб:) Надявам се да продължиш да четеш постинги с повече от пет реда. Раздвам се , че ти е харесало:)

Descendant of Darkness

Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: BloodyDewfall]  
Автор Coorhagen*Willendorf (skiegerbatalion)
Публикувано29.11.06 12:15



повече от пет реда?.... това е мнооого трудоемка задача... аз постоянно съм във failure спрямо нея






"Кой по дяволите е Генерал Файлуре и защо чете по хард диска ми?" - въпрос на индианец в компютърен клуб



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Coorhagen*Willendorf]  
Автор Clo (врънкало)
Публикувано29.11.06 19:45



а аз се чудех защо не пишеш повече от 4 реда...



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Clo]  
Автор Wasserbundlei*Ustenheim (combine)
Публикувано02.12.06 23:36



Хах... окъде сили, дъще... откъде сили.....
ма за тях си имам спешъл сууут!



evolution


Тема Re: книга на енохнови [re: Bloody Dewfall]  
Автор BrandofAmber (горд таласъм!)
Публикувано22.01.07 12:28



Ето откъсче от книгата на енох. Това е етиопската версия и доколкото разбирам от предговора тази и част е написана около 2 века пр.н.е. Имайки предвит теорията на Сичин цялата книга става извънредно смислена. Съответно ако се гледа от тази гледна точка, то първите "вампири" са били децата с наполовина нефилимска кръв. Всичкото това е на теория, разбира се, но пасва доста точно, ако човек прочете повечко от книгата. Пък дори и тук с даването на големината и всичко останало някак не седи като деца на ангел и човек, ако ангелите са нематериални същества с крилца. Ако ангелите обаче са нефилим всичко си идва на мястото. Имайки предвит че всички изчисления за потопа на които съм попадал го отнасят някъде към 14 века пр. н. е. то откъсчето от долу визира време много преди преди това.


"...
VII. В началото на света, когато децата на човешкия род се умножиха, родиха се момичета стройни и красиви.

2. Ангелите, деца на небето, ги видяха и се влюбиха в тях. Тогава си казаха: Хайде да си изберем жени измежду хората и да имаме деца от тях!

3. Семиаз, техният началник, ги предупреди, че това е неизпълнимо и не бива да се прави.

4. Той беше уплашен, че ще бъде наказан за техните престъпления.

5. Но те му отвърнаха: “Ние се заклеваме, че ще се обвържем помежду си с взаимна омраза, без тебе. Не желаем да променим намерението си и ще изпълним онова, което сме замислили.’

6. И те наистина се заклеха и се обвързаха с ненавист към небето. Те бяха двеста на брой паднали ангели, които слязоха в Ермонската планина, на мястото, наречено Арадис.

7. Тази планина бе наречена така, защото там се заклеха и се обвързаха взаимно с омерзение.

8. Ето имената на последователите им: Семиаз, Уракабарамеел, Акибеел, Тамиел, Рамуел, Данеел, Азакеел, Саракмиал, Азазел, Армерис, Ватраал, Ананес, Завебес, Самсавеел, Ертзел, Турел, Йоамяел, Аразеал. Това бяха водачите на тези 200 ангели.

9. Всеки от тях си избра по една жена и заживя с нея. Те научиха жените си на магии и чародейства, разкриха им тайните на различните храсти и дървета.


10. Жените човешки заченаха и родиха исполини.

11. Ръстът на исполините достигна до 300 лакти (около 20 метра). Те започнаха да изяждат всичко, което хората произвеждаха, но въпреки това не можеше да бъдат изхранени.

12. Тогава те се обърнаха срещу хората и започнаха да ги разкъсват и да пият кръвта им.
..."

The world will end but the mirror will remain, mirroring nothing. Osho

Редактирано от BrandofAmber на 22.01.07 12:29.



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Wasserbundlei*Ustenh]  
Автор ThunderGoddess (ZeUsSDauGhteR)
Публикувано06.03.07 20:57



хм ... интересно наистина. Смятах вампирите за типични балкански митични същества, но ето че Месопотамците пак скриват топката :)



olimpus.dir.bg

Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: ThunderGoddess]  
Автор BloodyDewfall (MindFucker*V*)
Публикувано07.03.07 16:26



Хе-хе нееее ...вампирите са навсякъде

Това с Балканите е за заблуда на противника

Редактирано от BloodyDewfall на 07.03.07 19:34.



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: BloodyDewfall]  
Автор Prof.McGonagull (Røvsparker)
Публикувано07.03.07 18:01



Много добре го каза! Но ти си си такава - изящно изразителна.






Тема Re: книга на енохнови [re: BrandofAmber]  
Автор whitehorse (непознат)
Публикувано28.06.07 07:22









Редактирано от Solemn*Dirge на 20.07.07 19:58.



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: kozaa]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано28.06.07 22:25



Понеже гледам козата е загатнала мита за Лилит /непокорната и еманципирана жена на Адам/, ще подопълня информацията за нея.

В Рая Адам бил много самотен, на фона на двойките животни, които виждал там. Адам - бидейки вече около 20 годишен мъж - почувствал ревност заради тяхната любов, и макар че се опитал да се чифтоса със всяка женска, не намерил удовлетворение от акта. По тази причина той проплакал: "Всяко същество освен мен има подходящ партнъор", и се помолил на Бог да поправи тази несправедливост.
Тогава Бог създал Лилит, първата жена, по същият начин по който създал и Адам, освен че използвал мръсотия и утайка вместо чиста пръст. От бракът на Адам с тази жена произлязъл Асмодей и безчет демони, които все още морят човечеството.
Адам и Лилит никога не намерили покой заедно; когато той поискал да си легне с нея, тя била обидена от това че той настоява тя да лежи. "Защо трябва да лежа под теб?" попитала тя "Аз също бях създадена от пръст и следователно съм ти равна." И когато Адам се опитал да я подчини чрез сила, Лилит в гнева си изрекла магическото име на Бог, издигнала се във въздуха и го напуснала.
Тогава Адам се оплакал на Бог: "Бях изоставен от своята партнъорка" и Бог изпратил ангелите Sanvi, Sansanvi и Semangelaf да върнат Лилит обратно. Те я намерили отвъд Червеното Море, място изобилстващо с похотливи демони, на които тя раждала повече от стотици демони потомство на ден. Ангелите казали "Върни се незабавно при Адам или ние ще те удавим". Лилит отговорила: "Как мога да се върна при Адам и да живея като почтена съпруга, след престоят ми отвъд Червеното Море??". Те и отговорили: "Ако откажеш значи ще умреш". Тогава Лилит попитала отново: "Как мога да умра, когато Бог ми е разпоредил да поема грижата за всяко новородено дете: момчетата до осмият ден от живота им, този на обрязването (пречистването от греховете) им; момичетата до двадесетият ден. Въпреки това, ако някога видя трите ви имена или образите ви върху амулет над новородено дете, обещавам да го пощадя." Те се съгласили на това. Но Бог наказал Лилит, като направил така че всеки ден сто от нейните деца-демони умирали. И когато тя не можела да унищожи човешко дете заради ангелският амулет, тя ще се обърне изпълнена със злоба срещу собствените си деца Лилит не можела да понесе мъжът да доминира и затова проклела Адам и побързала да се завърне в своя дом отвъд Червеното Море.
Въпреки че историята за Лилит се е изгубила от канонизираната Библия, нейните дъщери "лилимите", навестяват мъжете от хиляди години. През средновековите евреите все още произвеждали амулети с които да държат лилимите надалеч. ПО общо мнение те били сластолюбиви женски демони, които се съвокуплявали с мъжете във всичките им сънища причинявайки нощни полюции.
Гърците възприели вярата в лилимите, наричайки ги Lamiae, Empusae (Насилници-вътре), или Дъщери на Hecate. ПО същият начин и Християните възприели вярата наричайки ги блудници на ада, или сукуби, съответсвието на инкуби. Църковните свещеници и монаси, се опитвали да ги прогонят спейки с ръце обвити около гениталиите стискайки разпятие.
Въпреки, че повечето от легендите за Лилит идват от еврейският фолклор, описание на демона Лилит се явява и при Персите, Вавилонците, Мексиканците, Гърците, Арабите, Англичаните, Германците, Ориенталците, и коренните Американски легенди. Също така, понякога тя била асоциирана и с легендарни и митологични личности като Кралицата на Sheba и Елена от Троя. В средновековна Европа тя била обявена за жената, наложницата или бабата на Сатаната.
За мъже които получавали нощни полюции по време на съня си, се вярвало че са прелъстени от Лилит, и непременно изричали заклинание, чрез което да предотвратят превръщането на потомството им в демони. Хората мислели че всеки път когато набожен християнин има мокър сън Лилит се смее. Вярвало се че Лилит била подпомагана в своите кръвожадни среднощни приключения от сукуби, които се събирали с нея близо до "планините на мрака" и да се веселят с нейният демон любовник Самаел, чието име означава "отровата на бога". В Кабала се описва, че силите на Лилит са във върха си по време на бледнеенето на Луната.
Съгласно легендата привличането на Лилит към децата идва от вярването че Бог и отнел децата, когато тя не се завърнала при Адам. Вярвало се, че тя насочила целият си гняв към жените които раждали и новородените деца, и по-специално момчетата. Обаче също така се вярвало, че трите ангела, които били изпратени да върнат Лилит я накарали да се закълне, че където и да види имената или образите им върху амулети, ще остави майката и детето на мира.
Тези вярвания продължавали с векове. До 18-ти век било обичайна практика в много култури, да защитават новите майки и техните бебета с амулети срещу Лилит. Момчетата били най-уязвими през първата седмица от живота си, а момичетата през първите три седмици. Понякога около леглото се рисувал магически кръг, със заклинание с изписани имената на трите ангела, Адам и Ева, и думите "barring Lilith" или "защитете това новородено дете от всяко зло". Често амулети се поставяли в четирите ъгъла на леглото и навсякъде около спалнята. Ако дете се засмеело по време на сън, се приемало като знак за присъствието на Лилит. Вярвало се че ако запушат носа на детето ще я накарат да се махне.

А иначе едно от ранните упоменавания за Лилит в еврейската митология имаме в т. нар. The Alphabet of Ben-Sira.



Facta, non verba!


Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Last Roman]  
Автор Solemn*DirgeМодератор (славний*V*)
Публикувано20.07.07 20:00



Много интересно - защо, според теб, в Библията жените винаги са тези, които оплескват нещата. Ти сигурен ли си, например, че Лот е бил пиян, когато е изчу... дъщерите си?!



Минерва

Редактирано от Solemn*Dirge на 20.07.07 20:01.



Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: Bloody Dewfall]  
Автор ayahuasca (минаващ)
Публикувано24.10.07 03:51



Беше ми много интересно,мерси





Тема Re: Вампирските митове на Месопотамиянови [re: ayahuasca]  
Автор Prof.McGonagull (Røvsparker)
Публикувано24.10.07 16:09



Да, нали? Блъди е винаги е била, е и ще остане наша гордост.





Тема Re: книга на енохнови [re: whitehorse]  
Автор vechniq (непознат)
Публикувано29.10.07 23:15



pi4 na koe nivosi sys steq skapana bronq?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.