Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:53 01.06.24 
Компютри и Интернет
   >> UNIX
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема BSD... да си намеря...нови  
Автор Osogovetz (Serpens)
Публикувано20.07.02 05:33



Защото искам да разучавам класическият Юникс. Но малко хора ползват BSD, аз например ползвам Линукси не знам кой да питам...
И като отида на Славейков и оня като ми се изцепи, че един диск ще ми струва 15 лева, при условие, че не струва нищо...
... и направо ми се плаче
Коя е последната версия на Юникс? 4.6? Стабилна ли е?
Един приятел ми преедлагаше Соларис 8...
Колко диска е инсталацията на FreeBSD, новата версия? Къде мога да си ги намеря евтино или безплатно? Нямам бърза връзка, но мога ли отнякъде да се опитам да ги изтегля?
Абе, въобще - подготвителни въпроси за едно разучаване с обещаващи резултати...


Fiat Lux!

Тема Re: BSD... да си намеря...нови [re: Osogovetz]  
Автор Prime Suspect ()
Публикувано22.07.02 13:41



Ами... можеш да си ги изтеглиш от сайта на FreeBSD, но... Иначе са 4 диска за 4.6. Аз съм с него, за стабилност... абе не съм го тествал с 10000 конекции, незнам как ще е тогава. Малко е кофти с порта на приложения от Линукс, не че е невъзможно, но... понякога е отчайващо. Незнам от къде можеш да го намериш евтино, аз го имам фирмено - 39$. Ако няма да го ползваш за server, не си струва. По-добре движи със Slackware, той е BSD based, а не System V, както повечето Linux-и, но ти сигурно знаеш по-добре това.

За Соларис 8 има поне 10 версии, но соларис без машината си е... една ОС. Не се мъчи, не е много полезен.

По-добре пробвай с AIX или ако си яко фен Dynix - най-чистия UNIX.

п.с. Май не бях много полезен :(



Тема Да знам...нови [re: Prime Suspect]  
Автор Osogovetz (Serpens)
Публикувано24.07.02 06:06



че за приложенията малко... хм...
Да, Slack-а си е най-близко до него и затова го харесвам, но исках да видя истински Юникс, да поработя с него. Връзката ми не позволява да го изтегля от сървър, а не искам да давам пари за нещо, което не знам дали ще ползвам, при условие, че работя вече с един Unix-clone - Линукс...
Но просто исках да го усетя това нещо да видя какво са сторили хората от Бъркли...
Мерси все пак, добра работа ми свърши...


Fiat Lux!

Тема Re: Да знам...нови [re: Osogovetz]  
Автор TV!OOO ()
Публикувано25.07.02 08:14



Мисля, че може да си вземеш FreeBSD 4.6 от robertbg.net. Става и само първия диск. Може да си изтеглиш mini-iso (180 MB), което е без X и инсталацията е около 400-500 MB

Редактирано от TV!OOO на 25.07.02 08:17.



Тема Re: BSD...нови [re: Osogovetz]  
Автор fccf (demolished)
Публикувано05.08.02 13:57



За славейковци си прав, но от друга страна Славейков не ми е място за снабдяване от около 5 години...

"Коя е последната версия на Юникс?" е малко некоректен въпрос. Unix не е една определена операционна система, това вече е станало събирателно за доста неща. Current release-a на FreeBSD e 4.6. Лично за мен Unices се делят на виртуалните под видове:
а) GNU/Linux
b) GNU/HURD
c) BSDs
d) "Ugly binaries" както казва един приятел - големите Unix-и.

В общия случаи за последните ти трябва специализирана хардуерна платформа... пък, и не си е работа да се пробваш да ги ползваш за general purpose неща.

След като си минал през линуксите (личен избор - Slackware & Debian/GNU/Linux) и смяташ, че вече се нуждаеш от друг тип OS, можеш да поекспериментираш с HURD, но така или иначе ще стигнеш до BSD-тата (NetBSD, FreeBSD, OpenBSD). Лично мнение - първото изпада от класацията веднага. Избора които трябва да направиш е м/у (повечето портове & по-удобната работа) и (по голямото security за сметка на по трудната администрация). Личен избор - OpenBSD.

Ако, някой ден, дай боже, :P докопаш по-голяма машина вече ще имаш удоволствието да пробваш някой голям Unix... но по принцип този път е трънлив и крие доста капани... :)

happy hacking,
fccf

Do not take apart; there are no user serviceable parts inside.


Тема Re: BSD...нови [re: fccf]  
Автор KByte (Unlimited Masta)
Публикувано29.09.02 22:00



:))) Ako si ot sf sreshtu 2lv na disk moga da ti copna openbsd2.9, openbsd3.0, solaris 8, freebsd 4.5

[] #Security-BG

Тема Re: BSD... да си намеря...нови [re: Osogovetz]  
Авторbai kolio (Нерегистриран)
Публикувано09.10.02 13:34



Ei pi4 iztegli si Minix osnovan e dno kum edno na Unix V.6 samo IPC -to se razli4ava malko. Arhitekturata e po4ti su6tata osobenno v MM sekciqta. Gotina e malka e i napravi furor prez 80-te godini. Malka e 10M i e super burzi4ka vupreki 4e e client server.



Тема Re: Да знам...нови [re: Osogovetz]  
Автор Mr.Wizard (Магьосник де !)
Публикувано09.10.02 21:10



Abe pi4 slu6ai sega.
zanimavam se sys slackware o6te ot vremeto kogato ti si bil na ba6tati v ergenskiq pantalon.
ne si zaslujava.kofti rabota e da si ka4va6 originalen UNIX ane free-kloning.
Da ne govorime 4e Slackeare-a obedinqva nai-dobrite ne6ta ot dvata svqta
na Linux i na Unix.

Mr.Wizard = Pi4
Mr.Wizard + Perl = Mazalo


Тема Re: Да знам...нови [re: Mr.Wizard]  
Автор DarkStar (.)(.)
Публикувано11.10.02 15:23



Abe ti ... znae6tia .. i razbira6tia ...... ia go davaj malko po-krotko. Samo kato ti 4eta terminologiata i mi stava6 jasen.

FreeBSD will root jOOr phat anus.


Тема Re: BSD...нови [re: fccf]  
Автор Osogovetz (Serpens)
Публикувано24.10.02 06:54



E, pod posledna imah prediwd release na nqkoe BSD....
BSD si namerih - 4.6, razu4awam go....
Obache gledah nqkyde za nqkakwi unix-i - SCO, UnixWare, etc....
Twa stawa li za pc ili mi trqbwa nqkoq karuca?


Fiat Lux!


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.