Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:22 05.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Палатканови [re: C4XPLOSlV]  
АвторCмexypko (Нерегистриран)
Публикувано20.03.01 18:56



Здравей планинско Пътниче,
Не се засягай.Тука зевзеци бол.......
Аз обикновенно вися по скалите,но и честичко се отпускам в палатка.Много е приятно например в нея,когато вънка бръсне вятър и температурата е под -10.
А за палатките ? Има ги най различни чешити ; както по качество,така и за цел,па и във финикийски знаци.
Ако не ми е необходима за висока спортна цел,професионални изпълнения и
помпозност - бих си купил една двуместна палатка,двуслойни стени,добре изо-
лиран под,с рейки не от дърво.Тегло : 1800 гр.- 3000 гр.Цена - 120 - 200 щ.д.
Ползвал съм палатки от световни алпийски фирми и на световни цени над 1000
щ.д.Но ако ще е само за в България - не бих зарадвал някой търговец.
Моята палатка която ползвам с най-голямо удоволствие е френска изработка
"куче марка" двуслойна,с лек гумиран под,алуминиеви рейки,тип "иглу",двумес-
тна и купена за около 100 щ.д.Повече от 10 години ми е вярна дружка и съм
я тествал в доста суровички условия.
Вземи си такава дружка и ще бъдеш "щастлив както Чарлз и Камила " .
Обърни сериозно внимание на теглото,защото ще ти е на гърбината !!!!!

Поздрави,
Смехурко





Тема моята е "Аполо"нови [re: C4XPLOSlV]  
АвторK. (Нерегистриран)
Публикувано20.03.01 22:03



разбирай - еднослойно "иглу" за двама, но може и трима, ако се наложи, пластмасови рейки, тежи 1,9 кила и на "Метро" я има по 135 лв, макар че от разпродажба в немски хипермаркет може да си я вземеш и за 75.

кофти тръпките - кондензира влага и на сутринта отвътре може да е с повече капки отколкото вън; след 5 години подът, който е от полиетилен, почва да се разпада и палатката става само за сухи разпъвания на плажа. докато е нова, държи на дъжд.

готиното - лека, евтина, разпъва се за 3 минути, сама се държи разтегната, и ако си с чувал за 0 градуса комфортна температура става за времето май - октомври.

най-добре е да е двуслойна с гумиран под, както пише в по-горен постинг.

К.



Тема Re: За книжките...нови [re: pipistrellino]  
Автор Typиcт (непознат )
Публикувано21.03.01 11:40



Здравей,

книжката се казва "Помощ в планината" от Христо Христов



Тема Re: За книжките...нови [re: Typиcт]  
Автор pipistrellino (хвъркато)
Публикувано21.03.01 12:03



Благодаря!
Още днес започвам да я търся.




"Някъде, нещо невероятно чака да бъде открито"

Тема Re: Палатканови [re: Cмexypko]  
АвторTинa (Нерегистриран)
Публикувано21.03.01 18:25



Мили Смехурко,
Удоволствие е за мен ,да си попълвам планинските познания чрез твоите бива-
лици по наши и чужди планини.
Препоръчваш ни твоя любима палатка-дружка със нежен скелет от алуминий!!
Ама аз тука чета мисли на препатили хора по планински чукари за страшнички
интервенции от страна на мълнии,светкавици и гръмотевици !
Не е ли опасничко с такава твоя "дружка " ?! Тореро и съмишленици съветват
да се отървавами в такава ситуация от всичко метално ?

С поздрави,
Тина





Тема Re: Палатканови [re: Tинa]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано22.03.01 07:09



Противоречие няма. Моята също е с метални рейки. Дървените колци или рейките от фибростъкло не са никаква гаранция, за "мълниеустойчивост" или "мълниезащита". Наистина, по известни закони на физиката, електрическите заряди много, ама много обичат да се струпват по върховете на заострени предмети, затова и електрическото поле около заострени метални предмети има най-голям интензитет. От друга страна, полето в такива случаи и без това е много силно, а енергията на мълнията е толкова голяма, че без проблем може да превърне в проводник материал, кото иначе е изолатор. Да не говорим, че мокрите колци и мокрото платнище не са никакви изолатори.
В крайна сметка, както вече писах, това е Божа работа. Аз не съм, а пък и не знам някой да си е опъвал палатка на билото по време на гръмотечична буря пък била тя с метални или други рейки (Пази се сам, че да те пази и Господ :-) )



Тема Re: Палатканови [re: Mитko]  
Автор C4XPLOSlV ()
Публикувано22.03.01 09:05



Значи аз нещо май не разбрах - вие какво приемате за било, защото по мойте разбирания било е хребетта между два върха, а езерата са в циркус, нали(ако не е така съм живял в заблуда последните 4-5 години

)? Аз не искам да си опъна палатката на самото било, а близо до езеро или на някакво заравнение(напр. Кобилно бранище, Пазар дере и т.н.), т.е. на по-закрито място. Смятам, че ако се опъне палатка на билото при буря първо ще ни издуха.
Кажете си мнението, че съвсем се обърках!



Тема За божия гняв с и без палатканови [re: C4XPLOSlV]  
АвторЯceн (Нерегистриран)
Публикувано22.03.01 14:47



Разсъжденията за ролята на Господ в подобни ситуации са много разумни. Във всеки случай на открито или в палатка по време на гръмотевична буря може да се разчита само на Него. И не ни остава нищо друго, освен да се молим да не чуем отгоре едно гръмко "Бинго!" и зловещият Му кикот!
Просто в такъв случай никаква палатка не може да ни спаси. Колкото до материалите, които намаляват вероятността от попадение - не съм експерт. Аз при всички случаи разчитам на бягството надолу.

Ясен



Тема уточнениенови [re: C4XPLOSlV]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано22.03.01 16:14



Не съм се изразил съвсем точно. Имах предвид открито място изобщо. Не мисля, че в Урдиния циркус или в Пазардере ще си защитен от мълния. Впрочем, преди 2-3 години мълния уби двама рибари в циркуса на 7-те езера, точно до Бъбрека.
За последен път повтарям, че гаранция няма.
Поздрави,
Митко



Тема Re: Палатканови [re: Cмexypko]  
АвторИПИ (Нерегистриран)
Публикувано22.03.01 18:34



Съвсем правилно Смехурко! Важното е не каква палатка имаш, а колко пъти я ползваш, сиреч да имаш време и възможност по честичко да я мяташ в раницата и да поемаш из планини, равнини, към реки, море и т. н.

Поздрави!

И.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.