Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:41 28.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Вихрен-Мусала'2011нови [re: Пaвeл Б]  
Автор Acпapyx ()
Публикувано04.07.11 21:54



И на мен ми хареса! Пък и ми се върти мухата да го мина пак така, но от Мусала до Вихрен. Ама някой друг път...
Как е клека по пътеката около Даутов връх и езерцето му?



Тема Re: Вихрен-Мусала'2011нови [re: Пaвeл Б]  
Автор dobber (новак)
Публикувано05.07.11 10:37



Браво Павел! Отново страхотен преход и страхотен разказ. Много е вдъхновяващо. Разбрах за този преход още когато прочетох първият ти разказ от преди три години и от тогава ми е мерак да си пробвам силите. Всяко лято си правя сметката, че не съм достатъчно подготвен. Тази година обаче нещата са друго яче и ще се пробвам да открадна три дни. Благодаря за доброто описание на маршрута и ориентировъчните времена които си дал. Ако реша да тръгвам, ще направя един разчет по карта и ще го публикувам тук.



Тема Re: Вихрен-Мусала'2011нови [re: Acпapyx]  
Автор Пaвeл Б (скитащ)
Публикувано05.07.11 14:26



Здравей Аспарух,

Няма проблем с клека от Даутовото езеро до Ушиците. Просечен е и се следи сравнително лесно.

Като спомена за минаване в обратна посока се сетих нещо.

През 2007 г., когато планирах и преминах по маршрута Мусала-Вихрен си мислех, че в обратната посока е по-лесно. Даже се бях аргументирал?!? Нищо подобно! Сега вече съм на друго мнение. Отказвам се от предишните си писания.

След като вече съм минавал от Мусала до Вихрен и от Вихрен до Мусала мога да кажа, че от Рила към Пирин е по-лесно (поне според мен). Единственото по-неприятно изкачване е от Предела до билото над Даутовото езеро, но това определено е за предпочитане, отколкото качване на Капатник от юг.

И още нещо. Доста по-лесно е ходенето да застъпи само една пълна нощ, отколкото две непълни. При тазгодишното ходене на практика не съм спал две нощи и един ден, което е ужасно съсипващо за организма. По-добре се понася без сън два дни и една нощ.

Поздрави,
Павел



Тема Re: Вихрен-Мусала'2011нови [re: Пaвeл Б]  
Автор Пaвeл Б (скитащ)
Публикувано05.07.11 14:56



Привет отново,


Ето и контролните времена:

вр. Вихрен: 04:21

вр. Вихрен – засл. Кончето: 05:20 (~1 час)

засл. Кончето – вр. Албутин: 06:20 (~1 час)

вр. Албутин – Ушиците: 08:00 (~1 час и 40 мин.)

Ушиците – седл. Предела (чешмата): 09:30 (~1 час и 30 мин.)

седл. Предела: 10:00 (почивка ~30 мин.)

седл. Предела – вр. Капатник: 13:50 (~3 часа и 50 мин.) направо ми се разказа играта



вр. Капатник – х. Македония 17:50 (~4 часа, с 20 мин. почивка на Арамлийското кладенче)

х. Македония: 18:30 (почивка ~40 мин.)

х. Македония – седл. м/у вр. Канарата и вр. Реджепица: 21:30 (~3 часа)

седл. м/у вр. Канарата и вр. Реджепица – седл. Долни куки: 01:10 (~3 часа и 40 мин., с 10 мин. почивка)

седл. Долни куки – Преслапа: 03:20 (~2 часа и 10 мин.)

Преслапа – вр. Мусала: 04:09 (~50 мин.)

Общо време: ~23часа и 48 мин.

Ходене: ~22 часа и 8 мин.

Почивки: ~1 час и 40 мин.

Поздрави,
Павел



Тема Re: Вихрен-Мусала'2011нови [re: Пaвeл Б]  
Автор goro_levskara (планинар)
Публикувано05.07.11 17:07



Павка,

Машинка ли си взел, или тефтера и химикалката са влезли в употреба?





Тема Re: Вихрен-Мусала'2011нови [re: Пaвeл Б]  
Автор мapaтoнeц (непознат)
Публикувано06.07.11 06:26



В отговор на:

През 2007 г., когато планирах и преминах по маршрута Мусала-Вихрен си мислех, че в обратната посока е по-лесно. Даже се бях аргументирал?!? Нищо подобно! Сега вече съм на друго мнение. Отказвам се от предишните си писания. След като вече съм минавал от Мусала до Вихрен и от Вихрен до Мусала мога да кажа, че от Рила към Пирин е по-лесно (поне според мен). Единственото по-неприятно изкачване е от Предела до билото над Даутовото езеро, но това определено е за предпочитане, отколкото качване на Капатник от юг.

И още нещо. Доста по-лесно е ходенето да застъпи само една пълна нощ, отколкото две непълни. При тазгодишното ходене на практика не съм спал две нощи и един ден, което е ужасно съсипващо за организма. По-добре се понася без сън два дни и една нощ.



Напълно съм съгласен и с двете точки. Нашият преход миналата година го направихме от Вихрен до Мусала единствено защото ако беше в обратната посока Владо се притесняваше за слизането от Вихрен (проблеми с колената). На връх Вихрен може да се каже че не спахме въобще, докато на Мусала можеш да си починеш добре в метеорологичната станция или при физиците, а даже и на заслона Ледено Езеро. Може би едно тръгване в 9-10 вечерта от Мусала ще е най-удачно.

Освен планирането и физическата подготовка, според мен също е много важно да се познава добре маршрута. Ние изгубихме много време миналата година в различни участъци, а 3.5 часовото ни лутане през ноща в мъглата около Канарата за малко да ни откаже от прехода...

Аклиматизацията също не е за пренебрегване при такива екстремни натоварвания (бях чел някъде че се губи средно 10%(?) от ефективноста ако не си аклиматизиран и на 2500м ASL).

Поздрави,
Ники



Тема Re: Вихрен-Мусала'2011нови [re: goro_levskara]  
Автор Пaвeл Б (скитащ)
Публикувано06.07.11 11:32



Здрасти Жорка,

Машинка нямам. Много са скъпи, а и тръпката не е същата, въпреки че за такива ходения има смисъл, защото всяко объркване води до загуба на време.
Времената просто ги помня.

На ходенето от Вихрен до Мусала бях взел ГПС-а на Стефан. Исках да видя колко км е разстоянието, но нищо не излезе. Пуснах го на Вихрен, но се оказа, че са му се скапали батериите. Някъде преди Предела ги смених и до Капатник го държах включен, за да направя трек на прослувутата пътека, ама не знам дали се е получило, защото не знам как се работи с тези щуротии. После пак го изключих и го пуснах някъде около Горни куки, но го извадих от раницата чак на Джанка. Оттам до Мусала, заради ужасната мъгла при съмнение го поглеждах, въпреки че реално не съм губил никъде пътеката.

Някой има ли данни за разстоянието от вр. Вихрен до вр. Мусала? Ще се радвам, ако сподели. Може би е някъде към 50-60 км???

Поздрави,
Павел





Тема Re: Вихрен-Мусала'2011нови [re: мapaтoнeц]  
Автор Пaвeл Б (скитащ)
Публикувано06.07.11 11:53



Здравей Ники,

Според мен е добре да се тръгне малко по-рано. Плановете трябва да се направят така, че на вр. Капатник да се пристигне след 05:00 часа, за да може да се слезе надолу по светло. Може би тръгване от Мусала между 18:00 и 19:00 часа е най-удачно. Ако се тръгне в 18:00 може вр. Канарата да се мине преди да се стъмни, което е добре и за 11 часа да се стигне до Капатник (ок. 7 часа до х. Македония и още ок. 4 до Капатник).

Поздрави,
Павел





Тема Re: Вихрен-Мусала'2011нови [re: Пaвeл Б]  
Автор dido3 (член)
Публикувано06.07.11 13:43



72.5 км е (В Пирин 20 км).

Важно как минаваш Предел - дали отдолу по червената пътека или минаваш през самата седловина Предел/черния път до Капатник.

------------------




Тема Re: Вихрен-Мусала'2011нови [re: dido3]  
Автор Пaвeл Б (скитащ)
Публикувано06.07.11 15:27



Мерси Дидо!

Маршрутът е следния:

вр. Вихрен - вр. Кутело - Кончето - вр. Бански суходол - засл. Кончето - вр. Баюви дупки - Каменитишки превал (всичко по билото) - подсичане на Разложки суходол по лятната пътека - Суходолски превал - вр. Албутин - Каменишки вр. - седл. над Даутовото ез. (пак по билото) - Даутово ез. - Ушиците (по пътеката през клека) - Предел (от Ушиците до Предела по маркировката) - мост над р. Мразеница (по черния път, който тръгва зад голямата чешма на Предела) - вр. Капатник (по пътя и маркираната пътека, където сече пътя) - х. Македония (по лятната маркировка) - вр. Мусала (по лятната маркировка).

Поздрави,
Павел






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.