Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:46 09.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Хижите в България да си останат хижи  
Автор тypиcт_ka ()
Публикувано05.01.12 20:54



Отидох да се поразходя на Витоша с приятелки и да се порадвам на снега
и красотата, а се прибрах унила и ядосана! В следствие написах тази
петиция и очаквам да "чуя" мнението ви?

http://citizenspeak.eu/node/78



Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: тypиcт_ka]  
Автор lot1 (новак)
Публикувано05.01.12 21:14







Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: тypиcт_ka]  
Автор Евгений Динчев (непознат )
Публикувано06.01.12 12:31



Аз също преди 2-3 години имах проблем с тях след като им казах, че не е гот да слагат в столовата принтирани забележки от рода на: да не се ползва собствена храна и който няма работа и не консумира, да си тръгва... Даже пуснах инфо във в-к "Ехо", но се намериха клакьори от тур.д-во "Еделвайс", които ги защитиха понеже много добре работели... Нямам нищо против да работят добре, но това е ХИЖА все пак и нямат право да я превръщат в обикновено заведение ! Оттогава не стъпвам в тази "хижа" и не се учудвам, че са сложили и работно време... Напълно подкрепям петицията и дано нещо се промени !



Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: Евгений Динчев]  
Автор тypиcт_ka ()
Публикувано06.01.12 16:18



Благодаря за подкрепата, Евгени! Твоето мнение е особено важно като на човек, който от дълги години е в системата :)!



Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: тypиcт_ka]  
Автор lrdiscovery (член)
Публикувано06.01.12 17:41



Мило момиче,
И като хижата работи непрекъснато, кой и кога ще я зарежда? Или евентуално кога ще отиде на лекар, зъболекар, или примерно до НОИ или НАП, защото някаква кифла е сбъркала? Или пък да купи строителни материали, защото покривът потекъл и на някой ахмак му капнали няколко капки вода на празната глава?
Имаш ли въобще хабер какво е да се стопанисва хижа? Имаш ли въобще хабер за условията на аренда, налагани от БТС и от туристическите дружества?
Другия път, като ти се дорадва на нещо, отиди в някой мол, а ако искаш да ходиш по сняг, купи си екипировка, така че да си автономна и да не зависиш от горепосочените институции, нито пък от хижари. Или поне прочети коя хижа и в коя планина работи като хижа, и кои други като вертепи. Уповавай се на простото правило, че когато заговорят парите и боговете млъкват.
Аз ходя на Витоша основно нощем, тъкмо поради нежеланието си да контактувам с пасмината, която не знае що е то планина и какво има из нея.



Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: lrdiscovery]  
Автор KMK (новак)
Публикувано07.01.12 10:26



Приятел,
Карай малко по-спокойно, много сериозно приемаш нещата все едно и ти стопанисваш някоя от хижите на Витоша. И аз ходя основно нощем по планините, но не се хваля за това по форумите - значи някой път може да се засечем и запознаем през ноща - ще ми бъде приятно!
Аз подкрепям петицията, въпреки че не стъпвам в хижи и обикновенно ги заобикалям от далеч. Проблема е че със и ли без петиции нищо няма да се промени скоро. И БТС, и туристическите дружества са една стара закостеняла система и в най-оптимистични прогнози го виждам евентуално след 50-100 години да започнат да се променят нещата!
А Вие госпожице турист_ка - вземете че си намерете мъже и ходете заедно с тях на планина защото планините са опасно място (разни съмнителни типове като мене и колегата ходят там) така че внимавайте! А освен това с приятна мъжка компания след това няма да се прибирате унила и ядосана!





Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: KMK]  
Автор lrdiscovery (член)
Публикувано07.01.12 15:11



Друже КМК,
Хижа не стопанисвам, но поради естеството на заниманията си, се налага да говоря с хижарите по по-различни теми. Затова и имам представа какво яйце пече БТС на всеки, който иска да стане хижар и после какво отнася като хижар - най-вече откъм отношение. Освен това, корените на проблема са в някогашната масовост на туристическото движение. Построени са безброй хижи и заслони, които на практика няма смисъл (няма и за кого) да съществуват - сега се рушат или пустеят и това ще продължава, докато не премине естествения им отбор.
В интерес на истината, ходя с един приятел, който е несравнимо по-подготвен от мен и след като и ти си нощна птица, много добре знаеш, че нито за теб, нито за мен ще е приятна срещата ни, така че по-добре да не се случва.



Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: KMK]  
Автор тypиcт_ka ()
Публикувано08.01.12 20:23



Чудесно предложение! Ще се пробваш ли? Остави си телефона на лични бележки?



Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: lrdiscovery]  
Автор KMK (новак)
Публикувано09.01.12 22:38



Приятелю, надявам се не съм те засегнал с тона си, но аз така си говоря по принцип. А и си мислех че ще раздвижиме малко любимия клуб в дира, но уви не става. Явно е че почти всички хора са се преселили в ОТВЪДНОТО - кое е това място ще попитате? Ами то е едно такова синкаво и аз му казвам "фейсбукот" - наистина опасно място!!!
А за срещите се шегувах разбира се - подходящо място за срещи е някоя кръчма на чаша вино например, в планината дори и през деня се опитвам да избягвам срещи с двукраки! Иначе обикновено ходя сам или с един приятел, който е приблизително на моето ниво на подготовка!
Успех!



Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: тypиcт_ka]  
Автор KMK (новак)
Публикувано09.01.12 23:06



Госпожице, нямам представа защо решихте че аз съм подходящия мъж за вашия случай??? Като се замисля - май не съм много добър избор - дърт, беден, грозен, лош .... и ерген (с такава добра реклама това последното сигурно не е учудващо)
А на въпроса - да може да се пробвам!

п.с. Само да не избягате като ме видите!





Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: lrdiscovery]  
Автор тypиcт_ka ()
Публикувано11.01.12 14:38



Може би оставената от мен бележка наистина звучи малко несериозно (щом ме пращате в МОЛ-а), но аз съм турист от много години. Била съм почти навсякъде из България и то многократно. Случвало се е човекът, който стопанисва хижата, да е слязъл за малко по работа или за продукти, но намираме бележка и отворена врата! Случвало се е да уцелим единствения ден (обикновено понеделник), когато хижарят слиза в града, но има оставен мобилен телефон и като се обадим, че искаме да пренощуваме, идва веднага. Тези неща са разбираеми и тук не става дума за тях.
Става дума за това, че за първи път от 20 години ми се наложи да звъня на врата, до която има табела ХИЖА (Еделвайс), отдолу БТС. Госпожа Арендаторката не беше отишла нито за покупки, нито до НОИ по спешност, тя си беше "ВКЪЩИ" и отказа да ни пусне "У ДОМА"!
Става дума за това хижите да не се превръщат в ресторанти и хотели за сметка на туристите. Нека си останат хижи - отворено, топло през зимата, топъл чай на печката, място, където да поседнеш и да си изядеш сандвича. Никой истински турист няма претенции за зареждане или за храна. Е, ако има топла супа или нещо друго за похапване, с удоволствие :). Преди си беше така и на х. Кумата и на х.Еделвайс. Сега е така и на х.Есперанто, въпреки тежките зимни условия!
Затова питаме (не само аз, а и всички, които подписаха петицията) защо са позволили на някой да се настани там и да третира общественото като свое? http://citizenspeak.eu/node/78
А относно хижарите, които споменавате, за наша радост повечето са добри и отзивчиви хора :)! Показателно е, че петицията беше подписана и от стопаните на х.Погледец, което им прави чест!
Искам да добавя, че не става въпрос само за Витоша. Ако този форум все още работи и се посещава, хубаво би било да "чуем" повече хора, от цяла България?



Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: тypиcт_ka]  
Автор _dmp_ ()
Публикувано11.01.12 18:24



Петицията няма да подпиша, но съм напълно съгласен с написаното от теб.



Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: _dmp_]  
Автор тypиcт_ka ()
Публикувано11.01.12 19:37



Добре. Какво предлагаш тогава? Може би имаш по-добра идея? Две глави мислят по-добре от една :)!



Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: тypиcт_ka]  
Автор _dmp_ ()
Публикувано11.01.12 20:44



На този етап само подкрепа! Не участвам по ред причини в такива "битки", които се водят от комютъра! Ако решиш да използваш емоцията и енергията си в насока по подръжка, възстановяване и т. н. из планините-свиркай.
Според мен с времето нещата ще се наместят, когато туризмът престане да бъде мода. Едни хижи ще замрат, други ще са за Adidas-ите, трети за нас и т. н. Парадоксално е, но единственото решение за мен е да заобикалям такива хижи. Носят негативни емоции много дълго време, а практическо решение на статуквото за сега- нещо като Дон Кихот и мелниците...



Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: тypиcт_ka]  
Автор Typиcт ()
Публикувано11.01.12 21:02



Здравей,

Наистина, неприятна история. Регламентирането на работното време на хижите, стопанисвани и управлявани от Българския туристически съюз и неговите членове е уредено във

.

Доколкото хижа "Еделвайс" не е високопланинска или попадаща в границите на населено място, то би следвало да се смята за "отдалечена" по смисъла на правилника, т.е. да приема туристи по всяко време. С оглед изясняване на казуса е интересно и каква е формата на собственост на хижата - частна, държавна или общинска. И ако е отдадена под аренда, какво е предвидено в договора.

Дори поради някаква причина да се приеме, че посоченият по-горе правилник не се отнася за обекта - хижа "Еделвайс", то в сила остава един доста архаичен правилник, публикуван в Държавен вестник (тогава наричан "Известия на Президиума на Народното събрание") през 1958 г. -

За да постигне целта си, петицията следва да бъде оформена, като бъдат подробно изложени фактите, по възможност да бъде приложен доказателствен материал (снимка на работното време, примерно) и да бъде изпратена до компетентен държавен орган. До БТС, като организация с нестопанска цел в обществена полза може да се изпрати копие.


Поздрав,
Турист

--------------------------------


Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: Typиcт]  
Автор тypиcт_ka ()
Публикувано11.01.12 21:28



Благодаря за ценната информация и практичните насоки! Надморската височина на х. Еделвайс е 1670м - защо да не е високопланинска (над 1000м)? Почти съм готова с официалното оформяне и утре смятам да занеса жалбата в БТС - не ми хрумва "компетентен държавен орган"? Дай предложение?



Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: тypиcт_ka]  
Автор Typиcт ()
Публикувано11.01.12 22:28



Туристическите хижи подлежат на категоризация (в "еделвайси") по

. Държавният орган, който дава "еделвайсите", следва да контролира дали изискванията на наредбата се спазват. В Наредбата това е закритата Държавна агенция по туризъм (ДАТ), правоприемник на която е Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Погледни и Законите за туризма и за физическото възпитание и спорта - там също може да се намери нещо интересно. Отделно - Комисията за защита на потребителите, Омбудсманът, Министерството на физическото възпитание и спорта. Колкото повече доказателствен материал, изчерпателно описание на фактите и обстоятелствата и подчертаване на нарушените права, от една страна и по-малко емоции от друга, толкова по-добре би звучал подобен материал, според мен.

Турист

--------------------------------


Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: тypиcт_ka]  
Автор lrdiscovery (член)
Публикувано11.01.12 23:35



Драга туристке, ето ви

. Прочетете и си изберете. Много е лесно. Информацията съм я събирал аз. Конкретно за х. Еделвайс е от ноември 2009г. Ясно съм написал, че за посещение през работната седмица е необходимо да се обадите предварително (вие сте отишла в четвъртък). През почивните дни е фрашкано. За всички останали информацията е от края на октомври 2011г. Най-горе е написана датата на последната актуализация.

Редактирано от lrdiscovery на 11.01.12 23:37.



Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: Typиcт]  
Автор тypиcт_ka ()
Публикувано12.01.12 17:34



Благодаря!
Решихме да занесем първо жалбата до БТС, заедно с копие от петицията и имената на подписалите я. Там говорихме и с г-на, който завежда отдел "хижи". При направената проверка се оказа, че дружество "Еделвайс" не е съгласувало с БТС (както е по устав) последния подписан договор за наем на х. Еделвайс. Казаха, че сме прави и обещаха да проверят и да поправят грешката. Ще поживеем, ще видим :).
Все пак проверих кой стои над тях по твоя съвет - Национален съвет по туризъм към Министерството на икономиката, енергетиката и туризма - Славянска 8.

Редактирано от тypиcт_ka на 12.01.12 17:37.



Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: тypиcт_ka]  
Автор Aяpa (същата)
Публикувано25.01.12 12:08



Не прочетох мненията надолу, но...
Прощавайте, но тази петиция е, меко казано, глупава.
Защо смятате, че някой Ви е длъжен с нещо? Когато ходите, където и да било да нощувате, да се храните и т.н. най- нормалното нещо е да потърсите координати и да се обадите да попитате как стоят нещата?

Иначе повечето хижи отдавна не са хижи, но поради съвсем друга причина:





Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: тypиcт_ka]  
Автор тypиcт_ka ()
Публикувано31.01.12 17:34



Ето и отговора на дружество "Еделвайс", съответно парафирано от БТС:





Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: тypиcт_ka]  
Автор lrdiscovery (член)
Публикувано04.02.12 17:54



Мило девойче,
Само си изгубила на хижаря нерви, пари и време. Друго нищо не си направила. БТС е единствено репресивна за хижарите организация. Пак ти казвам - скокни до някой мол да изплакнеш очета и от Борисовата градина в по-гъста гора не влизай.



Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: lrdiscovery]  
Автор тypиcт_ka ()
Публикувано04.02.12 18:42



Радвам се, че Ви е заболяло :)!



Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: тypиcт_ka]  
Автор lrdiscovery (член)
Публикувано05.02.12 08:45



Мило девойче,
Сладката болка, за която говориш не е от естеството на този форум. Дразня се единствено от факта, че си причина съществата от репресивната и насила създадена организация БТС, която освен да усвоява по неведоми начини парите от хижарите друго не прави, да се почувстват значими и да разсмърдят със съществуването си.
Не бъркай булевардните кафененцата и хижите. Първите съществуват, за да можеш да попърхаш с миглички в тях, а вторите - да те приютят при нужда.
Проблемът в случая си е единствено твой, а ти си натоварила хижаря с него. Проумей това, защото в противен случай ходенето в планината ще ти става все по-неприятно. Което, всъщност, за мен, е добре дошло.

Редактирано от lrdiscovery на 05.02.12 08:46.



Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: тypиcт_ka]  
Автор Благун Калчев (Explorer)
Публикувано14.02.12 13:02



Малко сте направили буря в чаша вода. Само на 5 минути от Еделвайс е Звездица, Кумата също не е далеч.
Да, досадно е, че през делнични дни доста обекти са затворени, но кой ще финансира 24/7 работа? Това за оставените отключени хижи е смехотворно за хижи, които са достижими с автомобил и които са на минути от други хижи, каквато е "Еделвайс". И като толкова плюете БТС, идете да видите хижите с т.нар. ведомствен статут като Рудничар, Иглика, Средец... Че даже т.нар. "хотел" "Хюндай-трафо".
Виж, за заслоните "Ушите" и "Самара" наистина трябва да се мисли затова. Там е съвсем друга работата - те са животоспасяващи при внезапно разваляне на времето.

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...


Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: тypиcт_ka]  
Автор Typиcт ()
Публикувано02.03.12 20:30



Благодаря за информацията и за усилията, които си положила



Поздрав,
Турист

--------------------------------


Тема Re: Хижите в България да си останат хижинови [re: lrdiscovery]  
Автор mariade (непознат )
Публикувано05.06.12 16:39



И тук ще се включа като хижарка: Уважаема Туристке, това да носиш 60 кг. самар/клетер на гръб със зараждането на хижата си е в реда на нещата, това винаги хижата да има външно осветление за "нощните птици" - също си е в реда на нещата, това да ти се появяват всякакви напушени или пияни "туристи" в 3.00 часа през нощта и да ти блъскат по вратата на хижата с претенции, че си длъжен да ги приемеш (макар и без пари) - това също си е в реда на нещата, това печката на дърва да е запалена дори и в най-жежкото време - и то и е в реда на нещата, това да имаш винаги сготвено и топъл чай (който даваш без пари, защото това е планинарски принцип) - и това е в реда на нещата, няма да изброявам повече.... но това, че хижарите също са ХОРА, които имат семейство, лично достойнство и понякога също се уморяват да угаждат на всякакви прищевки - също е валидно. Нямам нито един турист, който да се сети, че навремето по хижите имаше една традиция - може и да нямаш пари, може да се появиш по което и да било време на денонощието, но правиш едно за хижата и хижарите - носиш сух/а клон/ка, за да уважиш поне огнището на дома, в който са те приели... С две думи: ама от недоволстващи хора, които не уважават труда на тези, които се грижат за топлината и храната в планините. Заповядайте на хижа Есперанто - Витоша, пък да видим....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.