Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:48 21.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Страшна ли е срещата с мечка?нови  
АвторKaйo (Нерегистриран)
Публикувано23.01.07 14:40



Тази есен на Папратливата поляна с жена ми попаднахме на плодно лайно с костилки и се досетихме, че е мечешко. Малко по-надолу по пътя към сечищата ни замириса силно на мечка, а след километър срещнахме дървосекачи с няколко катъра, които ни казаха, че не са идвали тук от няколко дена защото тогава през нощта мечка (или мечки) са им разтурили самарите и катърите са изпаднали в паника и са се опъвали да идват насам. В резултат на всичко това жена ми, която е голяма паника, не ще да се качи до Амбарица и изобщо в тази част на планината. Наистина ли срещата с мечка в Централния Балкан е толкова страшна? Знам приказката, че който го е страх не ходи, но ми се иска да я убедя да продължаваме да ходим. Там е раят на земята.



Тема Много вълнуваща е срещата !нови [re: Kaйo]  
АвторMMC (Нерегистриран)
Публикувано23.01.07 15:15



Преди десетина дена ходихме из района на Амбарица и поне на 4 места, дори на 400м. от къщите в Нешковци видяхме мечи дири.
Навсякъде в литературата пише, че точно в района на резервата Стенето е една от най-големите популации на кафявата мечка в България и изобщо на Балканите. Аз лично не я видях, но човекът , с когото бях , е виждал десетки пъти мечки из района , повечето пъти е бил даже сам, още е жив и здрав, и преди да тръгнете към Амбарица, ако желаете, ще ви свържа с него, да направи една психоподготовка на жена Ви.



Тема Re: Много вълнуваща е срещата !нови [re: MMC]  
АвторKaйo (Нерегистриран)
Публикувано23.01.07 15:32



Тръгвал съм от Нешковци нагоре към хижа Амбарица, но пътеката е съвсем мижава и дива, отказах се. Нищо чудно, че тук се е събрала цялата популация на кафяви мечки :)



Тема Re: Страшна ли е срещата с мечка?нови [re: Kaйo]  
Автор Trendi ()
Публикувано23.01.07 15:58



Срещал съм и мога да ти кажа, че наистина е страшно. По-добре е човек да не среща.
Късмет!



Тема Re: Страшна ли е срещата с мечка?нови [re: Kaйo]  
Автор jari (непознат)
Публикувано23.01.07 16:22



Този Кайо за когото си мисля ли си,или просто съвпадение?


За мечката.Последно имахме косвена среща миналата седмица,южно от Купена,вече в гористия пояс.По време на целия преход се разнасяше силна миризма от животинката.Явно й бяхме любопитни и се въртеше около нас.Миналата година,пак в района по време на нощен преход застана на пътеката срещу нас,след което спокойно си продължи в нашата посока и се изгуби в тъмнината.А преди много години,първата ми мечка просто дойде през нощта пред палатката ми/тогава Хималайка/Между тези срещи,имам още няколко.
Като извод,поведението им е относително противоречиво.Общо взето са срамежливи животинки и се стараят да не се натрапват.Съдя за присъствието им по пресните изпражнения.На два пъти са ми изревавали в тъмното близо до лагера,без да проявят друг опит за контакт.Явно им беше интересно как ще реагирамеА тази първата,разбрах от местните,че идвала с две мечета да яде вишни и не се плашела от хората.Но възможно е,тъй като са силни,самоуверени и без естествени врагове животни,а и достатъчно умни,нарочно,по някакви си мечешки причини да демонстрират присъствие.
При подозрения за мечка в района където се намирам,карам групата да започне да вдига по-голям шум,за да може мечката да регистрира присъствието на хора от далече и да може да се отстрани от пътя ни.Ако не е изненадана,сигурно трябва да е с психически малформаций,за да реагира агресивно.Така,че споко!Ама не се завирай с жени край мечките,защото не знаеш те как ще реагират



Тема Припомних синови [re: jari]  
АвторCинeвa (Нерегистриран)
Публикувано23.01.07 16:42



от предложената технология за предпазване чрез гюрултия как юнашки съм пял песни с фалшивия си глас на слизане по пътеката от Велчевото мостче към Боровец. Снегът току-що бе спрял да вали, а по него имаше пресни мечи следи, оставени преди не повече от час време. Звярът бе следвал пътеката чак до кукорта почти без отклонение. Бе маркирал територия с отриване в дървета, по кората на някои имаше вълма кафявочервеникава козина. Досега не съм виждал мечка и, направо казано, не държа да срещам.



Тема Re: Страшна ли е срещата с мечка?нови [re: jari]  
АвторKaйo (Нерегистриран)
Публикувано23.01.07 18:38



Мисля, че не се познаваме. Южно от Купена не съм бил никога, ние ходим само от север. Виж, качвал съм Купена от южния скат, т.е. откъм Локвата. А за информацията - много е интересна. Колкото за жените - има ли жени, не ме е страх от мечки :)



Тема Re: Страшна ли е срещата с мечка?нови [re: Kaйo]  
Автор trampy (непознат )
Публикувано24.01.07 20:53



В зоопарка не е!!!!!





Тема Re: Страшна ли е срещата с мечка?нови [re: Kaйo]  
Автор kent (елф)
Публикувано24.01.07 21:21



..срещал съм над х. Левски, в гората. Беше януари 95-та, доста бяхме изненадани че не спи....като ни видя и си счупи краката да бяга, беше голяма колкото едър дог, почти черна на цвят и много страхлива. После разпитахме Велко хижаря на х.Левски и каза че тва са карпатски мечки, внесени от румъния, зимата не спят и са бая плашливи, ако са здрави де... Колкото до тва дали е страшна срещата-поне наща не беше, надали е и по принцип така...мечката е доста диво

същество и ако не пази котило или не е ранена, надали ще скочи да напада..то тва важи и за повечето животни, впрочем....



Тема Re: Страшна ли е срещата с мечка? [re: Kaйo]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано25.01.07 23:33



По по-ниските планини, където ходя аз е почти невероятно да срещна мечка, но срещата с вълци или с глигани е съвсем реална. Какво мога да очаквам при такава?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.