Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:13 19.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема пожаринови  
Автор пироман ()
Публикувано25.08.00 00:27



Пожара на Мальовица успя ли да унищожи горна станция на съоръженията? Кога е угасена гората?

Тема огнени ранинови [re: пироман]  
Автор ИПИ ()
Публикувано25.08.00 19:38



Последните ми сведения са от вечерта на 24.08., когато ми се обади за последно брат ми от поделнието в Самоков, където служи. Каза ми, че пожарът бушува с пълна сила, че цял ден е изливал вода хеликоптер, който щял да нощува в поделението. Преди това ми се беше обаждал, че от няколко дни гората под Мальовица пуши и че никой не го е еня. Те вече бяха ходили да гасят по разни други пожари из Самоковско и Вакарелско. Освен тях на Мальовица (огъня бил стигнал до пистата) не е имало почти никой друг да гаси - само неколцина горски са правили просеки, при положение че във всяка втора къща в Говедарци има резачка. Определено е можело да се реагира много по-навреме и да се спре пожара докато е малък, но всичко е било пак по нашенски... Вчера цял ден в Самоков е миришело на изгоряла гора, а вечерта заревото ярко светело... Сутринта по радиото казаха, че на Мальовица пожара още гори. А другите още по-големи пожари из цялата България... Как може да сме такива безотговорни - просто не мога да си го обясня. На един от завоите по пътя за Чудните мостове има една малка къщичка на горските, на която нечия ръка с много любов е написала: "Хубавото вино се изпива, младата жена остарява, а гората вечно зелена остава". Да, гората ще я има и след нас, върху пепелищата от сегашните пожари след 200 година пак ще ги има тези дървета, които гордо са се издигали до вчера, а тогава ние ще сме пръст. Пак една такава незнайна ръка на някой от Хайтовите лесничеи е опсипала скалите по пътя от Кричим към яз. Антонивановци с молби да пазим святата гора. Тези надписи са толкова отчаяно начесто, че обикновено човек се пита какъв е смисъла от тях. Мисля, че вече знаем смисъла им. Поклон пред вечната гора!

Тема говеда и кравинови [re: пироман]  
Автор пироман ()
Публикувано26.08.00 14:44



аз питам, защото мисля, че някое говедо е запалило или разпалило угасения огън на 24 по обед. Доколкото видях, изгоря изцяло източния склон на Ръждавица от хотела до горната граница на гората и клека и сигурно е продължило. Около 10 ч взе да дими и като духна вятър в 3-4 стана напечено. Бях тръгнал да помагам ама бях доста лятно облечен, а огъня беше изтърван. Вечерта Ръждавица беше като облята с лава и светеше. Май чак когато огъня се видя, че отива към хотела, някой дебеловратко изрита пожарникарите от Самоков - гората кучета я яли, ама хотелчето... Странно, но хеликоптер не видях. Може да са гасили на изток/североизток, а откъм ЦПШ ПСС да са поели далаверата. Колкото пъти мина през горяла планина, ще ме е яд, че нищо не направих. На езерата имаше над 200 човекоподобни вегетерианци - йоги, бели братя - все много претенциозни същества, радетели за чиста и пазена природа... и безкрайно докачливи и обидчиви... Е, един даже не попита - абе хора, я да попитаме, може да помогнем нещо, да вземем да си мръднем задниците... Не само това, ами и се изсмя някой, а друг (бял брат от лагера им между с.Клисура и х. Вада) ме прати по друг път, един час загубих! В крайна сметка и аз не нищо не направих тогава, но поне да не пречат, кравите му с крави. И как са осрали цяла североизточна Рила! Та този ден забелязах, че има тъпи говеда и равнодушни крави. А като съм се сетил за белите братия - я да ги подъвчем. Ако имам съмишленик, добре, ако не - няколко крави още. Значи поинтересувах се и разбрах, че многолюдните бели- и йога-конгреси в планината имали и "съвсем скромна" и "незначителна" финансова страна. Колкото за джобни на двама-трима екземпляра с голяма уста и благ вид. Кой и каква организация може да помогне занапред да не се цапа така района на Езерата и да не настъпвам въэвисени вегетариански л...на (тоалетни) и дамски превръзки в клека? Да ме извинят вегетарианците, имам предвид нафуканата благовидна пасмина... Предполагам, че няма да се преборя с организаторите, но исках поне да се изкажа. Аз помня как изглеждаше планината преди години и е хубаво, ако малко се позапази. Поне интернет да ползваха повече туристи. Между другото изгоря и баира над Рилския манастир и тревата на вр. Калин 1 и 2 и дола на Друшлявица. Ако хвана някой да пали гора или друго без нужда, бутам го в огъня без да питам. А ти, ИПИ - Иване, ли, кой си - и за другите читатели сеотнася остави поклоните, ами събери децата си или тези на комшиите, запалете някой треволак и им покажи как да гасят с клон или метла. Аз в махалата научих няколко хлапета.

Тема ...нови [re: пироман]  
Автор Синева ()
Публикувано28.08.00 01:11



Здравейте. Защо в нашето мислене активна позиция спрямо унищожаването на природата ни се появява само при разразяване на катастрофални по размери бедствия като пожарите в Рила? Ежедневното, битово съсипване не е ли предисторията на днешните апатия и пасивност? Невярвящият може да го види и да се убеди, ако посети клуб Екология. Там няма разговори, няма живот. Месеци мълчание. Моят опит показва, че гора се унищожава около Рилския манастир, по всички склонове оттам до местностите над Дупница, в районите на хижа Вада (ако минете по пътеката от ЦПШ до нея, ще видите), над Боровец, навсякъде... През това лято видях, че стопаните на хижа Седемте езера радават мрежи и рачила на желаещите да ловят риба. Пак там неотдавна срещнах седем-осем души, слизащи от Окото към Бъбрека със защитни облекла и пушки. Най-явно, без никакво усилие да не се набиват в очи. Пак през товя лято пътувах до тялото на убита дива коза, натоварено в джипа на арендатора на една от най-известните ни алпийски хижи. Да не ставам банален - всичко това е известно на всички. Досега никаква ефективна организирана съпротива не е последвала. Наивно е да се очаква от хората, живеещи в покрайнините на планините или развиващи туристически бизнес в тях, като имам предвид всичко изброено, което съставя ежедневието им, да обърнат глава към горящата гора, камо ли да се втурнат да гасят. Като познаваме станалото през последните години и случващото се сега, какво можем да очакваме от бъдещето? Поздрав: Синева

Тема пожаринови [re: пироман]  
Автор Леон ()
Публикувано28.08.00 01:15



Днес се прибирам от Рила и за съжаление вчера около Мальовица още гореше.Обещаните хеликоптери ги нямаше и целия Мальовишки дял беше в дим :-( Предните няколко дни горя между гр.Рила и Рилския манастир и пушека пречеше за преминаване по много от маршрутите.

Тема гасененови [re: пироман]  
Автор ИПИ ()
Публикувано28.08.00 10:33



O.K. - оставям поклоните и ще го имам пред вид това за децата. В крайна сметка наистина така е, ние тук можем да си говорим колкото си искаме, но с това едва ли ще помогнем. Аз наистина се казвам Иван, а твоето име как е? Поздрави

Тема пожаринови [re: Леон]  
Автор ИПИ ()
Публикувано28.08.00 10:59



Един Ми-17 със сигурност е гасил на 24. и 25.08. - явно с много слаба ефективност. Пълнил е по 3 куб. м вода на курс от Самоков и се е връщал обратно до пожара. Сигурно са имали някакви мотиви за да го пращат чак до града, но на пръв поглед по-логично е да се зарежда някъде по-наблизо, напр. в Говедарци. Всъщност е имало полза от дългите курсовете. На 25. изведнъж избухнал силен пожар в самото поделение в града в непосредствена близост до ГСМ-склада. Докато всички тичали в суматохата напред-назад хеликоптерът точно минавал над района, пилотът забелязал огъня, отклонил се от курса и успял да загаси пожара.

Тема пожаринови [re: пироман]  
Автор Sando ()
Публикувано28.08.00 13:46



Moje da se kaje mnogo jalko za vsio Osven tova mai priateli kji kazaha ce gori i Slavianka Svidiah i pojarite po Balkana nad Sopot i nikoi ne go beshe enya razbira se Kolkoto do aloto bratsvo v momenta niameam nikvo jelanie da se obsajda no mnenieto mi za tiah e kryano otricatelno /sashto i za debelovratkovcite po planinata Daje si mislia dali NIE clenovete na kluba ne mojem da napravim neshto r dobrovolen otriad ili neshto podobno To se e vidialo ce mestnite ne gi e enya osven za imoteca im a planinata diavol ya vzel Tyuristiceski pozdrav AM

Тема Пожарите - коментарнови [re: пироман]  
Автор Тореро ()
Публикувано28.08.00 16:20



На Мальовица, както разбирам от вестниците, гори цялото каре, от ъгъла между царския път и Първа прека река, малко над Овнарско, на север, до Йончево езеро на юг. И е пушило и горяло една седмица, преди някой изобщо да обърне внимание. Поне с това се утешавам, че имах късмет да мина няколко пъти през тия места това лято, и туй ще ми остане за спомен. Поне сто години няма да се възобнови изгорялата гора...... Ами така си е, няма какво да се чудим на пожарите - българинът, след като разби, разграби и оплячкоса всичко в държавата си през последните десетина - петнадесет години, сега довършва започнатото с пожарите. Масово палим имотите на комшията или на пришълците, зер " Я не сакам на мен да е добре, я сакам на Вуте да му е зле и да се гърчи", " Е-е-ей, майна, ако има кой да драсне сега клечката на вилната зона, каква паша ще стане за добитъка" - и драсват клечката, нехайно, безотговорно, безхаберно, без да мислят за последиците. А докъде стигат простотията и нехайството ли? Ами бездънни са. Примерно, тия дни видях, с ужас и погнуса, как насред сухата като барут гора, по пътеката от Мусала към Боровец няколко тамземци най-спокойно си бяха наклали голям огън - ами имаше няколко кила кебабчета за печене и сума ти и каси бира за изпиване. И не поема, и не разбира нищо нашенското добиче. Ни приема, ни предава, нито главата му увира - според известния виц, преди нея увира камъка, с който е затисната. Ако се опиташ да му обясниш нещата, отваря уста като на хипопотам и се оказва, че всъщност подпалвачът си ти. А изобщо не е чувало и не са му известни дори и най-елементарните правила за палене на огън на открито .... Случайно попаднах тия дни на един по - малък пожар - гореше суха трева и храсталаци на два-три декара, около х. Мургана. Обаче половин рота "пожарогасители" го гледаха как гори и главната им грижа явно беше да подпират лопатите и бухалата, да не би случайно някоя да падне на земята...... Явно беше, че за пълно ликвидиране на пожара са достатъчни три до пет човека, които да работят половин, максимум един час, и евентуално след това да оставят караул, да не би да се възобнови огъня, каквато опасност винаги има, уви. Ама де-де, и аз ги пиша едни - да не би случайно терена там да е техен, че да се напъват ? И колко много други неща могат да се кажат още, на несъзнателен и неориентиран елемент като мене ....... Уви, постинга този път се получи нерадостен и циничен, каквито са и нещата около нас. Моля за извинение. Тореро

Тема Za chlenovete na klubaнови [re: Тореро]  
Автор Sineva ()
Публикувано29.08.00 19:17



Zdraveite! Za pryv pyt nyakoi ot nas predlozhi razgovaryashtite tuk da se zamislyat kakvo sami mogat da napravyat za ilzlizaneto ni ot sega izglezhdashtata nepreodolima situatsiya. Pri tova predimno chrez mobiliziraneto na sobstvenite ni sili. Bez da iskam nito da osyzhdam ideyata predvaritelno na neuspeh, nito da se vyztorgna ot neya, predlagam da se opitame da i dadem zhivot. Kakvo e neobhodimo, kakvo e po silite ni i na kakvo bihme bili sklonni, za da si pomognem samichki, za da ne bydem samo mrachi komentatori? Nadyavam se vseki da dade mnenieto si, izostavyaiki predubezhdeniyata si. Pozdrav: Sineva


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.