Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:10 06.07.24 
Поколения
   >> 20-30
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Нова тема  
Авторhella (Нерегистриран)
Публикувано16.05.03 15:28



Колко е нова незнам, ама от едно известно време разсъждавам върху това и сега искам да разбера какво е и вашето мнение.

Винаги съм си мислила, че богатите хора са и алчни и пресметливи, цепят стотинката на две. Е, не всички де, но повечето. А напоследък все си мисля че нещата стоят малко по-иначе : пресметливите и алчни хора стават богати. В офиса си имам примери бол - шефа и жена му понякога си вдигат сцени до небето заради 2лв: "Ама как ще му дава 8 лв бе - най-много 5", или пък - "То ние печелим 10 лева от цялата работа, а ти сега и отстъпки ще му даваш" - /въпросната отстъпка е около лев/. От друга страна работниците /повечето, не всички/ са свити и за каквато и услуга да ги помолиш - например някой си взел вафлички и на тебе ти се прияде - дават ти и ще се стесняват да ти поискат стотинки... Или пък оня случай с "Ама как ще му дава 8 лв бе - най-много 5" - когато опря до даване - човека на когото щяха да дават пари за направена услуга си поиска само 3 лева - та язък за цялата дандания...

Абе най общо въпроса прилича малко на яйцето и кокошката: според вас каква е истината - богатството ли прави хората алчни и пресметливи или обратно - алчността ги прави богати. Аз все повече се убеждавам във второто, а и икономика съм учила, та знам че е "По-добре да взимаш, отколкото даваш" и "Всяка стотинка повлича крак" - т.е. това е перифраза на известното "Пари при пари отиват", но в двояк смисъл - ако задържиш една стотинка - тя ще ти донесе други, а ако се отървеш от една стотинка - тя ще повлече и други след себе си. А и в икономическата социология има една теория - нарича се теория за самосбъдващото се пророчество - според която ако човек живее с нагласата, че ще успее - наистина става така, просто защото той полага усилия, развива се и е оптимист за бъдещето си - така е и по-ведър и способен да създава контакти, а контактите са много важни ако искаш да просперираш. Та ако почнеш да се държиш като богаташ - дали пък няма и да станеш такъв???


Вие продължете!




Тема с риск...нови [re: hella]  
Автор auslander (schеissebauer)
Публикувано16.05.03 15:37



...да бъда обявен за мегадебил, май алчността прави хората алчни... има хора, които успяват, без да са алчни, себични, стиснати, дребнави, плюшкини или каквито и да било... просто кадърни. има и хора алчни, но бедни (не само нищи духом и определено не блажени)... закономерност точно в тази плоскост едва ли съществува... но за самосбъдващото се пророчество съм съгласен, не че не е перифраза на любимото "щом ходи като патица и кряка като патица, значи...?". както казваше една моя позната - "който какъвто си го направи, такъв си го ползва"

...I know the pieces fit, 'cause I watched them fall away...


Тема Re: Нова теманови [re: hella]  
Автор Kpъr ()
Публикувано16.05.03 15:43



всички лафове са си точни, аз неточен не мога да открия...

обаче това нещо сега "ако задържиш една стотинка"...
е явно ключовия момент, щото ако наистина задържаш стотинката и я стискаш здраво в ръце тя всъщност вече си е заминала че и други ще повлече - важното е че не е инвестирана.
ако пък е инвестирана, пак си е твоя, важното е нали да си запазиш документално* (и най-вече на думи) собствеността на твоята стотинка пък тя ще си привлече и други...


*то като опре до документи - значи е далавера. само на честна дума всичко е точно...



Тема E,нови [re: Kpъr]  
Авторhella (Нерегистриран)
Публикувано16.05.03 15:56



виж сега, не става въпрос да си стискаш стотинката, а да търсиш възможност да купиш нещо по-евтино, когато друг балама без да се замисли ще даде за същото повече. Така на теб ще ти остане една стотинка /условно/ повече отколкото на него и с нея - ще можеш да си купиш и още нещо - и хоп! - стандарта ти скача...



Тема Re: Нова теманови [re: hella]  
Автор Dark Mind (dangerous)
Публикувано16.05.03 16:02



Мен пък ми е интересно дали богаташите се смятам за такива?Или алчността за още ги определя в т.нар."средна класа"...



Тема Вярнонови [re: auslander]  
Авторhella (Нерегистриран)
Публикувано16.05.03 16:17



има богати и щедри хора - но са рядкост според мене, а тези бедните и алчни - отде знаеш - може и да забогатеят един ден, стига да не са наистина прекалено нищи духом...

А аз определено не казвам, че пресметливостта е единственото качество, но то е основно, а освен него споменах и контактите, може да се добави и правилна визия за живота, предприемчивост, способност да отсяваш приоритетите... например пресметливостта да не се превръща наистина в стиснатост и дребнавост - да спестиш от нещо, но последствията да са такива, че дефакто да загубиш повече... Това последното също си има поговорка: "Стиснат на плявата, разпилян на житото". Пък това последното ако знаете как се шири в нашия офис - ум да ти зайде направо... и затова има по-успешни фирми от нашата, и напоследък хич не ни вървят нещата според мен...





Тема Re: Нова теманови [re: Dark Mind]  
Авторhella (Нерегистриран)
Публикувано16.05.03 16:20



Разбира се - като средна класа се определят - освен наистина тези дето са най-най-най. Според мен де!!!



Тема Re: Вярнонови [re: hella]  
Автор auslander (schеissebauer)
Публикувано16.05.03 16:40



е... както е добре известно, дозата прави лекарството отрова и обратното... въпрос на мярка

...I know the pieces fit, 'cause I watched them fall away...


Тема Точно!нови [re: auslander]  
Авторhella (Нерегистриран)
Публикувано16.05.03 16:58







Тема хруп, хруп, Хело..нови [re: hella]  
Автор ПPOCTьO (Българче)
Публикувано16.05.03 18:52



искаш ли вафлчики "Мура" :)
от мини-те :))))
без пари, ей тъй :)))))))))))

"Не можеш да ме обозреш, защото съм необозрим..."


Тема Малииий...нови [re: hella]  
Автор u_men (poluidiot)
Публикувано16.05.03 23:26



..ми това тука са поне няколко теми,рииишш:)
И,което е по-важното,ти според мен много добре си отговаряш на всички въпроси..
Аз самият също имам едни такива, подобни теории


мисля, че мисля, че неискам да мисля, мисля...


Тема Re: Нова теманови [re: hella]  
АвторTaня (Нерегистриран)
Публикувано17.05.03 00:07



Ами ето ти една история от живота. Имало едно време един мъж и една жена. те се оженили, родило им се момиченце. Жената работила на две места и учила дори, икономика. Мъжът си правил доктората по медицина. Благословени да са бабите щото гледали детето :) Жената била много амбициозна, изглеждала като да е доста богата, та и повишили заплатата. Мъжът смятал, че да се облича добре е суета. Не щеш ли родило им се и момченце, и ... то на грижите на бабите. Жената заминала да си доучи в Америка и взело, че и харесало(вече две години е там). Сигурна е, че ще успее, а и аз и вярвам! Мъжът си пише доктората в една Европейска страна. "По-престижно е и по-добре за децата." Той също си мисли, че ще успее, ама аз не му вярвам!
Та какво ще се случи занапред мога да предположа:
жената ще забогатее, но дали ще стане алчна? (за сега не е)
мъжът нямя да забогатее и нямя да е стиснат!
НО какво ще стане с децата???
Нов въпрос: семейство или кариера?



Тема Re: хруп, хруп, Хело..нови [re: ПPOCTьO]  
Автор B-52 (неръждавейка)
Публикувано17.05.03 08:31



можеш да спечелиш 500 бодиборда, 1000 шапки и 500 дюшека....

My home page ->



Тема Re: Нова теманови [re: hella]  
Автор koroviev (begemot)
Публикувано19.05.03 10:33



бедните хора които им е било гадно че са бедни и са станали богати (не заради парите а заради идеята/социалното положение да са богати) са тези които се скръндзят.

тези които са станали богати по няква друга причина (щото ги е кефило да работят нещо определено което им донесло много пари), или хората от богати семейства не са скръндзи.

тоест скръндзят се тези за които парите са самоцел.

_____________________________
Inertia makes the world go round


Тема Re: Нова теманови [re: koroviev]  
Авторhella (Нерегистриран)
Публикувано19.05.03 11:00



Чакай малко - до последното изречение горе долу се съгласих с теб, но това че за онези коита са били бедни парите са самоцел откъде го изведе???

Въобще може да не е така - просто може би щото са били бедни и знаят цената на парите - обичат да ги имат заради това, което могат да си купят с тях, не като самоцел....



Тема Re: Нова теманови [re: hella]  
Автор X-Ray ()
Публикувано19.05.03 11:18



Гуей сиа
Ако става дума за редовно плащане на тези два /примерно/ лева тогава трябва да се цепи стотинката на две.
Ако става дума за бакшиш в ресторант - тогава зависи от сервитьора. Общо взето мисля, че зависи ситуацията. Общо взето човека който работи по 14-16 часа на ден знае как се изкарват парите и ще ги цепи не на два ами на олимнайсе ако ще. това си е негово право. Шефовете по презумпция трябва да мисля за 100 работи. Как ще ти плати на теб заплатата, как ще плати наема за офиса, как ще обнови компютрите, как едикаквоси, как.... и т.н.? И когато се отнася до контрагент /човек на, който ще се плаща/ тогава трябва да го накарат да си изработи и последната стотинка. Така е в модерния свят. Колкото до теб, като служител, теб също ще те накарат да си заработиш последната стотинка, но може понякога ако решат че си ценен кадър да ти дадат някоя премийка.

Зависи си и от човека, разбира се. Ако ти не правиш пари от техния бизнес и те няма да правят пари от твоята работа.

око рентген


Тема Ехехеееенови [re: X-Ray]  
Авторhella (Нерегистриран)
Публикувано19.05.03 12:17



ти къде го подкара чак - заплати, преми...Какво искаш да кажеш - че като не могат да знаят как се прави бизнес и стават стиснати като на Баба яга знаеш кое...

А бизнес се прави и с малко повече стимули за работещите - ама трябва да знаеш как и кога и за какво... Иначе съм съгласна - за тях няма да остане нищо ако не правят тънка сметка за всичко...



Тема мнениенови [re: hella]  
Автор VaMbi (Martin Silenus)
Публикувано21.05.03 02:45



какво прави човека богат??? един човек стига донякъде и става богат??? сравнено с околните може би... но имането (за разлика от нямането) е условно... ще ти го дам малко по сдъвкано и примерно/
обикновено с всяко сменяне на нивото, вдигаш летвата.. особено ако си го постигнал сам (пиша само върху този вариант)... а понякога не печеленето е самоцел, а желанието да спреш да трупаш максимално рано, но да имаш достатъчно (като се подлагаш определено време на лишения за да можеш да го постигнеш по-бързо)... и оттук се отваря темата "какво е достатъчно?"...
Но все пак, не края, а началото на "трупането" е важно.... ти си права, трябва ти нагласа, самочуствие, увереност... но понякога трябва и да знаеш и "цената на парите".... но пък това понятие може и да мутира с времето


но и разликите в отношението са важни.... разликите м-у "Аз и парите" и "Парите и аз"

trying 2 remember how 2 4get



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.