Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:03 27.04.24 
Компютри и Интернет
   >> UNIX
*Кратък преглед

Тема Пичове, за инсталация на FreeBSDнови  
Автор*DELL (Нерегистриран)
Публикувано06.11.03 10:20



Пичове,
Имам няколко конкретни въпроса за FreeBSD:
- Малко предистория - Аз съм потребител на RH, не че не съм доволен, не ме разбирайте погрешно. Но ми се налага да сложа FreeBSD. Въпреки това никак, ама никак не желая да се разделям с някой неща, които за мен са от съществено значение в работата ми. Та въпроса ми е ще ли ги имам и под FreeBSD на 100%, т.е. без Линукс емулатор

1. Java - поне версия на СДК-то на 1.2 (и някакво ИДЕ...)
2. OpenOffice - искам да има БГ спел чек и изобщо кирилица
3. Sound (говорим за лаптоп DELL - картата е нещо като NeoMagic 256AV).
4. Video Player za DivX (под RH Linux ползвам XMovie и съм много доволен)
5. Подръжка на APM (Advance Power Management) или нещо подобно, все пак говорим за лаптоп.
6. Dial-up програмче като KPPP
7. Oracle - това май е най-кофтито, четох някъде че трябва да го пусна чрез Линукс емулатор, обаче ако е така, колко е бавно?

Не се смейте, част от въпросите са тъпи, най-малкото защото KDE ги има тези неща, но дали са портнати и за FreeBSD?

Знам, че информация за това може да бъде намерена в сайта, но ровенето е доста, а за съжаление нямам много време. (и без това сигурно ще дам на някой друг да ми го инсталира и конфигурира, защото аз ще трябва и да спя)

Мерси много пичове!

п.с. Забравих, работата е сериозна, особено за Оракъл версия 8.1.7



Тема Re: Пичове, за инсталация на FreeBSDнови [re: *DELL]  
Автор Labrett (трън)
Публикувано06.11.03 11:51



Като свикнеш на BSD-то ще станеш недоволен от RH, не бой се :)

1. Портнато е всичко, особено KDE и разбира се, че има всичко, което има и Linux, ти FreeBSD за какво го мислиш - ние да не живеем в гората?
2. Не е Linux емулатор, въпреки, че е в категория емулатори. Това е просто допълнителен интерфейс към ядрото, който превръща FreeBSD в native Linux (стига да не става въпрос за драйвер, разбира се), дори ползва библиотеките на RH, като си ги дърпа направо от тяхното ftp и въобще не е бавно, напротив - Sybase 11.0.0.2 от прекомпилирани binary-та за Linux под FreeBSD върви по-бързо, отколкото под Debian, на една и съща машина - това поне съм го виждал с очите си, а съм чувал и за други подобни случаи.



______________

истината е увивно растение


Тема Ааа мерси много, батканови [re: Labrett]  
Автор*DELL (Нерегистриран)
Публикувано06.11.03 13:36



Но това за интерфейса към ядрото нещо ми убягна.

Аз както казах съм потребител.

Сега остава и да пробвам, ще разпечатам install guide-a и ще се тествам.

А случайно дали можеш да ми кажеш дали ще успея до подкарам JBuilder-a Linux версията?

И последно - 4.9 или 5.1?

п.с. Междувремено видях моя модел лаптоп в списъка на FreeBSD :)



Тема Re: Ааа мерси много, батканови [re: *DELL]  
Автор Labrett (трън)
Публикувано06.11.03 15:30



Ами една програма като я пускаш първо се се разпознава формата на изпълнимия файл, за да знае ядрото какво да го прави, после кодът докато работи прави различни извиквания към системната част, които са точно дефинирани и всяко реализира определена функционалност - всякакви работи с паметта, сигнали, файлови системи, изобщо основни неща.

Разбира се, тези извиквания във FreeBSD са различни от Linux, но тъй като горе-долу всяка функционалност, която има в една система, я има и в другата, нали затова linux е UNIX-like, хората се запитали какво й пречи на едната система да отговаря на извикванията, които са за другата, като предоставя собствената си функционалност за да ги реализира.

Установили, че нищо и го направили, така че сега FreeBSD може да се държи като съвсем нормално, средностатистическо Linux ядро - когато си инсталирал необходимото и му дадеш изпълним файл за Linux, FreeBSD просто спестява по-голямата част от истината и си работи съвсем добре, без никакво забавяне, защото нищо не емулира.

5.1 бих казал, добро е.
4.9 за важни сървъри, където трябва по-консервативно мислене и повече внимание.



______________

истината е увивно растение


Тема Е, сега логично е да запитамнови [re: Labrett]  
Автор*DELL (Нерегистриран)
Публикувано06.11.03 15:48



"Установили, че нищо и го направили, така че сега FreeBSD може да се държи като съвсем нормално, средностатистическо Linux ядро - когато си инсталирал необходимото и му дадеш изпълним файл за Linux"

кое е това дето трябва да го инсталирам? върви ли със самата дистрибуция.

И още нещо - 5.1 са два диска (ISO images), като единия е около 256М - вижда ми се малко, влиза ли в тези имиджи и КДЕ и ОпънОфис или трябва да си ги тръпна тях отделно?

Опитвам се да бъда максимално подготвен за инсталацията, за да няма 'ей забравих', 'ма това как стана', защото вкъщи нямам кабел, а замислям да се метна в събота да го инсталирам...

Усещам аз как ще се изложим пред чужденците пак другата седмица като им направя презентацията под Линукс, ама хайде...



Тема Re: Е, сега логично е да запитамнови [re: *DELL]  
Автор Labrett (трън)
Публикувано06.11.03 16:55



Нарича се linux-base, съществува в няколко варианта - RH 6, съвременен RH, Debian и не знам какво още и се намира в портовете, в категория emulators. Поне едното трябва да го има и на инсталационните дискове.
KDE и OpenOffice - по принцип отсяват пакетите за release cd-тата по известност, така че трябва и тях да ги има.
За да няма изненади, защо не си предвидиш няколко дни за тази работа? Инсталираш, пробваш, виждаш дали липсва нещо, носиш го, продължаваш да инсталираш ..
По-добре е ако можеш да си закараш една малка тестова машинка при интернета и да си я чоплиш като имаш свободно време, защото за много неща няма да си подготвен, независимо колко преговаряме тук.



______________

истината е увивно растение


Тема Това добре, но свободното време е кътнови [re: Labrett]  
Автор*DELL (Нерегистриран)
Публикувано07.11.03 09:04



Ти изгуби дирята, на мен ми се налага и то много бързо трябва да стане, за мое съжаление нямам време за проба-грешка-проба-грешка.
Аз и затова писах тук, за да съм сигурен, че това което търся го има.
Също така място където има интернет аз незнам, а в офиса е Ъпсурт и искам твоето тяло (и без това в момента извършвам незаконен акт като пиша тук).

Както и да е, много ти благодаря, аз утре се метам да инсталирам - разпечатах Handbook-а, свалих 4-5 диска дано не съм забравил нещо.



Тема FreeBSD && Oracle 8i [re: *DELL]  
Автор Йopooл-ГyйМодератор (обитательбездны)
Публикувано11.11.03 18:24



За другите неща колегите ще ти отговорят по добре.

Oracle e по принцип най-добре да го вдигнеш до 8.1.7.4 (terminal release) ако държиш на 8i, иначе ти препоръчвам 9i. Кофти новината е, че подкарването на Oracle 8i под фризби е адски криво.. бързам да кажа че никога не съм правил такова нещо, просто съм чел статии и мейлове по въпрса. С две думи -- по добре е да го рънваш на нещо native. (кхм, възможно е нещата да са се променили последните 2 години). И сега съвсем кофти новината - ако рънваш Oracle на нещо различно от сертифицирана платформа, нямаш съпорт от тях. За теб незнам как е това, за мен си е много сериозна пречка.

just my $0.02

Всеки тунел има край освен тороидалния. Но той няма и начало...



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.