Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:43 21.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Драгалевски манастирнови [re: ИПИ]  
Автор Димитър ()
Публикувано05.07.00 17:00



В Драгалевския манастир иди на 15-ти август. Тогава е манастирският празник Света Богородица и всяка уважаваща се драгалевченка излага за освещаване по една погача-произведение на изкуството! Много е красиво.

Тема Снимкинови [re: ИПИ]  
Автор Димитър ()
Публикувано05.07.00 17:04



Абе тук все се хвалим със снимки, пък организацията с публикуването куца. Какво ще кажете за една среща на "снимкосгляда" някоя вечер в центъра на София тази или следваща седмица? Идеалният вариант е да се видим на планина, но практиката показва, че много трудно се координират общи намерения през свободните дни, пък и да мъкнеш раница с хартия ...

Тема Драгалевски манастирнови [re: Димитър]  
Автор ИПИ ()
Публикувано05.07.00 19:46



Може би на 15.8 наистина ще е интересно, но аз се зарекох в близко бъдеще да не ходя там защото: Както вече споменах, преди петнайсетина дена, след като посетихме Боянската църква, за която Турист беше писал, че е отворена за разглеждане, решихме да прескочим и до Драгалевския манастир. В Боянската църква така и не успях да склоня "екскурзоводката" да щракна поне само прочутия стенопис със Десислава (без светкавица!), и още ме глождеше гърлото, когато на Драгалевския манастир трябваше да преглътна още един "горчив хап" :). Влизайки в двора мернах закачените на оградата нещо като роби в ярки цветове - оранжаво, зелено синьо и пр., но помислих, че са част от изложената на сергиите пред манастира стока. Направил наколко крачки в двора бях спрян от една млада монахиня с гневен поглед с думите не съм ли прочел бележката на входа, че лица с неприлични дрехи като моите (бях с тениска и бермуди) трябва да обличат въпросните роби като влизат. Извиних се и помолих за разрешение да остана в двора докато останалата част от компанията (с дълги панаталони и рокли) посети ърквата. Срещнах отказ и излязох. Загледах робите, на които беше извезано ДМ, Драгалевски манастир Драг Ман и т.н. и установих, че са страшно дълги. Аз съм висок 176 см, но ако бях облякъл някоя от тях, щах със сигурност да се спъвам и да се налага да си вдигам полите. Най-идиотското обаче беше, че веднага след мен беше изгонена и една майка с момиченце на възраст около 7-8 години, което беше обуто в клинче до коленете! Драгалевския манастир ми беше любимо място и много често сме минавали там след екскурзии, дори и зимно време сме се обивали като се спускаме със ски, откопчавали сме ги пред портата и сме влизали да пием вода, да запалим свещичка (че сме още цели :) и да си починем. Съгласен съм че не е уместно да се влиза разголен в манастир (например по бански), но мисля че в момента на Драгалевксия манастир в това отношение се прекалява и на фона на пиянските оргии (а и не само пиянски) които стават с благословията на управите на много манастири (Клисурски, Роженски, Рилски, Чекотински, Къпиновки и пр.) това с облеклото е направо пресилено и може би малко даже лицемерно. Ние се присмиваме на мюсюлманите за техните овехтели и сковани традиции, а явно този елемент се появява и при нас. Както и да е - може би малко се отплеснах. А за предложението на Димитър за среща в града или на теферич - защо не! Само че наистина всеки си има разни задачки и ангажименти и не знам доколко ще се получи. Поздрави И.

Тема Посещения на църкви и манастиринови [re: Димитър]  
Автор Тореро ()
Публикувано06.07.00 11:01



Подобни норми действително съществуват - при влизане в църква човек да е ако не с официален костюм, то поне прилично облечен. Последното предполага за нас дълъг панталон, риза с дълъг ръкав и т.н. За дамите е още по-строго - никакви миниполи и деколтета -допускат се само строги, дълги до петите затворени дрехи - рокли или костюмчета. Това са канонични изисквания, доколкото зная, които през вековете са налагани с огън и меч... Друг въпрос е, че през близкото минало не се спазваха, а сега, обратно, се налагат пак по-нашенски...... Освен това, при влизане в манастира се полага богомолецът (защото всички миряни сме третирани като такива, щом влизаме там) да се прекръсти веднаж на главния портал, втори път пред църквата, да целува иконите и т.н. А правенето на снимки май се счита и за светотатство.... Запомнил съм тези неща, защото са ми правени забележки по тези въпроси, включително и при развеждане на чужденци. Веднаж една пенсионерка - отвъдокеанка изпадна в благоговеен гняв, че не се прекръстих при влизането в църквата. А пък съм виждал и как младия поп, след като една твърде засукана мирянка в Родопите изпълни всички ритуали при влизането, се завтече след нея. Вероятно, за да я усъвършенствува при изпълнението им.... Поздрави, Тореро

Тема Късите поли ...нови [re: Димитър]  
Автор Димитър ()
Публикувано06.07.00 18:18



Според мен всичко е въпрос на мярка. И ние трябва да се събразяваме, че в манастирите са домове на хора, които имат по-особени възгледи за живота от нас. А и на тях трябва да им е ясно, че все пак живеем в 2000-ната година и не можем всички да се обличаме в зебло до петите. Ако тръгнем по каноните, трябва да имаме предвид и забраната на непокръстени православни да влизат по-навътре от притвора в църквата. За еретици от други вери, католици например, пък и дума не може да става. А в наше време е нормално църквата да е гостопроиемна за всички, стига да се спазват някакви разумни норми на облекло и държане. Тук ми идва на ум един куриозен случай за една моя съученичка, която миналата година се ожени за шотландец в православна църква в София. Официалното облекло на мъжете от този народ е фрак с карирана поличка. Поповете само промърмориха малко за това, че се вижда гола плът по краката, но после си ги венчаха по всиьки правила.

Тема PSнови [re: Тореро]  
Автор Nikolay ()
Публикувано12.07.00 09:53



Няма проблем да се пише на която и да е текстообработваща програма. Да се копира в клипборда и след това да се постави където трябва в интернет.

Тема 5 планини, 2 плажа и 1 столица за 5 днинови [re: Димитър]  
Автор Nik ()
Публикувано12.07.00 10:26



Пътувал съм по споменатите 40 км. припоръчани ми от приятели като прекия път от Приморско за Елхово. Не минавайте от там с кола! Особено ако бързате. Защото така или иначе разтоянието се изминава за около 2 часа и носи сериозен риск ако случайно срешнеш друга кола на завой. Въпреки, че пътя е красив е много тесен и ще е опасен и за велосипедисти. За велосипеди бих препоръчал Родопите. Планината е с много удобни за каране пътеки и е изключително красива. Предишния месец ходих за една седмица, но все още нямаше туристи и повечето хижи са затворени. Пътуването в планината с велосипед е изключително удоволствие :-)


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.