Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:06 18.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема хижа Русалка - вр. Триглавнови  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано20.11.10 10:37



Някой минавал ли е по тази пътека особено зимно време.
Можете ли да ми дадете някаква информация за тази дестинация като време сложност, може би какво ще ми трябва за по сложните участъци ако има такива, лавиноопасна ли е


Изобщо всяка информация ще ми е много полезна, интересуваме и бабското пръскало по тази пътечка





Тема Re: хижа Русалка - вр. Триглавнови [re: БoянlYl]  
Автор paдokaл (непознат )
Публикувано20.11.10 20:29



Между хижа Русалка и Бапското пръскало има някаква измислена еко пътека, която не е особено добре маркирана. В началото се влиза в гората над хижата, после се излиза на открити поляни и невисоки скални зъбери. Някъде на около час от хижата се пресича дерето отляво и се излиза на терасата пред Бапското пръскало. Това е оградена с дървен парапет скала, от която ако прескочиш оградата ще видиш и основата на водопада. От терасата през поляната се качваш нагоре и след около 70метра вляво има пътека с парапети, която те води в горната част на пръскалото. От там най-добрия вариант е да продължиш по пътеката хоризонтално към хижа Триглав и след около 10 мин. ще видиш табела със стрелки. От това място тръгваш стръмно нагоре и на север към връх Голям Кадемлия. Пътеки и маркировки няма. Трябва да се следва билото.
Ако няма сняг от табелите може да се излезе на пътеката за която питаш по синя маркировка, която често се губи. Тя излиза на премката между Голям и Малък Кадемлия, но за зимно време не бих я избрал.
Аз бих тръгнал от хижа Триглав по пътеката за Бапското пръскало и след като го разгледам, бих се върнал на разклона за Голям Кадемлия, после оттам нагоре.
Лятно време времето за изкачване е приблизително 3 часа с лека раница , за зимно направи си сам разчет. Опасни участъци няма, ако не смятаме морените в горната част на хребета, които са много хлъзгави когато са мокри. На върха има малък заслон, който наскоро беше официално открит. Оттам можеш да се насочиш към Мазалат или Тъжа. Надявам се да съм ти бил поне малко полезен. Успех!



Тема Re: хижа Русалка - вр. Триглав [re: paдokaл]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано21.11.10 21:05



Адски благодаря за сравнително изчерпателната информация


Понеже раьона ми е слабо познат, ще си позволя, да поискам все пак няколко уточнения

Първо тая хижа триглав никъде не ми е дадена по картите
Тя от село тъжа на горе по пътя към хижа тъжа преди русалка ли е или след

Аз бих тръгнал от хижа Триглав по пътеката за Бапското пръскало и след като го разгледам, бих се върнал на разклона за Голям Кадемлия, после оттам нагоре.

Тоя разклон за голям кадемлия къде се намира нали нямаш предвид коларския път

И другото тая синята пътека показана на картата защо не би тръгнал по нея зимата
Аз гледам на картата е с доста голяма денивилация, може би е лавиноопасно или просто баира предразполага към търкулвания



Тема Re: хижа Русалка - вр. Триглавнови [re: БoянlYl]  
Автор AнтoнГ (непознат )
Публикувано23.11.10 10:57



По-добре си купи новата карта на Централен балкан (Троянски балкан). На нея ще установиш, че нещата не съвпадат съвсем с тази, която гледаш.



Тема Re: хижа Русалка - вр. Триглавнови [re: БoянlYl]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано23.11.10 16:45



Моят съвет е тази пътека, която е дадена на картата, през зимата да я забравиш. За лятото върши работа, и то с уговорката, че на места се кара по интуиция и се налучква. За зимата обаче си е лавиноопасно.
Маршрутът може да се направи зимно, следвайки билата и безопасни подходи нагоре, но не и по пътеката, показана на картата. Точно как би могло да се подходи до скалния венец при много сняг, не знам. При малко сняг може и по тази пътека, замиси откъде минава, не я познавам. От скалния венец нагоре е лесно - само по ръба към върха. Там обаче има ужасни тревни туфи и при малко сняг ще е мъчение.

Ако го направите, пиши после как се подхожда при сняг от хижата до над скалния венец, че ми е любопитно.

Поздрави!



Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене

Тема Re: хижа Русалка - вр. Триглавнови [re: Яceн_]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано25.11.10 12:29



Ако тръгна по този маршрут и се върна жив определено ще разказвам



Така за момента карам само на сателитна ориентация



Май това е хижа Триглав на поляната в долния ляв ъгъл и доколкото успявам да се ориентирам бабското пръскало се пада в дерето на изток.
Но перпендикулярно между дерето и хижата започва едно било към триглав което изглежда със слаба денивилация. Пада се в ляво от синия маршрут на картата, може би по него трябва да търся подхода за нагоре

Бил ли си някога из него раьон защото аз гледах някви скали над триглав може би се заобикаля някъде за да се качиш над тях за нагоре
Или може да се тръгне директно от пръскалото защото като го гледам как е маркирано на картата има вариянт да изляза на него почти без изкачване

Другото въпросче ама то самото пръскало изглежда като в центъра на някъв лавинарник всички високи склонове са наблизо

То явно ще трябва да се види на място, ама почва да ми става интересно защо никой не е минавал от там



Тема Re: хижа Русалка - вр. Триглавнови [re: AнтoнГ]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано25.11.10 12:57



Да сега се загледах в тая карта която ползвам за походи


Определено хижата е отбелязана, а маршрута от тази страна на планината за върха го няма на новата карта
И бабското пръскало е отбелязано много по на ниско от колкото на другата карта

Другата разлика, че на новата карта релефа май не е отбелязан в такива детайли



Тема Re: хижа Русалка - вр. Триглавнови [re: БoянlYl]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано25.11.10 13:24



Точно това било в ляво от отбелязаната пътека на картата трябва да се следва. Зимата задължително, а и за лятото това е най-прекия път. Там обаче са и туфите.



От пръскалото не знам има ли начин да се излезе. Доколкото знам, има някаква пътека, но не съм минавал. От хижа "Триглав" има добре обособена пътека. Минавал съм лятото. Тръгва се диагонално в дясно по поляната, гледано от юг. Т.е. тръгва се на североизток. Влиза се в гората, там пътеката личи. После започва едно подсичане на скалния венец за известно време, докато се излезе на стръмна полянка, над която няма скали. Там пътеката вече се губи. По тази поляна се върви право нагоре и се излиза почти точно в основата на ръба, по който би трябвало да се върви към върха. При туфите. (Тия туфи са ми влезли здраво в главата, и има защо, вярвай.) От това място в дясно тръгва по долината пътеката, по която се върви лете. Тя следва реката, после вие нагоре и излиза между Малък и Голям Кадемлия. Някъде от средата на това разстояние пътеката изчезва.
Да се върнем на ръба. От мястото, където се излиза над скалния венец (след изкачването по стръмната поляна) ако не се лъжа трябва да се хване леко в ляво, за да се тръгне по ръба. Но той е добре изразен, няма как да се обърка. По ръба и до върха...
И тук следва най-важното - това е за лятото! При наличие на сняг, особено на много сняг, и при подходящи условия за лавини, въобще не съм убеден, че въобще е възможно да се излезе от хижа "Триглав" до над скалния венец. Не знам такъв вариант и не си го представям. Но затова писах в горното си мнение, че ако намерите път, трябва да пишеш, защото и мен ме интересува. Имайки представа от района и терена считам, че такова едно преминаване е възможно, но откъде точно... Във всеки случай пътеката, която описах, след излизането от гората, определено става лавиноопасна, при съответните условия, разбира се. Все пак това е южен склон, но това нищо не означава. Ситуацията като правило трябва да се преценява на място, а по възможност и предварително.

Искам да уточня само още две неща. Над хижата има улеи и скални ръбчета, които извеждат над скалния венец. През лятото някои от тях са проходими, макар и да не препоръчвам минаване оттам. През зимата обаче улеите като правило са лавиноопасни. Освен при точно определени и трудно нацелваеми условия. Дали може да се премине по някои от скалите, нямам представа. Във всеки случай това ще е свързано с притежаване на добра алпийска подготовка. И второ - добре е да се търси такова място за подход към ръба, който започва от скалния венец нагоре, че да се излезе възможно най-точно в основата му (на тоя ръб). Защото при излизане по-вляво или дясно не съм убеден, че ще бъде безопасно. Не мисля, че склоновете там са лавиноопасни, поне не много, но все пак... Това може да се каже, когато някой мине, види, прецени и докладва тук, в клуба.

И така, след всичките условности, които вкарах в описанието си, надявам се, че съм бил полезен. Повтарям или потретям молбата си, ако направите преминаване оттам при зимни условия, да пишете тук. И също така повтарям или потретям, опитайте се да съберете по-сигурна и конкретна информация от моята. Сигурно има някой, който притежава такава. Всъщност със сигурност познавам човек, който е "на ти" с района, макар и само лятно, и който по-рано пишеше тук редовно. Но... сега не е така. Ако случайно се отбие тук и види темата, може и да каже нещо по-сигурно.

Поздрави и успех!



Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене

Тема Re: хижа Русалка - вр. Триглавнови [re: Яceн_]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано25.11.10 15:11



Мерси много, доста изчерпателна информация


Ние обаче сме без алписка подготовка за това явно ще трябва да си преосмислим алтенативите и да пробваме това само при хубаво и ясно време за да не се забием някъде където не трябва

Иначе ако го направим обезателно ще има доклад
И снимки на ключовите места по пътя за нагоре



Тема Re: хижа Русалка - вр. Триглавнови [re: БoянlYl]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано25.11.10 23:19



Във всеки случай врезултат на тая тема се случи едно: Засърбя ме и при възможност и подходяща снежна обстановка реших тая зима да го пробвам и аз! Има няколко ентусиасти, които може да се навият за тази идея.



Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.