Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:35 25.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Палатка  
Автор C4XPLOSlV ()
Публикувано18.03.01 13:02



Предполагам, че вие имате отговор на моя въпрос - опънал съм си палатката на Урдините езера в Рила и си бивакувам най-спокойно до момента, в който приближават облаци и започва да гърми и да вали, бихте ли ми отговорили мога ли да бъде спокоен, че светкавица няма да удари моята палатка.
Сигурен съм, че много от вас ходят на палатка и са попадали в подобна ситуация, ако искате разкажете как постъпвате в такъв момент, щото аз досега само по хижи ходя ама нали знаете - мераци.
Кои палатки са най-добри и на какви цени?



Тема Re: Палатканови [re: C4XPLOSlV]  
Автор pipistrellino (хвъркато)
Публикувано19.03.01 09:23



Светкавицата със сигурност няма да ти удари палатката

, но някоя гръмотевица... Шегата на страна. Има една книжка "Планини и хора", в която са описани доста нещастни случаи с хора в планините и то най-вече от недомисляне и несъобразяване с природата. Та там злополуките са групирани и прочитайки онези, които са свързани с гръмотевици, ще разбереш какво трябва и какво не трябва да правиш, ако те застигне буря. Най-най основното е да не си по била и върхове; да свалиш всичко метално от себе си, да го оставиш на земята и да се отдалечиш на прилично разстояние, а ако можеш да си в някоя хижа - въобще не експериментирай с живота си - стой си в нея, тя планината няма да избяга след бурята.
Все пак, прочети книжката - в нея има много повече и полезни неща.
Поздрави




"Някъде, нещо невероятно чака да бъде открито"

Тема какво е то светкавица и какво е гръмотевицанови [re: pipistrellino]  
Автор C4XPLOSlV ()
Публикувано19.03.01 13:04



Явно не си много запознат с заобикалящия ни свят

дано знаеш английски, защото сега не ми се превежда. Ето ти кратко обяснение какво е то светкавица и какво е гръмотевица:

thunder - гръмотевица

sound caused by a lightning discharge. The discharge heats and expands the air around it and forms a compression wave that is heard as thunder. The return stroke of the lightning flash produces a much louder sound than does the leader, because it transmits a more powerful electric current. Because the lightning channel is usually quite long, the thunder from the more distant portions arrives later than that from the nearer portions; this accounts for its duration. The distance to the flash may be roughly estimated by measuring the time lag between it and the thunder and allowing about five seconds per mile (three seconds per kilometre). Thunder is seldom heard at distances greater than about 15 miles (24 km)


lightning

the visible discharge of atmospheric electricity that occurs when a region of the atmosphere acquires an electrical charge, or potential difference, sufficient to overcome the resistance of the air.

...The centres of electrical charge become well established during the mature stage. The lightning that invariably accompanies a thunderstorm is a crash discharge between an upper positive centre and a lower negative centre or between one of these and the ground. Each lightning flash generally consists of several strokes in rapid sequence, with time separations of a few hundredths of a second. The sound of thunder originates in a compression wave formed along the highly heated path of a lightning stroke. Each portion of the path of a stroke releases intense sound waves, which travel different paths to the observer.

Един вид тук се казва, че това което достига до земята и носи електрически заряд е светкавицата, а гръмотевицата е причинена от светкавицата и представлява само вълнообразен шум.






Тема Re: какво е то светкавица и какво е гръмотевицанови [re: C4XPLOSlV]  
Автор pipistrellino (хвъркато)
Публикувано19.03.01 17:41



Добре, че едно време, мама като ме буташе да ходя на училище, аз я слушах, та сега мога да разбера твоя отговор. :о)
Благодаря за просветлението!

Но имайки пред вид общоприетите изразни средства в БГ език, май често ще ти се налага да разясняваш на средностатистическия българин "кое какво е". Както и да е, интересно ми е обаче, как един човек, толкова детайлно запознат със същността на светкавиците, не е прочел два реда за техния характер?! Или е?

/това е шега, да не вземеш пак да се впрегнеш/



"Някъде, нещо невероятно чака да бъде открито"

Тема Палатките и Божият гнявнови [re: C4XPLOSlV]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано20.03.01 07:06



Дали мълния ще ти удари палатката или не е Божа работа. Във всеки случай, ако мълния удари палатката, е по-добре да не си в нея ( и близо до нея да си, пак не е хубаво). Както вече колегата обясни, в такива случаи е най-добре да се оттървеш от всякакви метални предмети, особено дълги и заострени, да се свреш в някоя дупка и да чакаш да те отмине бурята. Никак не е добра идея да стърчиш на билото. Като утеха мога да ти кажа, че в Рила обикновено времето не може да се развали изведнъж, без да даде предварително признаци за разваляне. В повечето случаи имаш около 2 часа за да слезеш в по-ниско и безопасно място



Тема допълнениенови [re: C4XPLOSlV]  
Автор pipistrellino (хвъркато)
Публикувано20.03.01 08:42



След като си получих заслужената критика, искам да те уверя, че не подхождам със заяждане.



"Някъде, нещо невероятно чака да бъде открито"


Тема Re: Палатканови [re: C4XPLOSlV]  
Автор C4XPLOSlV ()
Публикувано20.03.01 09:20



Извинете ме за острия отговор!

Наясно съм, че трябва да се отърва от всичко метално и да сляза на ниско, защото все пак ходя от малък, сега имам желание да не спя в хижите(изключение са добре подържаните), а да излизам на палатка. Когато преди съм спал на открито усещането е било невероятно, въпреки бурята на Страшното езеро, когато подпирахме рейките с раниците, но въпреки това те се счупиха

.....Сега няма да се спирам на преживяванията си!

И още един въпрос палатките с алуминиеви или с .........(не се сещам кои бяха другите) рейки са по-добри. Чувал съм че алуминиевите са по-здрави, това така ли е. Вие какви палатки имате и доволни ли сте от тях?



Тема Мълния, гръмотевица и светкавицанови [re: C4XPLOSlV]  
Автор Typиcт (непознат )
Публикувано20.03.01 09:28



Здравейте,

И трите се използват общоразговоримо за да опишат едно и също явление и обикновено на всеки е ясно за какво става дума. Но когато един термин се напише нещата действително трябва да се прецизират. Снощи отворих една книжка за нещастните случаи в планината (не е "Планини и хора") и там се говори за попадение от мълния и нито дума за светкавица или гръмотевица. Значи, ако не бъркам, мълнията е физическото явление, което е съпроводено от гръм (гръмотевица) и просвяткване (светкавица).

Поздрави,
Турист



Тема За книжките...нови [re: Typиcт]  
Автор pipistrellino (хвъркато)
Публикувано20.03.01 13:45



Здравей!
Би ли ми казал как се казва онази книжка за нещастните случаи в планините, която си чел снощи? (Проявявам голям интерес към такъв тип четиво, но не намирам много материали.)
Поздрави



"Някъде, нещо невероятно чака да бъде открито"


Тема И още - за мълниитенови [re: Mитko]  
Автор Topepo (непознат )
Публикувано20.03.01 16:40



1. Напрежението на статичните електрически заряди, непосредствено преди разреждането им под формата на мълния, достига МИЛИОНИ и ДЕСЕТКИ МИЛИОНИ волтове. Сумарния ток в арката - тя обикновено се разклонява силно, може да бъде и няколко хиляди, дори десетки хиляди ампера.
Така че, при мощност на импулса от порядъка на няколко МИЛИОНА киловата, разреждащи се за части от секундата, опасността от този взрив си е напълно сериозна и реална. Отделно от това е поразяващото действие на високото напрежение - в USA по едно време така екзекутирваха.....

2. Въпрос втори - някой да е виждал маркировачни жалони, ударени от мълния? Включително и по най-високите билни пътеки?
Такива просто НЯМА. Изглежда, причината е във възприетата у нас конструкция на тези жалони, която осигурява добър контакт на металната част със земята и действува като перфектен гръмоотвод, разреждащ напрежението около себе си.
Но ДЪРВЕТАТА масово понасят и получават удари на мълнии. Лично аз съм виждал нееднократно буки в Ст. Планина, тлеещи със дни след такъв удар.

3. Преди години, слизайки от вр. Косица към х. Паскал, попаднахме в една от най-силните бури, които някога съм виждал. Настигна ни на открито, до хижата оставаше повече от половин час път, по силно изровения и еродиран терен там. А валеше из ведро, смесено дъжд и ситен град. Мълнии биеха през няколко минути - впрочем, такъв ад не може да се опише, той може само да се преживее. Да продължим надолу беше невъзможно и явно опасно.
Така че ние извадихме найлоните и си направихме нещо като малки палатки около себе си. Разположихме се в една малка долчинка, на около 5 - 10 м от един маркировачен жалон.
Е, бурята трещя и бесня около половин - един час. Мълниите бомбардираха и мляха и отсрещния баир, и ридовете зад нас - не ги броих, но са били не по-малко от няколко десетки. Но нито една не се заблуди да се отбие при нас.....
В крайна сметка, освен лекия уплах, нямаше никакви други последици, дори не бяхме и сериозно намокрени. Но, разбира се, за премеждието бях виновен единствено и само аз, и никой друг - защото съм се бавил и мотал по пътеките, вместо да се движим бързо и експедитивно, за да стигнем и да се скрием в хижата преди бурята.....
Та така, по въпроса за мълниите и Божия гняв. Бог пази, но ако не се опазиш сам ....

Редактирано от Topepo на 20.03.01 17:11.



Тема Re: Палатканови [re: C4XPLOSlV]  
АвторCмexypko (Нерегистриран)
Публикувано20.03.01 18:56



Здравей планинско Пътниче,
Не се засягай.Тука зевзеци бол.......
Аз обикновенно вися по скалите,но и честичко се отпускам в палатка.Много е приятно например в нея,когато вънка бръсне вятър и температурата е под -10.
А за палатките ? Има ги най различни чешити ; както по качество,така и за цел,па и във финикийски знаци.
Ако не ми е необходима за висока спортна цел,професионални изпълнения и
помпозност - бих си купил една двуместна палатка,двуслойни стени,добре изо-
лиран под,с рейки не от дърво.Тегло : 1800 гр.- 3000 гр.Цена - 120 - 200 щ.д.
Ползвал съм палатки от световни алпийски фирми и на световни цени над 1000
щ.д.Но ако ще е само за в България - не бих зарадвал някой търговец.
Моята палатка която ползвам с най-голямо удоволствие е френска изработка
"куче марка" двуслойна,с лек гумиран под,алуминиеви рейки,тип "иглу",двумес-
тна и купена за около 100 щ.д.Повече от 10 години ми е вярна дружка и съм
я тествал в доста суровички условия.
Вземи си такава дружка и ще бъдеш "щастлив както Чарлз и Камила " .
Обърни сериозно внимание на теглото,защото ще ти е на гърбината !!!!!

Поздрави,
Смехурко





Тема моята е "Аполо"нови [re: C4XPLOSlV]  
АвторK. (Нерегистриран)
Публикувано20.03.01 22:03



разбирай - еднослойно "иглу" за двама, но може и трима, ако се наложи, пластмасови рейки, тежи 1,9 кила и на "Метро" я има по 135 лв, макар че от разпродажба в немски хипермаркет може да си я вземеш и за 75.

кофти тръпките - кондензира влага и на сутринта отвътре може да е с повече капки отколкото вън; след 5 години подът, който е от полиетилен, почва да се разпада и палатката става само за сухи разпъвания на плажа. докато е нова, държи на дъжд.

готиното - лека, евтина, разпъва се за 3 минути, сама се държи разтегната, и ако си с чувал за 0 градуса комфортна температура става за времето май - октомври.

най-добре е да е двуслойна с гумиран под, както пише в по-горен постинг.

К.



Тема Re: За книжките...нови [re: pipistrellino]  
Автор Typиcт (непознат )
Публикувано21.03.01 11:40



Здравей,

книжката се казва "Помощ в планината" от Христо Христов



Тема Re: За книжките...нови [re: Typиcт]  
Автор pipistrellino (хвъркато)
Публикувано21.03.01 12:03



Благодаря!
Още днес започвам да я търся.




"Някъде, нещо невероятно чака да бъде открито"

Тема Re: Палатканови [re: Cмexypko]  
АвторTинa (Нерегистриран)
Публикувано21.03.01 18:25



Мили Смехурко,
Удоволствие е за мен ,да си попълвам планинските познания чрез твоите бива-
лици по наши и чужди планини.
Препоръчваш ни твоя любима палатка-дружка със нежен скелет от алуминий!!
Ама аз тука чета мисли на препатили хора по планински чукари за страшнички
интервенции от страна на мълнии,светкавици и гръмотевици !
Не е ли опасничко с такава твоя "дружка " ?! Тореро и съмишленици съветват
да се отървавами в такава ситуация от всичко метално ?

С поздрави,
Тина





Тема Re: Палатканови [re: Tинa]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано22.03.01 07:09



Противоречие няма. Моята също е с метални рейки. Дървените колци или рейките от фибростъкло не са никаква гаранция, за "мълниеустойчивост" или "мълниезащита". Наистина, по известни закони на физиката, електрическите заряди много, ама много обичат да се струпват по върховете на заострени предмети, затова и електрическото поле около заострени метални предмети има най-голям интензитет. От друга страна, полето в такива случаи и без това е много силно, а енергията на мълнията е толкова голяма, че без проблем може да превърне в проводник материал, кото иначе е изолатор. Да не говорим, че мокрите колци и мокрото платнище не са никакви изолатори.
В крайна сметка, както вече писах, това е Божа работа. Аз не съм, а пък и не знам някой да си е опъвал палатка на билото по време на гръмотечична буря пък била тя с метални или други рейки (Пази се сам, че да те пази и Господ :-) )



Тема Re: Палатканови [re: Mитko]  
Автор C4XPLOSlV ()
Публикувано22.03.01 09:05



Значи аз нещо май не разбрах - вие какво приемате за било, защото по мойте разбирания било е хребетта между два върха, а езерата са в циркус, нали(ако не е така съм живял в заблуда последните 4-5 години

)? Аз не искам да си опъна палатката на самото било, а близо до езеро или на някакво заравнение(напр. Кобилно бранище, Пазар дере и т.н.), т.е. на по-закрито място. Смятам, че ако се опъне палатка на билото при буря първо ще ни издуха.
Кажете си мнението, че съвсем се обърках!



Тема За божия гняв с и без палатканови [re: C4XPLOSlV]  
АвторЯceн (Нерегистриран)
Публикувано22.03.01 14:47



Разсъжденията за ролята на Господ в подобни ситуации са много разумни. Във всеки случай на открито или в палатка по време на гръмотевична буря може да се разчита само на Него. И не ни остава нищо друго, освен да се молим да не чуем отгоре едно гръмко "Бинго!" и зловещият Му кикот!
Просто в такъв случай никаква палатка не може да ни спаси. Колкото до материалите, които намаляват вероятността от попадение - не съм експерт. Аз при всички случаи разчитам на бягството надолу.

Ясен



Тема уточнениенови [re: C4XPLOSlV]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано22.03.01 16:14



Не съм се изразил съвсем точно. Имах предвид открито място изобщо. Не мисля, че в Урдиния циркус или в Пазардере ще си защитен от мълния. Впрочем, преди 2-3 години мълния уби двама рибари в циркуса на 7-те езера, точно до Бъбрека.
За последен път повтарям, че гаранция няма.
Поздрави,
Митко



Тема Re: Палатканови [re: Cмexypko]  
АвторИПИ (Нерегистриран)
Публикувано22.03.01 18:34



Съвсем правилно Смехурко! Важното е не каква палатка имаш, а колко пъти я ползваш, сиреч да имаш време и възможност по честичко да я мяташ в раницата и да поемаш из планини, равнини, към реки, море и т. н.

Поздрави!

И.



Тема Re: Палатка - ГОЛЯМО ПОЯСНЕНИЕнови [re: C4XPLOSlV]  
АвторKGM (Нерегистриран)
Публикувано22.03.01 20:14



Здравей приятелю мераклия за палатка.
Мисля че идеята ти да смениш нашите гадни хижи с палатка е добра. Зимата става за хижа но лятото си е противно с изключение на няколко хижи.
По въпроса за палатката и бурите – никъде няма критерий за избор на палатка относно безопасност от мълнии. Така че стоейки си ти на Урдини езера и като почне буря ти нищо не можеш да направиш. Просто стоиш и чакаш да отмине надявайки се все пак, че няма да те “светне” нещо. Какво – при всяко смрачаване на времето ще започнеш да събираш и да бягаш надолу ли? И после обратно??? Да, да ама не.
Не мисля че някой го е правил редовно. Не всички бури са с мълнии. Ако наистина загърми и усетиш че е наблизо тогава може да излезеш от палатката и да се скриеш малко “някъде” щото в палатката ще има и други метални неща – примус, нож, бутилка които реално не знам дали привличат мълнии, но нали се казва да сме по далече от метални неща.
И после вече мокър хоп обратно вътре. А иначе какво – ще бягаш надолу в гората ли при онези високите борове?
А кво лошо има да си опънеш палатката на било – гледката си заслужава – е малко може да духа, но няма да те издуха освен ако не е на билото на Стара Планина и то през зимата. Все пак човек си подбира времето, нали.

По въпроса за каква палатка до си купиш – според мен се започва с критерия “пари на разположение за покупката”.
После следва за какво ти трябва – едно, дву- или все сезонна. Дали да става за зима и какво предпочиташ – дали да може да се опъва лесно и бързо по време на буря или да може да носи много на затрупване със сняг без да се скъса, както и на вятър. Всичко това дава разлика в марка модел и цена. Не мисля че пазара на палатки у нас предлага голям избор (изключвам поръчки по каталог) за да може много да избираш и да ти уйдисат на претенциите.
Според мен най добра е куполната палатка с двоен покрив. Но една стабилна палатка за буря не може да е безкрайно лека. Някой каза “гумирано дъно” – кой носи гумирано дъно на гръб – колко ще тежи това чудо. Съвременна палатка за планина на The North Face или SIERA DESIGNS с гумено дъно да знае някой.? Дъното е от шушляков плат и зависи от това доколко добре е импрегнирано.
Гледай да има отдушници на долния покрив, втория вход върши страшно много работа , желателно е да има и малко преддверие където човек си слага багажа (много помага), ако рейките са повече от 2 на кръст палатката ще е доста по устойчива на вятър и сняг.
И накрая ако можеш си намери броя на списание “Rock and Ice” June 1999 където има обширна статия и сравнение на различни модели палатки и описание на свойства и качества. Критерий за мълнии както казах няма.
Е това е от мен и може и да се засечем някъде по била или дерета.
Чао

KGM






Тема Re: Палатка - за любопитната Тинанови [re: C4XPLOSlV]  
АвторCмexypko (Нерегистриран)
Публикувано22.03.01 20:38



Здравей Тина !
За жалост не съм специалист по небесен firework (s) .
В планината по някога съм весел търсещ...


...Предполагам,че си разумна;
по дух си твърда,
но в рамките на таз женска твърдост.
Но все пак,тоз планински свят -
не иска кукли и дуели с устни,
а често пукнати глави и колене във кръв !
И все пак,и все пак
не се страхувай ; щом планината
ти е приела в свойта пазва...

Поздрави,
Смехурко



Тема Re: Палатка - ГОЛЯМО ПОЯСНЕНИЕнови [re: KGM]  
Автор C4XPLOSlV ()
Публикувано23.03.01 10:48



KGM мерси много за наистина голямото пояснение! Беше ми много полезно. От всичко, което видях по бг магазини най-добро впечатление ми направиха палатките на SALEWA, според мен палатките на другите водещи фирми са стари модели и не покриват изискванията ми. При мен има и сериозен финансов фактор и сигурно първо ще си взема спален чувал и шалте, които могат да се използват и без палатка. За сега съм се спрял на:
Надир 540 Ferrino - екстрамна темпаретура -10*С, Комфортна 0 до +20*С
Найтек 600 Ferrino - екстрамна темпаретура -20*С, Комфортна -10 до +15*С
като може би втория е по-удачен защото може да се използва и зимата, докато през лятото температурата през нощта не е повече от 15*. Кажете си мнението и по този въпрос.

И още нещо за палатките. Направо ме хваща яд защо не си купих от Франция там си беше направо евтино, палатка, която тук струва 250 лв. там без намаление се движеха от 140 до 170 лв., надявам си представяте цена и от 107 лв. за същата палатка с намаление. Незнам защо тук са толкова скъпи.

Би било голямо удоволствие да се засечем по чукарите, ама тая година съм ограничен откъм време, нали знаеш кандидатстване и т.н.

Редактирано от C4XPLOSlV на 23.03.01 10:58.



Тема Re: Палатканови [re: Mитko]  
Автор KOYCHEV ()
Публикувано23.03.01 14:55



Леле-е-е....
Колко много информация...!



Тема Re: Палатка - ГОЛЯМО ПОЯСНЕНИЕнови [re: KGM]  
АвторKaтитo (Нерегистриран)
Публикувано23.03.01 17:54



Здравей,
Питаш се колко може да тежи едно такова "чудо" - наречено палатка с гумиран под.И има ли го такова нещо в съвременния свят,понеже всички съв-
ременни наточени фирми го отричали.
Ами,има ги...Моето двуместно иглу "Айгер" е също с гумиран под и ни служи
вярно вече 9 година.Тежи 4 кг.250 гр..Но щом аз го нося,какво е безпокойст -
вото на силната мъжка половина?!!Предпочитам да нося 2 кг."излишни според
теб,вместо 2 бутилки ракия.
Наши приятели имат испанско иглу - тежи само 3 кг.
Вярно е и това,че те не са рожби на световни фирми,но за тези години които
ги ползваме - трябваше да си купим по още две палатки на световни цени от
предлаганите от теб марки.

Поздрави ,
Катито



Тема Re: Палатка - ГОЛЯМО ПОЯСНЕНИЕнови [re: C4XPLOSlV]  
АвторCинeвa (Нерегистриран)
Публикувано24.03.01 00:02



Здравей!
Защо държиш да купиш "Ферино" при положение, че на пазара има аналози с 30% по-ниски цени?
Имай предвид, че на практика чувалите се избират не според крайните температурни показатели, а чрез комфортните. Екстремните минимални показват температурата, до която може да се запази без измръзвания тялото (но в такива ситуации не става дума за сън), докато при температура над двадесет градуса палатката сама е достатъчна, за да те стопли (невъзможно е да се заспи в "Надир 540" при температура около 20 извън палатката например).
Аз използвам "Надир 540" от две години. Опитът ми от нашите планини показва, че е твърде топъл за бивакуване в палатка през лятото и недостатъчен за палатка през зимата. Удобен е за есенни и пролетни палаткови преспивания и за хижи и заслони без отопление и одеяла. Долната комфортна температура е -3.
През летата в палатка и хижи, както и през зимите в отоплявани или оборудвани хижи или заслони нося еднокилограмов "Еделвайс" с температурни характеристики крайна ниска -2, удобна средна 1-10 и горна граница 25.
В нашите условия с един чувал целогодишно е вероятно възможно, но неудобно. Най-често се подбират в съответствие с конкретните нужди на туриста (поне) два чувала.

Синева



Тема Re: Палатка - ГОЛЯМО ПОЯСНЕНИЕнови [re: Cинeвa]  
АвторCинeвa (Нерегистриран)
Публикувано24.03.01 00:12



П. П.
Трябва да уточня.
"Надир 540" е добро решение за неотоплявани и необорудвани с одеяла хижи и заслони през ЗИМАТА.



Тема Re: Палатка - Спален Чувалнови [re: C4XPLOSlV]  
АвторKGM (Нерегистриран)
Публикувано24.03.01 03:52



Здравей.
Ако питаш мен вземи си чувал за възможно най студеното време по простата причина че не знаеш кога може някога да ти се наложи да бивакуваш непредвидено навън зимата. Тогава ще си много благодарен на по дебелия си чувал да не говорим че може да ти спаси живота.
лятото може и да ти е топло понякога но не е задължително да се пъхаш вътре и да се закопчаваш.
По добре малко топло през лятото отколкото озъбен през зимата !!!

-- освен ако не си носиш по две бутилки ракия както разбрах от друг коментар че правели някой хора ( това не е за теб С4)

чао



Тема Re: Палатка - за любопитната Тинанови [re: Cмexypko]  
АвторTинa (Нерегистриран)
Публикувано24.03.01 18:52



Благодаря Смехурко !
От твоите уста -
в нечии уши !
До срещи в планината.
Тина





Тема Re: Палатка - ГОЛЯМО ПОЯСНЕНИЕнови [re: Cинeвa]  
Автор C4XPLOSlV ()
Публикувано25.03.01 11:21



Aми незнам защо точно Ферино, може би защото за тях имам най много информация, а и защото искам като си купувам нещо то да бъде достатъчно добро за да не му намирам много кусури после и да не ме е яд, и също да мога да разчитам напълно на него. Ти споменаваш нещо за 30% по-евтини чували, били споделил какво имаш в предвид.



Тема Re: Палатка - ГОЛЯМО ПОЯСНЕНИЕнови [re: C4XPLOSlV]  
АвторCинeвa (Нерегистриран)
Публикувано26.03.01 00:37



Продуктите например на "Каринтия", "Ладак" и "Еделвайс" не са по-некачествени, а тези на "Камп" са доста по-евтини при същото качество - заради намаление в магазин "Намасте". Не толкова фирмите производители, а използваните материали и технологии и конкретните особености на моделите имат значение, тъй като повечето от големите производители разработват аналогични продукти. Преди седмица в "Намасте" все още имаше чували "Камп", но май вече са изкупени.



Тема Re: Палатканови [re: Mитko]  
АвторTina (Нерегистриран)
Публикувано26.03.01 12:33



Zdravei Mitko !
Blagodaria za mnenieto ti,otnosno metalnite reiki na palatkata -" KOGATO NEBETO
GLEDA SMRASHTENO OTGORE ".


Nashata palatka e 10 god./mil spomen ot studentskite godini/,"Everest",s metalni
peki i gumiran pod,teglo 5 kg.Niakoi otrichase palatki s gumiran pod.Nashata vap-
reki,che e po-tezichka s 2 kg.ot drugite - ni e spasiavala v pototzi ot voda.
Kogato vodnata stihia se isliva otgore ni "ot vsickite si otvoreni kranove - sam
mnogo blagodarna za tezi 2 kg.koito sam nosila v "poveche".

Pozdravi,
Tina



Тема Re: Палатка - Спален Чувалнови [re: KGM]  
АвторИПИ (Нерегистриран)
Публикувано28.03.01 09:04



Съвсем наскоро разбрах от Борис (Синева), че и в БГ се продават спални чували Carinthia. Позволявам си да искажа добри думи за тях. От този производител (самата фирма се казва “Mayer Gold-Eck”, до 1993 г “Gold-Eck” се казваха и продуктите) съм купил досега 5 чувала и съм много доволен.

Фирмата е австрийска, продукцията доскоро се шиеше само в Австрия (предполагам, че това още е така). Те правят само спални чували за разлика от почти всички останали фирми-всичколожки. Стараят се и това си личи по самите продукти. Имат и пухени чували и такива със синтетични влакна. Аз лично съм привърженик на изкуствените, защото мисля, че с предимствата които имат те, са много по-подходящи за нашите условия в БГ-то. Недостатъците (основните: по-голямото тегло и по-големия обем на сгъване) тук по нашите ширини не са от решаващо значение.

Оптималната комбинация за мен е лек летен спален чувал и есенно-пролетен (с комфортна температурна граница до –5 … –10 С), които могат да се носят (и ползват) поотделно или заедно (един в друг). Така могат да се покрият най-много бивачни ситуации – от спане през лятото в хижа, в ниска планина (или на морето) до спане през зимата в палатка или на открито. Напоследък много от водещите производители се ориентираха към тази концепция и самите те вече предлагат двойни спални чували (като яке с подплата, която може да се сваля или като две якета тънко и дебело - както ви харесва повече). Мнението, че по-топлия чувал винаги е по-добър, може би търпи еволюция след като човек преспи на някоя мелнишка поляна в края на юли и кръвта му започне да бълбука от жегата. А да спиш по гащета направо на поляната и да ти скочи жаба на корема (както това ми се е случвало точно там, но върху чувала) сигурно не е от най-приятните изживявания.

Както за всяко нещо така и за спалните чували важи, че универсалност просто е невъзможна – тя винаги е свързана с компромиси. Винаги трябва да се изхожда от целта за която ще се използва.

Поздрави

И.



Тема Re: Мълния, гръмотевица и светкавицанови [re: Typиcт]  
АвторThe Bear (Нерегистриран)
Публикувано28.03.01 22:27



Ne barkash, TE barkat... :-))) Tova (yavlenieto) si e malniya, (v uchilishte baba Saba mi go e kazala v chas po fisica, a pak predi neya i tazi po himiya!). Svetkavica i gramotevica - dobili grajdanstvenost ponyatia.

Pozdravi i dano nikoi ne zastiga!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.