Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:03 28.06.24 
Поколения
   >> 20-30
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Финансовата подкрепа, парите и учениетонови  
Автор Пъpпъл (марципанена)
Публикувано02.03.08 22:54



Темата ми е предизвикана от няколко разговора с различни хора (случайно) на една и съща тема, както и от посещението на един доста снобски клуб преди няколко вечери.

Според моя позната, която е преподавател в СУ-много от студентите работели, нямало заверки, на упражненията почти нямало посещаемост, за изпитите масово се явявали неподготвени.
Чудеше се защо е така-стигнахме до извода, че всичко е заради парите, желанието за независимост и повече самочуствие, т.е. много млади хора предпочитат да работят за сметка на следването. Говорим за хора в диапазона-18-25. Горната граница леко я завишавам може би.
Докато аз бях студентка, почти не съм работила-изключвам последните две години от следването си-едната не бях в БГ, другата работех, но не по специалността, което в последствие оцених като минус. Докарвах хубави пари, но по-лесно щеше да ми е да започна работа ако бях постажувала някъдем пък било и безплатно.

Издържаха ме родителите ми. От мен не искаше да работя, а да уча. Това продължи до като бях на 23. Тогава започнах работа вече сериозно и пари от тогава не съм искала нито веднъж.
По време на следването около мен имаше работещи колеги, но не беше масова практика, заверки също вече нямаше, но като цяло се ходеше и на лекции, и на упражнения.

В клуба, в който бяхме, имаше много млади хора-на около 20, вход за мъже доста висок, пиенето не беше българско, не виждах някой да се ограничава, поръчва се смело, добре облечени млади люде. Явно не им беше за първи път да ходят там, познаваха се с персонала и т.н.

Та си мислех-дали сега времето е по-меркантилно от преди 6-7-10 години и повечето студенти работят приоритетно, вместо да се ходи на лекции? Или това винаги го е имало, но на мен не ми е правело впечатление?
Дали парите са до такава степен важни, когато сме на по 20-22, че можем да пренебрегнем това, което сме избрали все пак да следваме? Или смятаме, че образованието не винаги е толкова качествено, че да си струва?
До каква възраст е нормално да се получава финансова подкрепа от родителите?

Ей такива разностранни въпроси ми се въртят в главата.
Съжалявам, ако формулировката им не е особено ясна.



Думи, думи и нищо повече

Редактирано от Пъpпъл на 02.03.08 23:04.



Тема Re:нови [re: Пъpпъл]  
Автор BиливapМодератор (елфче)
Публикувано03.03.08 00:35



Издържаха ме родителите ми. От мен не искаше да работя, а да уча
Много родители нямат възможност да издържат децата си.
И точно тук е разликата - някои работят, за да учат (колкото и да е трудно да правиш и двете), други учат, за да работят след това (тях обикновено някой друг ги издържа), а трети не учат, а само работят.

Ако си фризьор с добър английски и искаш да работиш в чужбина - имам оферта за теб!


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор Пъpпъл (марципанена)
Публикувано03.03.08 08:47



Някои студенти в България, работят, за да учат-ок, но това не е представителна извадка.
Според мен много повече работят, за да имат пари, но не за да учат.

В БГ образоването масово не е толкова скъпо, като се изключат частните ВУЗ-ове.
Да работиш, за да учиш в частен ВУЗ-разбирам.
Но да работиш, за да учиш в университет, където семестър е 300 лв.-не мисля, че заради това се работи. (С определени изключения.)

И за да не теоретизирам- давама конкретен пример-моята бивша детегледачка-студентка в СУ. Каза-няма проблем да го гледам, когато кажеш-на лекции не ходя. Работя всеки ден-появявам се само от време на време в уни-то, за да ме "запомнят". Родителите и пращат и пари, (не много) но все пак и оказват някаква финансова подкрепа, защото тя е отишла да учи и се смята, че това и е приоритет. Възраст-20 години.

Момичето, което гледа сина ми в момента-пак на 20, не работи, каза ходя на лекции, мога да го гледам само тези и тези дни, изцяло е на издръжка на родителите си, моите пари са и в "+".

Трети вариант ето тук вече се работи, за да се учи. Моя приятелка в САЩ, тя искаше да учи определено нещо и за да го учи работеше две години, спестяваше пари, а сега работи, когато НЕ учи, за да се издържа.

Идеята ми е, че в БГ масово младите хора работят, за да докарат повече пари, малко са тези, които работят, ЗА ДА учат, защото (може би) малък процент вярват, че ще правят пари един ден с това, което учат.
Подчертавам, че има специалности, където е доста сложно да се работи и учи паралелно.

Разбира се, варианти всякакви.

Думи, думи и нищо повече


Тема Re:нови [re: Пъpпъл]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.03.08 09:08



Но да работиш, за да учиш в университет, където семестър е 300 лв
зависи в кой университет учиш. Освен това не става дума само за пари влагани в образованието ти. Ти си млад човек, трябват ти пари за дрешки, за дискотечка и пр. Затова се хващаш на работа.
А въпрос на организация е да съчетаеш работата и учението, така че едното да не пречи на другото. Освен това зависи и от специалността която си избрал. Ако е в УНСС спокойно можеш и да не се вястваш в университета.

Aut Caesar, aut nihil



Тема Re:нови [re: Last Roman]  
Автор Пъpпъл (марципанена)
Публикувано03.03.08 09:35



Ок, и до тук стигнахме. След като има ВУЗ-ове, където може и да не се вястваш, какъв е проблемът тогава да си вземеш книжките вкъщи и да учиш дистанционно?
Тогава вече акцентът пада на работата, а ученето е само между другото.
Но ако си почнал да учиш-не е ли все пак главното да учиш?

Да учиш, за да си помагаш в ученето, наистина го разбирам като да...учиш.
Но да учиш, за да си помагаш в ученето, като същевременно не се вястваш в уни-то, а парите основно отиват за дрешки и дискотечни е вече нещо по-различно.
Мда, и аз някога бях млад човек

, и аз работех за парцалки и глезотийки, но все пак за мен беше по-важното да уча, т.е. подчинявах работата на ученето. (мой приоритет-всеки си има неговите). Когато не можех да си ида на упражненията, ходех с други групи-като цяло ми е ясно, че не е особено лесно. Но все пак.

Въпрос на организация е-съгласна, но не става ли така, че като започнем работа, да правим "хубави" пари-условбно понятие, и ако се окаже, че работата няма нищо общо с ученето, завършваме някаква излишна специалност, взимаме една излишна диплома и да...тук се отваря съвсем друга тема.

Думи, думи и нищо повече

Редактирано от Пъpпъл на 03.03.08 09:36.



Тема Re:нови [re: Пъpпъл]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.03.08 09:52



да, зависи какво учиш и къде учиш. Също така и на каква помощна работа си се хванал. Ако тя е по професията ти, това е идеалният вариант. Ако обаче и ти не знаеш защо си влязъл в даден ВУЗ и за какво изучаваш дадена специалност /както прави доста народ/, тогава естествено работата ще е на първо място. Пък и след като завършиш ще работиш нещо коренно различно от това, за което имаш диплома.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re:нови [re: Пъpпъл]  
Автор BиливapМодератор (елфче)
Публикувано03.03.08 11:36



Ако за теб 300 лева на семестър не са много (понеже някой друг ти плаща разходите, докато учиш), има хора, за които да спестят 300 лева на семестър е доста трудно и след това да плащат наема на децата си, храна, развлечения (понеже и младите са хора и искат да излизат навън понякога). В моя роден край има много хора, които цяло лято отглеждат тютюн, за да вземат около 2000 лева през септември и с тези 2000 лева цялото семейство кара цяла година, защото безработицата в селата е ужасяващо висока. До другия септември. А отглеждането на тютюн е много трудоемка и нелека работа (ако те интересуват подробности, ще ти кажа на лични - но представи си 3 месеца да ставаш всяка сутрин в 4 и до вечерта да се занимаваш само с това!). И от тези 2000 лева, изкарани с наистина много пот на челото, трябва да се изучи поне едното, а понякога и повече деца. И тези хора не са никак "изключения", а по-скоро доста основна част от студентите. Защото макар и бедни, те също искат да излизат по заведения и да "живеят", да не се различават от другите си колеги, които разполагат с пари (пратени от мама и тате). Мързеливите и лентяите са ми ясни - такива винаги има и е имало. А какво е представителна извадка за теб?

Ако си фризьор с добър английски и искаш да работиш в чужбина - имам оферта за теб!

Редактирано от Bиливap на 03.03.08 11:37.



Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор Пъpпъл (марципанена)
Публикувано03.03.08 13:06



Не, не мисля, че 300 лева на семестър са много.
Напълно уважавам труда на хората.

Защо обаче трябва да изучиш деца, които реално няма да учат. Да, те ще работят, да-те ще докарват пари, да-те няма да взимат от семейството си, но (без да обобщавам и да слагам под общ знаменател) те няма да учат. Защото според мен качественото учене наистина е учене. Всички сме учили набързо в края на семестър, за изпита, денонощно и т.н. Не е същото като перманентното учене през семестъра, няма какво да се заблуждаваме.

Мисля, че изместваш акцента-не е въпроса в това, че студентите работят, за да се забавляват и че родителите им нямат пари-такива има съгласна съм.
Но доста голяма част от тях учат нещо, защото трябва да се "изучат", а основно работят, изкарват пари, а следване, тапия и квалификация са даже не между другато, а както стане. Именно заради идеята на мама и татко, че децата трябва да се изучат. На кого е нуждно такова следване?

За мен добър вариант е не кандидатстване на всяка цена, приемането в някаква измислена специалност, а може би неквалифициран труд (дори) в началото, за да видиш как се изкарва хляба, и след това да прецениш какво ти се учи, вместо да хвърляш грешни пари на вятъра-било то и 300 лв, но както сама казваш-изкарани с пот на челото.

Ако мислиш, че 300 лева са много-трябваше да видиш децата, които се забвляваха в клуба, за който говоря, там под 60-70 лева на човека нямаше как да падне консумацията. От тук беше породен и въпросът ми-до каква възраст ни издържат родителите ни? Ако се издържаме сами-то за хубава заплата малко работиодателите ще те търпят да отсъстваш. Тогава, ако си студент, надали ще ходиш на някакви лекции и занимания въобще, като накрая ще вземеш една диплома, която на никой не му трябва освен за бройка.

Думи, думи и нищо повече


Тема Re: [re: Last Roman]  
Автор Пъpпъл (марципанена)
Публикувано03.03.08 13:13



Да, и аз горе долу това мисля.

Думи, думи и нищо повече


Тема Re: [re: Пъpпъл]  
Автор Gerylin (Suomalainen)
Публикувано03.03.08 13:33



чета ви и неЩо не мога да направя връзката в цялостното мнение..

какво се опитвате да ни внуШите с постингите си : че представителна извадка за Бг студентството е някакъв си снобарски клуб и няколко разговора със студенти ???



всичко е субективно
студентите разполагат с различен умствен потенциал..

за големите градове 300 лв са ниЩо,но както каза Елфчето за някои региони на страната са си направо крупна сума..а към тези пари идва и допълнителните разходи от квартира и храна,материали и др.разни...,

който иска да учи сериозно ,намира начини да се самофинансира и да се образова добре
повечето учат за тапията,имайки предвид ниското ниво на образование в страната

или просто е материал за поредната статия за съвременното студентство?

Do what you want to do and everything else will be revealed to you.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.