Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:14 29.06.24 
Култура и изкуство
   >> Телевизия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Телевизорен въпрос  
Автор Гeвpek (същия)
Публикувано16.01.03 21:20



Ще ме прощавате, че ви се меся на раздумката, но не знам в кой клуб да питам следното:

Значи, ТВ-то ми "умничко" се сеща в какъв формат да приема - 16:9 или 4:3 (и още няколко, които не знам как се казват - панорамно, пълно, 14:9 и т.н.).
Та, примерно зяпам бТВ. Някои реклами са 16:9, повечето са 4:3. Някои предавания (като Сладко отмъщение) са си в 16:9. Или БНТ: някои предавания като това с Део (музикално предаване, не се сещам в момента за името) е 16:9.

Но откровено казано, не е много приятно екранът да "пулсира" (когато е 4:3, както се сещате, има черни ленти от двете страни).

Питането ми е дали няма някакъв стандарт, на който да се излъчва - тъй че телевизорчето и аз да се не мъчим. Може да не е държавен стандарт, а вътрешен.



Тема Re: Телевизорен въпроснови [re: Гeвpek]  
Автор Илko ()
Публикувано16.01.03 22:32



Стандарта си е един - 4:3.
Това че някой си поставя черни полета не означава че променя формата.

Ако наистина формата се променя ще има изкривявания в пропорциите.



Тема Re: Телевизорен въпроснови [re: Гeвpek]  
АвторBohuslav (Нерегистриран)
Публикувано17.01.03 00:43



НСРТ/СЕМ има технологични изисквания към тв сигнал, излъчван ефирно или чрез кабел. В интерес на истината, никъде там няма изричното изискване към формата на кадъра, а по - скоро към артефактите. Обаче за да се спазят някои от критериите, няма начин (засега, или поне никой още не го е правил) да излезнеш от стандартния 4 : 3 формат.
Така че, волю-неволю, това е официалния тв формат на изображението, независимо от разделителната способност, която все пак трябва обаче да е над 500 реда по хоризонтала, щото иначе не говорим за телевизия. Но и това правило си има изключения, както и всяко друго, но не това беше темата по - горе...

Цялата хитрост е, че някой си поръчва рекламата или визията на предаването му да "изглежда по - кинаджийско" и като няма какво друго по - оригинално да измислят, вземат, че шибнат едно каше (черните ивици отгоре и отдолу) и - готово. Разгъвката обаче, както се досещаме, си остава 4 : 3, въпреки "изнасилването" й : )

Съвсем другояче стоят нещата с някои чуждоземски тв-канали, но и това е друга тема...



Тема Препоръчвате линови [re: Bohuslav]  
Автор Гeвpek (същия)
Публикувано17.01.03 10:38



да забия формата на "стандартен", тъй че ТВ-то да не се полъгва и образът да не "пулсира"?



Тема Re: Препоръчвате линови [re: Гeвpek]  
Автор WindowsNT (®)
Публикувано17.01.03 18:46



che toi pulsira li?
bi triabvalo standartno da poluchavash 4:3 kartina. Edinstvenata televizia koito moje da se gleda tuka v 16:9 (pone po kabel) e BBC

It's not virus! It's Windows!


Тема Re: Препоръчвате линови [re: WindowsNT]  
Автор Гeвpek (същия)
Публикувано18.01.03 15:28



О, скача от 4:3 на 16:9 и обратно колкото си иска. Но става само при точно определени реклами, а държи 16:9 на определени предавания.

Иначе, има повече телевизии, които по кабела са на 16:9, ма трябва да седна да си ги запиша.



Тема Re: Препоръчвате линови [re: Гeвpek]  
Автор Илko ()
Публикувано18.01.03 21:06



Ти как разбираш че "скача" ? Опиши по точно !

Нали ако се сменя често всички с "нормални" телевизори 4:3 ще гледат несъразмерна картина. А това няма как да не се забележи ...

Нещо бъркаш.



Тема Re: Препоръчвате линови [re: Илko]  
Автор Гeвpek (същия)
Публикувано18.01.03 22:31



На този телевизор, който ми е само 4:3, всичко е точно. На другия обаче (JVC 32") става следното, примерно по време на предаването на ДЕО по Канал 1: При задаване на формат 4:3 логото на канала излиза над картината; това, което се вижда на екрана, е по-тясно от него (отляво и отдясно на образа са черни ленти - както е в обичайния случай, когато си гледам 4:3). При задаване на формат "автоматичен" образът бързо (за секунда) се разширява и запълва целия екран. Няма ленти от двете страни, няма го и (досадното) лого на програмата. Тъй като имам възможност да движа образа нагоре и надолу - правя го, но се убеждавам, че няма нищо нагоре и надолу, което да губя от образа (само удоволствието да забележа логото отгоре, или евентуално да видя логото на продуцента отдолу). НО виждам повече неща отляво и отдясно, от които съм се лишил при 4:3.

При някои реклами, същата работа става (но няма лого).

Като свърши предаването (или части от него) или рекламата, образът автоматично ми се връща на 4:3, логото се връща на мястото си (вътре в образа, а не над него). Всичко това наричам "пулсиране". Досадно е малко.

С едно бутонче на дистанционното форматът, на който гледам, ми излиза изписан. Казвам това, което виждам, т.е. не става дума да бъркам или не. Надявам се само да не ми е скапан апаратът, но силно се съмнявам заради марката и (убийствената му) цена. Впрочем, няма значение кога съм на ефирна антена и кога - на кабел (ако това те ориентира в нещо).



Тема Re: Препоръчвате линови [re: Гeвpek]  
Автор Илko ()
Публикувано19.01.03 00:16



Ясно. Най вероятно телевизора се опитва да ти нагоди картината според това което си мисли че получава като формат. Но всъщност греши - не е нормално да ти се отрязва някоя част от екрана пък дори да не съдържа никаква информация.
Виж дали не може да се изключва автоматичния режим. Жалко е само че няма да можеш да ползваш цялата площ на телевизора - ама защо си си взел телевизор 16:9 - той става да гледаш само DVD в Бълария. За всички останали случаи по удачния избор несъмнено е 4:3.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.