Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:46 20.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема По повод последните събития в клуба...нови  
Автор Яceн_ (непознат)
Публикувано17.04.07 17:38



... и не само на последните!


Кой къде бил ходил, кой къде не бил ходил... кой какъв правопис имал и кой колко неграмотен бил... Тя неграмотността е ясна: глобализираме се. Т.е. глобализират се езиците, културите, традиициите... Най-логично е нашата осеммилионна култура да се претопи.



Та думата ми беше за друго. Може би одъртявам, не знам. Явно това е причината. Но не ми се пише. Яд ме е на тенденциите в клуба, в живота изобщо, и колкото и тъпо и безсмислено да е, това е моят протест. В неделя ходих по Балкана. За един ден. Но въпреки това смятам, че има какво да споделя. Има информация, има емоции, има какво да кажа и напиша. Има и снимки. Но я няма тръпката, получавана след споделянето. Споделянето преди. Сега е само някакво ехо, което отзвучава. И все по-често ще излизат теми от рода на: Абе тоя клуб едно време какво беше, пишеше се, имаше какво да се прочете... Пука ми на оная работа вече. А и какво значение има. Сега е интересен за други хора. Клубът не умира, умират старите навици. И старото мислене. И старото време. Развиват се тези, които са в крак с новото. Които гледат напред и не им пука за култура, граматика и начин на изказ. Те пак се кефят, това не се е променило, но го правят по своему. От което някои хора си правим един извод: българското загива. Аз казвам: логично! И нормелно! И естествено! И поощрявам децата си да бъдат в крак с времето си, в крак с тенденциите, които се налагат. За да оцелеят. За да се развиват. И за да ми хвърлят по някоя стотинка след няколко години, защото аз няма да мога да си ги изкарвам. Защото те и това което знаят и могат ще са продаваеми, а аз ще съм анахронизъм.



Та за какво иде реч?
Нека всеки си пише, както му отърва. В света става това, което каже болшинството. А болшинството вече е друго...............



Тема Re: По повод последните събития в клуба...нови [re: Яceн_]  
Автор GRlZZLY (Bear Lair :))
Публикувано17.04.07 17:41



Уникално казано! Напълно съм съгласна с теб и те подкрепям с двете си ръце! Ти определено си наясно с нещата и разбираш за какво иде реч. Поздрави !!!

Ако не знаеш накъде си тръгнал, ще стигнеш някъде другаде!



Тема :нови [re: Яceн_]  
Авторkoпи-пeйcт (Нерегистриран)
Публикувано17.04.07 17:54



"— Ще кажа нещо, което отдавна трябваше да се каже — продължи Уебстър. — Нещо, което всички трябва да чуете. Учудвам се само от това, че именно аз ще ви го кажа. От друга страна пък, след като съм защищавал интересите на този град близо петнадесет години, може би е логично да го изрека именно аз. Съветникът Грифин каза, че градът загива и твърдението му поначало е вярно. Само че се изрази твърде меко. Градът… този град… всеки един град вече е мъртъв. Градът е анахронизъм. Градът вече е безполезен. Хидропониката и хеликоптерът ускориха гибелта му. При появяването си градът е бил племенно средище, място, където племето се е събирало, за да е в състояние да се отбранява. После около града са изграждали крепостна стена, като средство за допълнителна защита. Стената по-късно изчезва, обаче градът оцелява, защото предлага удобства за търговията и бизнеса. Градът просъществува и в модерните времена, защото хората са принудени да живеят близо до работните си места, а тези работни места се намираха именно в града. Днес обаче нещата не стоят така. Днес със семейния самолет сто мили на ден се изминават за по-малко време, отколкото пет мили през тридесетте години. Хората могат да прелетят няколкостотин мили до работното си място и в края на работния ден да се завърнат у дома. Вече не им се налага да живеят струпани в някакъв град. Начало на този процес постави автомобилът, а семейният самолет отбеляза края му. Това стана ясно още в първата половина на нашето столетие, когато започна отлив от града, изпълнен със застоял въздух и с високи данъци. Точно тогава хората се втурнаха към предградията и към широките простори. Липсата на подходящ транспорт и на средства задържа още известно време някои хора в града. Днес обаче, когато хидропониката унищожи стойността на земята, човек може да закупи много акра земя на село за по-малко пари, отколкото преди четиридесет години бяха необходими за закупуването на дворно място в града. След като самолетите започнаха да се движат с помощта на атомната енергия, транспортните проблеми изчезнаха.

Направи кратка пауза и никой не наруши тишината. Кметът изглеждаше шокиран. Кинг беззвучно мърдаше устни. Грифин се усмихваше.

— И какво ни е останало? — попита Уебстър. — Ще ви кажа какво ни е останало. Останали са ни изоставени къщи. Улици с изоставени къщи. Квартали с изоставени къщи. Къщи, просто напуснати от стопаните си. А и имало ли е причини да не ги напускат? Какво е могъл да им предложи градът? Не е могъл да им предложи нищо от нещата, които е предлагал на предните поколения, тъй като напредъкът заличи предимствата, предлагани от един град. Естествено, тези хора са претърпели някакви материални загуби, някаква парична загуба от това, че са изоставили домовете си. На везните обаче е натежало друго. Натежал е фактът, че за половината от стойността им са могли да си купят два пъти по-хубави къщи, да живеят както си искат, да станат притежатели на семейни имения, в духа на най-добрите традиции на богатите хора от предишните поколения. Всичко това е нямало как да не натежи на везните, когато са взели решението да изоставят своите къщи. А какво ни остава? Остават ни няколко района с бизнессгради. Остават ни няколко акра промишлени предприятия. Остава ни градска управа, пригодена да се грижи за милион души, без този милион души вече да го има. Остава ни и градски бюджет, при който данъците са вдигнати така, че не след дълго и компаниите ще се изселят, за да избягат от тях. Остават ни и неизплатени данъци, поради които градът бе обременен от имоти, не струващи и пукната пара. Ето, това ни е останало. Ако все още вярвате, че ще откриете решения с помощта на Търговски камари, панаири и всякакви тъпи начинания, вие не сте с всичкия си. Има само един отговор, който е много прост: градът като институция, създадена от хората, е мъртъв. Е, може и да просъществува още някоя и друга година, обаче краят му е неизбежен.

— Господин Уебстър… — опита се да вметне нещо кметът.

Уебстър обаче не му обърна внимание.

— Ако исках, днес можеше заедно с вас да продължа да се самозалъгвам, че градът е някаква функционираща цялост. Да продължа да лъжа и себе си, и вас. Съществува все пак, господа, такова едно нещо като човешкото достойнство.

Ледената тишина бе нарушена само от шумоленето на хартии и от приглушеното изкашляне на един от смутените слушатели.

Уебстър обаче все още не бе приключил.

— Градът се провали — рече. — И е много хубаво, че се провали. Вместо да оплаквате мъртвото му тяло, би трябвало да станете и да благодарите за това, че се провали. Ако този град не бе станал безполезен, или още по-точно, ако всички градове по света не бяха станали безполезни, те щяха да бъдат разрушени. Щеше да има война, господа, атомна война. Забравихте ли петдесетте и шестдесетте години? Забравихте ли как се будехте през нощта и се вслушвахте дали вече не идва бомбата, макар много добре да знаехте, че нямаше да успеете да чуете наближаването й, че ако тя дойдеше, никога нямаше да чуете нищо повече? Градовете обаче бяха напуснати, промишлеността се разпръсна, мишените изчезнаха и война не избухна. Някои от вас, господа, или по-точно, много от вас, господа, днес все още са живи, само защото хората напуснаха вашия град. А сега, за Бога, щом той е мъртъв, нека си остане мъртъв. Радвайте се, че е мъртъв. Това е най-хубавото нещо, което се случи в цялата човешка история."

Респект, бате!





Тема Re: По повод последните събития в клуба...нови [re: Яceн_]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано17.04.07 20:59



Е, хайде, недей така мрачно гледа...
Движението е най-естественото нещо в света. Най-присъщият атрибут на материята. Всичко се изменя. Празни приказки са идеите за равновесие, покой, устойчивост, вечни истини и вечни традиции. Някои неща се променят за добро, други за лошо, а повечето - не знаем за какво, и сигурно е по-добре, че не знаем.
Аз за себе си съм убеден, че неграмотността не е в никакъв случай бъдещето на човешкото общуване. Подобна идея ми се вижда нелепа поради простата причина, че такъв начин на общуване не върши работа и следователно няма как да се утвърди.
Ще ти разкажа обаче нещо, което дано поразсее черното ти настроение.
Преди месеци завърших работа по един доста обемист проект, целта на който беше да се състави много пълен компютърен речник на българския език, съдържащ всички словоформи с граматичните им характеристики. И преди си знаех, че българският е труден език, но КОЛКО ТОЧНО е труден си дадох ясна сметка едва сега. Достатъчно е да кажа, че формите на съществителните имена се образуват по над 80 (!!!) различни модела; глаголите, които уж са от три - ха-ха-ха! - спрежения, се спрягат всъщност по 60-ина различни начина, и т.н. Та си блъсках главата над тоя ужас, оплаквайки чужденците, пожелали или принудени да усвояват този кошмар, и се питах: как е възможно да се стигне до такава безсмислена сложност? Именно безсмислена, защото повечето от тези сложнотии всъщност не носят никакъв семантичен заряд; не говорим за богатство на езика (която е нещо хубаво), а за неправилности, които са лошо нещо.
Отговорът, който си дадох, беше, че езикът се е формирал исторически във времена, когато:
1) хората са усвоявали (като деца, когато това е лесно) само един език;
2) езикът се е развивал напълно стихийно;
3) точността и еднозначността на изказа са се ценяли доста по-малко от изразителността и богатството на речта.
Да, ама сега времената са други, тежестта върху различните функции на езика се преразпределя много бързо в кратко историческо време и естествено е и езикът да се променя по-бързо от всякога. Повтарям - не вярвам, че бъдещето му е тоталната узаконена неграмотност, няма такава опасност. Не вярвам обаче той да се запази, какъвто е днес.
Та нека не забравяме, че... как беше? - времето е в нас и ние сме във времето. То нас обръща и ние него обръщаме. И нещата ще продължават да се обръщат, както са правили, откак свят светува - някои за добро, други за лошо, а повечето - не знаем за какво, и сигурно е по-добре, че не знаем.



Тема Всичко добре, без финаланови [re: Яceн_]  
Автор Aндoн (Родопска Мечка)
Публикувано17.04.07 21:00



Ясене, за какво едно време говориш, като си се регистрирал преди има-няма 2 дни път с камили?


Още даже и за заек не може да минеш пред форума. Тепърва има да градиш реноме, така че пускай снимки и пътеписи, да разберем кой си, за какво се бориш и къде си ходил из Планините и долините.

Споделям мнението ти, без последното изречение.
От къде на къде ще командва (казва) мнозинството (Болшой Театър е в Русия) на тоя свят? Я се замисли малко. Ако искаш в световен мащаб, ако искаш в Български, ако искаш в Търновски... Сигурно каквото кажат 2 милиарда китайци и индийци това става. Или пък казват двама-трима президенти на по-големи държави и това става?
Събират се хиляда пенсионери на протест и става каквото кажат? А?
Или казват двама-трима министри и двама-трима евро-експерти и това става?
Как мислиш? Интересно ми е...

Клубът е за купон, забавление, емоции, споделяне, информация, критика, сприятеляване, изпокарване и т. н.
Колкото повече - толкова повече!

По-Здрави на Трите Баира и по-весело!







Човекът е Човек, когато е на път!


Тема Re: По повод последните събития в клуба...нови [re: Яceн_]  
АвторJoko (Нерегистриран)
Публикувано17.04.07 21:14



Ясене, като в онази песен "одъртяваме бавно неусетно почти" ама що ти пука?! Гледай напред и се кефи. Пък в написаното от Гризли е важно съдържанието и настроението (а пък тя и затова така си го е написала - мисля си). Така че нашия керван да си върви пък моралистите да си лаят - то си е тяхно право.



Тема Re: По повод последните събития в клуба...нови [re: Яceн_]  
АвторVasko (Нерегистриран)
Публикувано18.04.07 02:10



Чудя се изобщо що за хора избират да четат и пишат по форумите - такива, които си нямат достатъчно приятели? Които имат много време за губене? Които избиват комплекси? Които не могат да си запълнят зейналите в живота им дупки?

Попаднах на тази дискусия благодарение на неведомите пътища на Google, та ми стана интересно каква е тази форум мания? Еххх, нови времена, нови технологии, не като едновремешните загори тенджери :))



Тема за речниканови [re: Orнeдишaщ]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано18.04.07 07:56



Змей,
Къде може да се намери този речник?



Тема Re: По повод последните събития в клуба...нови [re: Vasko]  
Автор ariandra (valencia-нче)
Публикувано18.04.07 10:15



Васко Васко-май си в голяма заблуда бе човек.Хубаво разгледай форума,щом ти е толкова любопитно и ще разбереш защо пишем и четем тук

Продължавай да си се ровиш из google-a,питай и на други места защо ги има форумите-пък някой ден дано откриеш истината
Поздрав най-сърдечен....

"Да живееш значи да се бориш-робът за свобода,свободният за съвършенство" Яне Сандански

Тема Re: По повод последните събития в клуба...нови [re: Яceн_]  
АвторAнoним (Нерегистриран)
Публикувано18.04.07 10:33



Не дей се отчайвай бе човек.Я се разведри с тази книга ,ако случайно не си я изчел вече ЗАСЛУШАНИ В МОЛИТВАТА НА ВСЕЛЕНАТА от Марло Морган.Пък то човек сам си прави сложнотията в живота и не е по- велик от там отдето се е пръкнал.Като почитател на Дънов не бъди толкова черноглед.Пролетта се развихря.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.