Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:46 21.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Зимно бивакуване?нови  
Автор YosserHughes1 (минаващ)
Публикувано17.01.11 13:43



Сега като няма достатъчно сняг нито за пещера, нито за иглу искам да ви попитам нещо. Някой спал ли е зимно на открито само в чувал. Ако чувалът е зимен и качествен и ако човек е добре облечен вътре в него, може ли да се разчита на обещаните „комфортни” температури? Защото аз не мога да си представя на минус 15 да си къртя комфортно някъде на 2500 метра на открито през януари в Рила, па макар и закътан зад някой камък на завет. Може би е само субективен страх, а?



Тема Re: Зимно бивакуване?нови [re: YosserHughes1]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано17.01.11 13:59



Зависи, ако чувалът е топълр просторен и няма вятър и снеговалеж, няма причина да не си спиш като къпан. Възможно е при много ниска температура да ти е студено на носа, щото все пак трябва да се диша и носът е отвън. Аз решавам въпроса с обръщане по корем, при което топлият въздух, излизащ из чувала, се задържа по-дълго под качулката. Ако спиш по гръб, носът мръзне повече. Може да го покриеш с някоя по-рехава дреха, ако ти се спи по гръб, но не е много приятно муцуната да е покрита.

Естествено, много важно е и шалтето, щото без такова е немислимо да спиш направо на снега с какъвто и да било чувал. Трябва да изолира много добре, иначе - лошо! Студът "влиза" най-вече отдолу (щото там чувалът е смачкан под тежестта ти, въздухът е изгонен и чувалът не изолира), през отвора за дишане и на местата, където колене, лакти и прочее стърчащи израстъци изпъват чувала (затова е много важно той да е достатъчно голям и просторен).

Ако духа вятър, работата е по-гадна, особено ако хвърчат и снежинки. Попадението на всяка снежинка се усеща като ясно боцване в лицето и е много разсънващо. Е, зависи и колко си уморен, де





Тема Re: Зимно бивакуване?нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор momtchi (новак)
Публикувано17.01.11 15:12



Лъчо е изчерпал темата


- добра изолация отдолу (по-добре да не е само едно единчно шалте)
- завет (иначе характеристиките на чувала не важат)
- чувал с адекватни характеристики за съответните условия (комфорта да е -10/-15/-20 градуса)
- най-вероятно се спи с дрехите, не ми е ясно иначе как човек се съблича и облича.
- гадничко е ако вали, или вятъра носи сняг - ще се събудиш затрупан...
Не съм фен, но съм намирал доста такива екстремисти из нашите планини - в чувал и в дупка в снега (спомням си дори за два такива случая на Черни връх, съвсем на върха, между големите камъни - тествали били екипировката беше отговора и на двамата )



Тема Re: Зимно бивакуване?нови [re: YosserHughes1]  
Автор niki_leo (член)
Публикувано17.01.11 15:58



Понеже сме на темата зимно бивакуване... ето един от многото интересни пътеписи. В случая става въпрос за бивакуване при дебел сняг, но все пак е на открито, защото човекът е спал в нещо като снежен окоп или трап.



niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а

Тема Re: Зимно бивакуване?нови [re: YosserHughes1]  
Автор мaлъk змeй ()
Публикувано17.01.11 19:11



Ако имаш бивак-сак е доста по-конфортно. Аз си прибирам и раницата.



Тема Re: Зимно бивакуване?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор niki_leo (член)
Публикувано17.01.11 20:00



Да ама аз си спомням, че един клубар беше писал тук преди няколко години / от личен опит /за биваксаковете, че ако не са дишащи на сутринта чувалът ти е мокър та чак прогизнал от конденза. А дишащите колко струват идея нямам, но не били никак евтини.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: Зимно бивакуване?нови [re: niki_leo]  
Автор vladofff (непознат )
Публикувано18.01.11 11:47



и на проблема с бивак сака съм му намерил цаката. ушивате си един плащ, с размери 1.5/2 пъти по голям от обиколката на чувала. слагате си цип и при при необходимост закопчавате за да стане нещо като чувал. тъй като е 1,5/2 пъти по голям, се получава луфт, който с двете щеки и тънък прусек издигате над главата, до краката слагате раницата да повдига, и се получава нещо като примитивна палатка. по този начин отдалечавате контактната мокра повърхност на биваксака от стената на чувала. уредът е полифункционален и служи откопчан и за плащ - дъждобран, и за каквото друго се сетите, а с това комбиниране ви става по лек багажа, за да не носите едновременно плащове, дъждобрани и палатки.



Тема Re: Зимно бивакуване?нови [re: vladofff]  
Автор мaлъk змeй ()
Публикувано19.01.11 15:35



Не съм имала проблеми с конденза и със стария бивак-сак, въпреки че не е дишащ.
Сега имам един двоен (за двама души), с който е още по-добре.



Тема Re: Зимно бивакуване?нови [re: YosserHughes1]  
Автор Шaмaн (син)
Публикувано22.01.11 08:53



Здравей,
Радвам се да те "видя" :)
Относно бивакуването - последно, около Нова Година, спахме на Чакъра. Когато излязохме, за да опънем чувалите, термометърът, закачен до прозореца, показваше -11 градуса. А бе само 12 часа... След това спахме във "V-образна дупка с пейка, течаща вода наблизо до имота" пред Заврачица, но това е една друга тема...
Над Чакъра бяхме спретнали завет за главите от ледени тухли(висок около 40-50 сантиметра, П-образен, почти работеше) - сняг нямаше, но колкото за завета намерихме.
И спахме. Дори не сънувах, че не спя от студ. Наистина, към 4-5 вече искаш да ставаш, но ако си представиш какво те чака отвън, някак се стопляш и продължаваш да спиш :)
Говорим си за чисто чувалуване - под звездите. Разликата от това, което Огнедишащ е написал, е:
1. Винаги успявам да се изместя извън шалтето. Не зная как го правя, но е факт. Бях решил да го постилам върху бабуни и камъни, защото явно очертаното от него петно е единственото място от поляната, върху което няма да спя. Не ми става много по-студено от това, но все пак - не е редно.
2. Лицето си можеш да завиеш с качулката, ако чувалът ти е достатъчно голям. Въздух ще влиза, а дъхът ще сгрява тялото, дори и да си стегнал яката. Аз така постъпвам - решава проблема с лицето на -15 градуса.
3. Както знаеш много добре - обувките в чувала :)
4. Събличането е напълно възможно. Аз спах с полара (разнежвам се нещо) и с термобельото. Толкова. Събличаш се седнал върху чувала - не е толкова неудобно.
5. Първият път, в който пробваш, гледай да си по-близо до цивилизация. Ако не издържи чувала, не друго :)
6. Все ми се струва, че нещо ни пързаляш. Ти това вече си го пробвал, според мен, ама нейсе





Тема Re: Зимно бивакуване?нови [re: Шaмaн]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано22.01.11 15:08



Е, аз също се изнасям час по час извън шалтето и като се събудя от студ, се примъквам обратно. Ама няма нищо лошо, нали като поспиш, трябва да станеш да си починеш!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.