Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:27 15.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Подарява се екипировканови  
Автор YosserHughes1 (минаващ)
Публикувано10.02.11 20:57



зимен чувал Rock Empire , комфорт -11 , екстрем -36 (без компресионен сак)
двуслойно шалте
термос Маркил
канче
телескопична щека
10 м. въже

Не се шегувам, всичко това се подарява, единствения недостатък е, че на когото му трябват, трябва да си ги вземе от тенекиената колибка на вр. Левски. Този път няма да се навия някой да ми ги донесе, както направи Павел миналия път, когато си зарязах екипировка в Балкана, защото човек трябва да си плаща за глупостите и грешките. Освен това и са тежки. Ако все пак остане нещо до лятото там, ще си го прибера, за да не осирам Планината с боклуци.



Тема 2 въпросанови [re: YosserHughes1]  
Автор KGM (Разбиращ)
Публикувано10.02.11 21:15



Първия - предполагам всички се чудим що ще тази екипировка там ( и най вече що е зарязана, а не събрана)
ВТОРИ - как е снега към върха - в смисъл колко се затъва, ако човек е без снигоходки. Ходи ли се трудно? Този въпрос ми е по важен.
мерси

When the going get tough, the tough get going !


Тема Re: 2 въпросанови [re: KGM]  
Автор YosserHughes1 (минаващ)
Публикувано10.02.11 21:31



Отзад-напред:
1. Снегът е малко, почти липсващ. Снегоходки са абсолютно безмислени. На самото било е издухан до трева, от юг всичко е стопено, от север само тук-там може да намериш сняг до колене. Все едно е края на април.

2. Ще пиша допълнително причините да изоставя тези неща. Нищо драматично, по-скоро гадно съчетание от глупост и ураганен вятър...ама като казвам ураганен - имам предвид наистина ураганен... Ще драсна някое пътеписче скоро





Тема Re: 2 въпросанови [re: YosserHughes1]  
Автор KGM (Разбиращ)
Публикувано10.02.11 21:41



Мерси за снежната сводка.

When the going get tough, the tough get going !


Тема Историятанови [re: YosserHughes1]  
Автор YosserHughes1 (минаващ)
Публикувано11.02.11 11:50



На пръв поглед да тръгнеш без традиционно зимно яке в началото на февруари с идеята да спиш на билото на Балкана звучи като малоумна идея. Аз обаче предпочетох друг вариант – термобельо (мериносова вълна), лека изолация от долнище и горнище гъши пух (които компресирани са колкото две палки салам и тежат някакви грамове) и тънки мембрани (пак долнище и горнище)...взех и един полар за кураж.

Планът ми накратко беше да се кача от разрушената хижа Яворова Лъка до връх Левски, да преспя там, а на другия ден да кача Купена и да сляза обратно.
Първата част от плана мина перфектно, времето беше тихо, безоблачно, горещо, а ходенето на горе, макар и с тежка раница беше кеф. Почти до билото катерех по термобельо, облякох се чак когато стана време за котки и вятъра взе леко, но неусетно да ми пие сосеца. Посрещнах залеза на върха с пура, хапнах спагети, пих един чай и легнах на завет зад тенекиената колибка в чувала, гледайки звездите и луната. Най-после сам, на спокойствие, на тишина. Идеалната почивка. Реших да спя отвън, защото вътре в колибката си е доста гнусно – макар че изринах леда, отдолу беше ръждиво и пълно с разни мизерийки. Вятърът, макар и силен, зад южната страна (входа) на заслончето не се усещаше. Подложих си празната раница под главата. От мокър сняг, който скоро замръзна си оформих удобно легло плътно до стената на колибата. Гледайки небето, скоро се унесох в сънища. Сънувах как някой ме рита, както се рита куче в чувал. Събудих се към полунощ от бясни удари по себе си. Макар уж на завет, появилият се ураганен вятър успяваше да заобиколи отдолу, от страни и отгоре малката колибка и ме блъскаше като полудял. Добре облечен и с хубав чувал, изобщо не усещах студ и ми беше дори леко горещо и спарено, но физическото усещане да те блъска така вятър не е особено приятно, да не говорим, че не може да се спи. Реших да се прежаля и да се преместя в колибата и надигайки се от раницата, която ми беше под главата, тя изхрвъкна като есенно листо в буря. Сложих котките и челника и хукнах да я търся, но след пет крачки усетих, че ако не допълзя обратно на завет, ще последвам съдбата на раницата си.
И друг път са ми хвърчали неща в планината – шалтета, ръкавици и шапки, но този път изпълнението беше царско – в „празната” ми раница всъщност ми бяха парите, документите и ключа за колата. Ето как една грешка в планината застраши градското ми съществуване (е хубаво, че не беше обратното – грешка в града да застраши планинското ми съществуване) ...доспах си нощта в топлия чувал, а колибката се тресеше, виеше, ръмжеше, стенеше и през цялата нощ имах чувството че в един момент просто ще се смачка и аз ще остана в нея като в ръждясала консервна кутия. Посрещнах изгрева и философски си казах, че заради тоя изгрев всичко си струва, пък и нали съм жив и здрав. Все още бях оптимист, че ще успея някак си да открия раницата.
Извън заслончето усещането бе като да ходиш върху крилото на летящ самолет. Нито можеш да се задържиш прав и макар и с ветроустойчиви дрехи и изолация под тях, със скиорски шлем и маска, макар да не се усеща уиндчил фактора и дори комфортно топло в ураганния леден вятър, просто е невъзможно да проведеш читава спасителна операция дори на една нищо и никаква празна раница. Слязох почти до Добрила (до горския пояс) и траверсирах по диагонал до под самия връх. Абсолютно безнадеждна работа. Раницата можеше да е в периметър от няколко квардатни километра, където почти няма сняг и съответно не може да се различи от околния пейзаж. Можеше дори да е в горите. Или някъде из улеите на юг от Левски, спряла в някоя скала. След три часа обикаляне (почивах легнал за да не ме отнесе вятъра, забил котки и пикел в тревата) едвам успях да се добера обратно до върха. Идваше ми да ревна от умора, безсилие и отчаяние, но един глас непрекъснато ми повтаряше: „Лигльо, кой плаче за сто лева и няколко пластмасови карти, а? Я се стегни!”
Събрах си ценните дреболии по джобовете. При нормални условия можех да събера всичките си принадлежности в чувала и да го влача по снега като шейна, но в случая дори и само опит да го покажа извън колибката, щеше да завърши с приземяване в Карлово. Майната му! Това са само някакви си пари, по дяволите! Пък и си имах по-сериозни дертове. Как да се измъкна надолу. После как да оцелея в цивилизацията без пари и документи и как да се добера до дома си. Как да си прибера колата от горите....е, поне имах телефон. От там нататък историята е твърде прозаична...За Купена, независимо с или без раница нямах и минимален шанс – всеки опит в този ураганен ден щеше да е нелеп и трагичен, като на муха, която се опитва да влезе в реактивен двигател.
Ще ме прощавате, че няма снимки, но както споменах и фотоапарата беше в раницата.
Този "излет" ми излезе колкото уикенд в Санторини...ама на кого ли пък му е притрябвало да ходи в Санторини?!





Тема Re: Подарява се екипировканови [re: YosserHughes1]  
Автор Шaмaн (син)
Публикувано11.02.11 12:11



:((
Поучителна история...
Радвам се, че приемаш нещата така стоически. Надявам се бързо да оправиш проблема с документите, особено в КАТ.
Във връзка с екипировката - нямам път натам следващите седмици... Инак точно ти заслужаваш да си я получиш обратно!



Тема Re: Подарява се екипировка [re: YosserHughes1]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано11.02.11 12:30



Хе-хе... интересно! Каквото търсило, такова си намерило, както се казва. Да не вземеш само да се впрягаш от горното - смисъла е, ча като търсиш такива тръпки, обикновено се плаща. В случая безобидно.



А историйката ме накефи. Бях виждал раница да се търкаля от Кончето, но да лети от връх Левски не бях чувал...

Вятърът наистина си го биваше събота и неделя. И аз бях в събота в района, но откъм хижа Плевен. Ще пусна една темичка, макар и без много писане, по-скоро заради малкото снимки, които направих.

Поздрави!



Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене

Редактирано от Яceн_ на 11.02.11 12:30.



Тема Re: Историята [re: YosserHughes1]  
Автор ve_san ()
Публикувано11.02.11 12:54



Прочетох историята. Не разбирам защо не искаш да се върнеш да си вземеш това, което си оставил горе, а го подаряваш на някого. Дори не знаеш на кого ?

За другите неща...може пък някой да ги намери и да ти ги върне, най-важното е, че ти самият не си изхвръкнал.



Тема Re: Подарява се екипировка [re: YosserHughes1]  
Автор niki_leo (член)
Публикувано11.02.11 14:37



Наистина царско изпълнение. Добре, че не си пострадал и самият ти. Но нали всички се учим от грешките си. Как ще се научим ако не допускаме такива?

Може би една от поуките от тази история е, че при неблагоприятни атмосферни условия, човек не бива да придиря много - по-добре в заслона, ако има такъв вместо да се нощува навън. Или поне раницата с ценните неща в нея - в заслона.

Между другото аз когато нощувам на палатка или в чувал, никога не си оставям документи, пари и ключа за колата в раницата или в някоя дреха, която не е на мен. Тези 3 ценни неща винаги съм ги натъпквал в джобовете на дрехите с които спя или ако е много топло и съм без дрехи - в найлонова торбичка, която е напъхана в чувала при мен. Винаги съм се опасявал, че нещо може да се случи докато спя - я някое диво животно да ми тършува в раницата или да ми отмъкне дреха, я дъжд да намокри документите ми или пък както в твоя случай вятър да ми отнесе дреха. Сега, като се замисля и на хижа като спя, пак така постъпвам, но там опасенията ми са други.

Успех с новите документи! И дано ти прибере някой нещата, така че да може да си ги вземеш после от него!

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а

Тема Re: Подарява се екипировка [re: Яceн_]  
Автор YosserHughes1 (минаващ)
Публикувано11.02.11 14:41



Ясене, хижа Плевен е едно, билото е друго. Когато слязох няколкостотин метра под билото до над хижа Амбарица, ми се стори лежерен пролетен сънчев обед с лек ветрец. Бил съм доста години из района по всяко време на годината. Такъв вятър и то не на пориви, а постоянен, сякаш духащ от гигантски вентилатор не съм преживявал, вервай ми. Беше чудовищно, не преувеличавам.
Иначе за чувала - майната му. Ако не го вземе някой турист, като се стопли ще го отнесат говедарите

.... и без това бях решил да си вземам нов.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.