Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:46 21.05.24 
Поколения
   >> 20-30
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема против наборната армиянови  
Автор Kalitko ()
Публикувано20.05.06 11:14



да кажем НЕ на казармата!
предполагам, че и тук има заинтересовани хора от отпадането на задължителната военна служба.


а ето ви малко писане защо трябва да се махне.
За да набират военен персонал, правителствата могат да използват наборна (принудителна) военна служба, професионална (доброволна) армия или комбинация от двете. През последните години в много страни се забелязва тенденция на преминаване към доброволна армия и съответно премахване на задължителната казарма. В България също от години се обсъжда отмяна на принудителната служба, въпреки че почти нищо не се е случило до момента в тази посока. Точно обратното - съвсем наскоро парламентарна комисия отхвърли предложението за въвеждане на професионална армия от 1 януари 2007 г. с аргумента, че е нужно повече време за подготовка.

При наборната армия всички здрави млади мъже (в някои случаи и жени) на определена възраст са задължени да прекарат определено време в армията. Срокът на службата варира между 4 и 17 месеца в страните, в които има принудителна военна служба. При професионалната армия военните се набират на доброволен принцип, като получават конкурентни заплати, които да ги стимулират да се заемат точно с тази дейност, а не с някоя друга.

Понякога се чуват твърдения, че задължителната военна служба за всички младежи е важна, защото „учи на дисциплина“, „подготвя младите хора за живота“, „обучава на подчинение към по-висшестоящите“ и прочие. Не е ясно доколко тези неща са били наистина важни в миналото, но в съвременния свят, в който образованите, креативните, новаторски настроените и независимите хора са в основата на развитието, най-вероятно „уменията“, придобивани в задължителната казарма, не носят толкова висока стойност за обществото и отделните хора.

За да разберем дали наистина е така, можем да погледнем материала, публикуван през март 2006 г. от германския Институт за изследване на труда. Той разглежда влиянието на вида на военната служба (доброволна или принудителна) върху икономическото развитие. Автори на изследването са Катарина Келер от университета Susquehanna (Пенсилвания), Пану Поутваара от университета в Хелзинки и Андреас Вагнер от Виенския университет.

Макроикономическият поглед

Традиционно още от времето на Адам Смит насам повечето икономисти изразяват предпочитание към доброволната армия в сравнение със задължителната. Причините за това са свързани главно със загубата на икономическа ефективност, породена от принудителната военна служба. (Тук, макар и непряко, можем да включим и загубата на свободен избор за периода, през който младежите прекарват в казармата.)

Ето някои от основните негативи, свързвани с наборната армия:

Задължителната служба налага разходи на войниците. Те могат да се измерят като разликата между потенциалния пазарен доход, който те биха получавали, работейки в икономиката, и по-ниския доход, който реално получават при наборната си служба (обикновено става въпрос за символични суми). Допълнителен разход възниква от това, че войниците се занимават с работа, която не им харесва, и много от тях не биха избрали да вършат доброволно. Игнорирайки различията в производителността на отделните войници и техните сравнителни предимства, наборната армия води до неефективно съчетание между хора и работни места и по този начин води до загуба на доход. Възприемането на труда на наборните войници като евтин води до прекомерно наблягане на бройката хора и по-малко инвестиции в техника и капитал. По-късите периоди на обучение, липсата на опит, по-високите нива на оборот на персонала и липсата на мотивация и стимули водят до по-ниска производителност на труда на наборните военни в сравнение с професионалните. Освен споменатите негативни ефекти от наборната армия съществуват и по-дългосрочни проблеми:

Задължителната служба засяга младежите в период от живота им, в който те акумулират човешки капитал - образование, обучение, квалификация, първи трудов опит. Военната служба прекъсва или забавя този процес, което води и до загуба на инерцията в процеса. В допълнение, натрупаният преди това човешки капитал в голяма степен се загубва или „амортизира“ през периода, прекаран в армията. Като резултат намалява количеството човешки капитал в икономиката, намалява нивото на подготвеност и образованост със съответните негативни ефекти върху развитието. Казармата е данък в натура, налаган върху младите хора. Стойността на данъка, измерена като настояща стойност на загубения доход през живота на съответния човек, е по-висока, отколкото нормален паричен данък. Отнемането на време и доход в началото на трудовия стаж на младежите намалява спестяванията и натрупването на капитал в икономиката. Без съмнение по-ниските нива на капитал в икономиката водят до по-ниска производителност на труда и оттам - до по-ниски нива на доход.

Ефекти от наборната армия върху икономиката

Проучвайки 21 страни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за периода 1960 - 2000 г., авторите на изследването достигат до извода, че наличието на наборна армия има трайни негативни ефекти върху съвкупното производство и икономическия растеж в сравнение със ситуация, в която армията е напълно доброволна. Най-голям негативен ефект върху икономиката има делът на наборните войници в трудовите ресурси на страната, следван от продължителността на военната служба. С други думи, колкото повече са наборните войници и колкото по-продължителна е наборната военна служба, толкова по-голям е негативният ефект.

Говорейки с цифри, в страните от ОИСР задължителната военна служба води до намаление на темповете на икономически растеж с между 0.25 и 0.5% годишно в сравнение с професионална армия със съответните негативни ефекти върху заетостта, доходите и безработицата. При това авторите отбелязват, че това е минималната граница на ефекта, който може да е и по-висок.

Практически изводи за България

1. Наличието на наборна военна служба вместо професионална води до голяма загуба на икономическа ефективност и разпиляване на трудови ресурси.

2. Наборната военна служба намалява натрупването на физически и човешки капитал в страната и по този начин влияе негативно върху развитието.

3. Пропуснатият доход в икономиката заради наличието на наборна армия вместо професионална е значителен и се увеличава с всяка изминала година.

4. Преминаването от принудителна към доброволна армия трябва да се издигне в приоритетите на правителството. Това е не по-малко важно от закупуването на скъпа военна техника.
/capital.bg/



Тема Re: против наборната армиянови [re: Kalitko]  
Автор MichaelLeRoi (ShadowMan)
Публикувано20.05.06 12:20



Ееее, аман от путйовци.
Аз съм минал по този път, изкарах я, дали ми е навредила с нещо - нямам такъв спомен, дали съм получил нещо - да, определено.
С други думи дреме ми на дедовия дали ще е задължителна или доброволна, ама като вземе някой да ми реве за това му казвам да гледа най-горния ред.
Нещо със сигурност научих, и това е как се създава колектив.



Тема Re: против наборната армиянови [re: MichaelLeRoi]  
Автор Kalitko ()
Публикувано20.05.06 13:50



дали ти е навредила не знам, но като гледам много не ти е помогнала. само кажи там ли затъпя или си беше тъп и преди това? това за да знам какви изводи да си правя.



Тема Re: против наборната армиянови [re: Kalitko]  
Автор Moti (ще стане)
Публикувано20.05.06 14:07



Аз казвам "Да" на казармата и смятам, че тя трябва да си остане задължителна за всички

Танцувай с мен...


Тема Re: против наборната армиянови [re: Moti]  
Автор Kalitko ()
Публикувано20.05.06 17:50



твое право е да не споделяш идеята на инициятивата. би ли споделил защо трябва да е задължителна за всички? не мислиш ли че във вида й който е в момента е абсолютна пародия и нещо трябва да се промени та чак след това евентуално да остава задължителна?
аз като данъкоплатец не искам да се наливат средства в нещо което е неефективно. едиственото смислено и послезно нещо на армията в момента е помагането й при бедствени положения /наводненята миналата година, горски пожари и тн./. това не е функцията на армията. за целта си има гражданска защита и незнамсикво по бедствия и аварии да се наливат средства там и те да помагат когато се налага.
грехота е също така голяма част от бюджета да отива за неефективната ни отбрана при положение например, че пенсионери изнемоват с по 60 лв пенсия. или пък децата в детските домове няма какво да ядат.



Тема Re: против наборната армиянови [re: Kalitko]  
Автор Pyмпeлщилцxeн (екс киликандзер)
Публикувано20.05.06 18:19



Калитко, ти си едно скапано мамино детенце, посрало се от страх да не би случайно да си изцапа нежните ръчици в казармата и да не изгуби няколко месеца от живота си в полза на държавата си. Е, аз когато ми беше времето дадох година и половина от живота си за това при доста по тежки условия от сегашните и няма за какво да съжалявам. От дистанцията на 11 години мога да преценя какво ми е дало това. И от девет кладенеца вода да носиш и каквито и още смешни доводи да измисляш, пак не можеш да скриеш факта, че си просто едно шубе. Аман от посерковци. Иди другаде да плачеш.



Тема Re: против наборната армиянови [re: Pyмпeлщилцxeн]  
Автор Kalitko ()
Публикувано20.05.06 19:01



господин комплескар,
"скапан" ще казваш на баща си и майка си които явно не са се погрижили добре за възпитанието ви. това че сте карал казарма, че било и година и половина, не ви дава право да се държите по този начин с когото е да е било.
не знам какво точно имате предвид под мамино детенце, но загубих майка си на крехка юношеска възраст, което ме принуди да навляза в живота малко по- рано от колко би ми се искало и от колкото можете да си представите. самоиздържам се от 17 годишна възраст.
да поясня:
не съм служил, няма и да служа - дори и да не отпадне задължителната служба. така че нападките че ме било страх губят всякакъв смисъл.
предполагам, че този форум се посещава и от разумни хора към които и е адресирана темата. моля тези които в живота ги движи злобата, простотията и тесногръдието да си намерят друго поле за изява. тези които не споделят идеята на инициятивата може да отразят несъгласието си с нея в дадения по-горе линк.
с този пост изявите ми в този клуб приключват.
поздрави!



Тема Re: против наборната армиянови [re: Kalitko]  
Автор Pyмпeлщилцxeн (екс киликандзер)
Публикувано20.05.06 19:18



Г-н Неграмотен,
Смешните Ви претенции и още по- смешните Ви пожелания не ме вълнуват. Какво молите пък ме интересува още по- малко. Хубаво е, че стигнахте до решението да освободите клуба от присъствието си. От това той само би спечелил.

П.п. На забележката Ви относно възпитанието ми не съм склонен да обърна внимание поради явния факт, че претенциите Ви за по- добро възпитание от моето не кореспондират ни най- малко с изказа Ви. Примери няма да посочвам, видни са от всички.



Тема Re: против наборната армия [re: Kalitko]  
Автор Kpъr (член)
Публикувано21.05.06 04:01



и аз съм против наборната армия, но още повече съм против професионалната,

в този смисъл понеже пацифизма (нито комунизма) още не са победили в целия свят, и все още има разни локални конфликти, както и разбира се ценностите на хората и начина им на живот са такива че е приемлив компромис това да има наборна армия - така мисля сега след като съм бил там,
иначе преди това бях още по-краен пацифист - това е нормално Но е лечимо Всеки по реда си



Тема Re: против наборната армиянови [re: Kalitko]  
Автор MichaelLeRoi (ShadowMan)
Публикувано21.05.06 08:16



Имам един приятел, които бе студент, после спря, но не завърши... няколко години се водеше студент само и само да не влезне в казармата и на края успя... Моя шеф също не е ходил в казармата и ко да кажа... облича си дрехите на обратно, чорапите също...
И не говори за мен не ме ознаваш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.