Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:54 25.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Палатка - ГОЛЯМО ПОЯСНЕНИЕнови [re: C4XPLOSlV]  
АвторKGM (Нерегистриран)
Публикувано22.03.01 20:14



Здравей приятелю мераклия за палатка.
Мисля че идеята ти да смениш нашите гадни хижи с палатка е добра. Зимата става за хижа но лятото си е противно с изключение на няколко хижи.
По въпроса за палатката и бурите – никъде няма критерий за избор на палатка относно безопасност от мълнии. Така че стоейки си ти на Урдини езера и като почне буря ти нищо не можеш да направиш. Просто стоиш и чакаш да отмине надявайки се все пак, че няма да те “светне” нещо. Какво – при всяко смрачаване на времето ще започнеш да събираш и да бягаш надолу ли? И после обратно??? Да, да ама не.
Не мисля че някой го е правил редовно. Не всички бури са с мълнии. Ако наистина загърми и усетиш че е наблизо тогава може да излезеш от палатката и да се скриеш малко “някъде” щото в палатката ще има и други метални неща – примус, нож, бутилка които реално не знам дали привличат мълнии, но нали се казва да сме по далече от метални неща.
И после вече мокър хоп обратно вътре. А иначе какво – ще бягаш надолу в гората ли при онези високите борове?
А кво лошо има да си опънеш палатката на било – гледката си заслужава – е малко може да духа, но няма да те издуха освен ако не е на билото на Стара Планина и то през зимата. Все пак човек си подбира времето, нали.

По въпроса за каква палатка до си купиш – според мен се започва с критерия “пари на разположение за покупката”.
После следва за какво ти трябва – едно, дву- или все сезонна. Дали да става за зима и какво предпочиташ – дали да може да се опъва лесно и бързо по време на буря или да може да носи много на затрупване със сняг без да се скъса, както и на вятър. Всичко това дава разлика в марка модел и цена. Не мисля че пазара на палатки у нас предлага голям избор (изключвам поръчки по каталог) за да може много да избираш и да ти уйдисат на претенциите.
Според мен най добра е куполната палатка с двоен покрив. Но една стабилна палатка за буря не може да е безкрайно лека. Някой каза “гумирано дъно” – кой носи гумирано дъно на гръб – колко ще тежи това чудо. Съвременна палатка за планина на The North Face или SIERA DESIGNS с гумено дъно да знае някой.? Дъното е от шушляков плат и зависи от това доколко добре е импрегнирано.
Гледай да има отдушници на долния покрив, втория вход върши страшно много работа , желателно е да има и малко преддверие където човек си слага багажа (много помага), ако рейките са повече от 2 на кръст палатката ще е доста по устойчива на вятър и сняг.
И накрая ако можеш си намери броя на списание “Rock and Ice” June 1999 където има обширна статия и сравнение на различни модели палатки и описание на свойства и качества. Критерий за мълнии както казах няма.
Е това е от мен и може и да се засечем някъде по била или дерета.
Чао

KGM






Тема Re: Палатка - за любопитната Тинанови [re: C4XPLOSlV]  
АвторCмexypko (Нерегистриран)
Публикувано22.03.01 20:38



Здравей Тина !
За жалост не съм специалист по небесен firework (s) .
В планината по някога съм весел търсещ...


...Предполагам,че си разумна;
по дух си твърда,
но в рамките на таз женска твърдост.
Но все пак,тоз планински свят -
не иска кукли и дуели с устни,
а често пукнати глави и колене във кръв !
И все пак,и все пак
не се страхувай ; щом планината
ти е приела в свойта пазва...

Поздрави,
Смехурко



Тема Re: Палатка - ГОЛЯМО ПОЯСНЕНИЕнови [re: KGM]  
Автор C4XPLOSlV ()
Публикувано23.03.01 10:48



KGM мерси много за наистина голямото пояснение! Беше ми много полезно. От всичко, което видях по бг магазини най-добро впечатление ми направиха палатките на SALEWA, според мен палатките на другите водещи фирми са стари модели и не покриват изискванията ми. При мен има и сериозен финансов фактор и сигурно първо ще си взема спален чувал и шалте, които могат да се използват и без палатка. За сега съм се спрял на:
Надир 540 Ferrino - екстрамна темпаретура -10*С, Комфортна 0 до +20*С
Найтек 600 Ferrino - екстрамна темпаретура -20*С, Комфортна -10 до +15*С
като може би втория е по-удачен защото може да се използва и зимата, докато през лятото температурата през нощта не е повече от 15*. Кажете си мнението и по този въпрос.

И още нещо за палатките. Направо ме хваща яд защо не си купих от Франция там си беше направо евтино, палатка, която тук струва 250 лв. там без намаление се движеха от 140 до 170 лв., надявам си представяте цена и от 107 лв. за същата палатка с намаление. Незнам защо тук са толкова скъпи.

Би било голямо удоволствие да се засечем по чукарите, ама тая година съм ограничен откъм време, нали знаеш кандидатстване и т.н.

Редактирано от C4XPLOSlV на 23.03.01 10:58.



Тема Re: Палатканови [re: Mитko]  
Автор KOYCHEV ()
Публикувано23.03.01 14:55



Леле-е-е....
Колко много информация...!



Тема Re: Палатка - ГОЛЯМО ПОЯСНЕНИЕнови [re: KGM]  
АвторKaтитo (Нерегистриран)
Публикувано23.03.01 17:54



Здравей,
Питаш се колко може да тежи едно такова "чудо" - наречено палатка с гумиран под.И има ли го такова нещо в съвременния свят,понеже всички съв-
ременни наточени фирми го отричали.
Ами,има ги...Моето двуместно иглу "Айгер" е също с гумиран под и ни служи
вярно вече 9 година.Тежи 4 кг.250 гр..Но щом аз го нося,какво е безпокойст -
вото на силната мъжка половина?!!Предпочитам да нося 2 кг."излишни според
теб,вместо 2 бутилки ракия.
Наши приятели имат испанско иглу - тежи само 3 кг.
Вярно е и това,че те не са рожби на световни фирми,но за тези години които
ги ползваме - трябваше да си купим по още две палатки на световни цени от
предлаганите от теб марки.

Поздрави ,
Катито



Тема Re: Палатка - ГОЛЯМО ПОЯСНЕНИЕнови [re: C4XPLOSlV]  
АвторCинeвa (Нерегистриран)
Публикувано24.03.01 00:02



Здравей!
Защо държиш да купиш "Ферино" при положение, че на пазара има аналози с 30% по-ниски цени?
Имай предвид, че на практика чувалите се избират не според крайните температурни показатели, а чрез комфортните. Екстремните минимални показват температурата, до която може да се запази без измръзвания тялото (но в такива ситуации не става дума за сън), докато при температура над двадесет градуса палатката сама е достатъчна, за да те стопли (невъзможно е да се заспи в "Надир 540" при температура около 20 извън палатката например).
Аз използвам "Надир 540" от две години. Опитът ми от нашите планини показва, че е твърде топъл за бивакуване в палатка през лятото и недостатъчен за палатка през зимата. Удобен е за есенни и пролетни палаткови преспивания и за хижи и заслони без отопление и одеяла. Долната комфортна температура е -3.
През летата в палатка и хижи, както и през зимите в отоплявани или оборудвани хижи или заслони нося еднокилограмов "Еделвайс" с температурни характеристики крайна ниска -2, удобна средна 1-10 и горна граница 25.
В нашите условия с един чувал целогодишно е вероятно възможно, но неудобно. Най-често се подбират в съответствие с конкретните нужди на туриста (поне) два чувала.

Синева



Тема Re: Палатка - ГОЛЯМО ПОЯСНЕНИЕнови [re: Cинeвa]  
АвторCинeвa (Нерегистриран)
Публикувано24.03.01 00:12



П. П.
Трябва да уточня.
"Надир 540" е добро решение за неотоплявани и необорудвани с одеяла хижи и заслони през ЗИМАТА.



Тема Re: Палатка - Спален Чувалнови [re: C4XPLOSlV]  
АвторKGM (Нерегистриран)
Публикувано24.03.01 03:52



Здравей.
Ако питаш мен вземи си чувал за възможно най студеното време по простата причина че не знаеш кога може някога да ти се наложи да бивакуваш непредвидено навън зимата. Тогава ще си много благодарен на по дебелия си чувал да не говорим че може да ти спаси живота.
лятото може и да ти е топло понякога но не е задължително да се пъхаш вътре и да се закопчаваш.
По добре малко топло през лятото отколкото озъбен през зимата !!!

-- освен ако не си носиш по две бутилки ракия както разбрах от друг коментар че правели някой хора ( това не е за теб С4)

чао



Тема Re: Палатка - за любопитната Тинанови [re: Cмexypko]  
АвторTинa (Нерегистриран)
Публикувано24.03.01 18:52



Благодаря Смехурко !
От твоите уста -
в нечии уши !
До срещи в планината.
Тина





Тема Re: Палатка - ГОЛЯМО ПОЯСНЕНИЕнови [re: Cинeвa]  
Автор C4XPLOSlV ()
Публикувано25.03.01 11:21



Aми незнам защо точно Ферино, може би защото за тях имам най много информация, а и защото искам като си купувам нещо то да бъде достатъчно добро за да не му намирам много кусури после и да не ме е яд, и също да мога да разчитам напълно на него. Ти споменаваш нещо за 30% по-евтини чували, били споделил какво имаш в предвид.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.