Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:20 03.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Добрила-Ботевнови  
Автор Флинcи (новак)
Публикувано02.07.12 10:09



Правим тридневна екскурзия от Сопот през хижа Добрила, Купена, Ботев, Калофер. Може ли от Купена до Дюзчал да се мине не по ръба на Балкана, а по коси ниски пътеки без да се губи голяма височина?



Тема Не, доколкото знам.нови [re: Флинcи]  
Автор niki_leo (член)
Публикувано02.07.12 10:37



Но все пак не съм на 100 % сигурен. Специално около Купена и Кръстците е много стръмно и не може да се подсича безопасно.

Иначе има подсичаща пътека далече долу: това е маршрута х. Добрила - х. Левски. Около 30 - 40 минути преди да се достигне х. Левски / точно преди да се влезе в буковата гора за постоянно / има възможност да се качи човек на билото през една седловина / мисля между Кръстците и Костенурката /. Преди години имаше зелена маркировка това качване, но вече е отдавна изличена и може да се направи по визуален ориентир. Ама да знаеш, че си е гърч в жегата... поне аз така го преживях. Освен това се губи много височина и време и е под въпрос дали преходът може да се осъществи за 1 ден.

Всъщност по каква причина искате да подсичате?
Да не би някой в групата да има страх от пасажите по Купена и Кръстците?

Според мен отгоре е по-безопасно отколкото да се мъчи човек да подсича точно тия два върха.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: Не, доколкото знам.нови [re: niki_leo]  
Автор Флинcи (новак)
Публикувано02.07.12 10:50



Абе има и немлади жени и една от тях чула, че има такъв вариант, заобикаляли се Кръстците, Костенурката и т.н. ту от север, ту от юг. Не се губела височина. Казах й че няма такова нещо, но тя настояваше. Каза ми: Пусни тема в дира и ще видиш, че има. А иначе колко часа отнема от хижа Добрила през Амбарица и Купена до заслон Ботев? 8 ще стигнат ли? Все пак сме туристи, физическата подготовка е на прилично ниво. А на третия ден трябва да качим Ботев и да слезем до Калофер, за да хванем вечерта влака. И трудно ли е слизането от връх Ботев до Калофер? За колко часа може да стане? Благодаря предварително.



Тема Re: Не, доколкото знам.нови [re: Флинcи]  
Автор _dmp_ ()
Публикувано02.07.12 17:38



Все си мисля, че тази дама се бърка и има впредвид самата лятна пътека, която лъкатуши ту от север, ту от юг, и един вид подсича върховете.



Тема Добрила - заслон Ботев е 8 часа, нонови [re: Флинcи]  
Автор niki_leo (член)
Публикувано02.07.12 18:54



ако групата ви е голяма и се поразточите или пък някои не са в добра форма може да ви отнеме и 9 - 10 часа. Освен това много зависи и колко време ще губите за гледки, снимки и почивки.

заслон Ботев - в. Ботев - 40 - 60 минути.

в. Ботев - х. Рай - м. Паниците - 6 - 7 часа

в. Ботев - з. Маринка - з.Х / не му помня името /- м. Паниците - 5 - 6 часа

това е най-краткият и най-бързия маршрут за слизане от в. Ботев към Калофер - в по-голямата част се ходи по зимна маркировка от железни колове. След последния кол е възможно известно губене и лутане - не знам как е актуалното състояние - за последен път съм ходил там през октомври 2006 г.

м. Паниците - Калофер - 1.5 - 2 часа пеша по асфалт + 45 минути пеша до гара Калофер

Един полезен линк, ако вече не го знаете - много подробна информация откъм маршрути, хижи и времена за почти всички български планини.



Успех и хубав преход!

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а

Редактирано от niki_leo на 02.07.12 18:57.



Тема Re: Добрила - заслон Ботев е 8 часа, нонови [re: niki_leo]  
Автор Флинcи (новак)
Публикувано02.07.12 20:31



Хиляди благодарности! Аз съм бил няколко пъти по маршрута от Беклемето до Купена, но след това съм се връщал обратно от Купена до хижа Амбарица и надолу през Папратливата поляна до Смесито и Черни Осъм. На изток от Купена никога не съм бил. На Ботев съм се качвал от хижа Плевен и обратно. Така че това ще е първото ми минаване от Купена до Ботев (било страшничко, казват).



Тема Re: Не, доколкото знам.нови [re: _dmp_]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано08.07.12 15:35



Точно така, Кръстците се подсичат от тук от там и така не се качват най-отгоре. Но това си е пак същата билна червена пътека и не е опасна според мен.

------
Щастие за всички даром и нека никой да не бъде пренебрегнат!
Редрик Шухарт


Тема Re: Добрила - заслон Ботев е 8 часа, но [re: Флинcи]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано08.07.12 15:38



Разгледай снимки тук



------
Щастие за всички даром и нека никой да не бъде пренебрегнат!
Редрик Шухарт


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.