Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:50 07.07.24 
Религия и мистика
   >> НЛО
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: За Нибиру, края на света, лилавите плочки и т.н.нови [re: camph]  
Авторgeri (Нерегистриран)
Публикувано05.03.03 16:58



хехе, изказването по-горе на St.Petar е пълна ламерщина, продиктувана най-вероятно от неразбиране и познания за науката от вестниците, или началното училище.

Относно затворената вселена: нещата не са точно такива, както си ги представяш. Първо, под Вселена се разбира всичко съществуващо, поне по мойта дефиниция :)) Второ, под четиримерна Вселена се разбира че няма пето измерение, от което да погледнеш Вселената отстрани - иска ли ти се или не. Има предположения че не е 4-мерна а 10-мерна, но при всички случаи е крайно-мерна, поради наблюдаваната устойчивост. И трето, затворена не е свързано задължително с понятието "отвъд", в дадения случай даже го изключва. Така че представата е че всичко се намира в затворената Вселена - например крайно количество материя, обем, размери, частици и т.н. За числата няма ограничение, разбира се, те са абстракно понятие. :))

Не е причината ограниченият човешки разум. Както виждаш, по-трудно е да си представиш че всичко е ограничено и няма понятие "отвън", отколкото безкрайна Вселена. Поне ако има нещо вярно в теорията за Големия взрив (а по всичко изглежда да е факт), Вселената ще се окаже крайна и затворена. Друг е проблемът дали ще се разширява крайно или безкрайно време...



Тема Re: За Нибиру, края на света, лилавите плочки и т.н.нови [re: geri]  
Автор camph (мълчаливец)
Публикувано05.03.03 21:12



Това на St.Petar не е точно ламерщина, защото наистина науката се заблуждава понякога и променя становищата си. Да, теорията за Големия взрив не е 100% сигурна, въпреки че има факти, сочещи натам. Дано науката не влиза в заблуда. Ако го е имало, да, ще се окаже крайна, защото е достигнала от малки до огромни размери (има си ги границите). Но ако го е нямало... А и какво е имало преди него? Може и самата Вселена да се окаже абстрактно понятие, хм... А би могло "затворена" да се окаже друго - крайно количество материя, тела и частици, а останалото - само вакуум, ваккум и пак вакуум, в който няма нищо и никакви тела и частици. Би могло и това да е. Ако Вселената има размери и е крайна, не би следвало и безкрайно да се разширява - все ще настъпи момент на свиване (поне според законите в астрономическите учебници и ръководства за упражнения, с които съм се занимавал). Отчасти обаче и невъзможността да си представиш нещо безкрайно в пространстено и/или времево отношение също е причина да се замислиш, че има крайни размери въпросното нещо. Изключването на понятието "отвъд" обаче не е много правилно действие, ми се струва. Но от друга страна, ако не се изключи "отвъд", то теорията за затворена Вселена пропада, тъй като ще се наложи да обясни какво е това "отвъд", но уви, науката се простира дотук, и то несигурно.
Май много писах по темата и много offtopics се появиха - разклоняваме всеки клон на още, хехе.

Позрави: camph

В една затворена система ентропията расте до безкрайност



Тема Re: понеже ме заинтригуванови [re: NF]  
АвторEvil Spirit (Нерегистриран)
Публикувано05.03.03 22:06



niama takova neshto kato "visha fizika" .. osven ako ne si zavyrshil niakoi tehnicheski puc...



Тема glupostiнови [re: camph]  
Автор Evil Spirit (Guardian)
Публикувано06.03.03 01:36



В една затворена система ентропията расте до безкрайност

Shto se otnasia do vselenata - ima izvestno razvitie na neshatat naposledyk - ne se pridyrjai tvyrdo kym tova deto si chel /nedochel/ niakoga ..

Guardian, Evil Spirit


Тема Re: За Нибиру, края на света, лилавите плочки и т.н.нови [re: camph]  
Авторgeri (Нерегистриран)
Публикувано06.03.03 02:06



ОК, темата е доста специфична и не е за тоя клуб!

Значи науката много сигурно може да обясни липсата на "отвъд". Представите, нужни за това, са чисто геометрични, но четиримерни :))

А Вселена с крайно групирано количество материя и безкрайно пространство (и време) не може да съществува, гравитацията отдавна да я е направила на точка. Дали при разширяваща се вселена ще настъпи задължително свиване - не, не е задължително, зависи дали скоростта на разширение може да се нулира от гравитационното привличане - нещо като проблема с първата космическа скорост.

Изобщо само феноменологично разглеждане не е достатъчно за да се добие добра представа за състоянието на нещата, а пък формулите са доста сложни. Но поне сегашните теории могат да обяснят всичко което се е случило със света след първата секунда на големия взрив.

Поздрави.

P.S. Ariel ми подсказва, че сезонът на бесните жаби, чиято кръв активира лилавите плочки, дето ще ни пазят от Нибиру, е към края на април, малко преди разгръщането на капитан Ащар, та да не пропуснете, че после цял живот мъртъв.



Тема Re: понеже ме заинтригуванови [re: Evil Spirit]  
АвторNF (Нерегистриран)
Публикувано06.03.03 11:15



добре де, завършил съм машино-тракторното училище в Тутракан, и там ни казаха, че физиката която учим е висша



Тема Re: За Нибиру, края на света, лилавите плочки и т.н.нови [re: geri]  
Автор camph (мълчаливец)
Публикувано06.03.03 14:46



Е, ничие мнение няма да се промени, но все пак всеки обясни защо смята еди-как-си. Науката по-скоро си мисли, че може да обясни, и според нивото, което е достигнала, нещата се връзват, но пропуски със сигурност има. Тя винаги си го е мислила и за нас, ей-тук, на Земята, тя наистина може. Самите учени ползват думичката "ако", когато се говори по темата, объждана от нас. Така че, каквото и да се напише, не може да се докаже със сигурност нито безкрайността, нито крайността на Вселената. Аз съм логик. Уважавам науката, разбира се, и винаги съм следвал законите, тук наистина е логично това, което казваш, но и винаги съм смятал, че има още нещо (т.е., стремя се да не съм кон с капаци), затова и писах по тази тема. Искам не аз да съм правият и другите, които смятат, че Вселената е безкрайна, а едно от двете твърдения да е със съгурност вярното, защото така неизвестното ще стане известно. Дано да доживеем момента, когато нещата биха станали абсолютно сигурни и няма да има съмнения. Някой беше казал, че науката без фантазия не може да се развива и че днешната фантастика е утрешната реалност.
А, да, Нибиру. Ами, в съседната тема пишат, че Нибиру оказва влияние на батериите на компютрите, поради което се нулират часовниците и настройките... Не го знаех досега! Значи, трябва сигурно батериите да се синхронизират някак си към времевите промени и може да се ползват вечно!

Редактирано от camph на 06.03.03 15:06.



Тема Re: glupostiнови [re: Evil Spirit]  
Автор camph (мълчаливец)
Публикувано06.03.03 14:49



Аз съм човек, който обича сигурните неща. Едно такова "нещата имат известно развитие" значи развили-недоразвили, което не е сигурно. A това, че в затворена система ентропията расте до безкрайност, е физичен закон. Ако нашата Вселена е затворена, някъде във времето ще дойде момент, когато ще умре и за нищо няма да става, т.е. всичко ще изчезне.

Редактирано от camph на 06.03.03 14:52.



Тема Re: glupostiнови [re: camph]  
Автор Evil Spirit (Guardian)
Публикувано06.03.03 17:57



Entropiata ne raste do bezkrainost, glupako, entropiata MOJE SAMO DA NARASTVA!
I ako vyobshte beshe uchil niakoga termodinamika shteshe da znaesh che termodinamikata e prilojima samo za termodinamichni sistemi, koito sa po definicia nesyizmerimi s razmera na vselenata.

I aide, niama li da se iznasiate po posoka na klub "paranormalno"... (ili paranenormalno)

Guardian, Evil Spirit


Тема Re: glupostiнови [re: Evil Spirit]  
Автор camph (мълчаливец)
Публикувано06.03.03 21:22



Глупако, казвам ти как точно съм го чел - думите съм ги научил абсолютно точно и ги предавам тук. Така че не се прави на такъв специалист, дето не си. Ти пък явно си кон с капаци, гледащ само към термодинамиката. Предлагам ти преди да пишеш, да се поинтересуваш допълнително.
Вече писах, че ако космосът е краен и има процес на разширяване в момента, то ще настъпи рано или късно процес на свиване до първоначалните размери преди Големия взрив (това няма да се дължи на ентропията). А самата Вселена пулсира, като ту се разширява, ту се свива. Прочети малко астрономия. Не спори с учебника на Рачев, който позната преподавателка по физика ми беше дала преди доста време. Айде, до нови срещи!

Не съм аз този, който трябва да се изнася.

Редактирано от camph на 06.03.03 21:29.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.