Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:24 22.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Границата на България 1878-1912 годинанови  
АвторAндoн (Нерегистриран)
Публикувано19.06.08 22:59



Здравейте!

Темата за Тъмръш ме подтикна да пусна тази. За мен правилното е Тъмръш, въпреки че нямам информация откъде и как произлиза името на селото. За там остана само да се каже за английския офицер Сенклер, предвождал тъмръшлии през 1878 година (ако не бъркам)... Както и да е, въпросът ми е друг.

Нека всеки, който знае къде точно е минавала границата на България с Османската империя в периода 1878-1912 година. Под България нека се разбира и Източна Румелия в периода 1878-1885 г.
Ако все даде точна информация за определени райони и местности ще избристрим цялата граница напълно.

Аз мога да кажа за Родопи в определена част. От връх Свобода, през Преспа, прохода Рожен, Превала (Ешек кулак) и по билото на Перелик, но не знам докъде точно.



Тема Re: Границата на България 1878-1912 годинанови [re: Aндoн]  
Автор dido3 (минаващ)
Публикувано19.06.08 23:54



Рила при връх Манчо, със сигурност.

-----------------------------------------------



Тема Re: Границата на България 1878-1912 годинанови [re: Aндoн]  
Авторhri1OO (Нерегистриран)
Публикувано20.06.08 00:08



Андоне,
Смятам, че границата върви от Свобода по билото на Е-8 до Митницата! на Инкая или до преди нея. За над моето село Искра съм сигурен- над Жълти камък но между Паничково/в Турция/ и Ночево/в България/. Вуйчо ми още пази от тези места намерен ятаган от турски "граничар" с издълбани чалма и корона от годините малко преди 1912-а. Вододелът най-вече на Арда/водосбор/ май е взет от европейците за граница?



Тема Re: Границата на България 1878-1912 годинанови [re: Aндoн]  
Автор Zbelsrud ()
Публикувано20.06.08 07:51



Какво има да бистрим,има си карти,напр.:

http://lazarus.elte.hu/hun/digkonyv/topo/200e/42-42.jpg



Тема Re: Границата на България 1878-1912 годинанови [re: Zbelsrud]  
Автор HerzogTryn (стар клубар)
Публикувано24.06.08 19:08



Kak si uspjal da namerish tezi karti v njakakyv ungarski site ne znam, no blagodarija, edna ot tjah ja tyrsja ot godini :)



Тема Re: Границата на България 1878-1912 годинанови [re: Aндoн]  
Авторaнreл вoйвoдa (Нерегистриран)
Публикувано24.06.08 20:21



Чел съм Вълчев, Ангел, "Тъмраш", изд. на ОФ, София, 1973. Човекът е лилковец та може да му се вярва.
Границата със сигурност е минавала ( имало е КПП ) на връх Комаров камък между с.Чурен и Бейбунар. Там е станало първото сражение, първите жертви на Балканската война. На Митницата също ще да е минавала границата. На върха над село Брезовица, май Пангарлийца се казва също е имало пост. Казармата на турските граничари е била туко под в.Модър посока Чуреково. Още има някакви руини.
Сещам се за 2 куриоза да съм чел за тази родопска граница. Ще ги разкажа, че са забавни.
1. Стоели си българските и турските граничари и явно скука голяма, търсели си забавление. Та поводът за забавление бил някакво българско граничарско куче, някакъв турчин го гръмнал, после българите гръмнали турчина заради кучето и така 2 седмици здрави престрелки с убити и ранени и от двете страни. Наложило се среща на най-високо равнище в Цариград за да спре тази т.нар. "Кучешка война"
2. Решил султанът да реформира армията и въвел наборната военна служба. В Тъмраш изпратили 3 роти черни африкански новобранци от другия край на Империята да бранят европейската граница. Съответно тъмрашките момчета ги забили нейде из Африка. Пълна трагедия, зимата от 750 африканци, 700 дали фира - умрели от студ по родопите, съответно от тъмрашките новобранци почти никой не се върнал. Измръзналите африканци са закопани в отделно гробище наречено "манафското".



Тема Re: Границата на България 1878-1912 годинанови [re: aнreл вoйвoдa]  
Автор3aпoзнaт (Нерегистриран)
Публикувано24.06.08 20:38



Първо, минивойна заради избягало куче и прострелване на последвалия го на българска територия чужд войник (според приказната версия) е водена между България и Гърция през 1925, при което гръцката окупация на част от Петричка област е прекратена от Обществото на народите. Второ, в Османската империя наборната военна служба по модерен образец е трайно въведена още от средата на 19 век.



Тема Re: Границата на България 1878-1912 годинанови [re: 3aпoзнaт]  
Автор dido3 (минаващ)
Публикувано24.06.08 21:16



Т.нар Петрички инцидент през 1925 не е станал заради куче.

Нашите са копали кладенец на Беласишката Демиркапия, гъркът е влязъл да урежда споразуменията покрай Ньойския договор и нашите са го пратили при свети Петър.

Друг е въпроса може ли да се копае кладенец на каменисто било ...



-----------------------------------------------

Редактирано от dido3 на 24.06.08 21:17.



Тема Re: Границата на България 1878-1912 годинанови [re: 3aпoзнaт]  
Авторaнreл вoйвoдa (Нерегистриран)
Публикувано24.06.08 21:17



За съжаление книгата не е у мен и съм я чел доста отдавна. Та съм позабравил подробностите. Определено тези 2 случки са ме развълнували и се опитах да ги преразкажа по памет. Много е вероятно подробностите за турската наборна войска да са както ги пише Запознатия.



Тема Re: Границата на България 1878-1912 годинанови [re: dido3]  
Автор3aпoзнaт (Нерегистриран)
Публикувано24.06.08 21:37



Явно не познаваш разпространяваните в Гърция версии за причините на конфликта. Събитието е известно и като The War of the Stray Dog...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.