Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:25 08.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Убитият от мечка е бивш хижар на хижа Преспанови [re: wwasp]  
Автор niki_leo (минаващ)
Публикувано26.05.10 10:44



Ами аз не си мисля за тези неща докато съм в планината. Също така не смятам, че те ще решат точно този проблем сега и веднага. Проблемът е налице в следствие на неразумната дейност на човека през последните няколко столетия. И ще се задълбочава, докато болшинството от хората мислят като теб. Ти мислиш на парче: да решим даден локален проблем сега, веднага по най-лесния възможен начин - този на Сталин: има мечка - има проблем, няма мечка - няма проблем. Видяхме докъде я докара Сталин с неговите методи.

Досега мечка не съм срещал, въпреки че последните 3 - 4 години не спя по хижи, а само на палатка. С кучета съм имал срещи и слава Богу досега не съм пострадал. Единственото ми оръжие, когато тръгвам на планина са:

1. Съобразявам се, че отивам на гости т.е. планината не е мой дом. Там обитават диви животни и там аз 100 % съм неканен гост. Повечето бягат като усетят приближаването на човек, но ... никога не можеш да си сигурен в това. Затова е нужна известна предпазливост: например ако предположа, че в храсталака отстреща има мечка - по-добре да се оттегля отколкото да рискувам да я раздразня минавайки покрай нея само защото пътят ми е от там.
Виж темата на Yosser Hughes1 за Джендем-а - типичен пример за предпазливо и разумно поведение при наличие на опасен див звяр наоколо.

2. Винаги отивам с добро настроение без опасения, че може нещо да ми се случи - примерно да си счупя крак, да ме ухапе овчарско куче или да ме стъпче глиган. Човек, който тръгва на планина със страх и опасения от инциденти, най-добре да си остане у дома. Такъв човек със сигурност ще претърпи инцидент.

Така че не става въпрос за празно философстване, а за определен мироглед към света около нас. Човекът трябва да се отърси от разбирането, че е господар на тази планета, която де факто е негов дом. Да господстваш не значи да унищожаваш безогледно. Добрият господар се грижи за дома си разумно, така че всички негови обитатели да съжителстват в хармония. Човечеството няма бъдеще без наличието на дивите животни и растения. Повечето хора си мислят, че можем без тях, но те грешат.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: Убитият от мечка е бивш хижар на хижа Преспанови [re: wwasp]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано26.05.10 11:34



Ти май изхождаш от презумпцията, че "човешкият живот и човешкото здраве" са най-важното нещо във вселената и опазването им оправдава абсолютно всичко. Докато мислиш така, надали ще е възможно да достигнеш до някакво съгласие с опонентите си. А тезата ти е, меко казано, спорна.

А дори и да приемем, че човешкият живот и човешкото здраве са наистина най-важното нещо във вселената, то те, както е добре известно, не могат да виреят на празно място. Нужно е съответното благоприятстващо ги обкръжение, което по необходимост не може да съдържа само безопасни канапета, телевизори, молове и пр., ами и други елементи... да кажем, мечки...

Идеята за съвършено безопасен живот е глупава не само защото е неправилна, но и защото е невъзможна. Да кажем, че убием всички мечки. Ами какво да правим с вулканите и земетресенията? Да се жалваме на Иииисус ли? Нужно е малко повече смирение, според мен.

Редактирано от Orнeдишaщ на 26.05.10 11:38.



Тема Re: Убитият от мечка е бивш хижар на хижа Преспанови [re: wind4]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано26.05.10 11:50



Хората се започнали да възприемат света като единствено техен. Е, Майката Природа отвреме-навреме напомня, че не е така и едва ли ще стане.

Народът го е казал - който го е страх от мечки, да не ходи в гората. В гората не е за всеки. Но имного хора си мислят, че това е продължение на увесилителния парк и че там е място за чалга, скара и люскане на ракия. Или за разхождане на малки човечета.

В грешка си за оръжието. Трябва да се онси винаги - и да си готов за всякакви неприятни срещи с четирикраки и най-вече друкраки. Поне моя опит го показва...

Много ми е старнно този нямал ли е брадва? Селянин без брадва в гората - това е ненормално.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема задължително трябва да се прочете!нови [re: Typиcт]  
Автор SLove ()
Публикувано26.05.10 12:20



"От друга страна, доколкото изкачванията и екстремните изживявания на човека са негов личен въпрос, то проблемите на планините и на дивата природа въобще - като особено пространство, изискващо особени грижи, особено внимание, особени действия и особена инфраструктура - не могат да се решат само в рамките на една страна. Те изискват широко скроена политика на Европеийския съюз за тяхното опазване и ревитализация. Всички проекти в тази област трябва да са прицелени далече в бъдещето и винаги да поставят в центъра на вниманието най-ценното, което имаме - природата, здравето и толерантното съвместно съществувание, в името на щастието на бъдещите поколения.
Унищожаването на природата е унищожение на нас самите. И това е политическо. Поради това този, който мисли, че отказът от политиката и отбягването й е правилният път, дълбоко се заблуждава. Защото това е приемане на съществуващото положение и мълчаливо съгласие с неекологичните проекти за развитието на туризма и спортовете, практикувани на открито.
Ще повторя нещо, което съм казвал много пъти: Трябва да се грижим за природата, за да могат и следващите поколения да намерят в нея това, което търсихме ние - път към опознаване на самите себе си. Природата, като недокоснато от цивилизацията пространство, е най-доброто огледало за нашата човещина и за стойността ни като хора."

Райнхолд Меснер
Меран, 29 октомври 2007 г.

"Добрият пътешественик няма твърди планове и не държи да пристигне на всяка цена." Лао Дзъ


Тема Re: задължително трябва да се прочете!нови [re: SLove]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано26.05.10 12:44



Да, ама поне 95% от хората си мислят, че в планината трябва да се чувстват също талокова спокойно, както в хола си пред телевизора. И да правят всичко, все едно са си в къщи... И ако случайно нещо не им уйдисва (животно, дърво, камък) тряабва да се застреля, отсече, разбие.
Не са открили все още как да ликвидират дъжда, студа, бурите, лавините и пропостите...
но тези, дето искат да се чувстват в базипасноскт с дечицата си в гората, ще искат и тях да премахнат... Ще искат всичко да е като в хола им.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Убитият от мечка е бивш хижар на хижа Преспанови [re: Orнeдишaщ]  
Автор wwasp (непознат )
Публикувано26.05.10 19:21



прясна новинка

"Мечка подгони жена край смолянско село

26 май 2010 / News.dir.bg
Мечка е гонила жена в района на смолянското село Търън, но тя е успяла да се спаси, скривайки се във вилата си.

Това съобщи кметът Явор Говедаров, предаде агенция "Фокус". Той обясни, че вчера следобед 62-годишната Фатма Баджаклиева тръгнала към вилата си, която се намира недалече от селото и близо до гробищата, и била подгонена от едра мечка. Той предполага, съдейки по големината на лапите, че мечката е същата, която, според разкази на местни хора, на 24 май пресякла центъра на селото.

Жената успяла да стигне до вилата си, която е с железни врати, заключила се вътре и се обадила на съпруга и сина си. Къщата се пази от две кучета, които обаче също се скрили, изплашени от големия звяр. След като пристигнали, съпругът и синът на жената с викове и шум прогонили мечката в гората.

По думите на Говедаров проблемът с мечките в района е от няколко години, но вече започва да се задълбочава конфликтът с хората. Той обясни, че всички жители на Търън са силно изплашени и живеят с постоянен страх."


Мисля, че ще е доста удачно да попиташ жената от горната статия за мнението й и от какво изхожда... Като ти дойде до главата, милеенето за баланса изчезва доста бързо.



Не говоря за съвършено безопасен свят, ами за свят с поне малко ясни правила и закони. Не можем да се откажем от всичко, за да се борим за вселенския кеф.

Въобще толерантността и световните ценности доста се пречупват докато стигнат до балканската ни действителност. Тук свободата се разбира и прилага като свободия, демокрацията като право да се краде безнаказано, правата на малцинствата като задължение мнозинството да ги храни и да им плаща сметките, правата на кучетата застават далеч над правата на човека, цената на човешкия живот от някаква криворазбрана евро аналогия става по-ниска от кучешката, убиецът се дарява с повече права от честния гражданин и т.н.

И в един момент /сега/ се оказва, че НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА ТЕ ЗАЩИТИ, ЗАЩОТО ЩЕ СЕ НАКЪРНИ някой регламент, прочетен и преведен по нашенски...
АБСУРДИ!!!

Та... интересно ми е какво мнение би изказала жената от статията... Ти как мислиш?

Редактирано от wwasp на 26.05.10 19:22.



Тема Re: Убитият от мечка е бивш хижар на хижа Преспанови [re: Orнeдишaщ]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано26.05.10 20:51



Няма универсално най-важно нещо във вселената. Всеки вид, всеки индивид има свое най-важно нещо. Животът е основан на един базов принцип: запазването на вида. Всеки вид се бори за това и то в конкуренция за биологичен материал. През цялото време всички индивиди това правят: вземат биологичния материал на другите индивиди, за да го вложат в себе си. Стане ли невъзможно на един вид да взема от материала на другите видове - влиза в стагнация и изчезва.



Тема Re: Убитият от мечка е бивш хижар на хижа Преспанови [re: JWalker]  
Автор niki_leo (минаващ)
Публикувано26.05.10 22:03



Мхмм, така е в този цикъл от живота на Земята. Как ще бъде в следващия - никой не знае. Това, което знаем обаче / и то направо ще ни извади очите / е, че духовното развитие на съвременния хомо сапиенс значително изостава от неговото развитие в областта на техниката и технологиите. Та въпросът е: готов ли е човекът за следващия цикъл от живота на планетата Земя или ще отмре подобно на динозаврите. Грубата сила, егоизма и липсата на скрупули е гаранция за успех днес и сега, но дали така ще бъде и утре...

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: Убитият от мечка е бивш хижар на хижа Преспанови [re: niki_leo]  
Автор wwasp (непознат )
Публикувано26.05.10 22:36



Е не сме ли нещо малко твъъърде философски общи, докато мечки ни гонят и помияри ни хапят, а ние във вселенско смирение чакаме другия цикъл и се уповаваме на естествения закон...
Това с очакването на цикъла не е решение.
По-скоро е отвличане на вниманието в умни фрази за зарибяване на маси.
Предполагам, че на сектантско ниво би могло да има значим ефект по събиране на масите.
Глобалната философИя продължава.
Не предлагаш решения.



Тема Re: Убитият от мечка е бивш хижар на хижа Преспанови [re: BlackWolf]  
Автор wind4 (срещу цензурата)
Публикувано27.05.10 01:11



За оръжието - навремето ходих на айкидо. Записах се единствено с мисъл да мога да се самозащитавам. Айкидо, защото там няма удари към противника, използва се само неговата сила, за да го обезоръжиш или спреш намеренията му. Така или иначе обаче разбрах, че ако разчитам да науча успешно да се отбранявам, трябва да посветя почти целия си живот за учене.

Някой ми каза, че номерът е не да успееш да се защитиш успешно, а изобщо да не допуснеш ситуация, в която трябва да се отбраняваш. Тогава не разбрах, или не вярвах. Сега знам. Това обаче е източна философия, а не западна. Западната философия е насочена към правене на пари, за което е нужно да втълпяваш на масите да потребяват.

Та, носиш ли оръжие, то ще изпадаш в такива ситуации, в които да ти се налага да го ползваш.



Освен това всеки човек си има свой жизнен път, съдба, орис, късмет или липса на такъв, кой както си го нарича. Можеш да променяш бъдещето си, но единствено чрез своите мисли и действия. Мислиш ли егоистично, постъпваш ли егоистично (в най-общия смисъл), ще страдаш в живота си - било то, че ще ти липсват пари, семейство, успех, здраве, било то, че ще те убие мечка или захапе куче.

Въпрос на избор кой в какво вярва, как си осмисля живота и доколко вижда този живот. Фактите са си факти, тях не можеш да ги измениш, след като веднъж са се случили. Можеш да измениш отношението си към тях.

А за конкретното предложение за мечките (по повод някой от горните постове) - то в самата статия си е писано - преди е имало грижа за мечките и им се е оставяла храна в гората, така те не слизали в селото .

Сега обаче - "То за хората няма храна, камо ли за мечките да се мисли. Това е свободия - мечката да е по-важна от човешкия живот. Мечките да се множат и да тероризират, а хората - кучета ги яли" и т.н. Абсолютна липса на мисъл.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.