Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:07 30.06.24 
Поколения
   >> 20-30
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Финансовата подкрепа, парите и учениетонови [re: Пъpпъл]  
Автор Aurora! (Borealis)
Публикувано07.03.08 23:00



Здравейте,

Мисля, че всички тук забравяте нещо много важно. В чужбина ( не искам да казвам "белите страни" , но си е точно така) има стипендии за студентите, които се справят добре с ученето. И то стипендии , с които могат да живеят. Особено в САЩ. Това е нещо , което те стимулира да се занимаваш само с ученето.
Освен това има студентски кредити, които са почти безлихвени и можеш да започнеш да ги изплащаш след като завършиш.
Затова не виждам никаква база за сравнение, тъй като в Бг тези неща просто ги няма.
Аз съм сигурна, че повечето от студентите, които работят не биха работели ако родителите им можеха да изпращат достатъчно пари. До преди 10-тина години царуваше мнението - Отиди студент, за да си поживееш. Е поживейте си сега , мили стденти , чудете се къде по - напред да отидете на работа или на лекции. Аз също зная ,че в СУ и УНСС няма заверки и студентите могат почти само да работят и да си "живеят" като между другото отидат на някой изпит. Но я вижте ТУ, УАСГ , Лесо техническия. Техническите университети са друго нещо...
Та от цялата тирада , която написах - моето мнение е , че повечето студенти нямат друг избор.




Тема Re: Финансовата подкрепа, парите и учениетонови [re: eos4e]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано08.03.08 09:40



Докато ти е време, те съветвам да зарежеш химията и да се прехвърлиш фармация. Хем е професия с бъдеще, хем и можеш да се хванеш на работа в аптека докато учиш. И полезно, и пари ще ти дават /студетните в аптека взимат по 4-5 лева на час/..

Aut Caesar, aut nihil

Редактирано от Last Roman на 08.03.08 09:41.



Тема Re: Финансовата подкрепа, парите и учениетонови [re: Aurora!]  
Автор Пъpпъл (марципанена)
Публикувано08.03.08 14:06



Не те разбрах-нямат друг избор за какво?

Думи, думи и нищо повече


Тема Re: Финансовата подкрепа, парите и учениетонови [re: eos4e]  
Автор Пъpпъл (марципанена)
Публикувано08.03.08 14:12



Аз не мога да ти дам съвет да си смениш ученето, но от гледна точка работа-вариантът е детегледачка на по-големи хлапета-3-4-5 годишни-прибиране от градина, училище, водене на алианс и т.н.

Аз голям зор видях да намеря точно млад човек, който му се работи от 16 до 19-20ч.

Заплащането е по-високо от това, което се дава като статист. И винаги съм се съобразявала със сесии и конкретната програма на момичето.
Сега дали ти се занимава с такива неща е индивидуално.

Като бях студентка последните години давах уроци по чужд език-първо почнах между другото-два пъти седмично по два часа, после взе да става всеки ден, появиха се и други желаещи, почувствах се "богата", на лекции почти не ходех...И един осъзнах, че да, пари имам, но идея си нямам какво са учили колегите цял семестър, да не кажа година, кой какви упражнения води, а преподавателите на лекциите не ги и познавам.
Мда, друг частен случай.



Думи, думи и нищо повече

Тема Re:нови [re: Пъpпъл]  
Автор Cтpeйнджъp (змийче усойче)
Публикувано18.03.08 21:58



Личи си, че са те издържали... не, че моите не са ме, но аз работих за да трупам знания по специалността примерно... защото по сп."Право" няма практически насочено обучение в университетите в България..., но идеята ми беше за това, защо някои студенти работят... Калкулацията ми се види някак простичка тъй като не е само семестриалната такса... Моята е такава:

- 300 лв. семестър;
- учебници и помагала;
- квартирата сложи ли я?;
- режийните;
- пътните;
- дневните...



Тема Re: [re: Cтpeйнджъp]  
Автор Пъpпъл (пандишпан)
Публикувано19.03.08 21:50



Аз също работех да трупам знания по тази специалност(

), но този ми труд се заплаще в пъти по-малко от труда, който полагах като учител по чужд език-примерно.

За семестър не съм плащала-бях държавно обучение, 1997г. бях приета студентка, все още държавното го имаше.
Разходи:
Общежитие в Студентски град-най-обикновена стая-към 20 лева максимум в началото
Карта за градски транспорт-не помня колко струваше, но беше символично
Получавах стипендия за успех-тя ми покриваше кръчмите и клубовете-някакви 60-80 лева ми се въртят в главата-3 лева беше входа за клуб, пиех кола, не съм голям пияч, за месец ми стигаха перфектно за такива "екстра цели".


Мисля, че нашите ми даваха около 80-90-100 лева в началото. Както и родителите на повечето ми колеги. Говорим за 1997-98-99 година.

Да, издържаха ме родители ми. Не го крия.
Като цяло обаче не точно това е акцента на темата.

Думи, думи и нищо повече

Тема Re:нови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор BиливapМодератор (елфче)
Публикувано22.03.08 11:22



Забелязала съм, че студентите, които наблягат на алкохолните партита, клубовете нощем, цигарите и имат личен автомобил, имат в пъти по-големи разходи от тези, които не пият, не пушат, ползват градски транспорт или велосипед и не излизат по клубове.
Така че може да се направят две калкулации :)

Life can be understood only backwards, but can be lived only forwards.


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано22.03.08 14:19



e, нормално, но без нощен живот не може, все пак - независимо от музикалните предпочитания... алкохолът си е част от настроението и приятното изкарване. и домашни купони да правиш/посещаваш, пак трябват пари, независимо какво ще донесат и другите присъстващи. а за прибиране от нощни мероприятия в повечето случаи трябва такси.
разходите за автомобил зависят и от местоположението на университета и начина на ползване на колата - с една колежка в първи курс ходехме заедно с колата на друго момиче от съседна специалност /лекциите ни бяха съвместни първата година/ и трите си поделяхме парите за бензин. така се получаваше същата сума, както за градски транспорт, че и по-малко... ако имах бегач и не ме беше шубе от движението по "Цариградско шосе", бих пробвала и с колело от моя западно-централен квартал до Студентски град...

Редактирано от Roxy на 22.03.08 15:06.



Тема Re:нови [re: Roxy]  
Автор BиливapМодератор (елфче)
Публикувано23.03.08 10:12



алкохолът си е част от настроението и приятното изкарване.
Не и за мен :)
За мен алкохол за настроение ползват само тези, които не могат да си го направят весело и интересно и без да се тровят :)
Въпрос на гледна точка.
Ако от месечния студентски бюджет се махнат алкохола, цигарите и разходите по колата ... знаеш ли колко богати ще се окажат мнозина


Пробвала съм го с един колега от университета, който все се оплакваше, че хем работи, хем не му стигат парите.
Разбрахме се да не пие и пуши цял месец и да ползва градски транспорт вместо личния си автомобил ... ей така за експеримента (ние психолозите обичаме да си правим експерименти).
Доста се озори особено с непушенето, но познай колко пари беше спестил в края на месеца :)
Трицифрено число.

Life can be understood only backwards, but can be lived only forwards.

Редактирано от Bиливap на 23.03.08 10:14.



Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано23.03.08 17:30



цигарите просто не са ми приятни, за разлика от хубавите питиета, макар че съм пробвала доста неща за пушене, вкл.и незаконни.

но пък съм добре със здравето и с настроението и без него. въздържателите просто не знаят какво изпускат (от страх може би). какво ще кажеш обаче за онези дълголетни селски бабчета от лозарски райони, които всеки ден пийват по чашка вино или домашна ракия и доживяват до дълбока старост?
колегата ти обаче е бил човек с доста "широки пръсти", но винаги има няколко изхода от проблема... психологията все пак учи, че що се отнася до човека, няма и общоважащи решения, нали така?


Редактирано от Roxy на 23.03.08 18:49.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.