|
Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема
|
Инструментална база&Тактическа организация(2)
|
|
Автор |
File99 (Оперативна 1ца) |
Публикувано | 09.04.04 16:50 |
|
Инструментална база за наблюдение на НЛО
-Бинокли-
Сeлекцията на арсенал от годни оптически прибори за детайлно наблюдение на различните обекти в небето съвсем не е лесна и елементарна задача. Тъй като съвсем не става въпрос за традиционна астрономия, то логично е подборът на оптични инструменти да изхожда от съвсем различни принципни положения касаещи най-вече интердисциплинарни знания. В skywatch-а трябва да се използват висококачествени и най-вече компактни оптически устройства, с които наблюдателя да постигне максимална степен на оперативност както в случай на инцидентна поява на НЛО, така и по време работата с тях при системните наблюдения. Принципно в skywatch-инга двата основни оптически прибора, които се използват са обикновеният призмен бинокъл и зрителната тръба. Съществуват мнения, които все още не са прераснали в спорове, че като трети основен прибор трябва да се използва и дигитална камера, но аз лично съм противник на този възглед и малко по-надолу ще уточня защо. Целесъобразно е биноклите, които следва да се използват да са призмени с централно фокусиране на картината поради по-широко зрително поле, което захващат и поради по-бързото си и лесно фокусиране върху целта. В реда на мисли прекалено мощните бинокли съвсем не са препоръчителни най-вече поради тактически съображения като задължителната нужда от тринога, тесният захват на зрителното поле, трудността при работа с тях и относително високата им цена. С оглед предмета на дейността(научно изследване на НЛО) и метода(системни оптически наблюдения) и спецификата на функцията, която трябва да изпълнява бинокъла по максимален захват на зрително поле при отлично обезпечен образ най-целесъобразно е експлоатацията на бинокли със средни технически характеристики като БПЦ 7х50 и БПЦ 10х50. Произведените в Загорският оптико-механически завод край Москва, тези оптични прибори дават изключително ясен и качествен обзор, имат няколко пъти по-дълъг експлоатационен ресурс от западните си аналози на 3,5 пъти по-ниска себестойност и представляват може би най-добрите приближаващи наблюдателни бинокулярни средства за начинаещият спотър. Двата бинокъла БПЦ 7х50 и 10х50 могат да се намерят в почти всеки сериозен оръжеен магазин, покупката им обаче следва да се извършва със специалист поради известният риск от продажба с дефекти като не успоредност на двете тръби или невидими на пръв поглед проблеми с оптиката като фини издрасквания при неправилна поддръжка. Цената и на двата модела варира между 100 и 120 ЛВ.
-Зрителни тръби-
Главното изискване към зрителните тръби стой на точно на обратното принципно положение, според което приоритет се дава на мощността на прибора за сметка на неговата светлосила и широъгълност на захвата, тъй като функциите, които изпълняват по време на наблюденията са коренно различни. Диаметърът на обективната събирателна леща на зрителната тръба има основно значение в това отношение, тъй като тя изпълнява основната функция по събирането на максимално количество светлина. С оглед минималните увеличителни величини, които следва да превишават в пъти тези на биноклите, диаметърът на използваните в наблюденията зрителни тръби би следвало да бъде минимум 70-80мм, при изработката на оптиката от качествени материали такава арпертура е напълно достатъчна да обезпечи 50-60х увеличение при отличен образ и разумна светлосила за добро очертание на наблюдаваните обекти. Използването на тринога при този клас оптически инструменти, особено с оглед тяхната увеличителна сила и целите, за които се използват е задължително. Чудесен пример в това отношение е изделието на Казанският оптико-механически завод ЗРТ 457, което е с технически характеристики 30-60х70мм или регулируемо увеличение от 30 или 60 пъти на 70мм обективна леща. Съществен недостатък обаче е липсата на фотоапарат, видео камера или поне фото/видео адаптер, което почти обезсмисля използването на тръбата за целите на skywatch-а, тъй като не може да се изготвят фотодокументи. Заводската цена на зрителната тръба ЗРТ 457 е едва 95 USD, а в българските оръжейни магазини може да се поръча за 165 USD. Изделие със сравнително сходни характеристики 40 пъти увеличение на 80 мм обектив е зрителната тръба на фирмата Астел, която се продава с конструктивно инсталирана видеокамера, с която могат да се заснемат наблюдаваните обекти. Базовата й цена от 450 USD ще скочи поне до 700 USD при евентуален внос в България на база митни сборове и такси за пренос. За сметка на това тя може би представлява едно от много добрите оптични изделия за адекватна реакция в случай поява на НЛО. Третият вариант е модификацията на телеобектив в пълноценна зрителна тръба с високи мощностни характеристики, телеобективите аналогично на телескопите биват рефракторни(система от лещи) и рефлекторни(вдлъбнато огледало). Терминологичното съкращение на рефлекторните телеобективи е МТО и тяхната пазарна цена е в пъти по-ниска от цената на рефлекторен телескоп с аналогични характеристики, което обуславя икономическата целесъобразност на такава покупка. Модификацията на телеобектив в пълноценен телескоп се извършва на базата използване оптичните елементи от други прибори(например далекоглед 20х50) и в зависимост от параметрите на модифицираният прибор може да се постигне качествено увеличение 65-80 пъти. Съвкупната цена на модифициран в телескоп телеобектив в зависимост от цената на отделните му елементи варира между 200 и 400 ЛВ.
-Бинокли със стабилизиран образ-
Интерес представляват и биноклите със стабилизиран образ, те представляват своеобразен връх в приборостроенето и символизират авангардът на портативните наблюдателни средства. Съществуват генерално две системи за изправяне на образът, който при увеличения над 12х пъти започва да трепти пред очите на наблюдателя следствие трептенията на ръцете му, първата система която се използва в оптико-механическите заводи на територията на руската федерация са базирани на принципът на монтиран в изключително сложен оптичен механизъм жироскоп, който не позволява никакви даже ни най-малки трептения на картината. Загорският оптико-механически завод предлага два модела бинокли със стабилизиран образ, като по-мощният дава увеличение 20 пъти на 50мм обективи. Бинокъл със стабилизиран образ даващ увеличение над 12х пъти е безценно средство в случай на инцидентно наблюдение от всякакъв характер, особено когато то се случва много бързо и наблюдателят е развълнуван от събитията, за да може в афектирано състояние да получи стабилизиран образ с нормален бинокъл при по-голямо увеличение. Базовата цената на такова изключително устройство може да стигне хиляди долари. Американската система прилагана в биноклите със стабилизиран образ вместо жироскоп използва специален процесор в оптико-електронният преобразовател, който извърша работата по неутрализиране на трептенията, в личният Web на “прихващачът” Стив Хаусер посещавал и заснемал Ареа 51(http://www.desertsecrets.com) се дават общи данни относно 50х кратен бинокъл със стабилизиран образ, базовата цена на такова уникално оптично изделие може да гони и 10 000 USD, което прави целесъобразността му под въпрос.
Тактическа организация на наблюденията
-Наблюдателна тактика-
Тук следва подробно да се уточни основният принцип на универсалната според мен тактика на наблюдението, до която както виждам са достигнали напълно самостоятелно на базата на наблюдателната си практика и чистата логика и други хора сериозно занимаващи се със skywatch, което успях да разбера само и благодарение на интернет. Основният принцип в тактиката на наблюденията трябва да бъде диференцираният подход, при който единият наблюдател държи небето под внимание с просто око и широкоъгълен бинокъл примерно 7х50 или 11х80, а другият е в готовност с мощна зрителна тръба например 80х120 съоръжена с фотоапарат или видеокамера по възможност аналогова с оглед по-трудната технология на фалшифициране на снимки отколкото при дигиталната техника и респективно драстично съкратеният доказателствен път на евентуалната експертиза. Въпросната наблюдателна тактика, до която аз лично съм достигнал през годините наблюдения и която считам за универсална може да се провежда и от един единствен наблюдател, стига той да успее да изпълни и двете функции по засичането с просто око, проверката през бинокъл, захващането през мощна зрителна тръба(над 60Х) и заснемането на обекта. Следователно универсалната наблюдателна тактика на skywatch-а е на базата на диференцираният технически подход между широкоъгълен бинокъл или бинокъл инсталиран на тринога, мощна зрителна тръба или рефракторен телескоп задължително инсталирани на стойка с възможност за заснемане на движещи се обекти, използвани в точно определената последователност на действията включваща засичането с просто око на предполагаемият НЛО, проверката на обекта през бинокъл с цел установяването на конвенционални параметри като конструкция на самолет, бордни светлини, захващането на потенциалният НЛО през мощната зрителна тръба или телескоп, детайлното наблюдение на обекта и неговото задължително заснемане, на базата на което ще се правят сравнителни и аналитични анализи при успешно проявяване на фотодокументите. След края на наблюдението задължително се изготвя протокол съдържащ основните реквизити - дата, време, място, данни за използваните прибори, външни условия, смушения, забележки, резултат. В последният реквизит трябва да се впишат и свидетелските показания, каквито е изключително препоръчително да има.
-Наблюдателни зони-
Skywatch-а далеч не е астрономия и за успешни наблюдения следва да се имат предвид не малко съществени особености. Макар и системни, наблюденията провеждани в и около градски зони са почти лишени от реален смисъл. Могат да минат много години преди истински успех, а в повечето случай той изобщо не се случва или се оказва в крайна сметка нелепа грешка, въпреки многобройните ежедневни рапорти за наблюдения на НЛО по цял свят, 95% от които представляват глупави недоразумения на некомпетентни наблюдатели. Поради тази причина смисъл да се провеждат системни наблюдения с оптични прибори с цел засичане и заснемане на НЛО има единствено ако те се организират в зони, за които съществуват сигурни данни, че са често посещавани от НЛО и са класифицирани като аномални. Доколкото знам има три такива района в България - първата се намира при село Ключ на южната граница, втората аномална зона се намира в средногорието, а трета е територията около Боровец. Провеждането на системни наблюдения по тези места е напълно равносилно на метеорните експедиции, които всяка година организират астрономите и изисква сравнително сходна транспортна и полева организация.
-Кооперативни наблюдения-
Кооперативните наблюдения по своето същество представляват предварително организирано наблюдателно мероприятие на колектив от наблюдатели(повече от двама), които се намират на известно разстояние помежду си върху една или няколко отделни наблюдавани зони като всеки отговоря за цялата наблюдавана зона или само за свой парциален сектор на принципът на координацията и субординацията. Зоната на колективното наблюдение може да бъде една цяла или разпръсната по отделни сектори(градове, държави, континенти) като в първият случай наблюдателите могат да водят наблюдението глобално или парциално, а във вторият случай само парциално освен ако не бъдат координирани в реално време. Параметрите на наблюдателните зони изхождат от географските им координати и зависи както от геометричната конфигурация между отделните наблюдателни звена, така и от взаимното им отдалечение. В този смисъл наблюдателна зона може да бъде установена в периметъра на гангломерат, държава, континтент или по цялото земно кълбо стига наблюдението да се провежда в еднакво време и звената да бъдат предварително субординирани. Почти винаги заявки за такива колективни интернационални наблюдения се правят по интернет но практически задачата се усложнява от огромните разлики в компетентността и екипировката на отделните ентусиасти.
Алексеев
ssgestaponkvd@hotmail.com
Редактирано от File99 на 09.04.04 16:51.
| |
Тема
|
dobre Alekseev, obache ..
[re: File99]
|
|
Автор | ES (Нерегистриран) |
Публикувано | 09.04.04 19:17 |
|
ti ne si li chul che za tvoite eventualni symishlenici, s koito bihte mogli da organizirate takiva nabliudenia, ta za tiah syshtestvuvaneto na NLO e self-evident fakt, t.e. tova ne triabva da se dokazva, tova se razbira ot samosebe si. To e kato aksioma v geometriata. Taka che ne vijdam kak usiliata ti da organizirash neshto kato nlo-nabliudatelna grupa she se uvenchaiat s uspeh.
| |
Тема
|
Re: dobre Alekseev, obache ..
[re: ES]
|
|
Автор | x-37 (Нерегистриран) |
Публикувано | 09.04.04 22:15 |
|
heheh abe zaebete binoklite be priateli(ot x-net), akipiraite 2-3 iztrebitelq AURORA i da gi svalqme teq izvanzemni 
| |
Тема
|
И затова си прав
[re: ES]
|
|
Автор |
File99 (Оперативна 1ца) |
Публикувано | 12.04.04 11:35 |
|
В този смисъл за голямо съжаление си абсолютно прав, повечето “уфолози”, които познавам стоят твърде далеч от научният рационализъм с малки изключения едно от които е например Орлин Маринов. Впрочем ирационализмът и сектантството в уфологията са характерни не само в частност за България но тук са най-силно проявени поради комбинация от различни социални фактори с отрицателен знак и въздействие върху общественото съзнание на подрастващото поколение и неговият мироглед. Истинските уфолози трябва да се отсяват от метафизиците и ирационалистите, които свързват НЛО с извънземни и търсят медиални форми за контакт, а не установените от науката векове назад инструментални средства за наблюдение. Общността на астрономите се очертава като най-близка до научната уфология, а скептичната част от нея относно НЛОІ-въпросът разсъждаваща строго по принципите на ОКАМ представлява самият й научен авангард, който рано или късно ще разгадае истината около феномена НЛО вероятно по пътя на теоретичната физика. Парадоксално но факт астрономите са точно тези, които най-рядко наблюдават НЛО и това е просто очевидно не само от разните статистики но и от рапорти давани от интернет по цял свят. За сметка на това малкото на брой наблюдения на НЛО, които се публикуват по личните им сайтове придружени от снимков материал са направо впечатляващи.
| |
Тема
|
Лазерно оръдие на "Мираж"
[re: x-37]
|
|
Автор |
File99 (Оперативна 1ца) |
Публикувано | 17.04.04 21:10 |
|
Един бинокъл струва 50-100 USD, цената на "Аврора" при всички случаи ще надвишава тази на СР71 т.е. няколко милиарда долара, освен това както се знае авиацията е почти безсилна срещу НЛО, които я outclassed благодарение на супериорните си летателни характеристики очевидно базирани на революционна двигателна система изключваща действието на гравитацията и инерцията. А и трябва да се уточни точно коя модификация на Аврора, защото те са на Локхийд, на Боинг и на още няколко ведущи гиганта на американската авиационна промишленост и всеки един прототип си има своите специфики. Единственият случай, който съм чел относно успешен прехват на НЛО със самолет се е осъществил, ако трябва да вярваме разбира се на източникът, над ЮАР през 1990г.(май месец ако не се лъжа) с експериментално лазерно оръдие инсталирано на борда на "Мираж", така че използваното въоръжение е по-определящо отколкото даденият самолет, защото в крайна сметка то върши работата, а изстребителят(по-точно определение прихващач) е само транспортното му средство. И накрая Аврора не е изстребител, а експериментален хиперзвуков разузнавателен самолет, а НЛО в повечето случай се оказват радарни отражения...
| |
Тема
|
Re: Лазерно оръдие на "Мираж"
[re: File99]
|
|
Автор |
octagon () |
Публикувано | 20.04.04 20:10 |
|
На всякакви легенди в авиацията съм се наслушал, но лазерното оръдие на Мираж-а бие всичко. С каква мощност и какъв обсег лазер можеш да качиш на изтребител с полезен (боен товар) 4 тона? И как това ще се отрази на аеродинамиката? Някои хора са се нагледали на "Звездни войни". Редактирано от octagon на 20.04.04 20:53.
| |
Тема
|
Понеже легенди си слушал, а не си чел!
[re: octagon]
|
|
Автор |
File99 (Оперативна 1ца) |
Публикувано | 21.04.04 11:28 |
|
Първо не съм аз прекият източник на информацията, за да отговарям за нейната истинност. Случаят съм го чел на няколко места и мога да го класифицирам като един от известните инциденти свързани с НЛО, ако разбира се изобщо такова нещо се е случвало някога или респективно се случвало, но с известна условност степента на обективност, която се предава в публичното пространство.
Така, като питаш за мощност и лазер наясно ли си какво по дефиниция представлява лазерът? Понеже съм сигурен, че не аз че те осветля - лазерът представлява оптичен квантов генератор, способен да създава кохерентен светлинен лъч. От въздействието на източника на възбуждане атомите на активното тяло преминават във възбудено състояние. След определено свръх кратко време те се връщат в основното си състояние като излъчват светлина обратно в активното тяло, заставяйки атомите му отново да излъчват. По такъв начин в активното тяло се натрупва значително количество енергия, която се изпуска под формата на мощен импулс от светлина през полупрозрачно огледало на резонатор. От параметрите на резонатора, който принципно за бойни системи на база експерименталните стандарти от 80те години е 3-4 метра зависят успоредността на светлинният лъч и неговата мощност. Междудругото това определение е сложно и не ми харесва, аз бих опростил нещата по следният начин - максимално концентриран лъч светлина, преминаващ през решетката на рубинът и активиращ неговите електрони.
Сега по въпроса за това колко вида бойни лазери има:
Химичен(флуороводороден), ренгенов, халогенен и импулсно-плазмен лазер освен стандартният със свободни електрони, който цървулите използват, за да режат метал в цеховете и за да украсяват на мутрите заведенията. Флуороводородният химичен лазер действа в инфрачервената област на спектъра и ако си гледал вместо “Междузвездни войни”, който го пуснаха края на 1981г. в кино Сердика и милицията едва смогваше да удържи разбеснялата се младеж, а новините две години по-късно, когато през 1983г. Рейгън обяви “Зведните войни” т.е. Инициативата за стратегическа отбрана на САЩ(ако си бил роден изобщо) това е именно лазерът, който биваше многократно показван как се изстрелва от чиния подобна на сателитната инсталирана на спътник т.е. на орбитално базиране, спазвайки военната терминология това в случая става въпрос за оръжие клас космос-космос. Чел съм в книги, че въпросният химичен лазер може да унищожава стотици орбитални цели в разстояние на минути като обаче не отбелязано какъв му източникът на захранване - вероятно това ще да е портативна атомна централа, която върви заедно с него. Термоелектричните елементи използвани на руските спътници в техническият си смисъл далеч не са атомни реактори и използват полученото електричество следствие разпадът на радиоактивни елементи, а не посредством термоядрена реакция - сравнение изобщо не може и да има и затова не трябва да се бъркат в случая.
Ренгеновите лазери използват енергията на ядрен взрив с малка мощност за създаване на мощни импулси от кохерентни рентгенови лъчи. При тях има възможност фокусирането им да се осъществи и без оптични елементи, счита се че средствата за унищожаване на една МБР с рентгенов лазер са една десета от стойността й.
Халогенният лазер е разработен на основната на инертни газове(например аргон), работи в ултравиолетовата област на спектъра. Той също като импулсно-плазменият лазер със свободни електрони може да работи на импуслен режим т.е. негова разновидност може да се определи като импулсно-халогенен лазер. Малък компактен ядрен реактор, който може да бъде преносим включително и на изтребител “Мираж” е напълно достатъчен да захрани с мощност от порядъка на четвърт гигават, в резултат на което фокусираният кохерентен лъч ще бъде с достатъчна мощността да свали НЛО разстройвайки системата му за генериране на изкуственото гравитационно поле с директен удар по гравитационните пръстени или пряко въздействие върху генерираното електрогравитационно поле около него. Друг е въпросът, че ядрен генератор няма начин да бъде обезопасен в самолет, което обрича на смъртоносни дози алфа-бета и гама лъчение пилотът/пилотите, но предвид особеният случай на нарушителят нищо чудно екипажът да се е жертвал.
Импулсно-плазменият лазер е разновидност на горепосоченият с тази разлика, че използва магнитохидродинамичен генератор, чиито принцип на действие се основава на плазмен поток или поток от йонизиран газ, който се пропуска през магнитно поле, чиито силови линии са перпендикулярни на потока, следствие на което ще настъпи разделяне на положителните и отрицателни заряди, от което вече имаме потенциална разлика в общото поле. Именно тя се използва за генериране на електричен ток като особено ефективни се сочат “експлозивните” магнитохидродинамични генератори, които са способни да създават импулси с продължителност повече от 1 секунда(което е много!) и мощност от порядъка на стотици мегавати!!! Повече от съмнително е дали такава мощност може да се възпроизведе от бордно оръдие и то на изтребител, но и далеч по малка е достатъчна да унищожи до молекулярно равнище метален обект в атмосферата отдалечен на няколко десетки километри, камо ли да го повреди незначително, което с оглед изключително сложното устройство на НЛО би било поне временно фатално за летателните му способности.
Магнитохидродинамичните генератори могат да се използват за захранване и на лазери със свободни електрони, които генерират кохерентни лъчи чрез индуциране на трептения от релативистични електрони. Освен високият си коефициент на полезно действие при определена настройка те могат да настройват честота си от инфрачервена, до ултравиолетова или алтернативно до ренгенова, което резултира и в различен тип поразяемост на обстрелваният обект бил той и НЛО.
Ефектът на поразяване при използване на лазерното оръжие принципно се получава от онази част, която не се отразя от корпусът на отразяваният обект. Като се има предвид, че част от наблюдаваните НЛО са сребристи и оттам метални(като тези, които аз наблюдавах два пъти над София), то известна част от лъча ще бъде отразена, но останалата според мощността ще нанесе механично поражение следствие повишаването на температурата. Тъй като при описаният случай НЛО пада образувайки кратер и остава цяла конструкция на метален апарат, то вероятно се касае за повреждане на апаратурата му. И тъй като лазерът се разконцентрира и разсейва в атмосферата, а такъв изстрелян от борда на самолет едва ли има високи мощности характеристики предвид ограничението на полезният товар, това предполага два извода - 1) стрелба от сравнително близко разстояние(10-60 КМ), 2) стрелба от голяма височина. Не съм тесен специалист в областта, но според мен генераторът заема едно 80% от общият комплекс заедно с установеното лазерно оръдие, което според информацията е използвано успешно срещу обекта. Всички други случай, които се тиражират в интернет и жълтият печат на обстрел срещу НЛО воден от борда на изтребител са били с ракети тип “въздух-въздух” и никога не са имали практически резултат. Но лазерният лъч за разлика от ракетата се движи със скорост от порядъка на 330 000 км/сек. и НЛО един път допуснал активиране на системата срещу себе си не би могъл да реагира в случай на успешен пуск.
| |
Тема
|
Re: Понеже легенди си слушал, а не си чел!
[re: File99]
|
|
Автор |
geri® (циник) |
Публикувано | 21.04.04 12:10 |
|
"Повече от съмнително е дали такава мощност може да се възпроизведе от бордно оръдие и то на изтребител, но и далеч по малка е достатъчна да унищожи до молекулярно равнище метален обект в атмосферата отдалечен на няколко десетки километри"
За да се унищожи някакъв обект не е важна мощността на лазера, а енергията вложена в импулса. Сравни следните данни:
1) 1 милиджаул за 1 наносекунда = 1 мегават;
2) 1 килоджаул за милисекунда = 1 мегават;
И в двата случая мощостта е една и съща, но в първия случай се използува за дупчене на кожата при вземане на кръв (не може да продупчи бръснарско ножче), а във втория случай дупчи релса от раз.
"Магнитохидродинамичните генератори могат да се използват за захранване и на лазери със свободни електрони, които генерират кохерентни лъчи чрез индуциране на трептения от релативистични електрони. Освен високият си коефициент на полезно действие при определена настройка те могат да настройват честота си от инфрачервена, до ултравиолетова или алтернативно до ренгенова, "
Настройка за рентгеново излъчване е само теоретично допускане, това е граничен случай на работа с нищожно КПД за магнитохидродинамичните лазери. Най-ефективно рентгеновите лазери работят с ядрен взрив, останалите методи са само с лабораторен ефект.
| |
Тема
|
Радиоел.апаратура при борден реактор?
[re: geri®]
|
|
Автор |
File99 (Оперативна 1ца) |
Публикувано | 21.04.04 19:59 |
|
Благодаря за уточненията! Сега искам да го видя този "специалист" octagon какво ще напише в отговор. Впрочем полезният товар на старите модели "Миражи" наистина е 4 000 кг, но доколкото си спомням в статията ставаше въпрос за двойка "Мираж" 2000, а полезният товар на този модел е 6 300 кг. По интересен е въпросът как радиацията излъчвана от необезопасеният или частично обезопасеният борден реактор ще влияе на радиоелектронната апаратура и по какъв начин тези въздействия ще бъдат неутрализирани?
| |
|
Както лесно можеш да установиш, ЮАР няма Мираж-2000, а по-старите Мираж ІІІ и Мираж Ф1. И да имаше, все тая.
Какво е лазер съм учил по физика в 10 клас, а тогава знаех повече от написаното в учебника, не се притеснявай за мен.
Проблемите аз ги виждам така:
1. Надеждна система за откриване и съпровождане на целта (да кажем, че радарът ще се справи)
2. Достатъчна мощност на лазера да унищожи добре защитен обект, да добавим и времето, през което обектът трябва да е облъчван (тук много се съмнявам, говорим за технология векове пред нас, а обектът е проектиран да понася голямо термично натоварване при полет с висока скорост в плътните слоеве на атмосферата)
3. Надеждно управление на лъча при положение, че целта е подвижна и маневрираща (тук ептен се съмнявам, прицелване с целия самолет в стил "Първа световна" срещу извънземна технология не върви)
4. Напасване на цялата тази фантазия към масово-габаритните характеристики на самолета. Тук въпросите са многобройни и нерешими, няма да ви занимавам с тях. Само се замислете как ще окачите нещото под фюзелажа. Виждал съм Мираж-2000 отблизо, няма кой знае колко място. Допускам, че и на по-старите е така. Въпросите за стабилността и управляемостта на самолета също така леко се изплъзват на съчинителите на легендата, а от инженерна гледна точка са кошмар. С какъв ъгъл на атака например ще маневрира това чудо? Как изобщо ще маневрира? И няма ли да се превиши максималното допустимо тегло на кацане (тоест, лазерния Мираж няма ли да се сплеска на пистата)? Никой самолет не каца с пълен полезен товар. Мираж ІІІ е летящо делтавидно крило, той е много чувствителен към ъгъла на атака при кацането, вероятността да изтърве контрола е огромна. И така нататък. За аеродинамиката на тази фантазия да не говорим.
Лазерните въпроси ги оставям на по-компетентни хора. Освен САЩ и Русия не знам друга държава да е напреднала в такива работи по компактните реактори. За химически лазер бих се замислил, обаче пак пустите размери и тегло - ето какво правят в САЩ - Мощна система, ама не се качва на Фантом, за Миражче пък да не говорим. Ето и съвместни усилия на напреднали нации, обаче обърни внимание на заглавието.
Ако някой се интересува от самолети с лазерни устройства на борда, да гледа тук Забележете обаче за какви самолети става дума
Последният ти въпрос в постинга преди моя е напълно логичен. Аз бих добавил - и какво облъчване ще получи пилотът?
Army of One<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от octagon на 22.04.04 16:37.</EM></FONT></P>[Редактирано от octagon на 22.04.04 16:52.
| |
|
Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
|
|
|