Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:24 22.05.24 
Компютри и Интернет
   >> UNIX
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема BG-OSDNнови  
Автор Pocи ()
Публикувано14.11.03 12:09



Препращам ви едно писмо - призив на Йовко Ламбрев за създаване на български Open Source Development Project.


-----BEGIN PGP SIGNED MESSAGE-----
Hash: SHA1

Приятели,

Не искам да пиша шаблони за това как съединението прави силатa или колко
много бихме спечелили всички ако в България нямаше два Свети синода или
неизброим брой БЗНС-та. Мисля си обаче, че измина достатъчно много време
и общността трябва да е преминала детската си възраст на самоизява и
индивидуализъм. Трябва да сме осъзнали колко неефективни сме, когато се
опитваме да правим толкова много неща сами.

Невъзможно е в малка България да има толкова много фенове, потребители и
творци и те да са поделени в малки групички, които нямат контакти с
останалите. Дори е абсурдно даже да не знаем за всички ни - колко сме -
къде сме... Така започваме проекти, подкрепени от 2-3 души, но рядко
тези проекти остават живи дълго, защото очакването, че някой ще помогне
и долее нови сили обезсилва авторите и често умората надвива. Вместо
това се е появил успореден проект, който рядко е нещо повече от предишния.

Мисля си, че общността е крайно време да се почувства като общност...
Време е да си подадем ръце, за да не пилеем сили и ресурси всеки в
неговата си градинка. Помислете колко хора по света направиха Linux и
*BSD и щеше ли да се случи това, ако не бяха си помогнали един на друг и
не бяха работили заедно. Линус Торвалдс нямаше нищо да направи сам...

Нека да обединим усилията си! Сайтове, портали, групи, ССС, LUG-BG,
фирми, фонадации, организации, феновете на Linux, феновете на BSD - ние
сме един отбор - всички живи и работещи проекти, които имат някакво
отношение към свободния софтуер и софтуерът с отворен код... Нека да
опитаме да направим един независим проект, под който да застанем всички.
Този проект да бъде свързващата ни нишка, която ни липсва - в
общуването, в изявата, в работата заедно... Да се срещаме по-често по
места заедно и знаем как да се намерим, когато имаме нужда един от друг...

Не да се слеем и да се загубим в общото, а именно както сме много и
различни да се обединим под един български Open/Free Source Development
Network портал, където за всеки да има място под слънцето. В момента има
множество предпоставки това да се случи.

Има смисъл да го направим! Стига деление! Нека да си подадем ръце и да
направим тази общност истинска! Нека започнем дискусии - всеки в
неговото си ъгълче и накрая да се намерим за да накараме нещата да се
случват и за да гледаме един на друг като на приятели. Ние нямаме какво
да делим! А заедно можем да направим много повече...

- --
Best regards,
Yovko Lambrev http://yovko.net
Free Software Association - Bulgaria http://fsa-bg.org
Worldwide Free Software Festival http://openfest.org
This e-mail has been sent using Free/Open Source software




Тема Похвално, но с тази демагогия...нови [re: Pocи]  
АвторFrissBee (Нерегистриран)
Публикувано14.11.03 16:24



Добре, браво, така е. Обаче българина не е такъв тип 'хайде заедно' - няма такова нещо в нашата държава, не е имало от 600 години и няма да има поне още толкова. Аз лично не обичам и не работя с българи (но ги предпочитам за маса). И това за 1 българин прави чудеса, 2-ма по цял ден се карат повярвай ми е вярно.

Друг момент е, че аз не съм сигурен в безкористните цели на Г-н Ламбрев. Макар, че знам - направил е доста.

Иначе да не кажеш - 'ми ти к'во направи', ще ти кажа:
Аз също помагам, превеждам разни неща, колкото мога и спазвайки правилата, които някой някога беше дефинирал за превод на софтуер. Но работя директно, не минавам през организирани групи тук. И ако не вярваш - виж дали RH има БГ версия. (обаче е много бъгава и непълна, за което съжалявам).



Тема Не го харесвамнови [re: FrissBee]  
Автор Pocи ()
Публикувано14.11.03 19:29



този въпрос, затова няма да ти го задам.

Но ще ти кажа друго. За екипите. Вярно е, че ние трудно можем да мислим колективно. Но аз съм работила в екип с българи. Над година и половина. И винаги съм усещала подкрепата зад гърба си. Екип, в който просто трябва да действаш, за да намалиш негативните последици от нечий пропуск. Без значение чий е пропускът. Никакъв фатализъм, никакво търсене на вина - просто действаш и закърпваш положението. При това успешно, с чувство за хумор! Всъщност, освен личния си опит, не мога да ти представя други доказателства за това. А ти прецени дали те лъжа. Но затова не се съгласявам с мнението ти, че двама българи се карат.

За преводите - програмите имат превод. Не съм попадала досега на българизиран RHL и според мен такова нещо няма. Но щом казваш - с един такъв проект като OSDN поне може другите да научат, че има :-) Без значение кой в какъв стил работи - ти избираш това, което на теб ти харесва. Никой не се опитва да ти налага стил. А просто възможност да съобщиш на останалите, че го правиш :-)

Заради това и някои направихме Сдружение "Свободен софтуер". То е опит да намерим това, което ни свързва. А не да търсим това, което ни разделя. Не е нещо лесно, не се и опитвам да го отричам. Но за да може да се чува мнението на привържениците на свободния софтуер и този с отворен код, трябва да има някаква организация. Просто да има обратна връзка с институциите.

Успехите? Ами.. Няколко кръгли маси с участието на неправителствени организации. L.I.F.E. Конференции за електронна община в Пловдив, Бургас и Кърджали. Първият OpenFest, подкрепата на българска държавна институция за него - тази на президента. Дискусия с учениците на ПМГ-В.Търново за приложението на свободния софтуер в образованието. Това е. И ще продължаваме напред, докато вярваме, че това е правилният начин и че има смисъл да го правим! Познавам хората от това сдружение. Просто в него няма условия някой да си служи със ССС за лични цели.

Има условия, заради което BG-OSDN може да се случи. И то е хубаво! Не става въпрос за закриване на съществуващи проекти. А просто в създаване на условия те да могат взаимно да си помагат :-)

За безкористните цели на Йовко Ламбрев не знам какво точно да ти кажа. Всичко, което той е направил за тази общност е видно и ясно за всички. И доколкото виждам, се оценява единодушно с положителен знак. Той е доказал с многогодишните си действията кое смята за правилно и какво може да се очаква от него. По-добра гаранция - здраве му кажи! Изобщо не мога да си представя, че има хора, които се съмняват, че той ще опорочи такъв проект :-((

Във всеки случай, замисленият проект ще бъде направен от равностойни партньори. Затова има анкета в

. Не знам ти лично как си представяш екипът на "Линукс за българи" да бъде употребен и защо си мислиш, че някой ще бъде подведен с "демагогщина". Към такива неща ние, българите, сме особено чувствителни. И заедно наистина можем повече. Никой не очаква легло от рози, нито че от раз всичко се тръгне по мед и масло. Съвършени хора и проекти няма! Но наистина - ако Линус Торвалдс беше чакал и ако Ричард Столман, ако Алън Кокс, ако Ерик Реймънд... Нямаше да имаме това, което имаме сега! И ако искаме повече свободен софтуер, това е правилният начин!

Нека намерим това, което ни сближава и да открием какво можем да направим с него!



Тема Re:нови [re: Pocи]  
АвторGoto Dengo (Нерегистриран)
Публикувано15.11.03 00:34



Пълнителите с патрони ги раздават на изхода на залата.. айде плс стига призиви и лозунги.. Незнам дали имате нещо общо (Вие = ССС), имаше някакво събитие "под патронажа на президента".. баси.

О, да, и като ще пастеваш "... PGP Signed Message.." поне си направи труда да пастнеш и самия подпис.. че някак грозно стои (не се съмнявам че е истинско).



Тема Хмм....нови [re: Pocи]  
АвторCokpaтec (Нерегистриран)
Публикувано15.11.03 09:48



Нещо не разбрах много този призив, съдържащ упрек. С кой да се обединявам и защо? Някой е "измислил" проект, който не може да поддържа, и дай сега всички да си зарежем работата и да му държиме проекта жив??? Защо? Аз лично съм участвал (и започвал) както успешни, така и провалили се проекти. Нито един път, обаче, причината за провала не е била в "лошите разединени българи", а в мен и/или в скучния проект. Това е простата истина. Всичко друго са бръщолевения. Когато се прави проект (независимо Open Source или не) трябва да се планира внимателно и да се заделят необходимите ресурси. Да очакваш, че някой ще ти напише нещо, дето дори теб самия те мързи да напишеш, е смешно и наивно. Създай проект, полезен за хората, докарай го до някаква алфа, макар и (почти)неработеща, и тогава хората, които виждат смисъл в този проект ще се включат в него. Иначе идеи всички имаме по десетина на ден.
И още нещо - когато съм имал проблем, всички колеги, които познавам са правили възможното да ми помогнат, независимо към коя "група" принадлежат. Винаги и с всички отношенията са ми били изключително коректни. По голямо "обединение" от това няма. Съвсем естествено е да има многобройни и разнообразни сайтове, портали, проекти и какво ли още не. Защото сме живи, мислещи хора, с различни идеи и интереси. Което не ни пречи да сме коректни и да си помагаме, когато можем.
И последно. Отворения софтуер се прави от хора, които могат да програмират. Ентусиастите в повечето случаи пречат - не искам да си спомням как изхвърлиха българския от OpenOffice.org, само защото там за координатор се беше сложил човек с бегли познания и умения.
Софтуерът с отворен код е жив и се развива благодарения на хора, които могат да свършат нужната работа. Обединителите да ходят в политиката - повечето от нас пишат програми просто, защото това им харесва, и не са привърженици на празните високопарни възгласи, лишени от смисъл и съдържание. Работата ни е такава, че привидно сме изолирани едни от други, но истината е, че всички се познаваме - ако не лично, то поне през друг колега.

П.П. Аз така и не разбрах, какво точно представлява "Open Source Development Project"? Нито от името, нито от писмото става ясно. Няма да се изненадам, ако и този "проект" на автора не намери много привърженици.



Тема Re: Хмм....нови [re: Cokpaтec]  
Автор Labrett (трън)
Публикувано16.11.03 16:15



Означава да правим български sourceforge.net

ако целта е просто българските девелопери на свободен софтуер да могат да виждат проектите си и да имат връзка, то sourceforge.net е всичко, което е необходимо - достатъчно е хората да напишат, че проектът е български и връзката е осъществена - в момента там са 39 такива проекта и може би още поне толкова, които са български, но не са се категоризирали като такива.

Не виждам как в България ще се намерят средства да се изгради подобно нещо, нито как ще стане за по-малко от две години, нито виждам нужда, при положение че sourceforge има дългогодишен опит и в момента хоства над 70000 проекта без да е претоварен.

Според мен една инициатива за връзка между българските девелопери просто трябва да се насочи към информирането им за съществуващите възможности, вместо да се опитва да гради нещо далеч над възможностите на българската нископарична реалност.



______________

истината е увивно растение


Тема Re: Хмм....нови [re: Labrett]  
Автор DarkStar (.)(.)
Публикувано16.11.03 22:29



На 100 % съм съгласен с теб ...... нямам какво да добавя.

И.

FreeBSD will root jOOr phat anus.

Тема Всъщностнови [re: Labrett]  
Автор Pocи ()
Публикувано17.11.03 11:43



sf.net е доста натоварен... Но не е в това въпросът.
За повече информация -





Тема Re: Всъщностнови [re: Pocи]  
Автор Labrett (трън)
Публикувано17.11.03 19:10



sourceforge.net е доста натоварен, но не е претоварен, е това, което казвам и разликата е от земята до небето в полза на хората, които го правят.

По отношение на другото - смятам, че
1. В България няма чак толкова много такива хора
2. Това, че сме българи, не ни прави различни от другите - можем да съществуваме и да работим и без да се цепим от света, а и хората, които имат желание да работят по такъв начин отдавна го правят и без друго.

Казвам да се цепим от света, защото един евентуален BG-OSDN си е нещо стриктно локално и полезно най-вече, ако не и само за българи, което ме връща обратно на първа точка.



______________

истината е увивно растение


Тема Re: Всъщностнови [re: Labrett]  
Автор Pocи ()
Публикувано17.11.03 22:08



На моменти, в интерес на истината, се претоварва /sf.net/. Казвам го, защото това не е само мое мнение. Просто не виждам смисъл да го чоплим, защото BG-OSDN не е просто sf.net. И не е това целта му. Май не си чел достатъчно внимателно, какво остава за това, което е между редовете

Казвам да се цепим от света...

Това ли е, което те притеснява? Уф.. Не ми се обяснява. Прави са хората, не му е тук мястото. Колкото и да си добронамерен, за разлика от други хора /които не са чак толкова много, колкото им се ще да бъдат/, търсиш отговори на неправилни въпроси... Да поживеем и да видим.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.