Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:37 28.09.24 
Култура и изкуство
   >> Телевизия
*Кратък преглед

Тема Тия от БТВ,дето четат новините,с кетапите....нови  
АвторMoдeL (Нерегистриран)
Публикувано18.04.08 23:00



Наслушах се на родна реч омайна сладка и то предимно от водещите в новинарския екип.То не бяха глаголи,определителни,градове,села паланки...всички до един с едно такова изопачено-сърбоманско-изтърсашко-шопско наречие.Доста градове им се смениха имената.Поне за това следя и не мога да се начудя и доомая.Още ми звучат в ушите имена като

ОпАка вместо ОпакА
ЛукОвит вместо ЛУковит
КуклЕн вместо КУклен
ЕлхОво вместо Елхово

и прочие... и прочие...и прочие....все прекроени журналистически извадки от най-новия ни речник по български.
Питанката ми обаче е в друга посока.Ще каже някой хитрец от БТВ,какъв си ти,защо се месиш където не ти е работа.Ще спомене някой,че поредния титан на мисълта се е изцвъкал тука.
Но аз да си попитам и то с балкански подход.
Мога ли да разбера за чий ,точно цялата там журналистическа стройна редица се запрескачахте днес(цял ден!!!)да се учите на български със списание ИкОномист?!?!То не бе един път,не бе два.Наобед съм се смял с глас.Вечерните новини продължихте да икОномисвате от българския.

Град ще кажете може да се сбърка.Хубаво.Ама една думичка - "икономист" и то с ударение на проклетото "И" от незапомнени времена.Дето се вика,това го знае всяко хлапе.Ами икономИста си е икономИст и такъв ще си остане!!!

Та какво за списание ИкОномист?А, господа сърболафещи с френски диалект?



Тема Re: Тия от БТВ,дето четат новините,с кетапите....нови [re: MoдeL]  
Автор cimbal (разсеян)
Публикувано19.04.08 03:15



Кои са тия господа сърболафещи с френски диалект?



P.S. то френския диалект го има и в други tv




Тема Re: Да допълня още малко в списъка... [re: MoдeL]  
Автор Шkoдa (Speedster)
Публикувано19.04.08 08:11



.....Завода за битови отпадъци в ШишмАнци вместо ШИшманци.....
.....новия цех край село ЦалАпица вместо ЦалапИца.....
.....новия продажбен комплекс за автомобили на Ххххх до село ЦарАцово вместо ЦарацОво
Аз като не знам нещо питам! Питайте, бре тъпанари! Ама неееееее, Вие сте от голяяяяяяяяяямото bTV....



Тема Re: Тия от БТВ,дето четат новините,с кетапите....нови [re: cimbal]  
АвторMoдeL (Нерегистриран)
Публикувано19.04.08 14:16



Сега някой може да се изцепи,че то така му викали някъде си.

Обаче не това е целта на занятието.Чудя се какво всъщност се цели с тия изкривявания на родния ни език.Как тама в един ден една камара хора в БТВ проговарят на шльокавица?!НА тия много грамотните мога само да кажа,че от както се помня най-многолюдната държава и викат Китай по нашия край и ако са решили да ме обучават в новото произношение "икОномист" защо изпуснаха "чайна"?
От такива българофобски лекета и пудросани доаени сега половин България спря да ходи на пазар и масово хукнаха на....шопинг.



Тема Re: Да допълня още малко в списъка...нови [re: Шkoдa]  
АвторAdmin (Нерегистриран)
Публикувано19.04.08 14:33



Списание "ИкОномист" си е "ИкОномист". Ако цитираха списание "Тайм", трябваше да кажат, че цитират списание "Време" ли бе, тъпак? Нещо краен национализъм надушвам тук... Гледкаш си често "СКАТ" със трикольорче в ръка, а?





Тема Re: Да допълня още малко в списъка...нови [re: Admin]  
Автор++++++ (Нерегистриран)
Публикувано19.04.08 15:12



Я по-кротко там с определенията и без нерви!Прави са хората.ИкОномист е да,но е така някъде там.Тук е България.Не е нужно да гледаш телвизия СКАТ,(въпреки че много ми е чудно защо свързваш краен национализъм с тази телевизия)за да се досетиш,че българския си има своя дума.Всеки народ който се уважава ще демострира това и няма така лековерно да се мята с чуждици.И на списание Тайм щяха да му кажат точно Тайм.Грешното щеше да е ако кажат ТаИм.
И да те помоля едно,защото много българофобски звучиш.Бъркаш нацизма с думичката "краен национализъм".Национализма е хубаво нещо и се наблюдава във всяка държава.Но хора като теб,които си умират да закачат епитети няма как да го знаят това.Или теб те притеснява ако българин покаже национализъм?Да не би да си от някакъв етнос,който не би се определил с българския?От къде тия нерви и изтървани думи без причина?Много си войнствен нещо след като се отвори тема за съхраняване на езика и опазването ни от вредни чуждици.



Тема Re: Тия от БТВ,дето четат новините,с кетапите....нови [re: MoдeL]  
АвторCNN (Нерегистриран)
Публикувано19.04.08 20:03



Страшен професионализъм цари! По разбираеми причини там изобилства от хора с претенции,които пишат- Париж като Париш.
Иначе Тодор Кирков например, който ми е много симпатичен и говори незнам колко езика/ поради спецификата на семейството сиот дипломати/, говори и пише най-зле на български...като прибавим скороговорката и фъфленето от оскъдния му български,не остава много.
Къде по-несимпатични са ми Алекси Сокачев и Петърчо Бакърджиев!
Те направо не могат да говорят!Най-добре се справяше Дани Сеизова, и тя се спаси при новините или новинте,както беше написала една бивша график-дизайнерка,за което плати не малката глоба от 200лв.
Да,за незнаещите в БиТиВи-то има глоби за сгрешени думи и тем подобни.
Най-потърпевши са хората от надписи и график-дизайна.Жалко,че това положение не е в сила и за репортерите и водещите...



Тема Да прибавя де :-)нови [re: MoдeL]  
АвторПpoфи (Нерегистриран)
Публикувано19.04.08 22:08



МАртен - от мартеница.
А не МартЕн - от някакъв френски диалект.
Ама поне да се заслушат от шундата-кореспондент от Русе.
Ама те не.

Или ПисанЕц ?! от котка-писан вероятно.
А не правилното ПИсанец - от изписан.



Тема Re: Да прибавя де :-)нови [re: Пpoфи]  
Автор cineman (киноГавър)
Публикувано21.04.08 00:20



Ооооооо, аз пък съм го чувал да го изговарят и като ПисАнец...



----------
Дограмата ми хлопа!

Тема Да не забравяме и Канала!нови [re: cineman]  
Автор cineman (киноГавър)
Публикувано21.04.08 00:23



Обаче шедьовърът, който ме тръшна оня ден, изтече от Канала: там в един документален филм за висящите мостове някакъв компетентник рече, че стоманата била сплав от желязо, въглерод, манган и... силикон!!!



----------
Дограмата ми хлопа!

Редактирано от cineman на 21.04.08 00:24.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.