Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:43 27.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Палатканови  
Автор C4XPLOSlV ()
Публикувано18.03.01 13:02



Предполагам, че вие имате отговор на моя въпрос - опънал съм си палатката на Урдините езера в Рила и си бивакувам най-спокойно до момента, в който приближават облаци и започва да гърми и да вали, бихте ли ми отговорили мога ли да бъде спокоен, че светкавица няма да удари моята палатка.
Сигурен съм, че много от вас ходят на палатка и са попадали в подобна ситуация, ако искате разкажете как постъпвате в такъв момент, щото аз досега само по хижи ходя ама нали знаете - мераци.
Кои палатки са най-добри и на какви цени?



Тема Re: Палатканови [re: C4XPLOSlV]  
Автор pipistrellino (хвъркато)
Публикувано19.03.01 09:23



Светкавицата със сигурност няма да ти удари палатката

, но някоя гръмотевица... Шегата на страна. Има една книжка "Планини и хора", в която са описани доста нещастни случаи с хора в планините и то най-вече от недомисляне и несъобразяване с природата. Та там злополуките са групирани и прочитайки онези, които са свързани с гръмотевици, ще разбереш какво трябва и какво не трябва да правиш, ако те застигне буря. Най-най основното е да не си по била и върхове; да свалиш всичко метално от себе си, да го оставиш на земята и да се отдалечиш на прилично разстояние, а ако можеш да си в някоя хижа - въобще не експериментирай с живота си - стой си в нея, тя планината няма да избяга след бурята.
Все пак, прочети книжката - в нея има много повече и полезни неща.
Поздрави




"Някъде, нещо невероятно чака да бъде открито"

Тема какво е то светкавица и какво е гръмотевицанови [re: pipistrellino]  
Автор C4XPLOSlV ()
Публикувано19.03.01 13:04



Явно не си много запознат с заобикалящия ни свят

дано знаеш английски, защото сега не ми се превежда. Ето ти кратко обяснение какво е то светкавица и какво е гръмотевица:

thunder - гръмотевица

sound caused by a lightning discharge. The discharge heats and expands the air around it and forms a compression wave that is heard as thunder. The return stroke of the lightning flash produces a much louder sound than does the leader, because it transmits a more powerful electric current. Because the lightning channel is usually quite long, the thunder from the more distant portions arrives later than that from the nearer portions; this accounts for its duration. The distance to the flash may be roughly estimated by measuring the time lag between it and the thunder and allowing about five seconds per mile (three seconds per kilometre). Thunder is seldom heard at distances greater than about 15 miles (24 km)


lightning

the visible discharge of atmospheric electricity that occurs when a region of the atmosphere acquires an electrical charge, or potential difference, sufficient to overcome the resistance of the air.

...The centres of electrical charge become well established during the mature stage. The lightning that invariably accompanies a thunderstorm is a crash discharge between an upper positive centre and a lower negative centre or between one of these and the ground. Each lightning flash generally consists of several strokes in rapid sequence, with time separations of a few hundredths of a second. The sound of thunder originates in a compression wave formed along the highly heated path of a lightning stroke. Each portion of the path of a stroke releases intense sound waves, which travel different paths to the observer.

Един вид тук се казва, че това което достига до земята и носи електрически заряд е светкавицата, а гръмотевицата е причинена от светкавицата и представлява само вълнообразен шум.






Тема Re: какво е то светкавица и какво е гръмотевицанови [re: C4XPLOSlV]  
Автор pipistrellino (хвъркато)
Публикувано19.03.01 17:41



Добре, че едно време, мама като ме буташе да ходя на училище, аз я слушах, та сега мога да разбера твоя отговор. :о)
Благодаря за просветлението!

Но имайки пред вид общоприетите изразни средства в БГ език, май често ще ти се налага да разясняваш на средностатистическия българин "кое какво е". Както и да е, интересно ми е обаче, как един човек, толкова детайлно запознат със същността на светкавиците, не е прочел два реда за техния характер?! Или е?

/това е шега, да не вземеш пак да се впрегнеш/



"Някъде, нещо невероятно чака да бъде открито"

Тема Палатките и Божият гнявнови [re: C4XPLOSlV]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано20.03.01 07:06



Дали мълния ще ти удари палатката или не е Божа работа. Във всеки случай, ако мълния удари палатката, е по-добре да не си в нея ( и близо до нея да си, пак не е хубаво). Както вече колегата обясни, в такива случаи е най-добре да се оттървеш от всякакви метални предмети, особено дълги и заострени, да се свреш в някоя дупка и да чакаш да те отмине бурята. Никак не е добра идея да стърчиш на билото. Като утеха мога да ти кажа, че в Рила обикновено времето не може да се развали изведнъж, без да даде предварително признаци за разваляне. В повечето случаи имаш около 2 часа за да слезеш в по-ниско и безопасно място



Тема допълнениенови [re: C4XPLOSlV]  
Автор pipistrellino (хвъркато)
Публикувано20.03.01 08:42



След като си получих заслужената критика, искам да те уверя, че не подхождам със заяждане.



"Някъде, нещо невероятно чака да бъде открито"


Тема Re: Палатканови [re: C4XPLOSlV]  
Автор C4XPLOSlV ()
Публикувано20.03.01 09:20



Извинете ме за острия отговор!

Наясно съм, че трябва да се отърва от всичко метално и да сляза на ниско, защото все пак ходя от малък, сега имам желание да не спя в хижите(изключение са добре подържаните), а да излизам на палатка. Когато преди съм спал на открито усещането е било невероятно, въпреки бурята на Страшното езеро, когато подпирахме рейките с раниците, но въпреки това те се счупиха

.....Сега няма да се спирам на преживяванията си!

И още един въпрос палатките с алуминиеви или с .........(не се сещам кои бяха другите) рейки са по-добри. Чувал съм че алуминиевите са по-здрави, това така ли е. Вие какви палатки имате и доволни ли сте от тях?



Тема Мълния, гръмотевица и светкавицанови [re: C4XPLOSlV]  
Автор Typиcт (непознат )
Публикувано20.03.01 09:28



Здравейте,

И трите се използват общоразговоримо за да опишат едно и също явление и обикновено на всеки е ясно за какво става дума. Но когато един термин се напише нещата действително трябва да се прецизират. Снощи отворих една книжка за нещастните случаи в планината (не е "Планини и хора") и там се говори за попадение от мълния и нито дума за светкавица или гръмотевица. Значи, ако не бъркам, мълнията е физическото явление, което е съпроводено от гръм (гръмотевица) и просвяткване (светкавица).

Поздрави,
Турист



Тема За книжките...нови [re: Typиcт]  
Автор pipistrellino (хвъркато)
Публикувано20.03.01 13:45



Здравей!
Би ли ми казал как се казва онази книжка за нещастните случаи в планините, която си чел снощи? (Проявявам голям интерес към такъв тип четиво, но не намирам много материали.)
Поздрави



"Някъде, нещо невероятно чака да бъде открито"


Тема И още - за мълниитенови [re: Mитko]  
Автор Topepo (непознат )
Публикувано20.03.01 16:40



1. Напрежението на статичните електрически заряди, непосредствено преди разреждането им под формата на мълния, достига МИЛИОНИ и ДЕСЕТКИ МИЛИОНИ волтове. Сумарния ток в арката - тя обикновено се разклонява силно, може да бъде и няколко хиляди, дори десетки хиляди ампера.
Така че, при мощност на импулса от порядъка на няколко МИЛИОНА киловата, разреждащи се за части от секундата, опасността от този взрив си е напълно сериозна и реална. Отделно от това е поразяващото действие на високото напрежение - в USA по едно време така екзекутирваха.....

2. Въпрос втори - някой да е виждал маркировачни жалони, ударени от мълния? Включително и по най-високите билни пътеки?
Такива просто НЯМА. Изглежда, причината е във възприетата у нас конструкция на тези жалони, която осигурява добър контакт на металната част със земята и действува като перфектен гръмоотвод, разреждащ напрежението около себе си.
Но ДЪРВЕТАТА масово понасят и получават удари на мълнии. Лично аз съм виждал нееднократно буки в Ст. Планина, тлеещи със дни след такъв удар.

3. Преди години, слизайки от вр. Косица към х. Паскал, попаднахме в една от най-силните бури, които някога съм виждал. Настигна ни на открито, до хижата оставаше повече от половин час път, по силно изровения и еродиран терен там. А валеше из ведро, смесено дъжд и ситен град. Мълнии биеха през няколко минути - впрочем, такъв ад не може да се опише, той може само да се преживее. Да продължим надолу беше невъзможно и явно опасно.
Така че ние извадихме найлоните и си направихме нещо като малки палатки около себе си. Разположихме се в една малка долчинка, на около 5 - 10 м от един маркировачен жалон.
Е, бурята трещя и бесня около половин - един час. Мълниите бомбардираха и мляха и отсрещния баир, и ридовете зад нас - не ги броих, но са били не по-малко от няколко десетки. Но нито една не се заблуди да се отбие при нас.....
В крайна сметка, освен лекия уплах, нямаше никакви други последици, дори не бяхме и сериозно намокрени. Но, разбира се, за премеждието бях виновен единствено и само аз, и никой друг - защото съм се бавил и мотал по пътеките, вместо да се движим бързо и експедитивно, за да стигнем и да се скрием в хижата преди бурята.....
Та така, по въпроса за мълниите и Божия гняв. Бог пази, но ако не се опазиш сам ....

Редактирано от Topepo на 20.03.01 17:11.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.