Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:33 23.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Честит 8-ми Мартнови  
АвторC4XPLOSlV (Нерегистриран)
Публикувано08.03.01 17:25



на всички дами които обичат планината и я крастътосват на длъж и на шир! Е да не забравяме и тези които само четат в този клуб.



Philip is known as C4XPLOSIV



Тема Re: Честит 8-ми Мартнови [re: C4XPLOSlV]  
АвторБapни (Нерегистриран)
Публикувано11.03.01 19:11



Извинявай,но какво по-точно честитиш?!Имаш ли представа,всъщност е по-точния въпрос.Дай да си честитим и Великата Социалистическа революция като сме тръгнали!Или пък ако трябва да дам български пример,взривяването на ц.Св.Неделя.Празници на тероризма и безмислието не ни трябват.Това че още се празнува ден като този е повече от възмотително.Комунистката Клара Цеткин,създала този праз(ник) е личност заслужаваша презрение,а не почит.Ако има нужда от такъв празник има много светли дати,които могат да послужат.



Тема Re: Честит 8-ми Мартнови [re: Бapни]  
АвторC4XPLOSlV (Нерегистриран)
Публикувано12.03.01 14:37



Човече, много добре знам коя е Клара Цеткин и какво е направила, и защо празника в началото е бил на всички "жени-работнички", но реших, че след като 8 Март е записан в календара на ООН като цитирам "МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ЖЕНАТА", мога да поздравя и бг жени. Моля за извинение тези, които съм засегнал

с това и не искат да празнуват на този ден.
А, и още нещо, защо щом това е според теб "празник на безмислието" всички мъже в Бг на 8-ми бяха с цвете в ръка и нима засвидеталствуването на признателност към жените(майките) от всички мъже на една дата(та била и 8-ми Март) е лошо нещо. Този празник е приет от хората, какво лошо има в това, е наистина не на някаква светла дата, но не може всичко да бъде както ни се иска.



Тема Не си прав!нови [re: C4XPLOSlV]  
АвторБapни (Нерегистриран)
Публикувано12.03.01 17:32



Прости ми,но какво значение има това,че някъде си е записано,че това е международен празник на жената?Било то и в ООН.Ами то в Русия е официален празник и не се работи,за разлика от Великден например!?!?Това е озъдачаващото.И въпреки,че е записан,според теб,аз не знаех това,да си чул някъде другаде да се празнува този абсурд,освен по посткомунистическите географски ширини?
Аз съм напълно съгласен,че трябва да има такъв ден,но защо той да не е Благовещение например?И още нещо,света е такъв,какъвто ние си го направим.За да има празник трябва да има и събитие,което да се празнува,иначе се губи връзката и смисъла.Иначе и аз бях очуден колко много хора празнуват и затова съм ядосан.Но това не значи нищо.Те хората масово замърсяват природата,на която ние толкова много се радваме,но значи ли това,че те са прави?



Тема И ти!нови [re: Бapни]  
АвторИПИ (Нерегистриран)
Публикувано12.03.01 19:41



Позволявам си да се намеся във вашата дискусия започнала по повод честитения 8 март по няколко причини. Най-вече поради това, че тя не се вписва нито в тематиката на нашия клуб, нито в общо-взето в конструктивно-неутралния в политичиски смисъл дух, който цари в него. Темата, разбира се е интересна, но има толкова много други форуми...

Абе всъщност така и така съм седнал да пиша - ще нахвърлам и аз няколко изречения в тази връзка :)... Естествено, че не можем да бъдем 100% аполитични - това е дискусия на философско-политическа тема между хора свързващи себе си с планината и пътешествията :)

Аз се изказвам в полза на широко разпространения аргумент, че не е редно само в един ден в годината да се поднасят цветя на близките жени около нас и с това да се смята, че уважението е изказано. Уважението, обичта и т. н. би трябвало да бъдат неразделна част от нашето ежедневно общуване, а в действителност ние май доста рядко (само на 8 март и по някой друг празничен случай) се сещаме за тях. А на огромната част от жените в България днес не им е никак леко. Съвсем честно си признавам, че аз едва ли бих се справил със всичките задачи и проблеми поставени пред днешната българска жена.

А за това как е възникнал празника мисля си, че е безмислено да се спори. Вариантът да се празнува на Благовещение едва ли ще е приемлив за тази част от човечеството, която не се кланя на християнския Господ, а тя е доста по-голяма.

Клара Цеткин може да е била терористка, но това пак много зависи от гледната точка. По тази логика терористи могат да бъдат наречени и Вапцаров и Яворов, и Ботев и Левски. Тези хора са живеели с нещо, което днес ние нямаме - идеалите, че светът ще стане по-добър, че си струва да жертваш живота си за щастието на други хора, а не са били заети като нас единствено с мисълта за собственото си щастие и с плановете си да си купят апартамент или кола и т. н. , не са били гонени от болни амбиции за тях самите и за бъдещито на собствените си наследници. Завиждам им най-благородно, но не мога да бъда като тях първо, защото за тово се иска много смелост и огромно човешко сърце и второ, защото не вярвам, както те са вярвали, че някога "хората ще се обичат като братя". Всичкото това за съжаление е било и си остава утопия. Неуспешният опит да се "изпробва" тази утопия в Русия и после и в другите "социалистическо-комунистически" страни е донесъл толкова мъки и страдания, че наистина не е оправдан. Просто всичките идеали на комунистите са абсолютно неприложими и неадекватни към съзнанието на съвременния чавек. В този смисъл аз никога няма дя мога да повярвам в комунистическата идея, а и не мога да повярвам, че някой наш съвременник вярва истински в нея, както са вярвали някога тези, които са давали всичко - дори и живота си за своите идеали.

Поздрави

И.



Тема Re: И ти! [re: ИПИ]  
АвторБapни (Нерегистриран)
Публикувано13.03.01 12:57



Благодаря ти за мнението!Това наистина е достойна позиция.С почти всичко се съгласих.Само,че виж!Ние сме Християнска държава,а източното православие е наша официална религия.Аз уважавам всички вероизповдани,включително и Атеизма.Не можах да разбера нещо.След като повечето хора по света не празнуват Рождество Христово и в България ли да не го правим?Аз говоря,тоест пиша за това,че у нас това е много по-подходяща дата има и други такива.Няма да се съглася и с друго.За разлика от Ботев и Левски Вапцаров е останал в културната памет на народа ни не с живота и делата си,а с поезията.Това е много важно да се знае.Защото той наистина е бил терорист,независимо в какво е вярвал и колко светло е вярвал в този идеал.Но нека не сравняваме делата на двама святи българи с тези на Вапцаров,просто не е уместно.Има голяма разлика и няма смисъл да я обеснявам.Всеки разумномислещ може да си я направи.
Също така не мисля,че е безсмислено да се спори кога и как е възникнал празника.Когато честваме 3 март,да кажем,всеки знае какво празнуваме и че има нещо,което да се празнува,за разлика от 8.Това че хората имат нужда от повече празници за разтуха от сивото ежедневие не значи,че не трябва да имаме критерии на онова на което отдаваме почитта си.
С уважение Барни



Тема Re: И ти!нови [re: ИПИ]  
Автор Typиcт (непознат )
Публикувано13.03.01 13:55



Подкрепям напълно!

Поздрави,
Турист



Тема Продължаваме дискусиятанови [re: Бapни]  
АвторИПИ (Нерегистриран)
Публикувано15.03.01 19:22



Здрасти Барни!

И аз ти благодаря за мнението! Продължавам дискусията отново с изричната уговорка, че не е подходяща за нашия клуб, но като гледам мненията по нашата тематика напоследък никакви ги няма. Пък и можем да си представим, че сме в някоя уютна планинска хижичка (всеки да си представя неговата любима) или пък сме се пъхнали в чувалите на някоя закътана родопска поляна и вместо в мониторите сме оправили взор към звездите, бистрейки междувреминно най-различни теми...

Ще карам подред по точките които ти си "засегнал". Аз не очаквам накрая да кажеш: абе знаеш ли - прав си. Правя га заради спорта - просто сега съм почнал на тази позиция и трябва да карам докрай :)

Да ти кажа честно, не съм много наясно какво точно значи "атеизъм" - просто неверие или борбена позиция спрямо вярващите. Аз бих се определил като неверник, поне неверник в този Господ, представян на децата като добър дядо с бяло расо и бяла брада. Просто не мога да си изкривя душата, да се прекръстя и да кажа "вярвям", като това няма да е вярно - както за съжаление не мога да повярвам и в комунистическата утопия. Пре теб как е? А какво ще кажеш за образа на дядо Господ като костюмиран чичко представен ни от Тери Гилиъм в "Бандити на времето". Спомням си, че този филм много ме беше накефил. "Бразилия" също... И все пак, аз макар и невярващ съм малко или много пристрастен към християнството или поне към някои негови външни форми като църкви и манастири. Обичам да ги посещавам и да ги снимам, а джамия досега не съм снимал нито веднъж. В една дискусия от преди около година Димитър беше писал, че не може да ме разбере какви задръжки съм имал и кое не ми е харесвало като съм искал да снимам Томбул-джамия в Шумен. И е прав, защото сякаш ние с теб сме малко като запалянковци (на сръбски "навиячи") - които си знаят за кого трябва да викат и виждат в противника само лошото - аз за църквите и джамиите, а ти за 8 март. И странното е, че колкото и да знам че не съм прав - не мога да се променя и това си е - пътувайки от Скопие за Охрид покрай новите никнещи като гъби огромни джамии - нещо ме свиваше в гърлото и си мислех, че по-добе щеше да е ако ги няма. Едва ли бих си мислил така, ако това бяха църкви.

Но да се вървем на 8 март - ти пишеш "...След като повечето хора по света не празнуват Рождество Христово и в България ли да не го правим?Аз говоря,тоест пиша за това,че у нас това е много по-подходяща дата има и други такива..." Нали идеята е да има празник, който да се празнува от всички хора по земята, защото ние първо сме човеци, пък после би трябвало да се делим на нации и религии. А религиите си мисля, че отдавна са се изчерпали и за съвременния човек наистина са интересни, но като традиция и история - кой не обича подаръците за Коледа или шарените яйца за Великден. За международността: в Германия си имат Ден на майката, който празнуват през май - но жените във фирмата в която работя, освен от нас - българските си колеги - получиха поздравления и от колегите от концерна ДаймлерКрайслер, които едва ли биха могли да бъдат обвинени в комунизъм. И искам да те уверя, че на колежките ни им беше приятно да им се обаждат от Германия не само по работа, но и заради празника.

А за Вапцаров - "За разлика от Ботев и Левски Вапцаров е останал в културната памет на народа ни не с живота и делата си,а с поезията" - напротив, ти сигурно често минаваш през Банско и си ходил в музея "Вапцаров" - ако не си - отбий се и виж ескпозицията и най-вече филмчетата на Въло Радев - със сигурност ще ти харесат. И си помисле дали тези филми и този музей щеше да ги има, ако Вапцаров беше само поет - например като Пенчо Славейков. Той е имал това което е имал и Ботев - търсещият, неспокоен дух, който не му е давал да заспива доволно усмихнат вечер и който е намирал изява не само в стихоплетството. Вапцаров е бил от много заможна фамилия и въобще не е имал материална потребност да се бори за един по-щастлив свят, в който той е вярвал. Може би си бил и в софийското гарнизонно стрелбище и се виждал надупчената релса - е, не са може би много хората, които няколко часа преди да бъдат разстреляни могат да пишат стихове. За мен Вапцаров е бил велик човек и аз се прекланям пред смелостта му и търсещия му дух. Естествено той е рожба на времето си - тогава хората са мислели и вярвали, че борбата им има смисъл (е, нямам пред вид смисъла който бай Тошо е влагал, излизайки партизанин, ако въобще е излизал - историята е интересна наука, но търпи жестоки манипулации - та ние даже днес не знаем какво точно става в държавата ни или пък в съседните ни страни - например бивша Югословия - каквото ни се поднесе - това е - всеки се опитва да го пречупи през собствения си светоглед, но какво е истина - дали и сам Господ знае :)... Ти какво мислиш по въпроса? А какво точно не харесваш във Вапцаров?

Поздрави

И.





Тема Re: И ти!нови [re: ИПИ]  
Автор C4XPLOSlV ()
Публикувано15.03.01 22:53



Aми аз и за това порових и видях как е записано в календара на ООН. С това исках да покажа, че този празник се празнува навсякъде по света независимо дали става въпрос за кумунистическа държава, пост кумунистическа такава или за някоя от старите демокрации. Важното е, че ние не отбелязваме някакъв партиен или идеологически празник(за какъвто ти го приемаш), а честваме нещо много по-важно - деня на жената(майката), основоположница на ЧОВЕШКИЯ ЖИВОТ, наистина е много жалко, че ти го свързваш така силно с кумунизма, истина е че корените му са там, но 8-ми март е прераснал в нещо много по-голямо и значимо от темата на тази, за мен безмислена, дискусия - кумунистически ли е празника и ако да, има ли значение, щом е приет от всички по света, както илюстрира ИПИ с пример.

Поздрав



Редактирано от C4XPLOSlV на 15.03.01 22:59.



Тема Скромно мнениенови [re: ИПИ]  
АвторБapни (Нерегистриран)
Публикувано16.03.01 02:03



Здравейте!Отново Ви благодаря за мненията!Може би наистина мястото им не е тук,но е интересно,така че си заслужава да нарушим "правилата'.Ще се опитам да отговоря на някои неща,но не по реда,който са написани.Първо за "С4"-ден на майката има от около 2000 години и това точно е Благовещение.Сам признаваш,че корените му са комунистически.Ще отговоря така:Мозъкът на всяко дърво е не стеблото,а неговият корен!Надявам се да не го приемеш буквално:))).Наистина премисли тази мъдрост,която разбира се не съм измислил аз!Искам отсега да се уточним в добронамереност,иначе дискусията наистина ще е безсмислена,а сега тя не е,повярвай ми "С4".
Сега да започна с малко пояснение за атеизма.Това не е безверие,а безбожие.Това значи и превода на думата "не-Бог".Безверие никога не може да има.Човек вярва в таланта си или в приятелите си,или в майка си,или...,но никога не може да не вярва в нищо.Атеизма не е и религия,няма олтар.Той се бори срещу нещо,като твърди,че го няма,но тогава срещу какво се бори след като го няма?Това обаче е друг въпрос,на който няма да се спирам.След малко пак ще се върна на верските въпроси.
Ако наистина не вярваше,че ще ме убедиш тогава си мисля,че нямаше да се захванеш,става въпрос за "ИПИ".Аз ти давам честната си дума,че това е възможно.Първо защото мненията ни не са корено противоположни и второ защото си мисля,че уважавам аргументите на срещостоящия ми,в случая ти.Стига да можеш да ги защитиш достатъчно логично,та да може и невеж като мен да ги схване:). Вече се съгласих с много от предишното ти мнение,изказах само някои забележки,но наистина мога да кажа:"прав си!".Дори го казвам,но отбелязвам къде не съм съгласен.Моля те и ти да можеш да го кажеш,за да може спора ни да е конструктивен!
Съжалявам,че ти си атеист,но не мога да направя много по въпроса.Ще ти кажа нещо над,което и ти да имаш да мислиш.Казваш,че не можеш да си изкривиш душата.Ако признаваш наличието на душа и си сигурен,че я имаш защо се съмняваш в Бог?Наличието на Дух е божественото в нас самите.Или пък и той не съществува?Не искам да звуча като проповедник,но тези неща наистина са такива.Още нещо.Религиите никога не могат да се превърнат в история и традиции.Боговете се менят,но винаги ще има нещо,на което хората да се прекланят.Просто това е,защото вярата е в нас.Тя не може да се изкорени.Религиите могат да се напрашат,но никога и да умрат."Човечеството се е освобождавало от богове,но от Бог никога няма да се освободи,защото това е същината на неговото битие"Ваклуш Толев.Религиите бяха конституционно забранени в Албания.Пълна пародия!Какво стана?Прекършиха ли вярата във Вседържителя?Не!И никога не ще успеят.Атеизма беше изповядван много време по тези земи от кликата на Ленин и продължителите му,но тях вече ги няма,режимът им също,а религиите са все още при нас или по-точно в нас.Ако наистина се интересуваш от тези работи,ще ти дам съвет.Прочети книгата на В.Толев "История на религиите" там ги има дадени хубаво тези неща.Аз не мога по-добре да ги кажа,затова те съветвам да прочетеш тази книга.Наскоро и направиха преиздаване.Мисля,че струва 10лв.Цената наистина е малка за това,което има вътре.Но аз мога да ти кажа със сигурност,че религиите не могат да се изчерпат,както ти мислиш.
Хич не ми се спори за Вапцаров,но съм длъжен или поне аз така се чувствам да отговоря.Не съм ходил до музея и обещавам някой ден да го направя.Абсолютно си прав за неговия дух,но такъв дух е имал и Пенчо.Ако не дори и в по-големи размери,ако въобще е уместно да се правят подобни сравнения.Не е това въпроса.Виж явно под културна памет разбираме различни неща.Аз ще се опитам да ти дам пример.Всяка година честват обесването на Левски,сирените вият в чест на Ботев.Някои празнува ли разстрела на Вапцаров?Не!И никога не ще се празнува.Той може и да е имал вяра подобна на ботевата,но това нищо все още не значи.Това може да е достойно,но делата като не са такива!Едно е да умреш в името на народа си,съвсем друго в името на друг народ,разбира се образно казано.Нищо не може да се направи,че той(Вапцаров)е нямал прозрението и далновидността на това бедствие наречено комунизъм.Можем ли да кажем,че сега албанските екстремисти нямат вярата на Вапцаров?Имат я и се бият и мрат за нея,но си остават екстремисти.Те нямат светостта,справедливата кауза,провиденцията ако щеш,зад гърба си.Те искат да наложат волята си,без да се замислят дали другите искат същото.Правят го с всички възможни средства,това вече не благородно и изражда идеала,в който вярват.Това разбира се са само повърхностни размисли,не може толкова лесно да се обхване такава тема.Аз също обичам поета Вапцаров,той е бил гений,уважавам и начина по-който е вярвал,но дотук.
Ти си извадил едно две изречения от текста ми и ги оборваш.Това е некоректно понякога.Лесно е да се оборят мислите в своята статика,но това е некоректност на мисълта.
А иначе си нямаш и на представа как наистина всеки трябва да бъде Човек,а после българин,индиец,арабин,чернокож...,но всеки трябва да знае своите корени,защото както вече стана дума "Мозъкът на всяко дърво е не стеблото,а неговият корен!".Не мисля,че трябва всички хора по земята да празнуват едни и същи празници.Имаме богатство на фолклора именно заради това.Но с какво ни обогатява 8 март?Каква ценност ни дава.Не е почит към жената,защото това ни е дадено много преди това,както стана и дума.След като не ни дава нищо ново,тогава?Мога още много да пиша,но вече и без друго те отегчих,така че ще спра дотук.
С голямо нетърпени очаквам отговора ти.Ако искаш дори можем да преместим "полето на нашето сражение",за да не се чувстваме неудобно тук?
Всичко добро и "довиждане"!!!
Барни




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.