Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:37 24.06.24 
Поколения
   >> 20-30
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема стандартнови  
Автор peya (хитруша)
Публикувано02.04.02 21:28



Защо, кой и как е решил, че 'далтонистите' са тези, които виждат 'ненормално', а не 'нормално виждащите хора'?

За да няма много недоволни, винаги ощетявай едни и същи!


Тема Re: стандартнови [re: peya]  
Автор karasko (Търсещ)
Публикувано02.04.02 21:58



и аз много пъти съм си задавал този въпрос ;) и то най-често когато някой ми каже "така правят всички" - ами ако "всички" са далтонисти, а другите са нормални?

....философия, философия.. ;)



So it's me, I can do anything.
I'm still the child


Тема Re: стандартнови [re: karasko]  
Автор Labrett (изпитател)
Публикувано02.04.02 22:46



"нормален" по дефиниция означава принадлежност към мнозинството.
С други думи - нормалното е това, което е най-често срещано.
Съвсееем отделен е въпросът дали нормалното е наистина това, което трябва да бъде, по-хубавото, здравото и т.н. - в почти всички случаи бих отговорил с не.

Далтонистите са далтонисти - като наименование на заболяване, което се изразява с отклонения в цветоусещането. Ако въпросът е дали са с по-лошо, или с по-добро зрение... не мога да отговоря, нито някой би могъл, освен ако не е бил и нормален и далтонист, за да направи сравнението. Отгоре на всичкото има страшно много видове и степени на далтонизъм. Въпросът, зададен с далтонисти бързо се обезсмисля. Виж ако използваме "луди", тогава сме направо на златната жила :)

А пък "така правят всички" ни води право до "теория на овцете", както напоследък си я наричам - ми стадо... Нали си виждал как в едно стадо овце едната като тръгне нанякъде и всичките веднага след нея. Загледай се някой път как група пешеходци чака на светофар, за да пресече и по-точно - момента, когато тръгват да пресичат, или още по-весело - когато някой тръгне на червено. Аз лично ту се смея, ту изпадам с състояние на тиха жал когато извършвам подобни наблюдения.

_______________

Мъдра мисъл


Тема Re: стандартнови [re: peya]  
Автор buratino (озлобен)
Публикувано02.04.02 23:12



Абе като се замисля - нестандарни са всички неща неудобни на мнозинството!
Това е....



Тема Re: стандартнови [re: Labrett]  
Автор peya (хитруша)
Публикувано02.04.02 23:39



За 'нормалното' си прав- определя се като 'съответстващо на определена норма, вид, стандарт ит.н.'. Хехе, сигурно дефиницията важи и наобратно :)), ама няма да се спирам на това. Точно това ме притеснява- нарича се заболяване (думата всъщност няма значение- а смисълът, който се влага- нещо лошо, неприемливо и порочно, понякога). Обаче ще дам друг пример, дори може би по-подходящ. Лявата/дясната ръка. В България за някои учители си е направо практика да се стараят да отучат децата, които са започнали да си пишат с лявата ръка, въпреки че това не е болест, а определена характеристика, която дори има свой смисъл- хора на изкуството, литературата, изобщо управляват се от дясното полукълбо на мозъка- креативност, по-абстрактна мисъл, ит.н. Та е за това говорех..
А това за светофара е мнооого вярно :)))

За да няма много недоволни, винаги ощетявай едни и същи!


Тема Re: стандартнови [re: peya]  
Автор Zenotide (The child)
Публикувано03.04.02 00:37



Da no s diasnata ryka e po "praktichno" da se pishe :)
a "praktichno" kakto wiarwam bihte se syglasili e wapros na kriterii i tehinite prioriteti.
Kwo kazah ..pak nistho ne kazah...wsickho e otnositelno i wsichko e spored zawisi


Behaviour changes attitude!


Тема Re: стандартнови [re: Zenotide]  
Автор peya (хитруша)
Публикувано03.04.02 00:52



А какво значи практично? :))) Ако на теб ти е удобно (практично) да пишеш с дясната- идеално, ако ти е удобно(практично) да пишеш с лявата- пак идеално, стига да не се меси някой.

За да няма много недоволни, винаги ощетявай едни и същи!


Тема Re: стандартнови [re: peya]  
Автор Zenotide (The child)
Публикувано03.04.02 02:13



tai de...az si pisheh s liawata ....no me korigiraha i sega pisha s diasnata :))) toest i s dwete ...imam si dwa pocherka :))
/kato se zamislia otdawna ne mi se e nalagalo da pisha na ryka i moje i da sam otwiknal/

a praktichno w sluchaia moje da se definira gore dolu taka>> tai kato pishem otliawo nadisno s liawata ryka e po wroiatno da zamazwash towa koeto si napisal i syshto kato pishesh ne wijdash malko predi towa kakwo si napisal ...
ako si zabeliazala lewicharite izpolwat niakakwa mnogo stranna izwiwka na rykata za da izbegnat tia problemi :))) ili izwartat lista w niakwa stranna posoka i pocherka im e naklonen :)))
az wse oshte si risuwam i chertaia /kogato mi se naloji/ s liawata obache....hak da im e ...prosto iawno tia si mi e po dobra :)))
w uniwersiteta asistentite me baziakha che na dyskata sam mojel da pisha poweche ot tiah zashtoto kato mi se umori ednata ryka pochwam s drugata :)))

Shoot for the best, expect the worst!


Тема Re: стандартнови [re: Zenotide]  
Автор peya (хитруша)
Публикувано03.04.02 02:51



Да, от такава гледна точка съм съгласна, че е по-практично :)) Но не мисля, че си струва изкуствените усилия и мъчения.
А по въпроса за заслужването от другата тема- всеки го заслужава това, ама има 'естествен избор' :) и не за всеки става възможно да го получи, така че се стараят хората :))) Спокойно, на тепсия трудно ще дойде :))

За да няма много недоволни, винаги ощетявай едни и същи!


Тема Re: стандартнови [re: Labrett]  
Автор karasko (Търсещ)
Публикувано03.04.02 10:51



;)
Абе да ти кажа, не е като да не съм се замислял.. ;)))
Да не казвам силна дума, ам от няколко години това ми е основна тема за размисъл и спор с другите...така че по принцип съм съгласен с теб, но все пак и ти приемаш за даденост "мнозиството", само дето мене ако питаш думичката мнозинсто не е меродавна....малко повече абстракция.. ;)))))



So it's me, I can do anything.
I'm still the child



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.